Εγγραφές πρωτοετών

petrossss

Νεοφερμένος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πότε θα ξεκινήσουν οι ταυτοποιησεις στο ΠΑ.ΠΕΙ. Δεν έχουν ανακοινώσει τιποτα και ειναι 26 Σεπτεμβρίου
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Οσοι παντως εισασταν γραμμενοι σε αλλη σχολη,παρτε απο την παλια σας σχολη βεβαιωση διαγραφης,ανεξαρτητα αν το εχετε δηλωσει στην ηλεκτρονικη αιτηση εγγραφης.Θα σας χρειαστει στην νεα σας σχολη
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Οσοι παντως εισασταν γραμμενοι σε αλλη σχολη,παρτε απο την παλια σας σχολη βεβαιωση διαγραφης,ανεξαρτητα αν το εχετε δηλωσει στην ηλεκτρονικη αιτηση εγγραφης.Θα σας χρειαστει στην νεα σας σχολη
Τη βεβαίωση διαγραφής πως την παίρνουμε; Ξέρω δηλαδή ότι πρέπει να πάω στη γραμματεία να την πάρω, όμως: αρκεί η αίτηση διαγραφής που κάναμε μέσω του συστήματος εγγραφών του υπουργείου, κι άρα όταν αρχίσουν οι ταυτοποιήσεις θα μπορώ να πάω στη γραμματεία του ΟΔΕ ΟΠΑ να την πάρω; (βγαίνει άμεσα; )
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τη βεβαίωση διαγραφής πως την παίρνουμε; Ξέρω δηλαδή ότι πρέπει να πάω στη γραμματεία να την πάρω, όμως: αρκεί η αίτηση διαγραφής που κάναμε μέσω του συστήματος εγγραφών του υπουργείου, κι άρα όταν αρχίσουν οι ταυτοποιήσεις θα μπορώ να πάω στη γραμματεία του ΟΔΕ ΟΠΑ να την πάρω; (βγαίνει άμεσα; )


Γνωστη μου που πηγε τις προηγουμενες μερες στην γραμματεια της νεας της σχολης να κανει την επικαιροποιηση,παρολο που ειχε δηλωσει ηλεκτρονικα να διαγραφει απο τη σχολη που ειχε περασει περυσι,της ζητησαν βεβαιωση διαγραφης.Σημερα εστειλε αιτηση-υπευθυνη δηλωση με θεωρημενο το γνησιο της υπογραφης στο ΚΕΠ ,μαζι με το πασο της ,με κουριερ στην παλια της σχολη για να της στειλουνε τη βεβαιωση διαγραφης
 

Guest 092931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρετε αν χρειάζεται γνήσιο της υπογραφής για την υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναγράφεται ότι ο φοιτητής εξουσιοδοτεί την Γραμματεία για την διαχείριση προσωπικών δεδομένων του;
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ξέρετε αν χρειάζεται γνήσιο της υπογραφής για την υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναγράφεται ότι ο φοιτητής εξουσιοδοτεί την Γραμματεία για την διαχείριση προσωπικών δεδομένων του;
Έχω την εντύπωση πως όχι. Το γνήσιο της υπογραφής "πιστοποιεί" απλά ότι υπέγραψες εσύ και όχι κάποιος άλλος. Νομίζω πως για να γίνει αυτό που λες πρέπει να κάνεις μια εξουσιοδότηση
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ξέρετε αν χρειάζεται γνήσιο της υπογραφής για την υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναγράφεται ότι ο φοιτητής εξουσιοδοτεί την Γραμματεία για την διαχείριση προσωπικών δεδομένων του;


Αν την υπογραψεις τη δηλωση στη γραμματεια αυτοπροσωπως ΔΕΝ χρειαζεται θεωριση γνησιου υπογραφης!!Αν τη στειλεις με κουριερ ναι χρειαζεται!!Αν τη στειλεις μεσω ΚΕΠ οχι.
 

