Γνώμη γι' αυτά τα τρία μεταπτυχιακά

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum. Θέλω τη βοήθεια σας / άποψη σας πάνω σε 3 προγράμματα που με ενδιαφέρουν για το μεταπτυχιακό μου. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας σχετικά με ποιο από τα παρακάτω προγράμματα θεωρείτε καλύτερο όσο αφορά τις προοπτικές που σου δίνει , αν ο κλάδος έχει επαγγελματική αποκατάσταση η αν πρέπει να κοιτάξω σε κάποιον αλλον κλάδο (πείτε γνώμες ). Να πω ότι μου αρέσουν και τα 3 προγράμματα που θα σας βάλω καθώς είναι χρηματοοικονομικά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη όλων των παιδιών και ειδικά των @taketrance ,@Dreamweaver ,@grtt ,@hl_amhxanos που έχουν σπουδάσει οικονομικά και έχουν μία εικόνα για τον κλάδο ως μεγαλύτεροι. Προφανώς θέλω την γνώμη και της @EvanescenceQ και του @GeorgePap2003 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το πρώτο πρόγραμμα είναι το Λογιστικής και χρηματοοικονομικής του ΟΠΑ. Με ενδιαφέρει το τρίτο πρόγραμμα που είναι χρηματοοικονομική , επενδύσεις και διαχείρηση κινδύνου, όχι το δεύτερο που είναι η λογιστικη.

3D600763-88E7-46D6-B348-3BC70A4011DB.jpeg


Το δεύτερο πρόγραμμα είναι το χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοίκησης ξανά στο ΟΠΑ.

F3020269-4442-479B-A6C8-3A02B78A7D91.jpeg


Το τρίτο πρόγραμμα είναι πάλι χρηματοοικονομική και τραπεζική διοίκηση όμως στο πανεπιστήμιο Πειραιά.
0E2984F6-322C-4998-A291-A4B04BC48546.jpeg






Θα με ενδιάφερε να ακούσω την άποψη όλων των παιδιών και ειδικά των
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum. Θέλω τη βοήθεια σας / άποψη σας πάνω σε 3 προγράμματα που με ενδιαφέρουν για το μεταπτυχιακό μου. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας σχετικά με ποιο από τα παρακάτω προγράμματα θεωρείτε καλύτερο όσο αφορά τις προοπτικές που σου δίνει , αν ο κλάδος έχει επαγγελματική αποκατάσταση η αν πρέπει να κοιτάξω σε κάποιον αλλον κλάδο (πείτε γνώμες ). Να πω ότι μου αρέσουν και τα 3 προγράμματα που θα σας βάλω καθώς είναι χρηματοοικονομικά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη όλων των παιδιών και ειδικά των @taketrance ,@Dreamweaver ,@grtt ,@hl_amhxanos που έχουν σπουδάσει οικονομικά και έχουν μία εικόνα για τον κλάδο ως μεγαλύτεροι. Προφανώς θέλω την γνώμη και της @EvanescenceQ και του @GeorgePap2003 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το πρώτο πρόγραμμα είναι το Λογιστικής και χρηματοοικονομικής του ΟΠΑ. Με ενδιαφέρει το τρίτο πρόγραμμα που είναι χρηματοοικονομική , επενδύσεις και διαχείρηση κινδύνου, όχι το δεύτερο που είναι η λογιστικη.

View attachment 108202

Το δεύτερο πρόγραμμα είναι το χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοίκησης ξανά στο ΟΠΑ.

View attachment 108200

Το τρίτο πρόγραμμα είναι πάλι χρηματοοικονομική και τραπεζική διοίκηση όμως στο πανεπιστήμιο Πειραιά.
View attachment 108201





Θα με ενδιάφερε να ακούσω την άποψη όλων των παιδιών και ειδικά των
Πολυ ωραία και τα τρία, λοιπόν εγώ θα επέλεγα το

"Τραπεζική Διοικητική και Διαχείριση Τραπεζικών Κινδύνων​


Η σύγχρονη τραπεζική διαχείριση και πρακτική έχει εξελιχθεί κυρίως σε διαχείριση των κινδύνων που απορρέουν από τη χρηματοοικονομική διαμεσολάβηση."
Όπως το είδα από τη σελίδα του πανεπιστημίου. Μου φαίνεται κλάδος που αξίζει να εμβαθύνει κανείς καθώς τα επόμενα χρόνια θα έχει μια ζήτηση αν θες, είδαμε ήδη οι τράπεζες περνάνε σε άλλη μορφή σε άλλες αφετηρίες και προγράμματα. Και κυρίως βλέπουμε ότι με τα σύγχρονα δημιουργουμενα προβλήματα στις χώρες ανά τον κόσμο και όσα έρθουν που δεν τα ξέρουμε προκύπτουν ανάγκες τακτικών χρηματοδοτησεων δανεισμων κρατών πολιτών και πάει λέγοντας.
Εσύ επέλεξε εκείνο που σου κάνει πιο πολύ κλικ.
Που θα το παρακολουθήσεις με πολύ ενδιαφέρον γιατί σε γεμίζει το αντικείμενο αυτό. ✌️✌️
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Πολυ ωραία και τα τρία, λοιπόν εγώ θα επέλεγα το

