Τα πάντα για τον ΔΟΑΤΑΠ

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν περιμένω και πολλά από αυτό το θέμα. Περισσότερο θέλω να τα πω για να ησυχάσω. Τέλος πάντων, είμαι απόφοιτη του Καποδιστριακού κι έχω κάνει μάστερ στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αν κι η ορκομωσία μου έγινε το Νοέμβριο του 2007, καθυστέρησα λίγο να πάω τα χαρτιά μου για αναγνώριση (αναβλητικός άνθρωπος:P). Με την πρώτη μου επίσκεψη στο ΔΟΑΤΑΠ ήξερα πως σε κάποια στιγμή θα τσακωνόμουν μαζί τους, καθώς ήμουν η μόνη που περίμενα και μέχρι να πάω να σταθώ φάντης μπαστούνης πάνω τους με έγραφαν (μ@λ@κίζονταν στο internet). Στην ερώτησή μου πότε να περιμένω την αναγνώριση μου είπαν ότι θα αργήσει, επειδή ο ΔΟΑΤΑΠ είχε εσωτερικά προβλήματα και δεν λειτουργούσε για 6 μήνες, οπότε υπάρχουν άλλοι που προηγούνται. Δηλ. σε αναγκάζουν να αναγνωρίσεις το πτυχίο ΕΕ που έχεις για να θεωρηθείς νόμιμος, σε βάζουν να πληρώσεις (δεν είναι δωρεάν οι ''υπηρεσίες'' του ΔΟΑΤΑΠ) και παρόλα αυτά έχουν το θράσος να ''κλείνουν'' την υπηρεσία τους για 6 μήνες για τις εσωτερικές αντιδικίες τους.

Για να μην πολυλογώ, περίμενα, περίμενα, το πανεπιστήμιό μου τους έστειλε τις κλασσικές βεβαιώσεις (έκανε το μάστερ στην Γλασκώβη και μόνο εκεί, τα εργαστήρια έγιναν εκεί, κανένα μάθημα δεν έγινε με συνεργαζόμενο κολλέγιο), αυτοί φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Όταν έχασα προθεσμία για 1 εκπαίδευση που ήθελα να κάνω αφού δεν είχα πράξη αναγνώρισης, ξεκίνησα να πιέζω. Και να παίρνω και να λένε ''Ο υπεύθυνος του τομέα δέχεται μόνο Δευτέρα και Πέμπτη 11-2'' και να ξαναπαίρνω 11 παρά τέταρτο και να λένε ''Πρέπει να πάει 11'' και να ξαναπαίρνω και να μην το σηκώνουν, και να έχω αρχίσει να τρελαίνομαι.

Με τρελά νεύρα πήγα στον ΔΟΑΤΑΠ, έφτασα στη 1, ο υπεύθυνος (που δέχεται 11-2) φυσικά ''μόλις έφυγε'' (δύσκολο να είσαι υψηλόβαθμος δημόσιος υπάλληλος, κουράζεσαι στις 2 ώρες κι ας πηγαίνεις μόνο 2 φορές την εβδομάδα) κι αναγκάστηκα να ρίξω όλη μου την ειρωνία στην καημένη την κοπέλα που ήταν ευγενέστατη. Με ενημέρωσε πώς εκκρεμούν 2 υπογραφές για να βγει η πράξη αναγνώρισης μάστερ από αντιπρόεδο και πρόεδρο. Κι ότι δεν θα αργήσουν, αν και οι ταλαίπωροι έχουν τόση δουλειά και δεν μπορούν να βάζουν πολλές υπογραφές.:P Ήταν Δευτέρα και μου είπε ότι ο αντιπρόεδρος μάλλον θα πάει Παρασκευή (πόσο μόχθο να αντέξει κι αυτός?) κι ότι μετά θα πρέπει να υπογράψει ο πρόεδρος. Και μου είπε ότι αν δεν μπορώ να τους βρίσκω στο τηλ., να στέλνω mail.

Πέρασε 1μιση εβδομάδα κι ο αντιπρόεδρος δεν έχει υπογράψει (φαντάζομαι δεν έχει καν πατήσει το πόδι του εκεί:P). Κι εδώ ρωτάω: τι παραπάνω να κάνω? Η μάνα μου μου λέει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα και να τους την λέω και να αφήσω τα mail. Εγώ φοβάμαι ότι θα καταντήσω γραφική, αλλά με πιάνει και τσαντίλα ρε γ@μώτο. Για το ότι με αναγκάζουν να ζητήσω πληρωμένες υπηρεσίες για την αναγνώριση πτυχίου πανεπιστημίου πολύ ανώτερου στις κατατάξεις από το ελληνικό πτυχίο μου και για το ότι, ενώ μπαίνω στον χορό, με καθυστερούν και με δουλεύουν στα μούτρα μου.

