Είμαι μαθήτρια και αντιμετωπίζω οικογενειακά και προσωπικά προβλήματα, που δεν με αφήνουν να συγκεντρωθώ. Τι να κάνω;

Guest 695140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως υποψήφια των πανελληνίων 2021 έχω αρχίσει την προετοιμασία μου. Δυστυχώς διαφορά σοβαρότατα οικογενειακά προβλήματα με ταλαιπωρούν και δεν μπορώ να τα αγνοήσω και να συγκεντρωθώ. Πέρα από αυτό έχω μερικά προβλήματα με την σχέση μου και γενικότερα παλεύω με την κατάθλιψη αρκετά χρόνια. Ψυχολόγοι δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Ήμουν πάντα μαθήτρια του 19 και φέτος δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ στους στόχους μου ωστε να διαβάζω. Κάποιος που βίωσε κατι παρόμοιο μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ως υποψήφια των πανελληνίων 2021 έχω αρχίσει την προετοιμασία μου. Δυστυχώς διαφορά σοβαρότατα οικογενειακά προβλήματα με ταλαιπωρούν και δεν μπορώ να τα αγνοήσω και να συγκεντρωθώ. Πέρα από αυτό έχω μερικά προβλήματα με την σχέση μου και γενικότερα παλεύω με την κατάθλιψη αρκετά χρόνια. Ψυχολόγοι δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Ήμουν πάντα μαθήτρια του 19 και φέτος δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ στους στόχους μου ωστε να διαβάζω. Κάποιος που βίωσε κατι παρόμοιο μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Και εγώ δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ. Με απασχολούσε πως η τάδε Καθηγήτρια δεν με διδάσκει σωστά το τάδε κωλόπαιδο τσακώθηκε μαζί μου κλπ

Η συμβουλή μου είναι να βάλεις στόχο κάποια σχολή που σου αρέσει πολύ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ως υποψήφια των πανελληνίων 2021 έχω αρχίσει την προετοιμασία μου. Δυστυχώς διαφορά σοβαρότατα οικογενειακά προβλήματα με ταλαιπωρούν και δεν μπορώ να τα αγνοήσω και να συγκεντρωθώ. Πέρα από αυτό έχω μερικά προβλήματα με την σχέση μου και γενικότερα παλεύω με την κατάθλιψη αρκετά χρόνια. Ψυχολόγοι δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Ήμουν πάντα μαθήτρια του 19 και φέτος δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ στους στόχους μου ωστε να διαβάζω. Κάποιος που βίωσε κατι παρόμοιο μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
καλα θες πανελληνιες και ταυτοχρονα γκομενικα?λυπαμαι που στο λεω αλλα ειναι βεβαιη αποτυχια.συγκεντωσου στο στοχο σου και ασε τους ερωτες
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Ως υποψήφια των πανελληνίων 2021 έχω αρχίσει την προετοιμασία μου. Δυστυχώς διαφορά σοβαρότατα οικογενειακά προβλήματα με ταλαιπωρούν και δεν μπορώ να τα αγνοήσω και να συγκεντρωθώ. Πέρα από αυτό έχω μερικά προβλήματα με την σχέση μου και γενικότερα παλεύω με την κατάθλιψη αρκετά χρόνια. Ψυχολόγοι δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα. Ήμουν πάντα μαθήτρια του 19 και φέτος δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ στους στόχους μου ωστε να διαβάζω. Κάποιος που βίωσε κατι παρόμοιο μπορεί να δώσει μερικές συμβουλές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Οπως είπε και ο Ευκλείδης, ασε τις σχέσεις για φέτος και κάτσε διαβασε να μπεις στη σχολή που θες. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα ηρεμήσεις. Τα σοβαρότατα οικογενειακά προβλήματα που αναφέρεις, δεν μπορουμε να σου προτείνουμε κάτι, πέρα από υπομονή, μιας και δεν μας προσανατολίζεις λίγο ως προς τι φύσεως είναι. Όπως και να έχει, σου προτείνω να διακόψεις τη σχέση σου, ειδικά αν έχεις προβλήματα, δεν είναι ώρα τώρα για γκομενικα, είναι για διάβασμα
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Απ την στιγμη που το κυριο προβλημα με το διαβασμα ειναι η ελλειψη συγκεντρωσης θα προτεινα καταρχας να προσπαθησεις να αποβαλλεις απ την ζωη σου ο,τι σου αποσπαει την προσοχη. Δεν ξερω ποσο σοβαρα ειναι τα προβληματα που αντιμετωπιζεις στη σχεση σου αλλα θα συμφωνησω οτι οι πανελληνιες σπανια δενουν καλα μαζι με σχεσεις :/ Ισως να συζητησεις με το αγορι/κοριτσι σου για καποια πιθανη παυση ή κατι τετοιο.
Οσον αφορα τα οικογενειακα προβληματα δυστυχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε μιας κι δεν γνωριζουμε λεπτομερεις παρα μονο οτι ειναι αρκετα σοβαρα (οποτε δεν μπορεις και να τα αγνοησεις). Σε αυτη την περιπτωση ο ανοιχτος διαλογος (αν υπαρχει ευκαιρια για κατι τετοιο με τους γονεις σου) ειναι η καλυτερη επιλογη. Αλλωστε η ψυχολογικη υποστηριξη τους (ή καποιου κοντινου σου ατομου εστω) την χρονια των πανελληνιων ειναι πολυ σημαντικη. Τελος οπως ανεφερε και ο @Hacker13 βοηθαει πολυ το να εχεις εναν στοχο στο μυαλο σου οποτε μπορεις να υπενθυμιζεις στον εαυτο σου ανα τακτα χρονικα διαστηματα γιατι μπαινεις στον κοπο των πανελληνιων και να παιρνεις λιγο κουραγιο ^^
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι μια σχέση από μόνη της είναι ικανή να σε οδηγήσει σε αποτυχία. Μια σχέση, όμως, με σκαμπανεβάσματα μπορεί να σου στερήσει την επιτυχία.
Πολλά τα παραδείγματα και στις 2 περιπτώσεις.

