Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (πρακτική)

Alexktz

Νεοφερμένος

Ο Alexktz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να εισαχθώ στο τμήμα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογία του οπα. Διαβάζοντας το προγραμμα σπουδών παρατήρησα ότι υπάρχει υποχρεωτική πρακτική πράγμα που με προβλημάτισε διότι εργάζομαι και δεν ξέρω κατά ποσό θα μπορούσα παράλληλα να απασχολούμε και στην πρακτική αλλά και στην εργασία μου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να αποφύγω την πρακτική εργασία ;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν είναι υποχρεωτική η πρακτική άσκηση, τις περισσότερες φορές είναι, για την απόκτηση τίτλου σπουδών, δεν μπορείς να την αποφύγεις.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν εργάζεσαι φουλ 8ωρο 5νθήμερο τότε δεν χρειάζεται να αναζητήσεις φορέα πρακτικής μπορείς στην εργασία σου να κάνεις την πρακτική και να συμπληρώσουν την πρακτική στο βιβλίο πρακτική.Αν δουλεύεις part time τότε δεν τηρείς προϋποθέσεις για πρακτική πρέπει να ψάξεις φορέας πρακτικής γιατί είναι φούλ 8ωρη η πρακτική.Τώρα απο εκεί και πέρα η πρακτική δεν είναι με κανονικά ένσημα αλλά με εργόσημο οαεδ οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα για παράλληλη απασχόληση σε δύο εργασίες νομικά δεν ξέρω χρονικά αν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνο.
 

Alexktz

Νεοφερμένος

Ο Alexktz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν εργάζεσαι φουλ 8ωρο 5νθήμερο τότε δεν χρειάζεται να αναζητήσεις φορέα πρακτικής μπορείς στην εργασία σου να κάνεις την πρακτική και να συμπληρώσουν την πρακτική στο βιβλίο πρακτική.
Όντως δουλεύω φουλ όλα κανονικά αλλά δεν έχει σημασία το είδος της εργασίας ; γιατί στην περίπτωση μου το αντικείμενο της εργασίας μου δεν έχει καμία σχέση με της σχολής...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όντως δουλεύω φουλ όλα κανονικά αλλά δεν έχει σημασία το είδος της εργασίας ; γιατί στην περίπτωση μου το αντικείμενο της εργασίας μου δεν έχει καμία σχέση με της σχολής...
Το αντικείμενο της διοικητικής επιστήμης κολλάει παντού σχεδόν μπορείς να βρείς κάποια ''θέση'' στην δουλειά που θα εναρμονίζεται με τα κριτήρια της πρακτικής της εν λόγο σχολής και να το δηλώσει στο βιβλίο πρακτικής το αφεντικό σου οτι ασκείς την εν λογο εργασία στα πλαίσια της πρακτικής. Κάποια διαχείριση γραμματειακής υποστήριξης-management-λογιστικά πληροφοριακά συστήματα-διαχείριση προμηθειών είναι πάρα πολλές θέσεις που κουμπώνουν πάνω στην επιστήμη αποκλείεται να μην υπάρχει κάποιο σχετικό πόστο στην δουλειά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λέει ο φίλος.
Απλώς πρόσεξε μην σου πει τιποτα για μείωση μισθού κλπ λόγω της πρακτικής. Βέβαια αν κατάλαβα καλά τώρα θα μπεις στο πτυχίο. Πρακτική δεν αρχίζεις από τώρα αλλά στα τελευταία εξάμηνα του πτυχίου.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μέχρι να φτάσεις 4ο έτος έχεις ακόμα χρόνια θα το δείς τότε τι θα κάνεις αλλά θα βρεθεί η λύση αν το θέλει το αφεντικό να σε εξυπηρετήσει.
 

Alexktz

Νεοφερμένος

Ο Alexktz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία ; Χρειάζεται ουσιαστικά κάποια βεβαίωση από την εργασία μου που να βεβαιώνει ότι εργάζομαι και μάλιστα σε κάποια θέση που να σχετίζεται με το αντικείμενο του πανεπιστημίου ;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία ; Χρειάζεται ουσιαστικά κάποια βεβαίωση από την εργασία μου που να βεβαιώνει ότι εργάζομαι και μάλιστα σε κάποια θέση που να σχετίζεται με το αντικείμενο του πανεπιστημίου ;
Προφανώς θα σε ενημερώσουν απο την γραμματεία υπάρχει το βιβλίο πρακτικής άσκησης που συμπληρώνονται τα στοιχεία του πρακτικάριου η θέση που θα εργαστεί και τι εκανε αναλυτικά κάθε μήνα που εργάστηκε στην πρακτική.Προφανώς θα έχει και αλλες υπεύθυνες δηλώσεις κτλ που θα στα πεί ο υπεύθυνος πρακτικής ασκησης κάποιος καθηγητής θα υπάρχει στην ΑΣΟΕΕ που διαχειρίζεται το θέμα πρακτικής.Μην τρελαίνεσαι έχεις καιρό ακόμα μέχρι να φτάσεις ως εκεί.
 

Alexktz

Νεοφερμένος

Ο Alexktz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μέχρι να φτάσεις 4ο έτος έχεις ακόμα χρόνια θα το δείς τότε τι θα κάνεις αλλά θα βρεθεί η λύση αν το θέλει το αφεντικό να σε εξυπηρετήσει.
Το θέμα είναι να τα ξεκαθαρίσω από τώρα γιατί είμαι αναγκασμένος να προσαρμοστώ τις σπουδές στην εργασία και όχι το αντίθετο εδώ που εργάζομαι τώρα θα εργάζομαι και σε τέσσερα χρόνια...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το θέμα είναι να τα ξεκαθαρίσω από τώρα γιατί είμαι αναγκασμένος να προσαρμοστώ τις σπουδές στην εργασία και όχι το αντίθετο εδώ που εργάζομαι τώρα θα εργάζομαι και σε τέσσερα χρόνια...
Τι θέση έχεις ρε φίλε στην δουλειά σου να σου πούμε τι μπορείς να απασχοληθείς?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top