Έχετε εμπειρία από ΔΟΑΤΑΠ και τι κάνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι Ν.Π.Δ.Δ. απ' όσο βλέπω στο σάιτ τους. Δώσε μου χρόνο να διαβάσω τους νόμους βάσει των οποίων λειτουργεί και θα σου ετοιμάσω αίτηση να καταθέσεις αύριο.. την οποία θα υπογράψω κι εγώ (εννοείται ως δικηγόρος :redface:).
Ελπίζω να τρομάξουν.. άντε γιατί εκνευρίστηκα τώρα. Και στείλε μου ΠΜ με ονόματα και λεπτομέρειες.. για να δω γενικά τι μπορεί να γίνει. :)

ΥΓ: Άρθρο 11, παρ. 4 ν. 3328/2005
Οι αποφάσεις και τα σχετικά πιστοποιητικά πρέπει να εκδίδονται για τις περιπτώσεις αναγνώρισης «ισοτιμίας» μέσα σε εξήντα ημέρες και για τις περιπτώσεις «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» μέσα σε ενενήντα ημέρες από τη συγκέντρωση των απαραίτητων στοιχείων. Σε κάθε περίπτωση απόκλισης από τις ως άνω προθεσμίες λόγω έλλειψης στοιχείων εκδίδεται αιτιολογημένη απόφαση του Οργανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ βρε. Εγώ την αίτηση την έκανα Ιούνιο, αλλά όταν πήγα μου είπαν ότι τα δικαιολογητικά από το Πανεπιστήμιο έφτασαν 1-2/11 (μου φάνηκε υπερβολή όμως δεν μπορώ να το αμφισβητήσω) και, αν κι είχα καταθέσει όλα τα χαρτιά που ζητούσαν, η εξέταση της αίτησης θεωρείται ότι αρχίζει από όταν φτάσουν τα δικαιολογητικά από την σχολή του αιτούντα. Παρόλα αυτά, κι έτσι να είναι, η προθεσμία των 60 ημερών έχει περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τους έχεις κάνει γραπτή αίτηση ζητώντας ενημέρωση για την πορεία της υπόθεσής σου; Γενικά βοηθά σε τέτοιες περιπτώσεις.. εννοείται φυσικά πως όταν την καταθέσεις θα ζητήσεις και αριθμό πρωτοκόλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει γραπτή αίτηση, δεν ήξερα ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Θα σου στείλω αύριο να με διαφωτίσεις, καθώς είμαι κομμάτια.

Έγινε η αναγνώριση. Μου έστειλαν mail χθες να παραλάβω την πράξη (το ότι πήγα κι οι υπάλληλοι των παραλαβών απεργούσαν είναι άλλο βέβαια:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delfin

Νεοφερμένος

Η delfin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κωνσταντινα γεια σου.
Διαβασα το μυνημα σου σχετικα με το ΔΟΑΤΑΠ.
Εχω καποιο αναλογο προβλημα με τον <<Οργανισμο>>. Δεν ξερω ποσο καλα γνωριζεις τη διαδικασια....στη δικια μου περιπτωση προκειται για πτυχιο και διδακτορικο απο τη Γερμανια. Μετα απο πολλα, περασε ο φακελος απο τους Ακαδημαικους. Εχει ομως εδω και σχεδον 2 μηνες να προχωρησει και να ολοκληρωθει η διαδικασια. Ενας λογος ειναι, οτι η εισηγητρια του φακελου απουσιαζε με αποτελεσμα να μη προχωραει ο φακελος και να μη μπορει να υπογραφει απο τους εκπροσωπους κλαδου. Και φυσικα ο φακελος μπορει να ανεβει και να κατεβει τους οροφους του ΔΟΑΤΑΠ μονο με τη βοηθεια της κυριας αυτης!!! Μηπως μπορεις να μου προτεινεις τι μπορω να κανω; Σε ευχαριστω πολυ για καθε βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλώς για να μη φαίνεται δημοσίως πως σε γράφω (:P), λέω κι εδώ πως σου έστειλα με μέιλ υπόδειγμα της αίτησης που μπορείς να στείλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilou101

