Γονείς που αρνούνται να εφαρμόσουν τα μέτρα πρόληψης από τον κορωνοϊό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η Ελληνική επικαιρότητα σήμερα με το άνοιγμα των σχολείων βρήκε κάποιους γονείς που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο λένε ευθαρσώς ότι δεν πιστεύουν στην πανδημία. Μάλιστα μια μαμά μάλωσε τον γιο της με έναν τρόπο που προσωπικά, δεν έχω ακούσει τη δική μου μάνα να χειρίζεται τέτοιο λεξιλόγιο. Απορώ που υπάρχουν τέτοιες μάνες.

Το επιχείρημα του άλλου γονιού ήταν: ότι αν είχαμε πανδημία θα πέφταμε όλοι κάτω.

Εσείς τι γνώμη έχετε; Μήπως υπήρχε περίπτωση να πέσουμε όλοι πάνω;

Πηγή για περισσότερη μελέτη:

1). Άνοιγμα σχολείων: Μητέρα μάλωσε τον γιο της επειδή... δέχτηκε να βάλει μάσκα

Χαρακτηριστικό βίντεο:


2). Θεσσαλονίκη: Πατέρας δεν έβαλε μάσκα στα παιδιά του γιατί... «το πολύ-πολύ να μην πάνε έναν χρόνο σχολείο»
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στην Κρήτη κάνουν λόγο για παιδομάζωμα. Η κατάσταση έχει ξεφύγει.
5f5f1d72825e6356fe19e543.jpg
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Αυτοί είναι επίσης οι πολυ καλοί γονείς που καπνίζουν στην μάπα των παιδιών τους και θα κλαίγονται στα νοσοκομεία να τους εξυπηρετήσουν άμεσα αν το παιδί τους κολλήσει.
Αισχος.
Κάποιοι άνθρωποι δεν πρέπει να γίνονται γονεις.
Αν ήταν γιατρός το παιδί(που φορούν πλέον όλη μέρα μάσκες) μια χαρά θα καμαρωνε η μανούλα ότι ο γιοκας της είναι γιατρός.
Ψεκασμενοι άνθρωποι που θα πρέπει να διώκονται από τον νόμο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Κρήτη κάνουν λόγο για παιδομάζωμα. Η κατάσταση έχει ξεφύγει.
View attachment 71140

Yλικό για Σεφερλή. :P

Αυτοί είναι επίσης οι πολυ καλοί γονείς που καπνίζουν στην μάπα των παιδιών τους και θα κλαίγονται στα νοσοκομεία να τους εξυπηρετήσουν άμεσα αν το παιδί τους κολλήσει.
Αισχος.
Κάποιοι άνθρωποι δεν πρέπει να γίνονται γονεις.
Αν ήταν γιατρός το παιδί(που φορούν πλέον όλη μέρα μάσκες) μια χαρά θα καμαρωνε η μανούλα ότι ο γιοκας της είναι γιατρός.
Ψεκασμενοι άνθρωποι που θα πρέπει να διώκονται από τον νόμο.

Προσωπικά έχω πάθει ένα σοκ με τις τσαούσες αυτές που είναι μάνες. Τέτοιο λεξιλόγιο...σκέψου τι γίνεται αν οι βαθμοί είναι χαμηλοί. :loltooth: Την είδαν Μπουμπου-Λίνες από τα Lidλε.

- Πάρ'το το μπουρδέλο, δεν το θέλω...

(η ατάκα της χρονιάς)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μπουρλότο μού φάνηκαν οι μανάδες, ειδικά η πρώτη με την πατερίτσα.
Οι περισσότεροι από οσους είδα, δεν υποστηρίζουν την απουσία της πανδημίας αλλά την ακαταλληλότητα της μάσκας για τα παιδιά τους. Το πρώτο παιδί έχει άσθμα, αν κατάλαβα καλά, που με την μάσκα είναι μαρτύριο χωρίς να έχεις τέτοια πάθηση, ποσό μάλλον με αυτήν.

