Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις)

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Ένας φίλος μου έκανε την διαδικασία και έχει πάρει ήδη το χαρτί που τον εντάσσει στο 5%. Τώρα ψάχνεται για το αν θα χρειαστεί να κάνει κάτι άλλο ή απλά να περιμένει μέχρι Σεπτέμβρη


Μήπως ξέρεις πότε περίπου τον ειδοποίησαν ότι εγκρίθηκε η αιτηση του; Τι να πω και εγώ, ούτε τηλέφωνο ούτε επιστολή. Ακόμη και αν δεν εγκρίθηκε η αίτηση μου δεν θα έπρεπε να με ενημερώσουν ; Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ίσως να εξαρτάται από το νοσοκομείο που πήγες για την επικύρωση, ο φίλος μου είχε πάει στο Λαϊκό. Ειδοποιήθηκε πριν 3-4 μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Ίσως να εξαρτάται από το νοσοκομείο που πήγες για την επικύρωση, ο φίλος μου είχε πάει στο Λαϊκό. Ειδοποιήθηκε πριν 3-4 μέρες


Μήπως ξέρεις αν ειδοποιήθηκε με επιστολή ή αν τον πήραν τηλέφωνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ο ίδιος πήρε τηλέφωνο για να δει ποτε να το περιμένει και του είπανε να περάσει σε δύο μέρες. Του είπαν βέβαια πως θα τον έπαιρναν τηλέφωνο αν δεν έπαιρνε αυτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Ο ίδιος πήρε τηλέφωνο για να δει ποτε να το περιμένει και του είπανε να περάσει σε δύο μέρες. Του είπαν βέβαια πως θα τον έπαιρναν τηλέφωνο αν δεν έπαιρνε αυτός


Πήρα σήμερα τηλέφωνο το νοσοκομείο και παρόλο που πήρα δύο γραμματείες μου είπαν να περιμένω όταν θα μου πάρουν τηλέφωνο. Έλεος τόσα άτομα δεν μπορούν να μου δώσουν μια απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Κοίτα αν σου είπαν αυτό μαλλον σημαίνει πως τα αποτελέσματά δεν έχουν βγει ακόμα σε αυτό το νοσοκομείο. Περίμενε λίγο ακόμα και αν δεν έχουν βγει μέσα στο Φλεβάρη πήγαινε από κει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
(Για όσους ενδιαφέρονται)
Πήρα σήμερα τηλέφωνο την γρμμγραμμα επιτροπής και με ενημέρωσαν ότι το συνέδριο θα γίνει τέλη Φεβρουαρίου. (Για το Αττικόν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς γιατί μας δίνουν το πιστοποιητικό δύο φορές; Ή μόνο σε εμένα εγινε; Μου έδωσαν δύο ακριβώς ίδιες φωτοτυπίες με τις υπογραφές και όλα (δλδ το πιστοποιητικό)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ξερετε αν μπορώ να δώσω επίσης πανελλαδικές (μόνο για να δω πως θα γράψω έτσι για να ξέρω σε τι επίπεδο βρισκομαι) χωρίς όμως να κάνω μηχανογραφικό. Γίνεται να μου δημιουργήσει προβλημα με το 5% ;
( Ένα παιδί από το σχολείο μου πριν 3 χρόνια έκανε και τα δύο μηχανογραφικα, και δεν γράφτηκε στην σχολή από πού πέρασε από πανελλαδικές αλλά σε αυτήν που πέρασε με το 5%. Ισχύει ακόμη αυτό )
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ξερετε αν μπορώ να δώσω επίσης πανελλαδικές (μόνο για να δω πως θα γράψω έτσι για να ξέρω σε τι επίπεδο βρισκομαι) χωρίς όμως να κάνω μηχανογραφικό. Γίνεται να μου δημιουργήσει προβλημα με το 5% ;
( Ένα παιδί από το σχολείο μου πριν 3 χρόνια έκανε και τα δύο μηχανογραφικα, και δεν γράφτηκε στην σχολή από πού πέρασε από πανελλαδικές αλλά σε αυτήν που πέρασε με το 5%. Ισχύει ακόμη αυτό )


Αυτό που γράφεις ούτε ίσχυε ποτέ και ασφαλώς δεν ισχύει ούτε τώρα.΄Η θα δώσεις πανελλαδικές ή θα ενταχθείς στην εισαγωγή υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις (5%). Αυτό που έκανε το παιδί που αναφέρεις (που απορώ πώς το έκανε) είναι πέρα για πέρα παράνομο και είναι τυχερός που δεν έγινε αντιληπτός γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε. Ο νομοθέτης πάρα πολύ σωστά έχει δώσει αυτή τη δυνατότητα σε παιδιά που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας αλλά ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Δηλαδή και πανελλαδικές και με το 5% και όποιο μας κάτσει καλύτερα το επιλέγουμε; Συγγνώμη κιόλας αλλά λίγο απληστία δεν σου κάνει αυτό;
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καλησπέρα,έχω μια τεράστια απορία,μιάς και φέτος αποφάσισα να δηλώσω για πρώτη φορά υποψηφιότητα με το 5% και έχω μπερδευτεί λίγο με την διαδικασία.
Βεβαίως,έχω πάρει το πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης και,από ότι κατάλαβα,κάνω μόνο μηχανογραφικό,ή μήπως χρειάζεται κάτι άλλο;
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για τις πιθανότητες που έχει κάποιος να περάσει στην σχολή που θέλει,ακόμα και με (σχετικά) χαμηλό βαθμό απολυτηρίου. Είναι κάτι που με έχει αγχώσει αρκετά,διότι έχω βαθμό απολυτηρίου 12,6 (λόγο πανελλαδικών,αφού είχα πάει σε λάθος κατεύθυνση) και έχω χάσει σχεδόν τον ύπνο μου σκεπτόμενος ότι θα αποτύχω λόγω κακών επιλογών.
Να σημειώσω ότι έχω δώσει πανελλήνιες μόνο μία φορά πριν 8 χρόνια αλλά είναι το όνειρό μου να σπουδάσω το αντικείμενο που με ενδιαφέρει.
Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να λύσετε τις απορίες μου. 😊
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Καθορισμός οργάνων, τρόπου και διαδικασίας διαπίστωσης σοβαρών παθήσεων υποψηφίων για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

