Διάβασμα μετα μουσικής!

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Τα τελευταία δύο χρόνια στο φροντιστήριο που πάω έχω συνηθίσει να κάνω μάθημα μετά μουσικής καθώς κατά τη διάρκεια του μαθήματος παίζει κλασσική μουσική σε όλο το φροντιστήριο... Από φέτος το έχω εφαρμόσει και στο σπίτι μου τις ώρες που διαβάζω και είναι πολύ πιο αποδοτικό και ξεκούραστο το διάβασμά μου...Συγκεκριμένα ακούω μουσικές από το "Study Music Project" του youtube. Εσείς τι λέτε; το έχετε δοκιμάσει; Είχε αποτέλεσμα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εγω κατι death metal και κατι γκοθιες ακουγα οταν πηγαινα ακομα σχολειο κατα τη διαρκεια του διαβασματος....αλλα εχω βασιμες υποψιες οτι μαλλον γι αυτο εγγραψα μονο 14.5 στις πανελλαδικες:P
Ωστοσο μου φαινεται ωραια ιδεα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Χαχα....Επειδή μου αρέσει η ροκ (όχι βέβαια η death metal κ γκοθιές που ανέφερες αλλά η πιο ήπια μορφή της ροκ) έχω προσπαθήσει να διαβάσω και με αυτή...Αλλά αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα συγκέντρωσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με μουσική σηνύθως έλυνα ασκήσεις, για να μάθω κάτι θέλω συγκέντρωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
φυσικα και ακουω.και μαλιστα ακουω ενα συγκεκριμενο(πολυ γνωστο)ραδιοφωνικο σταθμο που βαζει πολυ ομορφα τραγουδια...πολλες φορες συνηθιζω να ακουω jann tiersen(μουσικη απ την ταινια αμελι)και φυσικα το summer 78.που και που ακουω μονικα αλλα πιο συχνα ροκ κομματια (απαλα ομως)που εχω περασει στο κινητο μου....οπως -το patience των guns and roses
-red hot chilli peppers
-nothing else matters(matellika) κλπ
βασιλινα θα συμφωνησω μαζι σου..το διαβασμα μετα μουσικης βοηθα πολυ....βεβαια οι φιλοι μου αναρωτιουνται πως συγκεντρονομαι αλλα αυτο ειναι στον καθενα μας πιστευω.ή μπορεις ή οχι.εγψ ετυχε να μπορω....ισως επειδη μικρη με κραταγε η γιαγια μου η οποια ειχε παντα την τηλεοραση στο τερμα οποτε εχω συνηυθισει τους θορυβους...ειναι πολυ ωραιο να διαβαζεις με μουσικη... και σε ξεκουραζει πολυ...διπλα απ το φροντιστηριο φυσικης ειναι ενα διμερισμα το οποιο υπαρχει ενας τυπος που παιζει με την μπαντα του τραγουδια...πολλες φορες ακουγονται και σε εμας...και ειναι υπεροχα...!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Με μουσική σηνύθως έλυνα ασκήσεις, για να μάθω κάτι θέλω συγκέντρωση. :)

Συμφωνώ! Και εγώ για να "παπαγαλήσω" :P θέλω άκρα του τάφου σιωπή!!! :P (π.χ. ΑΟΔΕ)

Αδαμαντία ίσως φταίει και η γιαγιά, ίσως είναι και μέσα μας...προσωπικά με ηρεμεί και το μυαλό μου σκέφτεται πιο πολλά...Άσε που επικεντρώνομαι στον ήχο της μουσικής και δεν δίνω σημασία στους εξωτερικούς ήχους (τηλεόραση από το σαλόνι, αυτοκίνητα από το δρόμο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω πολλες επηρεαζομαι απ την μουσικη και μου βγαινει ενας αχαλινωτος συναισθηματισμος που ειναι πολυ χρησιμος στις εκθεσεις...γι αυτο παντα ακουω μουσικη τοτε αλλα οπως ειπαμε ηπιας μορφης...μου ερχεται εμπνευση ,δεν ξερω πως να το εξηγησω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω!!! Και εγώ το ίδιο παθαίνω...Έγραψα μία έκθεση σήμερα για την κοινωνικοποίηση.... Τέλεια :) :D χαχα άκυρο αλλά την έχω πολύ καμάρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εμενα μαλλον με αποσυντονιζει
βεβαια δεν εχω δοκιμασει κλασσικη η καποια πιο απαλη μουσικη....
Τι μουσικη προτεινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Απαλη ροκ και μελωδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
εμενα μαλλον με αποσυντονιζει
βεβαια δεν εχω δοκιμασει κλασσικη η καποια πιο απαλη μουσικη....
Τι μουσικη προτεινετε???
Ξεκίνα με τα βασικά...