Οι plexiglass μάσκες θα ήταν καλύτερη επιλογή...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι plexiglass μάσκες θα ήταν καλύτερη επιλογή...

Μια καλύτερη ιδέα θα ήταν κάτι...από ΑΜΑΝ

ένα ολόκληρο plexiglass κουτί (κύβος) στο κεφάλι... :cool:

Μπουρλότο μού φάνηκαν οι μανάδες, ειδικά η πρώτη με την πατερίτσα.

- Πάρ'το το μπουρδέλο, δεν το θέλω...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλλον είμαι προκατειλημμένος, αλλά ήμουν σίγουρος πως ήταν σε ΕΠΑΛ τα παιδιά και όχι σε ΓΕΛ...

Έχουν να γίνουν αυτές τις ημέρες πολλά, με τα σχολεία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μάλλον είμαι προκατειλημμένος, αλλά ήμουν σίγουρος πως ήταν σε ΕΠΑΛ τα παιδιά και όχι σε ΓΕΛ...

Έχουν να γίνουν αυτές τις ημέρες πολλά, με τα σχολεία.

Θα ήθελα να μπλεχτεί το θέμα με την συγκέντρωση Κασιδιάρη, της παρέλασης των ομοφυλοφίλων και της μάσκας στα σχολεία. Νομίζω εκεί θα βγάζαμε ένα καλό συμπέρασμα για το επίπεδο της Ελληνικής κοινωνίας του 21ου αιώνα. :crazy:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Μπουρλότο μού φάνηκαν οι μανάδες, ειδικά η πρώτη με την πατερίτσα.
Οι περισσότεροι από οσους είδα, δεν υποστηρίζουν την απουσία της πανδημίας αλλά την ακαταλληλότητα της μάσκας για τα παιδιά τους. Το πρώτο παιδί έχει άσθμα, αν κατάλαβα καλά, που με την μάσκα είναι μαρτύριο χωρίς να έχεις τέτοια πάθηση, ποσό μάλλον με αυτήν.

Οι plexiglass μάσκες θα ήταν καλύτερη επιλογή...
Κοίτα και εγώ έχω και συγγενή με σοβαρό άσθμα αλλά η κοπελα ακολουθεί την αγωγή που της έχουν δώσει και δεν έχει πρόβλημα.
Καταλαβαίνει πως αν δεν την βάλει και κολλήσει την πάτησε.
Οπότε προτιμάει να ζοριστει λίγο παρά να καταλήξει σε ΜΕΘ από δύσπνοια
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για περιπτώσεις ιατρικών ζητημάτων, η εγκύκλιος προβλέπει εξαιρέσεις. Αλλά ο τα-ξέρω-όλα γονέας δεν θα πάει να πληρώσει 20-30 ευρώ επίσκεψη στο γιατρό για να πάρει τη βεβαίωση, αντ' αυτού θα μαλώσει με το δάσκαλο και τον καθηγητή και θα γίνει θέαμα στο προαύλιο του σχολείου.
Πέραν του ότι, τα άτομα με αναπνευστικά προβλήματα διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο από τον κορονοϊό και θα έπρεπε να κάνουν οι ίδοι φασαρία για όποιον δεν φοράει μάσκα, όχι να αρνούνται να την φορέσουν τα ίδια...
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου? Θα τον κάνω.

Υπάρχουν points έστω και μερικώς λογικά που δικαιώνουν τέτοια στάση ή τουλάχιστον τη δικαιώνουν στο κεφάλι γονιών σαν της κυρίας.

