Διάβασμα για το Πανεπιστήμιο: Χρειάζεται αποστήθιση όπως στο σχολείο;

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Πως διαβαζω στο πανεπιστημιο για να περασω τα μαθηματα; Τα κατανοω κ τα λεω με λιγα λογια ή πρεπει να τα μαθαινω απεξω;
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είσαι στο σχολείο, αν δεν το έχεις καταλάβει.
Σε τι σχολή είσαι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,523 μηνύματα.
Πως διαβαζω στο πανεπιστημιο για να περασω τα μαθηματα; Τα κατανοω κ τα λεω με λιγα λογια ή πρεπει να τα μαθαινω απεξω;
Οτι εκανες στο λυκειο θα κανεις και στο πανεπιστημιο.
Τωρα αυτο με το απ'εξω δεν το πολυξερω γιατι ειμαι στα θετικα αλλα δυσκολο μου ακουγεται γιατι στο πανεπιστημιο ειναι πιο πολλα απο το λυκειο.
Η βασικη διαφορα ειναι η εξης.
Στο λυκειο ο δασκαλος ξερει τι ξέρετε και βαζει θεματα που μπορειτε να γραψετε.
Στο πανεπιστημιο ο δασκαλος δεν ξερει ουτε το ονομα σου ( στα περιφεριακα το ξερει) οποτε παλι κατι θα βαλει να γραψετε αλλα δεν το πετυχαινει καλα οποτε βλεπεις ποσοστα επιτυχιας πανω απο την βαση 15-20%.
Βεβαια υπαρχουν και οι αλλοι δασκαλοι που αν δεν εχουν ποσοστο επιτυχιας 80-90% αρωσταινουν.
Εκει εσυ πρεπει να μελετας τι θελει ο δασκαλος, απο τις παραδόσεις, απο παλαιοτερα θεματα του και να προσαρμοζεσαι αναλογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πως διαβαζω στο πανεπιστημιο για να περασω τα μαθηματα; Τα κατανοω κ τα λεω με λιγα λογια ή πρεπει να τα μαθαινω απεξω;
Γεια, πιστεύω είναι αναλόγως την σχολή που έχεις περάσει, αν έχει περισσότερα πρακτικά, ή θεωρητικά μαθήματα. Εγώ είμαι σε μια σχολή καθαρά θεωρητική, αλλά δεν έχω σκεφτεί να κάτσω να μάθω απέξω τα κατεβατα του βιβλίου. Φροντίζω πρώτα στο να κατανοήσω αυτό που διαβάζω, και μετά θα σκεφτώ αν έχει εστιάσει σε αυτό το σημείο ο καθηγητής, ή αν παρέλειψε κάτι. Εξαρτάται φυσικά και από τον διδάσκοντα. Όπως εξαρτάται και από την ερώτηση αν θα γράψεις ή πεις πολλά λόγια.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να τα μαθαινεις αυτολεξει. Στο πανεπιστημιο εκτος απο τις γνωσεις πηγαινεις και για να αποκτησεις εναν τροπο σκεψης. Ξεκινα με το να κατανοεις σε βαθος αυτα που διαβαζεις και μετα, αναλογα τη σχολη, τα μαθαινεις και λιγο απ εξω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top