Δεν τα πηγαίνω καλά στα διαγωνίσματα της Φυσικής και της Χημείας

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Δίνω πανελληνιες φέτος και στα τελευταία διαγωνίσματα τα εχω παει άθλια... Ενώ εχω διαβασει πολλες φορες τα βρίσκω σκουρα εκεινη την ωρα, αγχωνομαι/μπλοκαρω και γραφω βλακειες. Στο φροντιστήριο μου βαζουν πολυ δύσκολα θεματα η αλήθεια ειναι. Τι να κανω, με εχει πιασει μια απελπισία και φοβαμαι πολυ μηπως συμβεί κ στις πανελλήνιες... Καμια συμβουλή;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Δίνω πανελληνιες φέτος και στα τελευταία διαγωνίσματα τα εχω παει άθλια... Ενώ εχω διαβασει πολλες φορες τα βρίσκω σκουρα εκεινη την ωρα, αγχωνομαι/μπλοκαρω και γραφω βλακειες. Στο φροντιστήριο μου βαζουν πολυ δύσκολα θεματα η αλήθεια ειναι. Τι να κανω, με εχει πιασει μια απελπισία και φοβαμαι πολυ μηπως συμβεί κ στις πανελλήνιες... Καμια συμβουλή;
Σε ποιο πεδίο είσαι; για ποια μαθήματα μιλάς;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
3ο πεδίο, φυσικη /χημεία.
Αρχικά, κοίτα να ηρεμήσεις. Έπειτα προσπάθησε να κατανοήσεις τα λάθη που έχεις κάνει στις ασκήσεις και προσπάθησε να τις λύσεις ξανά. Τη θεωρία μάθε την όσο το δυνατόν πιο πιστά στο βιβλίο και προσπάθησε να μάθεις απ' έξω και σχεδιαγραμματα στην έκθεση.
Το βασικό πάντως είναι να χαλαρώσεις. Γνωρίζω παιδιά που δεν τα πήγαιναν καλά στα διαγωνίσματα (φροντιστήριο και σχολείο) κι όμως έγραψαν πολύ καλά στις εξετάσεις και πέρασαν εκεί που ήθελαν.
Εσένα ποια σχολή σε ενδιαφέρει;
Τέλος, μην ξεχνάς ότι υπάρχει πάντα και η δεύτερη φορά.
Καλή δύναμη
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Για να σου φαίνονται δύσκολα δεν διαβάζεις επαρκώς/ δεν έχεις εξοικιωθεί με ασκήσεις. Αφιέρωσε περισσότερο χρόνο.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως δεν έχεις κατανοήσει κάτι καλά από τη θεωρία; Λύσε τα θέματα σπίτι σου με ηρεμία, χωρίς το άγχος του χρόνου και του βαθμού.
Αν τα λύσεις θα δεις ότι φταίει που αγχώνεσαι, θα δεις ότι μπορείς και θα σου φύγει η ανασφάλεια.
Αν δεν τα λύσεις, θα βρεις με τον καθηγητή σου τι κάνεις λάθος και τι δεν έχεις καταλάβει. Ποτέ δεν εινάι αργα να διορθώσεις στο μυαλό σου κάτι που δεν έχεις καταλάβει και να το βάλεις σωστά στο κεφάλι σου.
Πού το ξέρεις! Μπορεί αυτό που θα καταλάβεις μια βδομάδα πριν δώσεις να ειναι και πολύ σημαντικό σε μια άσκηση εκείνη τη στιγμή.
Μην επικεντρώνεσαι στα αρνητικά σενάρια. Σκέφτεσαι μήπως πάνε όλα στραβά, αλλά αν πάνε όλα πολύ καλά ; 😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top