Διαγωνισμοί αγγλικών

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Γειά!Φέτος διεξάγεται στην χώρα μας ένα διαγωνισμός έκθεσης και πήρα μέρος.Είναι διάφορα θέματα ανάλογα με την τάξη,αλλά το κύριο θέμα είναι τα ζώα(άλλωστε αυτοί που διοργάνωσαν αυτό το διαγωνισμό είναι από μια εταιρία φιλοζωική).Το δικό μου θέμα είναι: Do animals have feelings?(='Εχουν τα ζώα συναισθήματα?) και είναι discuss(=με επιχειρίματα).Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια site που θα μου φανούν χρήσιμα ή ακόμα και δικές σας ιδέες?Εγώ έχω αρκετές,αλλά ποιος ξέρει,ίσως οι συμβουλές σας να μου φανούν χρήσιμες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
πώς γίνεται να λάβει κάποιος μέρος στον διαγωνισμό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κοίτα,Isaak,εμάς μας ενημέρωσε για αυτό καθηγητής που έχω στο φροντιστήριο....άμα θες να τον ρωτήσω να μου δώσει το τηλ. της οργάνωσης να σου το δώσω....τι λες???? Woochoogirl,ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ναι, ρώτησε λίγο και πες μου αν είναι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Αν ενδιαφέρεσαι για πηγές στο internet ψάξε στο google! Επίσης, ρίξε μια ματιά και στις εφημερίδες. Συνήθως υπάρχουν άρθρα για τα δικαιώματα των ζώων (σχετίζονται κυρίως με τον ακτιβισμό, αλλά ίσως σε βοηθήσουν!). Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ευχαριστώ Lita!!!Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι ο ακτιβισμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ευχαριστώ Lita!!!Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι ο ακτιβισμός?
Ακτιβισμός είναι η ανάληψη πρωτοβουλιών και δράσεων με συγκεκριμένο σκοπό (π.χ.διαδήλωση για τα δικαιώματα των ζώων) Υπάρχουν, νομίζω, οργανώσεις που αναλαμβάνουν τέτοιες πρωτοβουλίες για την προστασία των ζώων και των ειδών υπό εξαφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Παιδιά, η καθηγήτρια των αγγλικών μου πρότεινε να πάρω μέρος σε αυτον τον διαγωνισμό μετάφρασης
https://ec.europa.eu/translatores/index_el.htm
Από τα αγγλικά στα ελληνικά... Η μετάφραση ειναι μια σελίδα στο περίπου και ο διαγωνισμός ισχύει για μαθητές του 1993

Εγώ εχω πάρει το prof. ECPE του μίσιγκαν με HP στο oral kai to GCVR kai Pass sto wr. kai to list...
Τώρα ετοιμάζομαι για το προφ. του camb.... Ti λέτε? Αξίζει έστω να δοκιμάσω??
Εμπειρία μετάφρασης είχα φέτος και άλλη αφου βοήθησα ενα καθηγητή κάνοντας του μια 17σελιδη μετάφραση για το μεταπτυχιακό του... Πείτε γνώμες....:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι εχεις να χασεις; Εμπειρια ειναι, πηγαινε και βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
:eek::eek::eek::eek:αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα τιιιιιιιιιιιι???? ααααααααααααα θελω και εγω!:P:P
χαχα...φυσικα και να πας! πες μου τις εμπειριες σου μετα!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
βασικά δεν εχω να παω κάπου, η εξέταση στο σχολείο μου θα γίνει και απλά εαν ειμαι μαζι με τους νικητες θα παω στις βρυξελες γαι την βραβευση με εξοδα της ευρ. ενωσης... ΑΛΛΑ εχω καμιά ελπίδα? ξερετε καθόλου τι επίπεδο στο περίπου εχουν άλλοι μαθητές??:redface::redface:

