Δεν μου αρέσει το πεδίο μου

Ψάρης

Νεοφερμένος

Ο Ψάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα.

Ειμαι στο 3ο πεδίο (Υγείας) και συναντάω πολλές δυσκολίες στα μαθήματα μου. Εχω χάσει το κίνητρο μου για τη σχολή διαιτολογίας που ΝΟΜΙΖΑ ότι μου αρέσει, διότι αν μου άρεσε δεν θα μετανιωνα την ώρα και τη στιγμή που μπήκα στο υγείας, και έχω μετανιώσει που τελευταία στιγμή άλλαξα πεδίο (ήμουν για 4ο μέχρι τον Ιούνιο, οικονομικά με στόχο τη λογιστική).
Εχω κάνει τη μεγαλύτερη βλακεία στη ζωή μου και έχω απελπιστεί. Αυτό το πεδίο δεν είναι για μένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.
Καλά Χριστούγεννα, δεν είσαι ο μόνος σε αυτό πολλοί μαθητες συνειδητοποιουν ότι δεν τους αρέσει το πεδίο και θέλουν να αλλάξουν πεδίο. Τώρα δυστυχώς είναι αργά να αλλάξεις πεδίο, αλλά μπορείς του χρόνου να δώσεις ξανά πανελλήνιες στο πεδίο που θες χωρίς να έχεις τις υποχρεώσεις του σχολείου. Δεν τελείωσε η ζωή σου αν δεν δώσεις πανελλήνιες φέτος, μπορείς να δώσεις όσες φορές θες από διαφορετικά πεδία κάθε χρόνο. Οπότε αν είσαι σίγουρος ότι θες λογιστική κάνε τη υπομονή, να περάσεις όλη τη διαδικασία του διαβάσματος για δεύτερη φορά και στο τέλος θα σε ανταμείψει για το κόπο σου περνώντας στη σχολή που θες. Εγώ λέω να δώσεις του χρόνου αντί να περάσεις κάπου φέτος και να θεωρείς ότι χάνεις 4-5 χρόνια σπουδές που δεν σου αρέσει.
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Και εγώ θα σου πω πως δεν είσαι ο μόνος που νιώθει έτσι, το έχουν περάσει και συνεχίζουν να το περνούν χιλιάδες μαθητές και νομίζω πως είναι λογικό καθώς (τουλάχιστον όταν πήγαινα εγώ στο σχολείο) δεν είχαμε καμία ιδέα πως θα είναι οι σχολές που θέλουμε να δηλώσουμε. Όταν ήμουν στην ηλικία σου πέρασα σε μια σχολή που δεν μου άρεσε και ξαναέδωσα την επόμενη χρονιά όπου μπήκα στη σχολή που ανέφερες.
Οι πανελλήνιες σίγουρα είναι κάτι που μας αλλάζει τη ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτούμε με ότι μας έρθει. Όσο κλισέ και να ακούγονται όλα αυτά, καθώς περνούν τα χρόνια θα έχεις να κάνεις πολλές επιλογές, άλλοτε θα είναι οι κατάλληλες για σένα και άλλοτε όχι και τόσο. Μην απελπίζεσαι επειδή έκανες μια λάθος επιλογή γιατί μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις. Δεν ξέρω αν έχεις αποθαρρυνθεί από τη φυσική και τη χημεία και για αυτό το μετανιώνεις αλλά να ξέρεις ότι καμία προσπάθεια δεν πάει χαμένη! Μη τα παρατάς και κυνήγα αυτό που θέλεις! Μόνο εσύ μπορείς να κάνεις αυτό το δώρο στον εαυτό σου.
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα.

Ειμαι στο 3ο πεδίο (Υγείας) και συναντάω πολλές δυσκολίες στα μαθήματα μου. Εχω χάσει το κίνητρο μου για τη σχολή διαιτολογίας που ΝΟΜΙΖΑ ότι μου αρέσει, διότι αν μου άρεσε δεν θα μετανιωνα την ώρα και τη στιγμή που μπήκα στο υγείας, και έχω μετανιώσει που τελευταία στιγμή άλλαξα πεδίο (ήμουν για 4ο μέχρι τον Ιούνιο, οικονομικά με στόχο τη λογιστική).
Εχω κάνει τη μεγαλύτερη βλακεία στη ζωή μου και έχω απελπιστεί. Αυτό το πεδίο δεν είναι για μένα.
Εκτός από την λογιστική που ανέφερες γιατί δεν βλέπεις αν σου αρέσει κάτι που θεωρητικα είναι στα μέτρα σου από υγείας; η δεν σου αρέσει τίποτα; τότε αλλάζει, ελπίζω να τα καταφέρεις πάντως, καλό κουράγιο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top