Εγγραφές πρωτοετών

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εμένα η γραμματεία της πρώην σχολής μου είπε πως η ηλεκτρονική αίτηση διαγραφής δείχνει πρόθεση διαγραφής και πως αν θέλω να διαγραφώ θα πρέπει να κάνω αίτηση και να την πάω στη σχολή. Το ερώτημα είναι, αυτό πρέπει να το κάνω πριν γραφτώ στην νέα σχολή η μπορεί να γίνει πχ τη Δευτέρα που θάβουν έχουν αρχίσει τα μαθήματα;


Κανονικά για να εγγραφείς στη μια σχολή πρέπει να έχεις διαγραφεί από την προηγούμενη. Για μεγαλύτερη σιγουριά ρώτησε και τη γραμματεία όχι μόνο της παλιάς αλλά και της νέας σχολής μην βρεθείς μπλεγμένος. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να καθυστερήσεις τόσο πολύ τη διαγραφή.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ταυτοποίηση, τις οποιες δεν διατίθεται η γραμματεία να μου τις λύσει, οπότε ρωτάω εσάς.
1) Ως ενα απο τα δικαιολογητικά μου ζητάνε υπογεγραμμένη την αιτηση εγγραφής. Πρέπει να παω στα κεπ για να μου επικυρώσουν το γνήσιο υπογραφής;
2) Επειδή θα τα στείλω ταχυδρομικά πρέπει να κανω καποια εξουσιοδότηση ή απλά τα βάζω στο φάκελο και τα στέλνω;????


εγω , που περασα νομικη Κομοτηνης, εβαλα την δικη μου υπογραφη!Αν χρειαζοταν υπογραφη ΚΕΠ θα αναφεροταν στην ανακοινωση της σχολης σου!
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ταυτοποίηση, τις οποιες δεν διατίθεται η γραμματεία να μου τις λύσει, οπότε ρωτάω εσάς.
1) Ως ενα απο τα δικαιολογητικά μου ζητάνε υπογεγραμμένη την αιτηση εγγραφής. Πρέπει να παω στα κεπ για να μου επικυρώσουν το γνήσιο υπογραφής;
2) Επειδή θα τα στείλω ταχυδρομικά πρέπει να κανω καποια εξουσιοδότηση ή απλά τα βάζω στο φάκελο και τα στέλνω
Από τη στιγμή που θα αποσταλούν ταχυδρομικά, απαιτείται το γνήσιο της υπογραφής σου

εγω , που περασα νομικη Κομοτηνης, εβαλα την δικη μου υπογραφη!Αν χρειαζοταν υπογραφη ΚΕΠ θα αναφεροταν στην ανακοινωση της σχολης σου!
Μόνο αν η ταυτοποίηση γίνει με τη φυσική παρουσία του φοιτητή δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.
Στην περίπτωση που γίνει ταχυδρομική αποστολή των εγγράφων σαφώς κι επιβάλλεται το γνήσιο της υπογραφής στην αίτηση.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θα αποσταλούν ταχυδρομικά, απαιτείται το γνήσιο της υπογραφής σου


Μόνο αν η ταυτοποίηση γίνει με τη φυσική παρουσία του φοιτητή δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.
Στην περίπτωση που γίνει ταχυδρομική αποστολή των εγγράφων σαφώς κι επιβάλλεται το γνήσιο της υπογραφής στην αίτηση.

Τι εννοείς με το γνήσιο της υπογραφής μου??Εγώ έβαλα την δική μου υπογραφή!Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται γνήσιο υπογραφής από τα ΚΕΠ.Επισης, πριν στείλω τα έγγραφα πήρα τηλέφωνο την γραμματεία και είπε να κάνω ότι λέει η ανακοίνωση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τι εννοείς με το γνήσιο της υπογραφής μου??Εγώ έβαλα την δική μου υπογραφή!Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται γνήσιο υπογραφής από τα ΚΕΠ.Επισης, πριν στείλω τα έγγραφα πήρα τηλέφωνο την γραμματεία και είπε να κάνω ότι λέει η ανακοίνωση!
Πέρσυ ένας φίλος μου πέρασε στη Λαμία και για να μη πηγαίνει για ταυτοποίηση, έστειλε με συστημένο τα δικαιολογητικά. Απο ότι θυμάμαι, δε ζητήθηκε γνήσιο υπογραφής. Ωστόσο και να γίνει, δε νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα, απλά θα είναι περιττό.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τι εννοείς με το γνήσιο της υπογραφής μου??Εγώ έβαλα την δική μου υπογραφή!Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται γνήσιο υπογραφής από τα ΚΕΠ.Επισης, πριν στείλω τα έγγραφα πήρα τηλέφωνο την γραμματεία και είπε να κάνω ότι λέει η ανακοίνωση!
όταν ζητείται από κάπου το γνήσιο της υπογραφής (δεν ξέρω αν το ζητά η σχολή σου) σημαίνει ότι αυτός που θα κάνει την αίτηση, δήλωση κλπ. πηγαίνει με την ταυτότητα και την αίτηση στα ΚΕΠ και υπογράφει μπροστά σε έναν υπάλληλο ο οποίος στη συνέχεια σφραγίζει το χαρτί βεβαιώνοντας ότι πράγματι η αίτηση υπογράφτηκε από το άτομο που αναφέρεται στην αίτηση και όχι από κάποιο τρίτο πρόσωπο.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