τα κείμενα θα είναι κάπως έτσι... https://ec.europa.eu/translatores/archive/2009_files/en_english.pdf
εγω διαβάζοντας την πρωτη παράγραφο μου δίνουν την εντύπωση οτι είναι γελοια αυτά που ζητάει, αλλα τι γίνεται με τους άλλους υποψήφιους.. αυτο με τρώει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο να βρούμε τα παιδιά που θα πάρουν μέρος έτσι ώστε να ξέρουμε το επίπεδό τουυς. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, μια εμπειρία είναι, δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά το ταξίδι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι το να μπορείς να κατανοήσεις ένα κείμενο δε σημαίνει ότι μπορείς και να το μεταφράσεις. πολλές φορές το ότι ένα κείμενο δεν αποτελείται από δύσκολο λεξιλόγιο ή περίπλοκα συντακτικά και γραμματικά φαινομενα,δεν σημαίνει ότι μπορεί να μεταφραστεί εύκολα!!! ένα κείμενο δε μεταφράζεται λέξη-προς -λέξη αλλά νόημα -πρός -νόημα. στόχος δεν είναι μόνο να πάρουμε ένα λεξικό και να βρίσκουμε τις άγνωστες λέξεις και απλά να τις "κολλάμε" και να μεταφράζουμε. θα πρέπει να προσέχεις ώστε το κείμενο να "ακούγεται" ελληνικό και να μην φαίνεται πως είναι μετάφραση. δεν είναι μόνο ταλέντο αλλα και τεχνική. δεν ξέρω ποιο είναι το επίπεδο των άλλων παιδιών πάντως δε νομίζω να ξέρουν κάτι παραπάνω από εσένα από τη στιγμή που δεν έχουν ασχοληθεί με τη μετάφραση.
καλή τύχη σου εύχομαι και να ξέρεις πως ΔΕΝ υπάρχει τέλεια μετάφραση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
μάλιστα... ευχαριστω πολυ οσους απάντησαν, αλλά και οποιαδηποτε άλλη άποψη δεκτή...
Γενικά εσείς που σπουδάζετε για μεταφραστές κλπ τί πιθανότητες αποκατάστασης έχετε? μπορείτε να μου πείτε λίγο τι συμβαίνει? απλά επειδή λόγω καταγωγής "κατεχω" τέσσερεις γλώσσες {οι δυο χρειάζονται κάμποση δουλίτσα για να τις τελειοποιησω.. :P } και με ψιλοενδιαφέρει, αν και μάλλον θα ακολουθήσω κατι με οικονομικα κλπ...

:eek::eek::eek::eek:αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα τιιιιιιιιιιιι???? ααααααααααααα θελω και εγω!:P:P
χαχα...φυσικα και να πας! πες μου τις εμπειριες σου μετα!!!:):)