Αφού τελειώσει αυτό, πάμε σε κάτι πιο soft...



Ακολουθεί πεντάλεπτο διάλειμμα. :P


Ps: Αν θες κι άλλα, πες να ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=u4-27XxK-ec&feature=fvw

Προτείνω τα ΑΠΑΝΤΑ απο Study Music Project....Και το La valse d'amelie ofc!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
οχι ρε ευχαριστω!!
εχω το στυλ θα βρω κι αλλα.....θα δοκιμασω τη μεθοδο αυριο να δω....αν και γενικα πιστευω οτι μια χαρα διαβαζω και τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αρκεί απλά η κλασσική μουσική...Για παράδειγμα Η Μαρία Κάλας τραγουδάει...Δε νομίζω πως τα λόγια βοηθούν το διάβασμα... το καλύτερο είναι απλές μουσικές...χωρίς λόγια και στίχους....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άσε που επικεντρώνομαι στον ήχο της μουσικής και δεν δίνω σημασία στους εξωτερικούς ήχους

αυτό πιστεύω ισχύει, η μουσική, ακόμη κι αν είναι χαμηλά, εξαιτίας του εναρμονισμού της, υπέρκαλύπτει ίσως άλλους εξωτερικούς ήχους που ίσως να σου αποσπούσαν την προσοχή, και δίνεις σημασία πιο πολύ σε αυτήν, η οποία με τη σύνθεση που έχει, σε βοηθά να μείνεις συγκεντρωμένος.

επίσης κι εμένα με βοηθά να διαβάζω με μουσική ( πάντα έχω ανοιχτό youtube ή ράδιο :P ), εκτός όμως από έκθεση ( :mpinelik: ) εκεί το βάζω πολύ χαμηλά, ίσα να ακούγεται αλλιώς δεν μπορώ να γράψω καθόλου.

τώρα το τι θα ακούσεις, μάλλον εμπίπτει και στο γούστο του καθενός σε ένα βαθμό, εγώ συνήθως βάζω διάφορα από ξένο pop μέχρι power metal ( χαμηλά βέβαια μην πορωθούμε :P ) και διάφορα instrumental όπως αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αρκεί απλά η κλασσική μουσική...Για παράδειγμα Η Μαρία Κάλας τραγουδάει...Δε νομίζω πως τα λόγια βοηθούν το διάβασμα... το καλύτερο είναι απλές μουσικές...χωρίς λόγια και στίχους....:)

ακριβώς! εγώ τελευταία ακούω vivaldi, brahms & chopin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Υπάρχει διάβασμα χωρίς μουσική;!;!:eek::eek: :D

Μόνο όταν διαβάζω θεωριτικά δεν έχω μουσική, γιατί είτε αργό πολύ για να τα καταλάβω, είτε απλά δε μπορώ να διαβάσω καθόλου..:)

Όταν λύνω ασκήσεις όμως, που σχεδόν μόνο αυτό κάνω (τεχνολογική κατεύθυνση), ακούω μουσική από ροκ μέχρι και βυζαντινή..:P

Γενικά νομίζω είναι στον άνθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πριν λίγα χρόνια είχα διαβάσει για μια έρευνα σε μια εφημερίδα σχετικά με το θέμα που αναφέρετε. Οι ερευνητές είχαν χωρίσει τους μαθητές που επιλέχτηκαν, έτσι ώστε το δείγμα να είναι αντιπροσωπευτικό, σε τρεις ομάδες. Η πρώτη ομάδα δεν άκουγε καθόλου μουσική στη διάρκεια της μελέτης. Η δεύτερη άκουγε κλασική και η τρίτη άκουγε rock και metal, ανάλογα τι προτιμούσαν όσοι ανήκαν σε αυτήν.

Τα αποτελέσματα έδειξαν πως τα παιδιά που διάβαζαν με κλασική μουσική μπόρεσαν να απομνημονεύσουν περισσότερες πληροφορίες από την πρώτη ομάδα που διάβαζε χωρίς μουσική. Τελευταία ήρθε η τρίτη ομάδα που άκουγε rock ή metal. Με την ίδια λογική το φροντιστήριο σας βάζει κλασική. Ωραία πρωτοβουλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Είναι πολύ βοηθητικό αλλά δεν είναι για όλους, κάποιους τους αποσυντονίζει.... Εμένα μου αρέσει αλλά όταν είναι να μάθω απέξω ούτε την αδερφή μου δε θέλω να ακούω :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top