όταν ζητείται από κάπου το γνήσιο της υπογραφής (δεν ξέρω αν το ζητά η σχολή σου) σημαίνει ότι αυτός που θα κάνει την αίτηση, δήλωση κλπ. πηγαίνει με την ταυτότητα και την αίτηση στα ΚΕΠ και υπογράφει μπροστά σε έναν υπάλληλο ο οποίος στη συνέχεια σφραγίζει το χαρτί βεβαιώνοντας ότι πράγματι η αίτηση υπογράφτηκε από το άτομο που αναφέρεται στην αίτηση και όχι από κάποιο τρίτο πρόσωπο.


Αυτή είναι η ανακοίνωση!





Αυτή είναι η ανακοίνωση!

Όπως βλέπεις δεν λέει κάτι για γνήσιο υπογραφής.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.




Αυτή είναι η ανακοίνωση!



Όπως βλέπεις δεν λέει κάτι για γνήσιο υπογραφής.

Το γνήσιο της υπογραφής δεν χρειάζεται σίγουρα όταν κάποιος καταθέτει μια αίτηση αυτοπροσώπως, για τις άλλες περιπτώσεις δεν το αναφέρει οπότε λογικά είσαι οκ αφού σου είπαν να κάνεις ό,τι λέει η ανακοίνωση.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Στο σάιτ της σχολής μου (φυσικοθεραπεία ΠΑ.Δ.Α.) λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε στη 1 Οκτωβρίου. Ωστόσο, δεν έχει βγει καμία ανακοίνωση για το πότε πρέπει να περάσουμε για την ταυτοπροσωπία! Εγώ τώρα πρέπει να πάω κανονικά την πρώτη μέρα; Αλλά πώς θα ξέρω ποιο μάθημα έχω, σε ποια αίθουσα κ.λπ.; Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω την ταυτοπροσωπία και να πάρω πρόγραμμα; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Στο σάιτ της σχολής μου (φυσικοθεραπεία ΠΑ.Δ.Α.) λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε στη 1 Οκτωβρίου. Ωστόσο, δεν έχει βγει καμία ανακοίνωση για το πότε πρέπει να περάσουμε για την ταυτοπροσωπία! Εγώ τώρα πρέπει να πάω κανονικά την πρώτη μέρα; Αλλά πώς θα ξέρω ποιο μάθημα έχω, σε ποια αίθουσα κ.λπ.; Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω την ταυτοπροσωπία και να πάρω πρόγραμμα; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις


Κάπου στο σαιτ της σχολής λογικά θα γράφει πρόγραμμα σπουδών χειμερινού εξαμήνου 2019-2020 εκεί αναφέρει και τις μέρες και τις αίθουσες που θα γίνεται το μάθημα.Για να αρχίζουν τα μαθήματα όπως λες 1 Οκτώβρη τότε σίγουρα έχει βγει πρόγραμμα.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Κάπου στο σαιτ της σχολής λογικά θα γράφει πρόγραμμα σπουδών χειμερινού εξαμήνου 2019-2020 εκεί αναφέρει και τις μέρες και τις αίθουσες που θα γίνεται το μάθημα.Για να αρχίζουν τα μαθήματα όπως λες 1 Οκτώβρη τότε σίγουρα έχει βγει πρόγραμμα.
Χμμ μήπως βγει πιο μετά; Απ' ό,τι βλέπω το ΠΑ.Δ.Α. δεν είναι και τόσο οργανωμένο. Πήρα τη γραμματεία και μόνο που δε με έβρισε... Ούτε αίθουσες έχουν γράψει, ούτε μαθήματα, ούτε τίποτα:stunned:
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χμμ μήπως βγει πιο μετά; Απ' ό,τι βλέπω το ΠΑ.Δ.Α. δεν είναι και τόσο οργανωμένο. Πήρα τη γραμματεία και μόνο που δε με έβρισε... Ούτε αίθουσες έχουν γράψει, ούτε μαθήματα, ούτε τίποτα:stunned:


