Εγγραφές πρωτοετών

iria_p

Νεοφερμένος

Η iria_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια κι από εμένα!:hello: Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να πάμε εκτυπωμένο το ερωτηματολόγιο της ελστατ στη σχολή για ταυτοποίηση; Όταν έκανα την εγγραφή το συμπλήρωσα αλλά δεν το εκτύπωσα... Μήπως υπάρξει πρόβλημα τώρα; (δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά πρόκειται για το τμήμα ρωσικής φιλολογίας του εκπα)
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Παιδια μια ερώτηση...Έκανα την εγγραφή ηλεκτρονικά κ το στατιστικό ατομικο Δελτίο,θα πρέπει να τα εκτυπώσω και να τα πάω στη σχολή μ;
Πρόκειται για το απθ παιδαγωγικο

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία της σχολής σου. Σίγουρα θα πρέπει να πας για την ταυτοποίηση όποτε ρώτησε πότε θα ξεκινήσει αυτή και τι δικαιολογητικά πρέπει να έχεις μαζί σου.

Γεια κι από εμένα!:hello: Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να πάμε εκτυπωμένο το ερωτηματολόγιο της ελστατ στη σχολή για ταυτοποίηση; Όταν έκανα την εγγραφή το συμπλήρωσα αλλά δεν το εκτύπωσα... Μήπως υπάρξει πρόβλημα τώρα; (δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά πρόκειται για το τμήμα ρωσικής φιλολογίας του εκπα)


Παιδιά καλό είναι να επικοινωνείτε με τις γραμματείες των τμημάτων σας γιατί κάθε ένα από αυτά μπορεί να ζητά διαφορετικά πράγματα. Πάντως ακόμη κι αν είναι αναγκαίο το στατιστικό δελτίο κάποιος τρόπος λογικά θα υπάρχει να το ανακτήσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Maria2229

Νεοφερμένος

Η Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση κατα την διαρκεια των εγγραφων να δεχτει η γραμματεια ακυρωση εγγραφής ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.

Maria2229

Νεοφερμένος

Η Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν κάποιος γράφτηκε σε μια σχολή τωρα και θέλει να διαγραφτεί γίνεται ? Εως την παρασκευη που τελειωνουν οι εγγραφές
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Αν κάποιος γράφτηκε σε μια σχολή τωρα και θέλει να διαγραφτεί γίνεται ? Εως την παρασκευη που τελειωνουν οι εγγραφές


Οφείλω να ομολογήσω ότι πρώτα φορά ακούω να θέλει κανείς να διαγραφεί από μια σχολή στην οποία μόλις γράφτηκε. Προφανώς οι σχολές έχουν διαδικασίες διαγραφής αλλά φυσικά δεν ξέρω αν υπάρχει χρόνος να γίνει κάτι τέτοιο μέχρι την Παρασκευή. Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να επιθυμεί κάτι τέτοιο. Η εγγραφή σε μια σχολή δεν σε δεσμεύει σε κάτι και έχει και κάποια προνόμια ακόμη και αν επιλέξει ο φοιτητής να μην την παρακολουθήσει (πάσο, αναβολή στράτευσης για τα αγόρια, φορολογικά πλεονεκτήματα για την οικογένεια κ.α.). Αντίθετα η διαγραφή είναι δεσμευτική, αν γίνει δεν υπάρχει τρόπος να αναστραφεί. Καλό είναι να το σκεφτεί κανείς πολύ καλά πριν προχωρήσει σε μια τέτοια απόφαση.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Για να τρωω στη λεσχη πρεπει να βγει το πασο ή να κάνω εξτρα χαρτια για σιτηση;
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια κι από εμένα!:hello: Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να πάμε εκτυπωμένο το ερωτηματολόγιο της ελστατ στη σχολή για ταυτοποίηση; Όταν έκανα την εγγραφή το συμπλήρωσα αλλά δεν το εκτύπωσα... Μήπως υπάρξει πρόβλημα τώρα; (δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά πρόκειται για το τμήμα ρωσικής φιλολογίας του εκπα)
Υπάρχει τρόπος να το εκτυπώσεις, όποτε θες! Μπαίνεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου για τις εγγραφές, βάζεις κανονικά τα στοιχεία σου, πατάς το σύνδεσμο που υπάρχει στο κόκκινο πλαίσιο και ακολούθως σου βγαίνει ένα μήνυμα ότι έχεις ολοκληρώσει το ερωτηματολόγιο. Εκτυπώνεις απλά τη σελίδα που βγαίνει μετά το μήνυμα, αφού πρώτα βάλεις το ΑΜΚΑ σου και πατήσεις συνέχεια:thumbup:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος γράφτηκε σε μια σχολή τωρα και θέλει να διαγραφτεί γίνεται ? Εως την παρασκευη που τελειωνουν οι εγγραφές


Φαντάζομαι ότι ο μόνος λόγος για να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να έκανες φέτος για το 10%, να γράφτηκες στη σχολή που πέρασες και εκ των υστέρων να το μετάνιωσες και να θέλεις να παραμείνεις στη σχολή που είχες περάσει πέρσι. Πιστεύω ότι δεν γίνεται αλλά επειδή δεν έχει λήξει ακόμα η προθεσμία των ηλεκτρονικών εγγραφών πάρε τηλ στα 2103442703, 2103442661 μήπως μπορέσεις να το σώσεις! Και προσεξε πολύ τις κινήσεις σου μην βρεθείς στο τέλος να έχεις διαγραφεί και από τις δύο!