Αν θεωρείς ότι η σχέση σου σε κρατάει πίσω,προσπάθησε να την τελειώσεις.

Αναφορικά με τα οικογενειακά προβλήματα, βάλε έναν στόχο, μια σχολή που θέλεις πολύ , όπως είπαν παραπάνω και τα παιδιά, και σκέψου την σαν εισιτήριο για να "γλιτώσεις" από αυτήν την κατάσταση .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
καλα θες πανελληνιες και ταυτοχρονα γκομενικα?λυπαμαι που στο λεω αλλα ειναι βεβαιη αποτυχια.συγκεντωσου στο στοχο σου και ασε τους ερωτες

Με την ευκαιρία να προσθέσω πως σε όποιο στάδιο της ζωής της και αν είναι δεν αξίζει να χαλιέται για έρωτες..δεν αξίζει να χαλάει η διάθεση.Αν ο άλλος δεν σε γουστάρει παράτα τον....ακόμα πιο πολύ στις πανελλήνιες οι οποίες είναι σημαντικότερες από το αν σε γουστάρει ή όχι κάποιος συμμαθητής σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν μπεί σε καμία ΣΣΑΣ θα την κυνηγάνε με σάλια μετά...:thumbsup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 695140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις, η αλήθεια ειναι οτι μια παύση στη σχέση μου θα ήταν χειρότερη καθως μου παρέχει την υποστήριξη που χρειαζομαι σε μια δυσκολη στιγμή και δεν θέλω να σταματήσω κατι τοσο ομορφο, παρα τα σκαμπανεβάσματα που λετε. Σέβομαι τις αποψεις σας και υποθέτω πως γνωρίζετε κατι παραπάνω και ίσως έχετε δικιο πως μπορει να το μετανιώσω εν τέλει, αλλά ειναι το μοναδικό στηριγμα μου κι πιστεύω πως ολοι έχουμε ανάγκη ενα στήριγμα κατα την διάρκεια των πανελληνίων.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις, η αλήθεια ειναι οτι μια παύση στη σχέση μου θα ήταν χειρότερη καθως μου παρέχει την υποστήριξη που χρειαζομαι σε μια δυσκολη στιγμή και δεν θέλω να σταματήσω κατι τοσο ομορφο, παρα τα σκαμπανεβάσματα που λετε. Σέβομαι τις αποψεις σας και υποθέτω πως γνωρίζετε κατι παραπάνω και ίσως έχετε δικιο πως μπορει να το μετανιώσω εν τέλει, αλλά ειναι το μοναδικό στηριγμα μου κι πιστεύω πως ολοι έχουμε ανάγκη ενα στήριγμα κατα την διάρκεια των πανελληνίων.
Κάτσε βρε κορίτσι μου. Εν τέλει έχετε θέματα με την σχέση ή είστε κομπλέ; Αν είστε εντάξει, ναι, είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα στήριγμα. Αλλά αν όμως σου προκαλεί περισσότερα προβλήματα απ'ότι έχεις τότε άστο.
Είσαι ξεκάθαρα μπερδεμένη. Ελπίζω να ηρεμήσουν τα πράγματα με τα οικογενειακά που έχεις.
Εμείς εδώ θα ήμαστε, οπότε θες στήριξη και συμβουλές. ♥️
 