Guest 092931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν την υπογραψεις τη δηλωση στη γραμματεια αυτοπροσωπως ΔΕΝ χρειαζεται θεωριση γνησιου υπογραφης!!Αν τη στειλεις με κουριερ ναι χρειαζεται!!Αν τη στειλεις μεσω ΚΕΠ οχι.


Ωραία. Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,260 μηνύματα.

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση: ένας υπάλληλος security σε μεγάλη εταιρεία, ως τι κωδικός δηλώνεται από τα παρακάτω; Κι επίσης ένας υπάλληλος σε super market τι δηλώνεται;


Security το 5 και υπαλληλος σουπερ μαρκετ το 4
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η γραμματεία της πρώην σχολής μου είπε πως η ηλεκτρονική αίτηση διαγραφής δείχνει πρόθεση διαγραφής και πως αν θέλω να διαγραφώ θα πρέπει να κάνω αίτηση και να την πάω στη σχολή. Το ερώτημα είναι, αυτό πρέπει να το κάνω πριν γραφτώ στην νέα σχολή η μπορεί να γίνει πχ τη Δευτέρα που θάβουν έχουν αρχίσει τα μαθήματα;


?????????????????????????????????
Αυτό που ξέρω είναι ότι η διαγραφή γίνεται υπηρεσιακά δηλ. μετά την αίτηση διαγραφής που έκανες μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής, η Σχολή στην οποία ήσουν γραμμένος είναι υποχρεωμένη να στείλει τη βεβαίωση μετεγγραφής και όλα τα στοιχεία σου (τον φάκελό σου) στη νέα σου Σχολή!
Επίσης η αίτηση εγγραφής των επιτυχόντων μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας ενέχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης, τι "πρόθεση διαγραφής" σου είπαν;
Κάτι δεν πάει καλά! Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο;
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
?????????????????????????????????
Αυτό που ξέρω είναι ότι η διαγραφή γίνεται υπηρεσιακά δηλ. μετά την αίτηση διαγραφής που έκανες μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής, η Σχολή στην οποία ήσουν γραμμένος είναι υποχρεωμένη να στείλει τη βεβαίωση μετεγγραφής και όλα τα στοιχεία σου (τον φάκελό σου) στη νέα σου Σχολή!
Επίσης η αίτηση εγγραφής των επιτυχόντων μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας ενέχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης, τι "πρόθεση διαγραφής" σου είπαν;
Κάτι δεν πάει καλά! Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο;


και ομως οπως εγραψα πιο πανω το Παιδαγωγικο Τμημα Δημ.Εκπσης του ΔΠΘ ζητησε και την προσκομηση βεβαιωσης διαγραφης απο την προηγουμενη σχολη,σε εισαχθεντα φετος και αναγκαστηκε να στειλει αιτηση και το πασο στην προηγουμεν ησχολη για να του χορηγησουν βεβαιωση διαγραφης,ωστε να την προσκομισει στη γραμματεια της νεας σχολης.Αλλιως η εγγραφη δεν οριστικοποιητο ,οπως ρητα ειπαν .Παρολο που στην ηλεκτρονικη εγγραφη ειχε δηλωθει οτι ηταν εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη πριν.Υποθετω οτι σε καθε γραμματεια σχολης πιθανον να ζητανε διαφορετικα πραγματα,οπως αναφερει και το εγγραφο του υπουργειου
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και ομως οπως εγραψα πιο πανω το Παιδαγωγικο Τμημα Δημ.Εκπσης του ΔΠΘ ζητησε και την προσκομηση βεβαιωσης διαγραφης απο την προηγουμενη σχολη,σε εισαχθεντα φετος και αναγκαστηκε να στειλει αιτηση και το πασο στην προηγουμεν ησχολη για να του χορηγησουν βεβαιωση διαγραφης,ωστε να την προσκομισει στη γραμματεια της νεας σχολης.Αλλιως η εγγραφη δεν οριστικοποιητο ,οπως ρητα ειπαν .Παρολο που στην ηλεκτρονικη εγγραφη ειχε δηλωθει οτι ηταν εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη πριν.Υποθετω οτι σε καθε γραμματεια σχολης πιθανον να ζητανε διαφορετικα πραγματα,οπως αναφερει και το εγγραφο του υπουργειου