Για δες εδώ https://www.phys.uniwa.gr/announcements/akadimaiko-imerologio-2019-2020/
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Στο σάιτ της σχολής μου (φυσικοθεραπεία ΠΑ.Δ.Α.) λέει ότι τα μαθήματα ξεκινάνε στη 1 Οκτωβρίου. Ωστόσο, δεν έχει βγει καμία ανακοίνωση για το πότε πρέπει να περάσουμε για την ταυτοπροσωπία! Εγώ τώρα πρέπει να πάω κανονικά την πρώτη μέρα; Αλλά πώς θα ξέρω ποιο μάθημα έχω, σε ποια αίθουσα κ.λπ.; Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω την ταυτοπροσωπία και να πάρω πρόγραμμα; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις

Δεν εχει βγει καμια επισιμη ανακοινωση απο παδα ακομη περιμενουμε!περυσι εβγαλαν ανακοινωση στις 1 οκτωβρη μεχρι 10 για ταυτοπροσωπια.και 15 αρχισαν τα μαθηματα .οποτε λογικα κατι αντιστοιχο θα συμβει και φετος
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Χμμ μήπως βγει πιο μετά; Απ' ό,τι βλέπω το ΠΑ.Δ.Α. δεν είναι και τόσο οργανωμένο. Πήρα τη γραμματεία και μόνο που δε με έβρισε... Ούτε αίθουσες έχουν γράψει, ούτε μαθήματα, ούτε τίποτα:stunned:

Αγαπημένες πανεπιστημιακές γραμματείες, δεν φημίζονται συνήθως ούτε για την ευγένεια ούτε για την εξυπηρέτηση. Πάντως αν δεν έχει βγει το πρόγραμμα μπορεί τα μαθήματα να ξεκινήσουν και λίγο αργότερα. Επίσης καλό είναι να έχετε το νου σας και για ανακοινώσεις του στιλ "ο διδάσκων κ. Τάδε ανακοινώνει ότι οι παραδόσεις του Χ μαθήματος θα αρχίσουν στις .../10". Προσοχή στα μαθήματα που είναι εργαστήρια γιατί εκεί υπάρχουν απουσίες.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το γνήσιο της υπογραφής δεν χρειάζεται σίγουρα όταν κάποιος καταθέτει μια αίτηση αυτοπροσώπως, για τις άλλες περιπτώσεις δεν το αναφέρει οπότε λογικά είσαι οκ αφού σου είπαν να κάνεις ό,τι λέει η ανακοίνωση.


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Μιας και είμαι ανίδεος, στο ταχυδρομείο θα πάρω μαζί μόνο τα δικαιολογητικά και θα μου δώσουν αυτοί κάποιον φάκελο και να γράψω τα στοιχεία; Ή πρέπει να είναι ήδη έτοιμα απ' το σπίτι.
Επίσης κάτι ακόμη. Τη βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης την εκτύπωσα, να στείλω το γνήσιο ή το εκτυπωμένο; Ή δεν υπάρχει θέμα; (Ψυχαναγκαστική ερώτηση. :hehe:)
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αυτό είχα δει, αλλά δε γράφει αίθουσες και μαθήματα... Λογικά θα βγουν μετά, ε;


Βγηκε τελικα ανακοινωση στο site της σχολης απο 30/9 εως 4/10 οι εγγρφες.οσον αφορα τα μαθηματα λογικα θα βγει νεοτερη ανακοινωση
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Βγηκε τελικα ανακοινωση στο site της σχολης απο 30/9 εως 4/10 οι εγγρφες.οσον αφορα τα μαθηματα λογικα θα βγει νεοτερη ανακοινωση
Ναι, το είδα κι εγώ σήμερα! Αλλά έχει βγει νωρίτερα ανακοίνωση σχετικά με τα μαθήματα (ότι αρχίζουν 01/10). Μήπως η ανακοίνωση για τα μαθήματα δεν αφορά εμάς τους πρωτοετείς; Λέτε να βγει ξεχωριστή ανακοίνωση για το πότε ξεκινάνε τα μαθήματα των πρωτοετών; Παρεμπιπτόντως, Ευα24, κι εσύ φυσικοθεραπεία πέρασες;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι, το είδα κι εγώ σήμερα! Αλλά έχει βγει νωρίτερα ανακοίνωση σχετικά με τα μαθήματα (ότι αρχίζουν 01/10). Μήπως η ανακοίνωση για τα μαθήματα δεν αφορά εμάς τους πρωτοετείς; Λέτε να βγει ξεχωριστή ανακοίνωση για το πότε ξεκινάνε τα μαθήματα των πρωτοετών; Παρεμπιπτόντως, Ευα24, κι εσύ φυσικοθεραπεία πέρασες;
Οχι εγω μαιευτικη!παντως οσον αφορα το τμημα μου τηλεφωνα δεν σηκωνουν ποτε!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top