Διαγωνισμοί Αστρονομίας

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για τον Πανελλήνιο διαγωνισμό αστρονομίας που διεξάγεται κάθε χρόνο. Γενικά έχω βασικές γνώσεις αστρονομίας, ωστόσο έχοντας άπλετο χρόνο το καλοκαίρι μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα να με κατευθύνει, τι βιβλία θα χρειαστεί να αγοράσω, τι είδους ασκήσεις να δουλέψω και γενικότερα τη φιλοσοφία του διαγωνισμού
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για τον Πανελλήνιο διαγωνισμό αστρονομίας που διεξάγεται κάθε χρόνο. Γενικά έχω βασικές γνώσεις αστρονομίας, ωστόσο έχοντας άπλετο χρόνο το καλοκαίρι μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα να με κατευθύνει, τι βιβλία θα χρειαστεί να αγοράσω, τι είδους ασκήσεις να δουλέψω και γενικότερα τη φιλοσοφία του διαγωνισμού
Δεν έχω ιδέα από Αστρονομία.

Γνωστός μου που είχε διακριθεί στο Γυμνάσιο λάμβανε υλικό όπως χαρακτηριστικά μου είχε πει "από αυτούς που διεξάγουν το διαγωνισμό", δηλαδή την εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος.

Δοκίμασε να τους στείλεις email, δεν ξέρω από την άλλη αν αυτός είχε κάποιο γνωστό από εκεί μέσα και του είχε δώσει κατευθυντήριες.

Από όσο ξέρω η Ολυμπιάδα Αστρονομίας/Αστροφυσικής είναι ευκολότερη από αυτές των Μαθηματικών και Φυσικής, οπότε μπορείς να καταλάβεις με βάση τα θέματα των διαγωνισμών αυτών κάποια πράγματα για το επίπεδο τους. Για τη Φιλοσοφία τους δεν γνωρίζω, αλλά εικάζω πώς είναι όπως σε όσους διαγωνισμούς ξέρω: Τίθενται θέματα που δεν εστιάζουν σε υπολογισμούς και μεθοδολογίες, αλλά που απαιτούν προτότυπη, συνδυαστική και κριτική σκέψη.

Καλή τύχη!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Η εταιρεία που διεξάγει τον διαγωνισμό εκδίδει βιβλία που εμπεριέχουν όλη την ύλη.
Αν είσαι γυμνάσιο τα τρία πρώτα τεύχη χρειάζεται να μάθεις. είναι περισσότερο θεωρία αλλά επειδή μαθαίνεις και μερικούς τύπους δομουν πάνω σε αυτούς ασκήσεις(συνήθως όχι ιδιαίτερης δυσκολίας).
Αν είσαι λύκειο υπάρχει και ένα τεύχος με πληθώρα λυμενων ασκήσεων αυξανόμενης δυσκολίας, το οποίο ίσως να έχω και σε pdf αν ψάξω και να στο στείλω τζαμπε θα δω.
Για όποια απορία στείλε και dm
Είχα διακριθεί πριν μερικά χρόνια αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε σορρυ
Πάντως στην ιστοσελίδα έχουν αναρτημένα παλιά θέματα που μπορείς να δουλέψεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top