Δικαιολογείται να μην έχει υπολογιστή κάποιος εν έτει 2021; Παράγοντες σε αυτό

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απαράδεκτος ο καθηγητής. Έπρεπε να ενημερώσει τον διευθυντή αμέσως.

Πες τους γονείς σου ότι χρειάζεσαι υπολογιστή. Αν το budget ειναι περιορισμένο με ένα τέτοιο μπορεις να κάνεις δουλειά.

Μπορείς να μιλήσεις και με το 15μελές να πιέσει να βρεθεί λύση γιατί είναι πολλά παιδιά στην ίδια κατάσταση.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
@akikos εντάξει μην υπερβάλλουμε. Στο 2021 είμαστε όχι στο 2005, οι υπολογιστές και ειδικά οι μεταχειρισμένοι βρίσκονται σε καλύτερη τιμή και από ένα μέτριο smartphone. Αργότερα, αν σπουδάσει η μαθήτρια σε πανεπιστήμιο ή ΙΕΚ, εκεί κι αν δεν χωράνε δικαιολογίες του να μην έχεις υπολογιστή.
Απλά τα παιδιά είναι αφοσιωμένα στα smartphones τους και δεν έχει προκύψει ανάγκη στη καθημερινότητα να χρησιμοποιήσουν υπολογιστή και γι' αυτό δεν έχουν. Δεν νομίζω να είναι οικονομικό το ζήτημα, πιο πολύ αφορά τον τρόπο ζωής των εφήβων.

Δεν είμαι εδώ να κατακρίνω την κοπέλα που δεν έχει υπολογιστή. Απλά θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρει, κι ας τον έχει σε απραξία. Θα προκύπτουν συνέχεια στιγμές που θα τον χρειάζεται και θα τον εκτιμήσει. :P
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@akikos εντάξει μην υπερβάλλουμε. Στο 2021 είμαστε όχι στο 2005, οι υπολογιστές και ειδικά οι μεταχειρισμένοι βρίσκονται σε καλύτερη τιμή και από ένα μέτριο smartphone. Αργότερα, αν σπουδάσει η μαθήτρια σε πανεπιστήμιο ή ΙΕΚ, εκεί κι αν δεν χωράνε δικαιολογίες του να μην έχεις υπολογιστή.
Απλά τα παιδιά είναι αφοσιωμένα στα smartphones τους και δεν έχει προκύψει ανάγκη στη καθημερινότητα να χρησιμοποιήσουν υπολογιστή και γι' αυτό δεν έχουν. Δεν νομίζω να είναι οικονομικό το ζήτημα, πιο πολύ αφορά τον τρόπο ζωής των εφήβων.
Σκέψου ομως μια οικογένεια με 3 παιδιά.... :D
επειδή βλέπω πολλά παιδιά στα επείγοντα με χαζοπονοκεφάλους... τα πεισσότερα κανουν τηλεεκπαιδευση ειτε με χαζοταμπλετ είτε με χαζοsmartphones....

Για μένα τα παιδιά Δημοτικού πρέπει να ήταν εκτός τηλεκπαιδευσης... δια ζώσης ακόμα και αν κάνανε 2 ώρες κάθε μέρα...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@akikos εντάξει μην υπερβάλλουμε. Στο 2021 είμαστε όχι στο 2005, οι υπολογιστές και ειδικά οι μεταχειρισμένοι βρίσκονται σε καλύτερη τιμή και από ένα μέτριο smartphone. Αργότερα, αν σπουδάσει η μαθήτρια σε πανεπιστήμιο ή ΙΕΚ, εκεί κι αν δεν χωράνε δικαιολογίες του να μην έχεις υπολογιστή.
Γι' αυτό το πρώτο πράγμα που είπα είναι να ρωτήσει τους γονείς.

Ξέρω αρκετά παιδιά που παρακαολουθούνε μαθήματα από το smartphones. Αρκετές οικογένειες δεν έχουν ούτε pc καθώς βολεύονται με smartphone, tablets. Αν μια οικογένεια έχει 3 παιδιά αυτομάτα χρειάζοναι 3 laptop 50αρα vdsl τουλάχιστον.