Guest 695140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτσε βρε κορίτσι μου. Εν τέλει έχετε θέματα με την σχέση ή είστε κομπλέ; Αν είστε εντάξει, ναι, είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα στήριγμα. Αλλά αν όμως σου προκαλεί περισσότερα προβλήματα απ'ότι έχεις τότε άστο.
Είσαι ξεκάθαρα μπερδεμένη. Ελπίζω να ηρεμήσουν τα πράγματα με τα οικογενειακά που έχεις.
Εμείς εδώ θα ήμαστε, οπότε θες στήριξη και συμβουλές. ♥

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Η αλήθεια είναι οτι ειναι όντως μπερδεμένο και ελπίζω να βρεθεί κάποια άκρη, κυρίως με τα προβλήματα στο σπιτι για να τα καταφέρω
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Η αλήθεια είναι οτι ειναι όντως μπερδεμένο και ελπίζω να βρεθεί κάποια άκρη, κυρίως με τα προβλήματα στο σπιτι για να τα καταφέρω
Πάντως, όπως και να είναι τα πράγματα στο σπίτι, μην τα παρατάς. Προσπάθησε να διαβάσεις, έστω και με το ζόρι. Αν σε ενοχλεί η βαβούρα του σπιτιού προσπάθησε να διαβάσεις βράδυ ή αν είναι εφικτό στο σπίτι φίλης ή της σχέσης σου.
Τουλάχιστον να ηρεμήσει κάπως το κεφάλι σου, από τα θέματα του σπιτιού.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατανοώ απολύτως το πρόβλημά σου, αλλά δεν πιστεύω πως η μεγάλη θέληση θα νικηθεί από τα προβλήματα. Θέλω να σου πω ότι ΟΛΑ τα προβλήματα έχουν λύση, έστω και εξαιρετικά δύσκολη, και για αυτό, μάλιστα, δε λέγονται αδιέξοδα. Εστιάσου στο στόχο σου, ενημέρωσε όποιον αισθάνεσαι πολύ κοντά σου για το πρόβλημά σου και προσπάθησε όσο μπορείς (έστω και ελάχιστα) να «βγαίνεις» με τον «Α ή Β τρόπο» από τη δύσκολη αυτή κατάσταση (πχ με ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης).
Θα πάνε τα πράγματα καλύτερα!!
Σου εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Η ζωή είναι μπροστά σου..........
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Η αλήθεια είναι οτι ειναι όντως μπερδεμένο και ελπίζω να βρεθεί κάποια άκρη, κυρίως με τα προβλήματα στο σπιτι για να τα καταφέρω
αν δεν αφιερωθεις αποκλειστικα με το στοχο των πανελληνιων στοιχημα του χρονου θα ετοιμαζεσαι να δωσεις δευτερη φορα.σου ξαναλεω αν θες υψηλοβαθμη σχολη αυτα τα 2 δεν συνδυαζονται εκτος και θες να περασεις σε σχολη της πλακας οποτε οκ δεν χρειαζεται και διαβασμα
 

Guest 695140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν δεν αφιερωθεις αποκλειστικα με το στοχο των πανελληνιων στοιχημα του χρονου θα ετοιμαζεσαι να δωσεις δευτερη φορα.σου ξαναλεω αν θες υψηλοβαθμη σχολη αυτα τα 2 δεν συνδυαζονται εκτος και θες να περασεις σε σχολη της πλακας οποτε οκ δεν χρειαζεται και διαβασμα

