Εγγραφές πρωτοετών

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Για δες κι εσύ και πες μου, βλέπεις πουθενά να ζητάει βεβαίωση διαγραφής από την προηγούμενη σχολή;
https://eled.duth.gr/2019/09/19/%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1-%ce%b5%ce%b3%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae%cf%82-%ce%bd%ce%b5%ce%bf%ce%b5%ce%b9%cf%83%ce%b1%cf%87%ce%b8%ce%ad%ce%bd%cf%84%cf%89%ce%bd/


Τοχω δει αυτο.Ομως η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη:give_rose:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Παιδιά κανένα νέο από Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) για την ταυτοποίηση;
Να σημειώσω ότι παρακολουθώ αυτά τα sites κι ακόμα τίποτα:
https://www.uth.gr/genannounce
https://cs.uth.gr/#news

Μη μου διαφύγει τίποτα φοβάμαι! :)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Έστειλα ταχυδρομικά τα δικαιολογητικά και λέει στο site της ΕΛΤΑ για το αντικείμενό μου:
Αποστολή Παραδόθηκε.
Αυτό σημαίνει το τμήμα μου έχει τα δικαιολογητικά μου;
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μιας και είμαι ανίδεος, στο ταχυδρομείο θα πάρω μαζί μόνο τα δικαιολογητικά και θα μου δώσουν αυτοί κάποιον φάκελο και να γράψω τα στοιχεία; Ή πρέπει να είναι ήδη έτοιμα απ' το σπίτι.
Επίσης κάτι ακόμη. Τη βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης την εκτύπωσα, να στείλω το γνήσιο ή το εκτυπωμένο; Ή δεν υπάρχει θέμα; (Ψυχαναγκαστική ερώτηση. :hehe:)

Δεν υπάρχει θέμα αλλά πιστεύω καλύτερα το εκτυπωμενο.
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γίνεται να εγγραφω σε εστία και να μην πάω ;;Θα χρειαστεί να κάνω διαγραφή αν με δεχτούν;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Γίνεται να εγγραφω σε εστία και να μην πάω ;;Θα χρειαστεί να κάνω διαγραφή αν με δεχτούν;


Μπορείς να κάνεις αίτηση και εφόσον γίνεις δεκτός να επιλέξεις να μην κρατήσεις το δωμάτιο. Φυσικά θα πρέπει να ενημερώσεις για να πάρει το δωμάτιο κάποιος άλλος φοιτητής που θα το έχει ανάγκη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά κανένα νέο από Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) για την ταυτοποίηση;
Να σημειώσω ότι παρακολουθώ αυτά τα sites κι ακόμα τίποτα:
https://www.uth.gr/genannounce
https://cs.uth.gr/#news

Μη μου διαφύγει τίποτα φοβάμαι! :)


https://cs.uth.gr/2019/10/01/ενημερωση-πρωτοετων/
Κανένα νεώτερο ακόμα!
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ΞΞέρει κάνεις τι γίνεται με το ΑΠΘ ;Δεν έχει βγάλει ακόμα ανακοίνωση για ταυτοποίηση και λέει ότι τα μαθήματα ξεκινούν την πρώτη βδομάδα του Οκτωμβρη .

Μόνο εγώ αγχωνομαι;;;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΞΞέρει κάνεις τι γίνεται με το ΑΠΘ ;Δεν έχει βγάλει ακόμα ανακοίνωση για ταυτοποίηση και λέει ότι τα μαθήματα ξεκινούν την πρώτη βδομάδα του Οκτωμβρη .

Μόνο εγώ αγχωνομαι;;;


Περιμένουν να τους στείλει το Υπουργείο τον πίνακα εγγραφέντων και μετά θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες μέσα στις οποίες θα πρέπει να πάτε με την ταυτότητά σας στη γραμματεία για να γίνει η ταυτοποίηση των στοιχείων σας και να δημιουργήσετε προσωπικό λογαριασμό στην πλατφόρμα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ (https://register.auth.gr/).
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Περιμένουν να τους στείλει το Υπουργείο τον πίνακα εγγραφέντων και μετά θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες μέσα στις οποίες θα πρέπει να πάτε με την ταυτότητά σας στη γραμματεία για να γίνει η ταυτοποίηση των στοιχείων σας και να δημιουργήσετε προσωπικό λογαριασμό στην πλατφόρμα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ (https://register.auth.gr/).