  1. Η άποψη ότι η ανοιξιάτικη καραντίνα ήταν ολίγον αναίτια με δεδομένο το πόσοι περισσότεροι ασθενείς βρίσκονται τώρα σε καθημερινή βάση από ότι τον Απρίλιο που οδηγεί σε ένα γενικότερο "μας κοροιδεύουν".
  2. Το γεγονός ότι η ασθένεια δεν είναι σαν αυτή στη σειρά the last ship οπότε είναι πιο πιθανό να μην ξέρεις κανέναν που νόσησε ή νόσησε σοβαρά ή πέθανε από το αντίθετο άρα απλοϊκά τη νιώθεις μακριά σου.
  3. Υπάρχουν άνθρωποι και επιχειρήσεις που καταστράφηκαν ενώ ταυτόχρονα έβλεπαν το Μπακογιάννη να κάνει επίδειξη στην Ομόνοια, τον Κασιδιάρη τα δικά του, την κυρά Νίκη να αυξάνει το όριο μαθητών ανά τάξη, στα τουριστικά νησιά να γίνεται της Πηνελόπης κλπ κλπ και το Νίκο το Σκληρό να τους λέει εσείς φταίτε που κάνατε *insert activity*, οι τουρίστες δε φταίνε, εμείς δε φταίμε.
  4. Η ατέλειωτη πλύση εγκεφάλου από τα συμπαθέστατα μίντια και τη στρατιά των καθηγητών που έβγαιναν και βγαίνουν κάθε μέρα και δε λένε και κάτι το ουσιαστικό ούτε πρωτότυπο σε σύγκριση με την προχθεσινή εμφάνιση. Είναι πολύ απλό να καταλήξει σε "δε μας χέζεις, όλα ψέματα είναι" όλο αυτό.
  5. Το γεγονός ότι το παπαδαριό μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει και καλώς ή κακώς υπάρχει κόσμος που τους ακούει ακόμα ενώ και να προέτρεπαν σε χρήση μάσκας οι ίδιοι, στις εκκλησίες ανταλλάσσονται σάλια με κουταλάκια και ματσ μουτσ με τις εικόνες. Όχι και τόσο καλό παράδειγμα, ε?
Συνοψίζοντας, ο Κούλης απέτυχε να πείσει τον κόσμο ότι μας έσωσε και μας σώζει ακόμα και τα παραπάνω σε συνδιασμό με διάφορα άλλα παράλογα της κατάστασης, παντρεύονται με ήδη υπάρχουσες θεωρίες συνωμοσίας (πχ. 5G) και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

Ας έχουμε λιγότερο δύσκολο χειμώνα από ότι προβλέπεται. :girl_angel:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δείτε στο τέλος του video που κανένα παιδί δεν φορά μάσκα. Όλα τα κρατάνε.

Όπως έχω πει στο παρελθόν η μητέρα πρέπει να δουλεύει γιατί αυτές που δεν δουλεύουν γίνονται σαν την παραπάνω.