2) Τροποποίηση της Φ151/17897/Β6 (ΦΕΚ 358/τ.Β΄/ 2014) κοινής υπουργικής απόφασης «Καθορισμός οργάνων, τρόπου και διαδικασίας διαπίστωσης σοβαρών παθήσεων υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».

3) Πιστοποίηση αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.).

4) Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ακαδημαϊκού έτους 2019 - 2020 σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων.

5) Αποτελέσματα εισαγωγής και η διαδικασία εγγραφών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις.
΄Οπως βλέπεις στη διαδικασία εισαγωγής με την ανωτέρω ειδική κατηγορία, έλαβαν μέρος 1678 συνολικά υποψήφιοι, από τους οποίους εισήχθησαν οι 1545. Δηλαδή μόνο 133 δεν εισήχθησαν πράγμα που σημαίνει ότι η πιθανότητες εισαγωγής σου είναι πολύ μεγάλες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης δες εδώ τις βάσεις επιλογής υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις των Πανελλαδικών εξετάσεων 2019 για να πάρεις μια ιδέα.

Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων για κάθε Τμήμα είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των θέσεων που αντιστοιχούν στο ποσοστό 5%, η εισαγωγή γίνεται με κριτήριο το μέσο γενικό βαθμό απόλυσης από το Λύκειο κατά φθίνουσα σειρά βαθμολογίας.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας προηγούνται οι υποψήφιοι που έχουν προγενέστερη σειρά προτίμησης και σε περίπτωση ίδιας σειράς προτίμησης για το συγκεκριμένο Τμήμα, προηγούνται οι μεγαλύτεροι σε ηλικία με βάση το έτος γέννησής τους.
Αν ταυτίζεται και το έτος γέννησης εισάγονται ως υπεράριθμοι.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Ελπίζω φέτος να τα καταφέρω. Έχω πολύ καιρό που το σκέφτομαι και φοβόμουν.
Και πάλι,ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Lianaa

Νεοφερμένος

Η Lianaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,φετος έκανα 5% λόγω Διαβήτη τύπου 1 για να μπω στην σχολή που θέλω.Πέρασα στην πρώτη μου επιλογή η οποία ήταν η Φιλοσοφική αλλά το έχω μετανιώσει γιατί σκέφτηκα κάποια πράγματα λάθος και τώρα θέλω να μπω στο παιδαγωγικό προσχολικής εκπαίδευσης.Ξέρω ο,τι κάποιες φιλες μου θα κάνουν 10% του χρόνου και σκεφτόμουν αν μπορώ να το κάνω και γω με βάση τον βαθμό του απολυτηρίου.Αν ξέρετε αν γίνεται κατι τέτοιο θα με βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστω.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα Λιάνα , ναι έχεις δικαίωμα να κάνεις 5% για άλλη μία φορά (σαν τις μεταγραφές) και να αλλάξεις σχολή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γεια σας,φετος έκανα 5% λόγω Διαβήτη τύπου 1 για να μπω στην σχολή που θέλω.Πέρασα στην πρώτη μου επιλογή η οποία ήταν η Φιλοσοφική αλλά το έχω μετανιώσει γιατί σκέφτηκα κάποια πράγματα λάθος και τώρα θέλω να μπω στο παιδαγωγικό προσχολικής εκπαίδευσης.Ξέρω ο,τι κάποιες φιλες μου θα κάνουν 10% του χρόνου και σκεφτόμουν αν μπορώ να το κάνω και γω με βάση τον βαθμό του απολυτηρίου.Αν ξέρετε αν γίνεται κατι τέτοιο θα με βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστω.
Οταν θα ανοιξει η πλατφορμα μετεγγραφων για εσας , διερευνησε αν υπαρχει και η περιπτωση μετακινησης για φετος μην χανεις εξαμηνα.
 

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μια τελευταία ερώτηση παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το 5% παθησεις πόσους περνούν από το επαλ μαθητές για να μπουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση χωρίς πανελλήνιες μόνο με το απολυτήριο η το πτυχίο 1 περνούν η παραπάνω?
 

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε στέλνουμε τα χαρτιά στο υπουργείο για το 5%παθησεις ποιο μήνα το καλοκαιριού περίπου?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς πότε στέλνουμε τα χαρτιά στο υπουργείο για το 5%παθησεις ποιο μήνα το καλοκαιριού περίπου?
Πάρε ένα τηλέφωνο στο σχολείο σου, ή στο σχολείο της περιοχής σου και θα σου πουνε τις κατάλληλες ημερομηνίες του διαστήματος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top