Πφφ όσο αργούν αγχώνομαι.. Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το πρόγραμμα της σχολής μου έχει βγει αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η ταυτοποίηση...πρέπει να πάω στα μαθήματα κανονικά ή να περιμένω μέχρι να βγάλει ανακοίνωση η γραμματεια;;;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Το πρόγραμμα της σχολής μου έχει βγει αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η ταυτοποίηση...πρέπει να πάω στα μαθήματα κανονικά ή να περιμένω μέχρι να βγάλει ανακοίνωση η γραμματεια;;;
Φυσικά και πας κανονικά εφόσον ξεκινήσανε τα μαθήματα και σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της σχολής. Μην ανησυχείς, τα μαθήματα είναι ανοιχτά, κανείς δεν θα σου ζητήσει ταυτότητα για να μπεις σε αυτά. :)
Αν κάπου απαιτούνται κωδικοί που δεν τους έχετε (πχ σε υπολογιστές εργαστηρίου) θα υπάρχει πρόβλεψη μέχρι να κάνετε και την ταυτοποίηση και να λάβετε κωδικούς e-grammateias και εργαστηρίων.

Εδώ ακόμα και όσοι είναι υπό μετεγγραφή, χωρίς να έχει ξεκινήσει η διαδικασία παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα στην τελική σχολή που θα μετεγγραφούν και πολλοί καθηγητές, υποστηρίζουν κι αυτούς τους φοιτητές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Φυσικά και πας κανονικά εφόσον ξεκινήσανε τα μαθήματα και σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της σχολής. Μην ανησυχείς, τα μαθήματα είναι ανοιχτά, κανείς δεν θα σου ζητήσει ταυτότητα για να μπεις σε αυτά. :)
Αν κάπου απαιτούνται κωδικοί που δεν τους έχετε (πχ σε υπολογιστές εργαστηρίου) θα υπάρχει πρόβλεψη μέχρι να κάνετε και την ταυτοποίηση και να λάβετε κωδικούς e-grammateias και εργαστηρίων.

Εδώ ακόμα και όσοι είναι υπό μετεγγραφή, χωρίς να έχει ξεκινήσει η διαδικασία παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα στην τελική σχολή που θα μετεγγραφούν και πολλοί καθηγητές, υποστηρίζουν κι αυτούς τους φοιτητές.

Στο πρόγραμμα του απθ λέει ότι τα μαθήματα ξεκίνησαν σήμερα που δεν πήγα,θα έχω προβλημα;
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γειά σε όλους!Πέρασα γεωπονία απθ, έκανα την ηλεκτρονική εγγραφή, ωστοσο επιθυμώ να ξαναδωσω πανελληνιες. Βέβαια θελω να κατοχυρώσω την θέση στην γεωπονία ώστε να φοιτησω από του χρόνου σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω και φέτος. Είναι απαραίτητη η μετάβαση μου στην σχολή για ταυτοποίηση? Θα μπορώ να λάβω τους κωδικούς για τις ακαδημαικες υπηρεσίες του χρόνου αν δεν το κάνω φέτος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :D
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλος λογω φορτου εργασιας δε μπορεσε να στειλει τα αντιστοιχα εργα ταυτοποίησης εντος της προθεσμιας. Τωρα τι μπορει να κανει; Καπου εδω να πω πως ουτως ή αλλως εχει σκοπο να κανει μετεγγραφη. Θα εχει προβλημα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έστειλα ταχυδρομικά τα δικαιολογητικά και λέει στο site της ΕΛΤΑ για το αντικείμενό μου:
Αποστολή Παραδόθηκε.
Αυτό σημαίνει το τμήμα μου έχει τα δικαιολογητικά μου;
Ασφαλώς και αυτό σημαίνει! ΄Οτι η επιστολή έχει παραδοθεί στον παραλήπτη της!
Στο πρόγραμμα του απθ λέει ότι τα μαθήματα ξεκίνησαν σήμερα που δεν πήγα,θα έχω προβλημα;
Κανένα πρόβλημα!
Γειά σε όλους!Πέρασα γεωπονία απθ, έκανα την ηλεκτρονική εγγραφή, ωστοσο επιθυμώ να ξαναδωσω πανελληνιες. Βέβαια θελω να κατοχυρώσω την θέση στην γεωπονία ώστε να φοιτησω από του χρόνου σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω και φέτος. Είναι απαραίτητη η μετάβαση μου στην σχολή για ταυτοποίηση? Θα μπορώ να λάβω τους κωδικούς για τις ακαδημαικες υπηρεσίες του χρόνου αν δεν το κάνω φέτος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :D