Επίσης κάτι που έχω ξαναπεί στο παρελθόν. Το bulling δεν αντιμετωπίζεται. Φέτος εξαιτίας αυτού του video το παιδί θα φάει μεγαλύτερο μπουλινγκ από πέρσυ και δεν μπορεί να γίνει τίποτα για να αποτραπεί.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όταν λες "απέτυχε να πείσει τον κόσμο", τι ακριβώς εννοείς;
Είχα βγει να απλώσω ρούχα προχθές και ήταν δυο μανάδες στο δρόμο και η συζήτηση πήγαινε στη μορφή: "Εγώ δεν θα το βάλω μάσκα μεθαύριο το παιδί, μπορεί οι γιατροί να λένε ότι πρέπει, βασικά και ο οικογενειακός μας γιατρός μου είπε να τη φορέσει, αλλά ντάξει, τι ξέρουν τώρα και αυτοί;"
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Όταν λες "απέτυχε να πείσει τον κόσμο", τι ακριβώς εννοείς;
Είχα βγει να απλώσω ρούχα προχθές και ήταν δυο μανάδες στο δρόμο και η συζήτηση πήγαινε στη μορφή: "Εγώ δεν θα το βάλω μάσκα μεθαύριο το παιδί, μπορεί οι γιατροί να λένε ότι πρέπει, βασικά και ο οικογενειακός μας γιατρός μου είπε να τη φορέσει, αλλά ντάξει, τι ξέρουν τώρα και αυτοί;"
Εμ βέβαια ξέρουν καλύτερα αυτές οι κυρίες που έχει σκουριάσει ο εγκέφαλος βλέποντας τις πρωινές εκπομπές στο σταρ παρά οι γιατροί που χαραμιζουν μια ζωή στα αμφιθέατρα.
Λοτζικ Ελληνίδας Karen😂
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όταν λες "απέτυχε να πείσει τον κόσμο", τι ακριβώς εννοείς;
Απέτειχε να πείσει τον κόσμο ότι τα έκαναν όλα σωστά, όλα τα έχουμε υπό έλεγχο, ο χειμώνας θα είναι όσο το δυνατόν εύκολος χωρίς προβλήματα και είμαστε έτοιμοι να τον αντιμετωπίσουμε. Ακόμα και το ότι αποσύρθηκε ο Τσιόδρας, ο ίσως πιο συμπαθής καθηγητής κακό είναι γιατί οδηγεί στο συμπέρασμα "βαρέθηκε να λέει το τροπάρι του Κούλη και έκανε πίσω".
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ας παρουμε τα πραγματα ενα ενα.Πρωτον, αυτοι που λενε οτι η μασκα ειναι επιβλαβης για ενα παιδι και μαλιστα επικαλουνται και ιατρικες ερευνες και γιατρους, γιατι δεν αποκαλυπτουν αυτες τις ερευνες και αυτους τους γιατρους?Εχουν πτυχιο ιατρικης και τα λενε αυτα?Ολα αυτα ειναι απλως αοριστολογιες, μονο και μονο για να τραβηξουν την προσοχη των media και να αντιταχθουν στην ιδια την επιστημη.
Τα επιδημιολογικα δεδομενα αλλαζουν, οπως αντιστοιχα και οι πληροφοριες για εναν ιο.Την ανοιξη δεν γνωριζουμε πολλα πραγματα για τον ιο και μολοταυτα ειχαμε λιγοτερα κρουσματα αλλα περισσοτερους διασωληνομενους.Και στο κατω κατω γιατροι ειστε για να κρινετε?
Οσον αφορα την οικονομια ειδαμε τις χωρες που προσπαθησαν να την κρατησουν ανοιχτη πως τα πηγαν με την διαχειριση της πανδημιας.ΗΠΑ,Αγγλια,Βραζιλια κ.λ.π
Στο θεμα των media.Τα media προβαλλουν την αποψη των εγκριτων επιστημονων και οχι των παπατζηδων.Η κυβερνηση τα πηγε παρα πολυ καλα στην διαχειριση της πανδημιας.Δεν το λεω εγω, το λενε ο αριστερος guardian, οι Times κ.λ.π.Μηπως και αυτα τα πληρωσε ο Πετσας?

Μου φαινεται οτι ο ψεκασμος παει συννεφο...
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά οι ψεκασμένοι είναι πολλοί και το ξέραμε πριν ανοίξουν τα σχολεία.
Στη Θεσσαλονίκη λέει μάζεψαν σε μια συγκέντρωση 8.000 (έτσι δηλώνουν και λέει το πει η Αστυνομία της Θεσσαλονίκης).

Εδώ έχουν εκπρόσωπο στη Βουλή (Αρχηγό Κόμματος, ο οποίος έχει πει από το Βήμα της Βουλής κατά λέξη)