Θεωρώ απαράδεκτο που δεν υπήρχε η παραμικρή μέριμνα να μην υπάρχουν μέτρα για δωθουν συσκευές στα παιδιά.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Απλά τα παιδιά είναι αφοσιωμένα στα smartphones τους και δεν έχει προκύψει ανάγκη στη καθημερινότητα να χρησιμοποιήσουν υπολογιστή και γι' αυτό δεν έχουν. Δεν νομίζω να είναι οικονομικό το ζήτημα, πιο πολύ αφορά τον τρόπο ζωής των εφήβων.

Δεν είμαι εδώ να κατακρίνω την κοπέλα που δεν έχει υπολογιστή. Απλά θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρει, κι ας τον έχει σε απραξία. Θα προκύπτουν συνέχεια στιγμές που θα τον χρειάζεται και θα τον εκτιμήσει.
Ναι γιατί όλες οι οικογένειες έχουν οικονομική δυνατότητα για υπολογιστή/λάπτοπ...Η κοπέλα έχει iphone 5...''πολύ αφοσιωμένη'' σε ένα κινητό προηγούμενης δεκαετίας που κολλάει αλλά χρειάζεται να το χρησιμοποίει για να μην πάρει απουσία...Αλλά δεν είσαι εδώ για να κρίνεις, σωστά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι γιατί όλες οι οικογένειες έχουν οικονομική δυνατότητα για υπολογιστή/λάπτοπ...Η κοπέλα έχει iphone 5...''πολύ αφοσιωμένη'' σε ένα κινητό προηγούμενης δεκαετίας που κολλάει αλλά χρειάζεται να το χρησιμοποίει για να μην πάρει απουσία...Αλλά δεν είσαι εδώ για να κρίνεις, σωστά;

Χωρίς διάθεση κριτικής νομίζω ότι φαντάζει κάπως αδιανόητο το 2021 στην Ελλάδα να μην έχει κάποιος υπολογιστή έστω και έναν ματρακά περασμένης 20ετίας όταν η μέση κουτσή Μαρία έχει από δυο κινητά τηλέφωνα τουλάχιστον. Πλέον είναι σαν λέει κάποιος ότι δεν έχει ρεύμα στο σπίτι του. Μπορεί να κάνω λάθος. Η εικόνα της υπερ-καταναλωτικής Ελλάδας δείχνει άλλα πράγματα σε βαθμό που οι μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες μας ευγνωμονούν που αγοράζουμε τα προϊόντα τους περισσότερο από τις τοπικές αγορές τους στις χώρες καταγωγής τους.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Χωρίς διάθεση κριτικής νομίζω ότι φαντάζει κάπως αδιανόητο το 2021 στην Ελλάδα να μην έχει κάποιος υπολογιστή έστω και έναν ματρακά περασμένης 20ετίας όταν η μέση κουτσή Μαρία έχει από δυο κινητά τηλέφωνα τουλάχιστον. Πλέον είναι σαν λέει κάποιος ότι δεν έχει ρεύμα στο σπίτι του. Μπορεί να κάνω λάθος. Η εικόνα της υπερ-καταναλωτικής Ελλάδας δείχνει άλλα πράγματα σε βαθμό που οι μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες μας ευγνωμονούν που αγοράζουμε τα προϊόντα τους περισσότερο από τις τοπικές αγορές τους στις χώρες καταγωγής τους.
Πολλά μέρη στην επαρχία και στα νησιά δεν έχουν καν σύνδεση στο διαδίκτυο, γιατί σας φαίνεται τόσο παραξένο; Όλα ανθηρά και ωραία όταν μένεις σε πόλη... Το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού της Ελλάδας ζει σε μεγαλουπόλεις για αυτό τα αγοράζουν με το τσουβάλι. Από την μια καταλαβαίνω ότι η τεχνολόγια σε έναν μέσο όρο έχει εδραιωθεί στους περισσότερους, αλλά ας θυμηθούμε ότι υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν λεφτά ή πρόσβαση ή προτεραιότητα σε αυτή. Οπότε καλό είναι να μην κρίνουμε κάποιον για πράγματα που δεν υπήρχαν καν πριν 20 χρόνια. Ειδικά στην Ελλάδα που είμαστε περιπτωσάρα. Ναι, όντως θα χρειαστεί κάποιον υπολογιστή κάποια στιγμή στην ζωή της, αλλά το να λέμε ''τράβα αγόρασε/θα έπρεπε να είχες ήδη/πως και δεν έχεις;'' δεν βοηθάει κανένα. Νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό είναι , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν όλοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top