γύρω στα 15000 μόρια χρειάζομαι
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
καλα θες πανελληνιες και ταυτοχρονα γκομενικα?λυπαμαι που στο λεω αλλα ειναι βεβαιη αποτυχια.συγκεντωσου στο στοχο σου και ασε τους ερωτες
Δεν λέει κάτι αυτό.Φιλη μου έδινε πανελλήνιες είχε σχέση κ πέρασε νομική.Ειναι όλα θέμα προγράμματος κ κατά πόσο κατανόηση δείχνει το άλλο πρόσωπο
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Γεια σου! Καταρχας σου ευχομαι καλη επιτυχία και πρωτα απ ολα ηρεμία! Ολοι λιγο πολυ αντιμετωπίζαμε προβλήματα ειτε οικογενειακά ειτε προσωπικα στη ζωή μας. Αν δεν μπορεις να συγκεντρωθείς στο σπιτι σου κ στο οικογενειακό σου περιβάλλον, σου προτείνω να διαβάζεις σε καποια βιβλιοθήκη της πόλης σου ή ακόμη και στο φροντιστήριο σου (να πας νωριτερα ή να μένεις εκεί αργότερα) ώστε να είσαι απολύτως ήρεμη.. όλα θέλουν μέτρο.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γύρω στα 15000 μόρια χρειάζομαι
Κάνεις κατά την άποψή μου είναι μεγάλο λάθος. Με το να στοχεύεις στο 15 (ο μ.ο. των βαθμών για τη σχολή που θες) ρίχνεις τις απαιτήσεις σου από εσένα. Ανεξάρτητα από το πρόβλημα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ αντιμετωπίζεις και από το ενδεχόμενο να θεωρείς ότι μέχρι τόσο μπορείς να γράψεις, πίστεψε στις προσωπικές σου δυνάμεις (γιατί τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από τη δύναμη της ψυχής) και θέσε στόχο το να γράψεις μια υψηλή επίδοση.
Μια γνωστή μου Γ. Δ. ήθελε πριν από πολλά χρόνια να περάσει Ιατρική Ιωαννίνων και, συνεπώς, ήθελε περίπου 18,2-18,4 και έτσι στόχευε στο 18,5 με αποτελέσματα να μην προσέχει όλες τις λεπτομέρειες. Έπιασε, έτσι, 17.005 μόρια νομίζω και, λοιπόν, δεν έπιασε τη βάση της σχολής. Βέβαια, πέρασε σε άλλη σχολή και είναι πολυ χαρούμενη και ευχαριστημένη.
Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα.
Από αυτό, όμως, κατάλαβε πως πρέπει να εφαρμόσεις τα εξής:
- ΘΕΣΕ ΥΨΗΛΟ ΣΤΟΧΟ (ασχέτως από το αν μπορέσεις να τον πετύχεις - μην «καείς»)
- ΑΠΟΘΗΣΕ ΚΑΘΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ (έστω παροδικά)
- ΟΝΕΙΡΕΨΟΥ...............
 

Guest 695140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνεις κατά την άποψή μου είναι μεγάλο λάθος. Με το να στοχεύεις στο 15 (ο μ.ο. των βαθμών για τη σχολή που θες) ρίχνεις τις απαιτήσεις σου από εσένα. Ανεξάρτητα από το πρόβλημα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ αντιμετωπίζεις και από το ενδεχόμενο να θεωρείς ότι μέχρι τόσο μπορείς να γράψεις, πίστεψε στις προσωπικές σου δυνάμεις (γιατί τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από τη δύναμη της ψυχής) και θέσε στόχο το να γράψεις μια υψηλή επίδοση.
Μια γνωστή μου Γ. Δ. ήθελε πριν από πολλά χρόνια να περάσει Ιατρική Ιωαννίνων και, συνεπώς, ήθελε περίπου 18,2-18,4 και έτσι στόχευε στο 18,5 με αποτελέσματα να μην προσέχει όλες τις λεπτομέρειες. Έπιασε, έτσι, 17.005 μόρια νομίζω και, λοιπόν, δεν έπιασε τη βάση της σχολής. Βέβαια, πέρασε σε άλλη σχολή και είναι πολυ χαρούμενη και ευχαριστημένη.
Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα.
Από αυτό, όμως, κατάλαβε πως πρέπει να εφαρμόσεις τα εξής:
- ΘΕΣΕ ΥΨΗΛΟ ΣΤΟΧΟ (ασχέτως από το αν μπορέσεις να τον πετύχεις - μην «καείς»)
- ΑΠΟΘΗΣΕ ΚΑΘΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ (έστω παροδικά)
- ΟΝΕΙΡΕΨΟΥ...............

Ναι εννοείται πως δεν στοχευω συγκεκριμενα στα 15000. Έχω θέσει υψηλούς στόχους παρόλο που η σχολή που με ενδιαφέρει δεν ειναι τόσο υψηλοβαθμη, αυτο δε σημαίνει οτι δε θα παλέψω για το 18,19,20. Νομίζω αυτο θα μου εξασφαλίσει την επιτυχία, ωστε να σιγουρέψω την θέση μου στην σχολή και όχι το να την πιάσω οριακά ή και καθόλου. ευχαριστώ πάντως
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
γύρω στα 15000 μόρια χρειάζομαι

Αν είσαι μαθήτρια του 19 όπως λές γιατί δεν στοχεύεις σε καμία Στρατιωτική Σχολή πχ ΣΣΑΣ κατά προτίμηση ώστε να εξασφαλίσεις το μέλλον σου ;

Οι περισσότερες σχολές θα σε οδηγήσουν στην ανεργία.Αν περάσεις σε αστυνομική ή στρατιωτική σχολή θα έχεις εξασφαλισμένη δουλειά με την αποφοίτηση.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε επιτελους ξυπνηστε!Τι σημαινει επειδη βγαζει καποιος 19 και 20 στο σχολειο?Πλασματικοι ειναι οι βαθμοι.Τα περισσοτερα ατομα που βγαζουν 19 και 20 στοχευουν σε καμια ιατρικη και μετα πηγαινουν σε καμια νοσηλευτικη.Αλλο σχολειο αλλο πανελληνιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top