Για να τρωω στη λεσχη πρεπει να βγει το πασο ή να κάνω εξτρα χαρτια για σιτηση;


Θα απευθυνθείς στο Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας στο οποίο ανήκει το τμήμα σου. Παρέχεται δωρεάν σίτιση υπό προϋποθέσεις και ανακοινώνονται οι ημερομηνίες υποβολής των απαιτούμενων δικαιολογητικών προκειμένου να σου χορηγηθεί η σχετική κάρτα.΄Αλλο το πάσο άλλο η κάρτα δωρεάν σίτισης.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θα απευθυνθείς στο Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας στο οποίο ανήκει το τμήμα σου. Παρέχεται δωρεάν σίτιση υπό προϋποθέσεις και ανακοινώνονται οι ημερομηνίες υποβολής των απαιτούμενων δικαιολογητικών προκειμένου να σου χορηγηθεί η σχετική κάρτα.΄Αλλο το πάσο άλλο η κάρτα δωρεάν σίτισης.
Σε λεσχη μπορω να τρωω με το πασο σωστα;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Σε λεσχη μπορω να τρωω με το πασο σωστα;

ας εξηγήσω λίγο τι εστί πάσο. Κάθε φοιτητής εκδίδει μια ηλεκτρονική φοιτητική ταυτότητα η οποία σε αρκετές περιπτώσεις (εξαιρούνται φοιτητές στο β πτυχίο κ.α. αλλά δεν σε αφορά αυτό) λειτουργεί και ως δελτίο μειωμένου φοιτητικού εισιτηρίου (παλιότερα εκδιδόταν ξεχωριστή κάρτα για τα μμμ, που ονομαζόταν πάσο, τώρα η φοιτητική ταυτότητα παίζει αυτόν τον ρόλο). Η δωρεάν σίτιση στο φοιτητικό εστιατόριο απαιτεί να κάνεις χωριστή αίτηση στο σχετικό τμήμα του πανεπιστημίου στο οποίο πέρασες με βάσει οικονομικά κριτήρια. Εφόσον γίνει δεκτή η αίτηση σου τότε συνήθως χορηγείται ξεχωριστή κάρτα σίτισης. Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια (16) από τότε που υπήρξα φοιτήτρια και τότε φοιτούσα σε περιφερειακό πανεπιστήμιο όπου σιτίζονταν όλοι δωρεάν οπότε δεν κάναμε κάποια αίτηση. αν στο πανεπιστημίο σου ισχύει κάτι τέτοιο και δεν χρειάζεται αίτηση θα αρκεί η φοιτητική ταυτότητα για το φοιτητικό εστιατόριο.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τι άλλο πρέπει να κάνω εκτός από την ηλεκτρονική εγγραφή;
Πως θα ξέρω αν έχω εγγραφεί με επιτυχία;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι άλλο πρέπει να κάνω εκτός από την ηλεκτρονική εγγραφή;
Πως θα ξέρω αν έχω εγγραφεί με επιτυχία;


Σύμφωνα με την εγκύκλιο των εγγραφών: "Οι εγγραφέντες για να έχουν πρόσβαση στις ακαδημαϊκές υπηρεσίες της κάθε Σχολής και Τμήματος, θα πρέπει να επιδείξουν στη Γραμματεία του Τμήματος ή της Σχολής αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, προκειμένου να γίνει η ταυτοπροσωπία τους. Σε κάθε περίπτωση, η Γραμματεία δύναται να ζητήσει συμπληρωματικά δικαιολογητικά από τους εγγραφέντες". Θα περιμένεις λοιπόν τη σχετική ανακοίνωση στο σάιτ του Τμήματός σου.
 

Guest 092931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το πρώην ατειθ (πλέον ΔΙΠΑΕ); Πότε γίνονται οι ταυτοποιήσεις των πρωτοετών;
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά που ζητάει έξτρα κάθε τμήμα πρέπει και αυτά να τα παραδώσουμε μέσα στην διορία των ηλεκτρονικών εγγραφών?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά που ζητάει έξτρα κάθε τμήμα πρέπει και αυτά να τα παραδώσουμε μέσα στην διορία των ηλεκτρονικών εγγραφών?


Συνήθως υπάρχει μια διαφορετική προθεσμία που ορίζεται απο το τμημα άλλα για πιο σίγουρα αναζήτησε τη σχετική ανακοίνωση της σχολής σου
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εμένα η γραμματεία της πρώην σχολής μου είπε πως η ηλεκτρονική αίτηση διαγραφής δείχνει πρόθεση διαγραφής και πως αν θέλω να διαγραφώ θα πρέπει να κάνω αίτηση και να την πάω στη σχολή. Το ερώτημα είναι, αυτό πρέπει να το κάνω πριν γραφτώ στην νέα σχολή η μπορεί να γίνει πχ τη Δευτέρα που θάβουν έχουν αρχίσει τα μαθήματα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top