Μα δεν αμφισβητώ ότι τη ζήτησαν. Το θέμα είναι γιατί; Τα επιπλέον δικαιολογητικά που μπορεί να ζητήσουν οι γραμματείες δεν περιλαμβάνουν τη βεβαίωση διαγραφής αφού απο την εγκύκλιο των εγγραφών γίνεται απόλυτα κατανοητό ότι στέλνεται υπηρεσιακά.
Και τότε αυτή η παράγραφος τι σημαίνει "Για την εγγραφή των επιτυχόντων θα λειτουργήσει και φέτος το σύστημα της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής εγγραφής χωρίς την αναγκαιότητα κατάθεσης δικαιολογητικών και χωρίς να απαιτείται η μετάβαση των επιτυχόντων στις Σχολές και τα Τμήματα επιτυχίας τους. Με τον τρόπο αυτό οι επιτυχόντες δεν επιβαρύνονται με το πρόσθετο κόστος της μετακίνησης για την εγγραφή τους και με την επιπλέον διαδικασία της συλλογής και αποστολής δικαιολογητικών"
Δηλαδή δεν χρειάζεται να πάτε για να κάνετε την εγγραφή αλλά χρειάζεται για τη βεβαίωση διαγραφής;
Τι να σας πω βρε παιδιά; Δεν ξέρω τι γίνεται!
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μα δεν αμφισβητώ ότι τη ζήτησαν. Το θέμα είναι γιατί; Τα επιπλέον δικαιολογητικά που μπορεί να ζητήσουν οι γραμματείες δεν περιλαμβάνουν τη βεβαίωση διαγραφής αφού απο την εγκύκλιο των εγγραφών γίνεται απόλυτα κατανοητό ότι στέλνεται υπηρεσιακά.
Και τότε αυτή η παράγραφος τι σημαίνει "Για την εγγραφή των επιτυχόντων θα λειτουργήσει και φέτος το σύστημα της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής εγγραφής χωρίς την αναγκαιότητα κατάθεσης δικαιολογητικών και χωρίς να απαιτείται η μετάβαση των επιτυχόντων στις Σχολές και τα Τμήματα επιτυχίας τους. Με τον τρόπο αυτό οι επιτυχόντες δεν επιβαρύνονται με το πρόσθετο κόστος της μετακίνησης για την εγγραφή τους και με την επιπλέον διαδικασία της συλλογής και αποστολής δικαιολογητικών"
Δηλαδή δεν χρειάζεται να πάτε για να κάνετε την εγγραφή αλλά χρειάζεται για τη βεβαίωση διαγραφής;
Τι να σας πω βρε παιδιά; Δεν ξέρω τι γίνεται!


ετσι ακριβως!!τι νοημα εχει η ηλεκτρονικη διαγραφη αυτοματα με την ηλ.αιτηση εγγραφης;
 