Φιλος λογω φορτου εργασιας δε μπορεσε να στειλει τα αντιστοιχα εργα ταυτοποίησης εντος της προθεσμιας. Τωρα τι μπορει να κανει; Καπου εδω να πω πως ουτως ή αλλως εχει σκοπο να κανει μετεγγραφη. Θα εχει προβλημα;

Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει να ολοκληρωθεί οπωσδήποτε η διαδικασία της εγγραφής. Πρέπει να επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία των σχολών σας στην πρώτη περίπτωση για να ρωτήσεις αν η διαδικασία μπορεί να γίνει με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς να χρειαστεί να πας εκεί (αν σου πουν όχι, που δεν το νομίζω, θα πρέπει να πας οπωσδήποτε) και στην δεύτερη για να ρωτήσει τι μπορεί να κάνει. Να ξέρετε ότι αν δεν ολοκληρώσετε την εγγραφή ούτε τη θέση σας θα βρείτε του χρόνου εκεί ούτε μετεγγραφή θα μπορέσετε να πάρετε! Πώς να πας να φοιτήσεις του χρόνου σε μια σχολή που δεν είσαι γραμμένος και πώς μπορείς να πάρεις μετεγγραφή; (το λέει και η λέξη πρώτα γράφεσαι σε μια σχολή και μετά μετεγγράφεσαι σε μια άλλη).
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασφαλώς και αυτό σημαίνει! ΄Οτι η επιστολή έχει παραδοθεί στον παραλήπτη της!

Κανένα πρόβλημα!




Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει να ολοκληρωθεί οπωσδήποτε η διαδικασία της εγγραφής. Πρέπει να επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία των σχολών σας στην πρώτη περίπτωση για να ρωτήσεις αν η διαδικασία μπορεί να γίνει με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς να χρειαστεί να πας εκεί (αν σου πουν όχι, που δεν το νομίζω, θα πρέπει να πας οπωσδήποτε) και στην δεύτερη για να ρωτήσει τι μπορεί να κάνει. Να ξέρετε ότι αν δεν ολοκληρώσετε την εγγραφή ούτε τη θέση σας θα βρείτε του χρόνου εκεί ούτε μετεγγραφή θα μπορέσετε να πάρετε! Πώς να πας να φοιτήσεις του χρόνου σε μια σχολή που δεν είσαι γραμμένος και πώς μπορείς να πάρεις μετεγγραφή; (το λέει και η λέξη πρώτα γράφεσαι σε μια σχολή και μετά μετεγγράφεσαι σε μια άλλη).

Απλα περασε στο πανεπιστημιο κρητης και απ'οτι μου ειπε η προθεσμια ηταν μεχρι χθες και εχει αγχωθει αρκετα
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Περίμενα 45 λεπτά στα ΕΛΤΑ για να στείλω ταχυδρομικώς την αίτηση και τα λοιπά δικαιολογητικά. Το θετικό, βέβαια, είναι ότι έστειλα το πρώτο μου γράμμα! :playboy:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα περασε στο πανεπιστημιο κρητης και απ'οτι μου ειπε η προθεσμια ηταν μεχρι χθες και εχει αγχωθει αρκετα


Καλά η προθεσμία ήταν μέχρι χθες, πέρασε και η σημερινή ημέρα και μου λες ότι έχει αγχωθεί; Ο φίλος σου όχι μόνο δεν έχει αγχωθεί αλλά βρίσκεται και σε κατάσταση νιρβάνας! Αρχικά δεν θα έπρεπε για κανέναν λόγο να χάσει την προθεσμία! Και ας πούμε ότι μέχρι χθες τον είχαν φυλακίσει σιδηροδέσμιο και δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Σήμερα τι έκανε; Αντί να περιμένει πότε θα ξημερώσει να μπορέσει να επικοινωνήσει με τη Γραμματεία, να δει ποια λύση μπορεί να βρεθεί αυτός άφησε και πέρασε και η σημερινή ημέρα! Τι να σας πω βρε παιδιά, δεν σας καταλαβαίνω!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top