"Σύμφωνα, λοιπόν, με τον ΠΟΥ -θα σας πω τι λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας γιατί αυτόν επικαλείστε οι περισσότεροι από εσάς- η μάσκα δεν είναι απαραίτητη για παιδιά κάτω των δώδεκα ετών. Υπάρχει στην ιστοσελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Την κατέθεσα στα Πρακτικά την προηγούμενη εβδομάδα. Ας μην κουράζω. Ας μην την ξανακαταθέσω. Δεν υπάρχει λόγος. Ψάξτε στα Πρακτικά. Γιατί το λέει αυτό; Διότι πρέπει να συνυπολογίσουμε, λέει, τον αντίκτυπο στη μάθηση και την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη. Εγώ, κύριε Πρόεδρε, ήμουνα περίπου τέσσερις ώρες με τη μάσκα. Κοκκίνισαν τα μάτια μου, ξέρετε, όπως και των συναδέλφων μου. Φαντασθείτε ένα παιδάκι έξι, επτά ώρες. Τα δικά σας τα μάτια είναι κατακόκκινα, κύριε Πρόεδρε. Δεν είναι από την αϋπνία. Είναι από την έλλειψη οξυγόνου. Κάνετε λάθος. Είναι από τη δυσκολία να εισπνεύσετε οξυγόνο. Σε ένα παιδάκι επτάχρονο θα κάνει ο δάσκαλος τον αστυνομικό; Δεν λέω να μην πάρουμε μέτρα. Λέω να δούμε σοβαρά το θέμα. Παιδιά δημοτικού -ακούστε το- επιβάλλεται να βλέπουν τις εναλλαγές της έκφρασης στα πρόσωπα των δασκάλων τους. Το λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, όχι ο Βελόπουλος. Εγώ μπορεί να λέω ό,τι θέλω, μπορεί να είμαι «πυροβολημένος», «μπολιασμένος», «ψεκασμένος». Πείτε με όπως θέλετε. Εγώ επιχειρώ να επιχειρηματολογήσω με βάση τη δική σας επιχειρηματολογία και να σας αποδείξω με την επιστήμη πλέον -επίσταμαι- ότι κάνατε λάθος, ότι δεν είναι απολύτως βέβαιο αυτό που λέτε εν πάση περιπτώσει. Ακούστε τι λέει πάλι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας: Για τη συναισθηματική ανάπτυξη και για τη διαμόρφωση σωστής άρθρωσης υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή τι θέλουν τα παιδιά; Συναισθηματική ανάπτυξη και άρθρωση. Και είναι λογικό. Μπορείτε να μιλήσετε εσείς με τη μάσκα; Πως θα μιλάει το παιδάκι στον δάσκαλό του με τη μάσκα; Πώς θα επικοινωνεί μαζί του; Όλοι έχετε παιδιά, οι περισσότεροι έχουμε ή είχαμε -η δική μου κόρη είναι μεγάλη πια- παιδιά. Πείτε μου εσείς πώς αυτό το παιδάκι το επτάχρονο θα επικοινωνεί με τον δάσκαλό του, πώς θα του μιλάει, θα τον ρωτάει; Πώς; Δεν γίνεται. Και δεν μιλάω μόνο για την ιδιοσυγκρασία του παιδιού ότι θα αντιδράσει. Αφήστε το αυτό. Πείτε ότι έχουν γίνει ρομποτάκια όλα, όπως θέλετε να τα κάνετε εσείς, και είναι πειθαναγκασμένα να το κάνουν. Τα υπόλοιπα; Το λέω για να το καταλάβετε. Το λέω για να το αντιληφθείτε. Επίσης, το παιδάκι, όταν έχει τη μασκούλα εδώ μπροστά δεν μπορεί να έχει την προσοχή του μέσα στην τάξη. Δεν μπορεί. Δεν γίνεται. Είναι ανέφικτο. Το αντιλαμβανόμαστε