Maria2229

Νεοφερμένος

Η Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
?????????????????????????????????
Αυτό που ξέρω είναι ότι η διαγραφή γίνεται υπηρεσιακά δηλ. μετά την αίτηση διαγραφής που έκανες μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής, η Σχολή στην οποία ήσουν γραμμένος είναι υποχρεωμένη να στείλει τη βεβαίωση μετεγγραφής και όλα τα στοιχεία σου (τον φάκελό σου) στη νέα σου Σχολή!
Επίσης η αίτηση εγγραφής των επιτυχόντων μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας ενέχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης, τι "πρόθεση διαγραφής" σου είπαν;
Κάτι δεν πάει καλά! Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο;
Λενώ επειδη βρισκομαι σε φαση διαγραφής απο σχολή και εγγραφής σε νέα .. πηρα τηλεφωνο στις γραμματείες και των δυο σχολών και μου ειπαν οτι δεν εχει διαγραφεί καποιος απο την πλατφορμα που έκανε ταυτοχρονα την εγγραφη στην νεα σχολή και διαγραφή στην προηγούμενη . Απλα έκανε το πρωτο βημα το οποιο χρειάζεται για να διαγραφεί εχει δηλαδη ολοκληρώσει τηβ προεγγραφή του.
Τώρα για να διαγραφτεί εντελώς (επαναλαμβανω οτι τις οδηγιες αυτες τις αντλω υστερα απο επικοινωνια με την γραμματεια ) πρεπει οταν ολοκληρωθουν οι εγγραφες και ξεκινησουν οι ταυτοποιησης να παρει απο την προηγούμενη σχολή πιστοποιητικό διαγραφής το οποιο ειναι απαραιτητο δικαιολογητο για την εγγραφή σου στην νέα σχολή . Αν δεν εχει αυτο το πιστοποιητικο συνεχιζει να φαινεται οτι ειναι ακομη εγγεγραμμενος στην προηγουμενη σχολή.
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όταν είχα πάρει τηλέφωνο στη παλιά μου σχολή, καθώς επίσης και όταν επικοινωνούσα μέσω email, μου είπαν ότι δε θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο παρά να το δηλώσω στην ηλεκτρονική εγγραφή. Και η γραμματεία στη νέα σχολή μου είπε ότι η διαγραφή θα γίνει υπηρεσιακά. Μάλλον η κατάσταση διαφέρει από σχολή σε σχολή...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν είχα πάρει τηλέφωνο στη παλιά μου σχολή, καθώς επίσης και όταν επικοινωνούσα μέσω email, μου είπαν ότι δε θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο παρά να το δηλώσω στην ηλεκτρονική εγγραφή. Και η γραμματεία στη νέα σχολή μου είπε ότι η διαγραφή θα γίνει υπηρεσιακά. Μάλλον η κατάσταση διαφέρει από σχολή σε σχολή...


Αυτό είναι ακριβώς ο,τι αναφέρεται στις εγκυκλίους του Υπουργείου! Για τα υπόλοιπα σενάρια που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν έχω ιδέα!
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αυτό είναι ακριβώς ο,τι αναφέρεται στις εγκυκλίους του Υπουργείου! Για τα υπόλοιπα σενάρια που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν έχω ιδέα!


νομιζω πως καπου γραφει οτι εαν οι γραμματειες το κρινουν απαραιτητο ,μπορουν να ζητησουν συμπληρωματικα εγγραφα,οποτε για αυτο τα ζητανε νομιζω.Πως θα διασφαλιστει οτι δεν εχει επιστραφει το προηγουμενο πασο,πως θα διασφαλιστει οτι ο φοιτητης δεν χρωσταει βιβλια στην βιβλιοθηκη της προηγουμενης σχολης η πως δεν εχει εκρεμοτητες με την εστια της προηγουμενης σχολης;Φυσικα ολα αυτα θα μπορουσαν να γινονται υπηρεσιακα,απλα επειδη προφανως δεν θελουν να ασχοληθουν,για αυτο βαζουν τους φοιτητες να τα υποβαλουν αυτοι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και ομως οπως εγραψα πιο πανω το Παιδαγωγικο Τμημα Δημ.Εκπσης του ΔΠΘ ζητησε και την προσκομηση βεβαιωσης διαγραφης απο την προηγουμενη σχολη,σε εισαχθεντα φετος και αναγκαστηκε να στειλει αιτηση και το πασο στην προηγουμεν ησχολη για να του χορηγησουν βεβαιωση διαγραφης,ωστε να την προσκομισει στη γραμματεια της νεας σχολης.Αλλιως η εγγραφη δεν οριστικοποιητο ,οπως ρητα ειπαν .Παρολο που στην ηλεκτρονικη εγγραφη ειχε δηλωθει οτι ηταν εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη πριν.Υποθετω οτι σε καθε γραμματεια σχολης πιθανον να ζητανε διαφορετικα πραγματα,οπως αναφερει και το εγγραφο του υπουργειου

Για δες κι εσύ και πες μου, βλέπεις πουθενά να ζητάει βεβαίωση διαγραφής από την προηγούμενη σχολή;
https://eled.duth.gr/2019/09/19/διαδικασία-εγγραφής-νεοεισαχθέντων/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top