Νεοφερμένος

Η marilou101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά δεν έχω λόγια να σας περιγράψω τί περνάω με τον ΔΟΑΤΑΠ εδω και 5 μήνες. Ο φάκελος μου είναι πλήρης από τον Μάρτιο και ακόμα η αναγνώρηση δεν έχει έρθει. Έχω κάνει όλα τα απαραίτητα (έγκυρη κατάθεση των δικαιολογητικών, αίτηση επίσπευσης) και τίποτα. Ενημερώνομαι συστηματικά, αλλά πλέον έχω χάσει ό,τι προθεσμία υπάρχει για την καλύτερη κατάταξη μου στον πίνακα αναπληρωτών (είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής) και λόγο άλλων προβλημάτων που έχει ο κλάδος μου με τον ΑΣΕΠ, απουσία επαγγελματικών δικαιωμάτων, περικοπές στα ειδικά σχολεία κτλ το εργασιακό μου μέλλον φαντάζει χλομό εώς ανύπαρκτο. 'Εχετε καμία ιδέα για το πώς να προχωρίσω??? πριν από λίγο έστειλα μειλ γεμάτο ειρωνία στον επικεφαλής αλλά δεν νομίζω να είναι και το καλύτερο plan of action.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα μέιλς δεν είναι λύση!
Πρέπει να πηγαίνεις και να γίνεις μπάστακας!!!!!το πέρασα και εγώ και μόνο έτσι έγινε δουλειά!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilou101

Νεοφερμένος

Η marilou101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μα δεν μένω στην αθήνα! αμα έμενα η υπόθεση θα είχε κλείσει προπολλού. βασικά το έκανα για καθαρά ψυχολογικούς λόγους δεν περιμένω να κερδίσω κάτι από αυτό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μέσω υπολογιστή θα καταφέρεις και πολλά, ειλικρινά...

Δοκίμαζε καθημερινά το τηλέφωνο....

Σου έχουν πει που έχει κολλήσει ο φάκελός σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ισχύει ότι υπάρχει αυτόματη αναγνώριση πτυχίου από παιδαγωγικά τμήματα του εξωτερικού?Αυτό δεν έχει σχέση με το ΔΟΑΤΑΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτόματη αναγνώριση ως ισότιμα με τα ελληνικά;
Μπορεί να μη χρειάζονται εξετάσεις (δεν το ξέρω) αλλά σίγουρα θα πρέπει να περάσεις από το ΔΟΑΤΑΠ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το site του ΔΟΑΤΑΠ πρέπει να έχει σχεδιαστεί από χριστουγεννιάτικο καλλικάντζαρο - δεν μπορείς να βρεις τίποτα εύκολα.