αυτό; Ακούστε, θα μπορούσα να πω και άλλα πράγματα για τη μάσκα, αλλά θα πω μερικές χώρες που απέφυγε ο Πρωθυπουργός. Σουηδία, Νορβηγία, Ολλανδία, Ρωσία. Οι μάσκες δεν είναι υποχρεωτικές σε καμία βαθμίδα της εκπαίδευσης. Στην Πολωνία δεν είναι υποχρεωτικές εντός της σχολικής αιθούσης. Να πω και κάτι στην Υπουργό. Πείτε ότι ένα παιδάκι έχει δυσλεξία -δεν φαίνεται πολύ, αλλά την έχει, γιατί δεν την αντιμετώπισε η μαμά και ο μπαμπάς- ή πείτε ότι έχει πρόβλημα στην ακοή του. Θέλω να καταλάβετε πως όλα αυτά μπορούν να γίνουν. Είναι δύσκολο. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι δύσκολο για την Κυβέρνηση να βρει τη χρυσή τομή, αλλά ας κάτσουμε να συζητήσουμε για τα αυτονόητα, όχι «ψεκασμένοι», θέλουν να βάλουν μάσκες τα παιδιά τους οι άλλοι, οι τρελοί και ανισόρροποι. Τους βάζουμε απέναντι αμέσως. Ακούστε. Πολωνία: Όχι υποχρεωτικές εντός της σχολικής αίθουσας. Αγγλία: Μόνο μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μόνο σε κοινόχρηστους χώρους και μόνο αν επιβληθεί lockdown στις περιοχές τους. Σκωτία: Μόνο μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και μόνο σε κοινόχρηστους χώρους. Γαλλία: Μαθητές ηλικίας άνω των έντεκα ετών με μάσκα. Γερμανία: Ανά κρατίδιο. Ας πούμε, στη Βαυαρία δεν είναι τόσο υποχρεωτικό, είναι πιο ελαστικά τα πράγματα. Από δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πάνω. Ο ίδιος ο ΠΟΥ έχει ανεβάσει βίντεο, κύριοι συνάδελφοι -Φεβρουάριος του 2020- όπου αναφέρει ξεκάθαρα ότι οι μάσκες δεν προστατεύουν. Πάρτε το βίντεο και δείτε το. Ακόμα και στις ίδιες τις συσκευασίες των μασκών -το κατέθεσα στα Πρακτικά προχθές- αναγράφεται ότι δεν προστατεύει από τον κορωνοϊό. Πολλές από τις μάσκες που παίρνετε από το σούπερ μάρκετ το γράφουν. Πείτε μας, λοιπόν, κύριοι Υπουργοί -όχι ο κύριος Πρωθυπουργός- το εξής: Αν ένα παιδάκι έχει συμπτώματα, ανεβάσει πυρετό, ποιο είναι το πρωτόκολλο που ακολουθείται; Το απομονώνουμε; Το βάζουμε σε καραντίνα; Του δημιουργούμε σύμπλεγμα ότι «είσαι εσύ ο κακός, είσαι ο φορέας, κάτσε εκεί, στη γωνία και μη μιλάς»; Πείτε μου εσείς: Θα θέλατε το παιδί σας να το πάνε σε μια γωνιά σε μια άλλη αίθουσα και να το αφήσουν εκεί και να έχουν την άλλη εβδομάδα όλοι δακτυλοδεικτούμενο ότι αυτό έχει κορωνοϊό; Αντιληφθείτε τι πάει να γίνει. Το λέω με πόνο ψυχής, γιατί είχαμε παιδιά οι περισσότεροι εδώ μέσα. Δεν έχω τίποτα μαζί σας. Εσείς έχετε με την πραγματικότητα. Και το λέω με άκομψο τρόπο, γιατί οι γονείς ανησυχούν και οφείλετε να τους ακούσετε, όχι να τους λοιδορήσετε λέγοντας «ψεκασμένοι». Παιδιά έχουν. Το ότι υπάρχουν μεταξύ τους μερικοί οι οποίοι είναι λίγο ακραίοι να το αντιληφθούμε, να το συζητήσουμε και αυτό. Έτσι και αλλιώς σε κάθε κόμμα υπάρχουν οι ακραίοι. Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν υπάρχουν; Στη Νέα Δημοκρατία δεν υπάρχουν; Εννοώ οι ακραίοι -δεν λέω κακοί άνθρωποι- στις αντιλήψεις τους. Παντού υπάρχουν, αλλά μη γενικεύουμε το ειδικό: Η αρχή του φασισμού. Επίσης, θέλω να πω για τα όσα δηλώνονται κατά καιρούς από τους επιστήμονες που επικαλείται η Νέα Δημοκρατία, κύριε Πρόεδρε. Σύψας -ακούστε- στο Open, σε πρωινή εκπομπή στον κ. Παυλόπουλο: «Οι μάσκες δεν προστατεύουν τους υγιείς. Άμα φορέσετε μια μάσκα, σε περίπου δύο με τρεις ώρες θα έχει γεμίσει υγρασία, θα έχει γεμίσει με σκόνη και μάλλον θα είναι κίνδυνος». Σύψας πάλι στην πρωινή εκπομπή του Παυλόπουλου: «Η μάσκα προστατεύει μόνο τον πάσχοντα για να μη μεταδίδει τον ιό ο πάσχων στους υγιείς». Σύψας: «Δεν μπορεί κανείς να περιορίσει τα παιδιά, επομένως είναι κάτι που θα το λάβουμε σοβαρά υπ’ όψιν μας όσον αφορά στον αριθμό των μαθητών ανά τάξη». Η μόνη λύση, κύριοι συνάδελφοι, είναι να απλωθούν οι μαθητές. Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια. Να έχουμε αίθουσες για δέκα-δεκαπέντε άτομα. Δεν μπορείτε να το κάνετε; Έχουμε πρόβλημα. Καταλάβετέ το. Μπορείτε; Λύνεται το πρόβλημα. Αφού, λοιπόν, δεν μπορούμε να πούμε την αλήθεια στον ελληνικό λαό, μη μαγειρεύουμε επιστημονικά δεδομένα. Σύψας στο κεντρικό δελτίο του ΣΚΑΪ με Νίκο Στραβελάκη: «Η μάσκα μάς βοηθάει. Είναι απολύτως απαραίτητο να μη χαλαρώνουμε και από εκεί και πέρα, βεβαίως, θα φορούν τις μάσκες σε κλειστούς χώρους». Το είπε χθες. Δηλαδή, μέχρι πριν μια εβδομάδα έλεγε άλλα. Τα άκουγε ο Έλληνας. Τώρα ακούει κάτι άλλο. Ξύπνησε ένα βράδυ, κάποιος του είπε κάτι στο αυτί, κάποιος του μίλησε, ο Θεός, είχε επιφοίτηση και το άλλαξε. Αυτό δεν είναι επιστήμη. Μη μου μιλήσετε για νέα δεδομένα, γιατί η επιστήμη δεν έχει νέα δεδομένα. Όταν είσαι επιστήμονας, μιλάς για τα συγκεκριμένα δεδομένα ότι ισχύουν, αλλιώς λες «νομίζω, θεωρώ». Πάμε στον κ. Τσιόδρα. Τσιόδρας Μαρτίου: «Τα παιδιά κολλάνε εύκολα κορωνοϊό». Τσιόδρας Απριλίου: «Τα παιδιά δεν κολλάνε εύκολα κορωνοϊό». Τσιόδρας Μαΐου: «Τα παιδιά θεραπεύουν τον κορωνοϊό». Έγιναν και Ιησούς Χριστός. Τσιόδρας Ιουνίου-Ιουλίου: «Τα παιδιά της γειτονιάς σου με πειράζουνε, γι’ αυτό και βάζω σε όλους μάσκες». Αυτά τα είπε ο Τσιόδρας, αυτά ακούει ο λαός. Ακούστε. Μπορεί οι επιστήμονες να είναι επιστήμονες, αλλά αυτά ακούει ο ελληνικός λαός, αυτά βλέπει στα κανάλια. Πώς να τους πείσουμε τώρα; Πώς να βγει ο Πρωθυπουργός εδώ; Ό,τι και να πει και να χτυπηθεί εδώ πάνω μαζί με μας, δεν θα πείσουμε. Δεν το καταλαβαίνετε; Δεν θα πείσουμε. Βγαίνει