Θα κάνω πρώτα 2-3 μεταφράσεις, θα τις δειξω στην καθηγήτριά μου, και αν συμφωνήσει και αυτή, θα πάρω μέρος,.. βέβαια, μπορεί να μην πάρω καν μέρος, απο την στιγμή που η επιλογή γινεται με κλήρωση... Άν πάντος παω σίγουρα θα σου πω πως ήταν :D:D:P
υ.γ. : το να κλέβουν σε αυτούς τους διαγωνισμούς το αποκλείετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
θα θελα πολυ να γραψω κι εγω αλλα ειναι μονο για αυτους που γεννηθηκαν το 1993 :mad: το να κλεβουν δεν νομιζω οτι ισχυει ως πιθανοτητα επειδη ειναι επισημη διοργανωση της Ε.Ε κλπ.....Αμα κληρωθεις να μας πεις πως ηταν:D κ καλη επιτυχια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
μάλιστα... ευχαριστω πολυ οσους απάντησαν, αλλά και οποιαδηποτε άλλη άποψη δεκτή...
Γενικά εσείς που σπουδάζετε για μεταφραστές κλπ τί πιθανότητες αποκατάστασης έχετε? μπορείτε να μου πείτε λίγο τι συμβαίνει? απλά επειδή λόγω καταγωγής "κατεχω" τέσσερεις γλώσσες {οι δυο χρειάζονται κάμποση δουλίτσα για να τις τελειοποιησω.. :P } και με ψιλοενδιαφέρει, αν και μάλλον θα ακολουθήσω κατι με οικονομικα κλπ...
χαχα...καταρχας ενας φοιτητης αν δε βγει στην αγορα εργασιας δε μπορει να γνωριζει για την επαγγελματικη αποκατασταση. αν θελεις να πληροφορηθεις εν μερει για το τι μπορεις να κανεις μπορεις να ακολουθησεις τον εξης συνδεσμο https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=43175 . έχουν ειπωθει πολλες φορες και ειναι κουραστικο να ξαναλεμε τα ιδια...χαχα...εδω θα βρεις οτι θελεις σχετικα με το τμημα και την αποκατασταση (κοιτα στις τελευταιες σελιδες). ειναι ενα επαγγελμα με πολλες διεξοδους αλλα τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα οσο και στους αλλους τομεις, ισως οχι τοσο χαλια αλλα θα μπορουσε να ηταν και καλυτερα, αν θελεις κατι παραπανω μπορεις να μου στειλεις Π.Μ.
τι γλωσσες ξερεις αν επιτρεπεται?:P

Θα κάνω πρώτα 2-3 μεταφράσεις, θα τις δειξω στην καθηγήτριά μου, και αν συμφωνήσει και αυτή, θα πάρω μέρος,.. βέβαια, μπορεί να μην πάρω καν μέρος, απο την στιγμή που η επιλογή γινεται με κλήρωση... Άν πάντος παω σίγουρα θα σου πω πως ήταν :D:D:P
υ.γ. : το να κλέβουν σε αυτούς τους διαγωνισμούς το αποκλείετε???
ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ! στους διαγωνισμους της ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχουν βισματα...εκτος αυτου δε προκειται να κερδισουν κατι αν δωσουν το βραβειο σε αλλον (ξεφυγετε λιγο απο τη νοοτροπια του "μεσου" που δυστυχως κυριαρχει στην Ελλάδα). προφανως ο διαγωνισμός γίνεται για δτατιστικους λογους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
1) Ελληνικά {Εδω και μια δεκαετία, ελπίζω να μην ενοχλει πολλους στο φορουμ αυτο... :worry:}, 2) Αγγλικά {ECPE kai παω για CPE}, 3) Ρουμανικά {χωρίς να σημαίνει οτι ειμαι Ρουμάνος :P μερικοι το'πιασαν πιστευω :P, 4)Ρώσσικα {καταλαυαίνω πάαρα πολλά, τα προφορικά δεν είναι τέλεια, αλλά 100% μόλις παω φοιτητης ...}
-----------------------------------
Τα έβαλα σε σειρά με κριτήριο το πια μιλάω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
1) Ελληνικά {Εδω και μια δεκαετία, ελπίζω να μην ενοχλει πολλους στο φορουμ αυτο... :worry:}, 2) Αγγλικά {ECPE kai παω για CPE}, 3) Ρουμανικά {χωρίς να σημαίνει οτι ειμαι Ρουμάνος :P μερικοι το'πιασαν πιστευω :P, 4)Ρώσσικα {καταλαυαίνω πάαρα πολλά, τα προφορικά δεν είναι τέλεια, αλλά 100% μόλις παω φοιτητης ...}
-----------------------------------
Τα έβαλα σε σειρά με κριτήριο το πια μιλάω καλύτερα...
πάντως να ξέρεις πως η σχολή απαιτεί 2 απο τς 3 γλώσσες: αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα:)
οποιαδήποτε επιπλέον γλώσσα γνωρίζεις είναι προς δικό σου όφελος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
α,οκ! Πάντος και πάλι...δεν ειμαι θεωριτική οπότε... ...
Αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα, απλά ρώτησα για να ξέρω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top