Στο θέμα μας τώρα. Είναι ιδέα μου ή το Πολυτεχνείο της Βαρκελώνης δεν είναι στα αναγνωρισμένα ιδρύματα του ΔΟΑΤΑΠ; (Ισπανία) :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ότι δεν είναι στη λίστα, δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται!
Σημαίνει απλά ότι δεν έχει πάει κάποιος άλλος φοιτητής το πτυχίο του για αναγνώριση από κει!Αν γίνει μια φορά, μπαίνει και στην λίστα, και οι επόμενοι δεν χρειάζεται να πάνε πρόγραμμα σπουδών και πληροφορίες για το πανεπιστήμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα μέλη του ΔΣ του ΔΟΑΤΑΠ
https://www.doatap.gr/gr/fek.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εμένα τα είχε αναλάβει ο αστεράτος οικογενειακός δικηγόρος μας ο οποίος είναι κ οικογενειακός φίλος.Δεν είχα ασχοληθεί καν ,1-2 τηλ είχα κάνει στο δικηγόρο μας και μου έκανε όλη την χαρτούρα από Ελλάδα (είναι μόνιμα εφοδιασμένος με εξουσιοδοτήσεις ,πληρεξούσια , υπεύθυνες δηλώσεις κοκ για τα dealings μου με Ελλλάδα).Το μόνο που θυμάμαι είναι πως η μάνα μου με πήρε τηλ πως πήγε και πήρε την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ. Το δε χαρτί της αναγνώρισης το είδα σε φυσική μορφή με την πρώτη μου επίσκεψη στο πατρικό μου κ μάλιστα το είχα ξεχάσει.Σημειωτέον δεν χρεώθηκα κανένα μάθημα οπότε για αυτό δεν είχα τις εμπλοκές που περιγράφουν οι παραπάνω.Φυσικά με είχε προετοιμάσει ο δικηγόρος μου πως δεν παίζει πιθανότητα να χρεωθώ μάθημα βάσει του πως είχε φτιάξει την αίτηση μου.Θυμάμαι πάντως πως είχε καθυστερήσει (1-2 χρόνια νομίζω,δεν είμαι σίγουρος πόσο ακριβώς).Αντίστοιχα λίγο διάστημα μετά ο δικηγόρος αναγνώρισε τα μεταπτυχιακά μου κοκ αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά πως τα μεταπτυχιακά τα είχε κάνει σε χρόνο ντε-τε .Νομίζω 3 μήνες έκαστο ,όχι παραπάνω.Μια παπαριά χαρτί πάντως μου φαίνεται η πράξη αναγνώρισης αυτή καθε αυτή με κάπως περίεργη υφή κ με μια ανάγλυφη σφραδίγα στο τέλος για την οποία μάλιστα μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα μια δημόσια υπηρεσία , λέει γιατί δεν φαινόταν η κλασική στρογγυλή σφραγίδα του κράτους, αλλά με λίγο φωνή κ τσαμπουκαλίκι ξεστραβώθηκαν κ είδαν την ανάγλυφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι απόφοιτος ένος Κολεγίου, που έχει συνάψει συνεργασία με κρατικό βρετανικό Πανεπιστήμιο.Δεν θέλω να πω το όνομα του λόγω, διαφήμισης. Έχω λάβει θετική πράξη αναγνώρισης από το Συμβούλιο Αναγνώρισης επαγγελματικών Προσόντων (Σαεπ). Ολοκληρόντωντας το προπτυχιακό αυτό πρόγραμμα, αποφάσισα να συνεχίσω τις σπούδες μου σε ένα Πανεπιστήμιο της Κύπρου (με δέχτεικε κανονικά). Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι, καταρχάς έχω την βεβαίωση του βρετανικού, ΔΟΑΤΑΠ, ό οποίος πιστοποιεί ότι έχω ίσα επαγγελματικά και ακαδημαϊκα δικαιώματα (Στην Μεγάλη Βρετανία) και με οποιονδήποτε απόφοιτο Αγγλικού Πανεπιστημίου. Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο, αν ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και μετά απευθυνθώ στο ΔΟΑΤΑΠ για την επαγγελματική και ακαδημαική αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλου,θα λάβω θετική πράξη;Σε ρωτάω αυτό γιατί το πρώτο μου πτυχίο ( Bachelor) αποκτήθημε μέσω συνεργασίας (Francise) του Βρετανικού Πανεπιστημίου με κολέγιο στην Ελλάδα. Το πρώτο μου πτυχίο δεν το αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ, αλλά το Σαεπ πιστεύεις ότι θα μου εμφανίσει προβλήματα στην αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου τίτλους, επειδή το πρώτο πτυχίο αποκτήθηκε με Franchise συνεργασία με Αγγλικό Πανεπιστήμιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Νομίζω εαν απευθυνθείς στον ΔΟΑΤΑΠ λογικά θα φας άκυρο.Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ζητάς την ακαδημαική αναγνώριση?Δεν σου αρκεί η επαγγελματική από ΣΑΕΠ?Σε τι τομέα μιλάμε?Αν θυμάμαι ο ΔΟΑΤΑΠ προυποθέτει να έχεις ακαδημαικά αναγνωρισμένο τον βασικό τίτλο σπουδών σου κάτι το οποίο το ΣΑΕΠ δεν κάνει άρα λογικά θα σε στείλουν.Προτείνω να μην ασχοληθείς καν με ΔΟΑΤΑΠ εφόσον έχεις κάλυψη από ΣΑΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Governor

Νεοφερμένος

Ο Governor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους
Γνωρίζετε κάτι,σχετικό;
Άκουσα στην τηλεόραση ότι ένα πολιτικό κόμμα επιθυμεί να μεταονομάσει τα κολλέγια σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και να τα αναγνωρίσει πλήρως δίνοντας επαγγελματικά και ακαδημαικά δικαιώματα στους αποφοίτους του.

Pano γνωρίζεις αν,έχουν αναφέρει ποτέ μέσα σε προκύρηξη του ΑΣΕΠ ότι μπορούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό και οι κάτοχοι πράξης αναγνώρισης του Συμβούλιου Αναγνώρισης Επαγγελαμτικών προσόντων?

Επειδή, δεν έχω καταλάβει, καλά που μου είναι χρήσημη η πράξη του ΣΑΕΠ?

Να σε ρωτήσω και , κάτι άλλο δεν το θεωρείς λίγο άδικο αυτό με το Ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ?
Από την στιγμή που έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικό του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αυτό δεν πρέπει να το δεχτεί ο ΔΟΑΤΑΠ και να μου χορηγήσει ισοτιμία και επαγγελματική και ακαδημαική ? πραγματικά δεν βλέπω το λόγω..... να μην μου το αναγνωρίση. Το βρετανικό δικατσά είναι ένα από τα πιο ενεργά ΔΙΚΑΤΣΑ στην ευρώπη. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?


Φιλικά, πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top