ο Τσακρής, που είναι στην ομάδα του Υπουργείου, αν δεν κάνω λάθος -ακούστε εδώ- και έπαθα σοκ. Τσακρής, καθηγητής μικροβιολογίας. Ιανουάριος του 2020: Ο ιός της γρίπης μεταδίδεται από άτομο σε άτομο μέσω των αναπνευστικών εκκρίσεων, δηλαδή με βήχα ή φτάρνισμα, είτε άμεσα είτε μέσω επαφής με κάποια μολυσμένη επιφάνεια. Τα έλεγε τότε. Σήμερα ακούστε τι λέει: «Η ομιλία είναι ο συχνότερος τρόπος μετάδοσης του ιού». Να μη μιλάμε. Αυτό λέει. Το είπε στο Mega. «Ο πιο συχνός τρόπος μετάδοσης είναι όταν μιλάμε δυνατά, όταν φωνάζουμε, όταν τραγουδάμε, όταν γελάμε και γίνεται εκπνοή. Ο ιός μεταδίδεται λιγότερο συχνά με τον βήχα, με το φτάρνισμα ή ακόμα και με τα χέρια». Δηλαδή εδώ λέμε «μη μιλάς, μη γελάς, κινδυνεύει η Ελλάς». Αυτά ακούνε, ρε παιδιά, οι άνθρωποι. Ποιον να πιστέψουν; Ο κύριος αυτός εδώ είναι. Την έχω τη συνέντευξη. Θα τη δώσω στα Πρακτικά και αυτήν. Δεν γίνεται να κάνεις έτσι πολιτική. Δεν φταίτε εσείς. Σας το επαναλαμβάνω. Δεν φταίει ο Πρωθυπουργός, δεν φταίνε οι Υπουργοί, δεν φταίνε οι Βουλευτές, δεν φταίμε εμείς εν πάση περιπτώσει, αλλά δεν μπορείς να τους πείσεις έτσι. Μην τους βρίζεις και από πάνω. Άφηνες ανεξέλεγκτους τους επιστήμονες να λένε ό,τι θέλει ο καθένας για λίγη δημοσιότητα. Ακούστε τώρα και άλλους. Αθανάσιος Σκουτέλης. Πολύ σωστά έχει ο Λιβανός άποψη και λέει «αυτολογοκρισία των επιστημόνων». Να συμφωνήσουμε. Θέλει προσοχή. Πάμε, λοιπόν. Σκουτέλης, λοιμωξιολόγος. «Κάτω από πέντε ετών δεν πρέπει να φοράει κανείς μάσκα». Εύα Γιαννούλη: «Δεν υπάρχει βιβλιογραφία που να αναφέρεται στην ασφαλή ή μη χρήση μάσκας από παιδιά». Ψυχολόγος. Σπύρου, νευροχειρουργός: «Η μάσκα μειώνει την οξυγόνωση. Υπάρχουν διάφορα είδη μασκών. Δεν κάνουν όλα για όλους». Τζορμπατζάκης, παιδίατρoς: «Μπορεί να αποτελέσει πηγή μικροβίων ως φίλτρο χωρίς εκπαίδευση. Μέχρι κάποια ηλικία δεν μπορούν να εκπαιδευτούν». O Ντελεπάιν, γνωστός χειρουργός ογκολόγος: «Κακοποίηση η χρήση μάσκας για τα παιδιά». Δημόπουλος, πρύτανης ΕΚΠΑ: «Πιθανόν ελλιπής η προσαρμογή στη μάσκα σε παιδιά μικρότερης ηλικίας». Τα λέω με όσο πιο ευγενικό και κομψό τρόπο γίνεται. Θέλω να σας πω ότι κάτι δεν κάνουμε καλά. Κάτι δεν κάνετε καλά. Κάτι εν πάση περιπτώσει δεν πηγαίνει καλά."

Πολλά fake news και πολλές βλακείες και αυτός είναι στη Βουλή σαν αρχηγός κόμματος
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πρωτος και κυριοτερος κανονας.Ποτε μην λογομαχησετε με ψεκασμενο.Θα σας ανεβει η πιεση στο δευτερολεπτο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πατέρας του fb, Μανούλες του fb, Πεθερούλες του fb, ...καλά πάμε. :crazy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top