"Τραπεζική Διοικητική και Διαχείριση Τραπεζικών Κινδύνων​


Η σύγχρονη τραπεζική διαχείριση και πρακτική έχει εξελιχθεί κυρίως σε διαχείριση των κινδύνων που απορρέουν από τη χρηματοοικονομική διαμεσολάβηση."
Όπως το είδα από τη σελίδα του πανεπιστημίου. Μου φαίνεται κλάδος που αξίζει να εμβαθύνει κανείς καθώς τα επόμενα χρόνια θα έχει μια ζήτηση αν θες, είδαμε ήδη οι τράπεζες περνάνε σε άλλη μορφή σε άλλες αφετηρίες και προγράμματα. Και κυρίως βλέπουμε ότι με τα σύγχρονα δημιουργουμενα προβλήματα στις χώρες ανά τον κόσμο και όσα έρθουν που δεν τα ξέρουμε προκύπτουν ανάγκες τακτικών χρηματοδοτησεων δανεισμων κρατών πολιτών και πάει λέγοντας.
Εσύ επέλεξε εκείνο που σου κάνει πιο πολύ κλικ.
Που θα το παρακολουθήσεις με πολύ ενδιαφέρον γιατί σε γεμίζει το αντικείμενο αυτό. ✌️✌️

Αρα μου λες το Β και το Γ πρόγραμμα σωστά;; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Μην με μπλέκεις με τέτοια , θέλω καθαρά χρηματοοικονομικά 😛😉.
Εχει κατευθυνση χρηματοοικονομικων απλως εχει τα καταλληλα μαθηματικα σαν βασικα μαθηματα ωστε να ασχοληθεις με τα advanced economics .. εμενα μου φαινεται πιο πληρεις σε σχεση με τι γνωσεις πρεπει να καλυψει καποιος σε αυτο το επιπεδο και σε σχεση με το τι γινεται εξω.. Τελος παντως εσυ ξερεις καλυτερα , εγω το προτεινα αν δεν το ειχες δει το συγκεκριμενο msc
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Εχει κατευθυνση χρηματοοικονομικων απλως εχει τα καταλληλα μαθηματικα σαν βασικα μαθηματα ωστε να ασχοληθεις με τα advanced economics .. εμενα μου φαινεται πιο πληρεις σε σχεση με τι γνωσεις πρεπει να καλυψει καποιος σε αυτο το επιπεδο και σε σχεση με το τι γινεται εξω.. Τελος παντως εσυ ξερεις καλυτερα , εγω το προτεινα αν δεν το ειχες δει το συγκεκριμενο msc

Θα του ρίξω και άλλη μια μάτια. Ευχαριστώ πολύ 😉😉
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Υπαρχει και αυτο που ειναι κλασεις ανωτερο και απο τα 3
Νομίζω κάτι τέτοιο είναι για μαθηματικούς ή μηχανικούς που έχουν τα κατάλληλα quant skills, δεν ξέρω πόσο fun θα είναι για κάποιον να μαθαίνει θεωρία χάους και θεωρία μέτρου την στιγμή που έχει κάνει το πολύ μια βελτιστοποίηση διμεταβλητής συνάρτησης από μαθηματικά στο πανεπιστήμιο.That being said, προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ ανώτερο σαν μάστερ, αλλά εγώ γενικά είμαι biased σε ότι έχει να κάνει με μαθηματικά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Νομίζω κάτι τέτοιο είναι για μαθηματικούς ή μηχανικούς που έχουν τα κατάλληλα quant skills, δεν ξέρω πόσο fun θα είναι για κάποιον να μαθαίνει θεωρία χάους και θεωρία μέτρου την στιγμή που έχει κάνει το πολύ μια βελτιστοποίηση διμεταβλητής συνάρτησης από μαθηματικά στο πανεπιστήμιο.That being said, προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ ανώτερο σαν μάστερ, αλλά εγώ γενικά είμαι biased σε ότι έχει να κάνει με μαθηματικά
Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, θα δυσκολευτώ πολύ καθώς στο πανεπιστήμιο έχω κάνει μόνο 2 μαθηματικά στο Ά έτος και μαθηματικά που είχαν οριζουσες , Εσσιανη , Ταιλορ , Μακλορεν , διαφορικες εξισώσεις και εξισώσεις διαφόρων. Αρα θα είναι όντως ένα πολύ δύσκολο μεταπτυχιακό που θα χρειαστεί 2πλασιο και 3πλασιο διάβασμα ώστε να Καλυψώ το κενά που πιθανών θα έχω.

Μεταξύ των 3 μεταπτυχιακών που παρέθεσα τι έχεις να πεις;; Θέλω να πω ότι θεωρείς ότι είναι κλάδοι που έχουν μέλλον;; Αν ναι ποιο σου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον για εσένα προσωπικά;;

Ευχαριστώ και για την απάντηση και το χρόνο.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, θα δυσκολευτώ πολύ καθώς στο πανεπιστήμιο έχω κάνει μόνο 2 μαθηματικά στο Ά έτος και μαθηματικά που είχαν οριζουσες , Εσσιανη , Ταιλορ , Μακλορεν , διαφορικες εξισώσεις και εξισώσεις διαφόρων. Αρα θα είναι όντως ένα πολύ δύσκολο μεταπτυχιακό που θα χρειαστεί 2πλασιο και 3πλασιο διάβασμα ώστε να Καλυψώ το κενά που πιθανών θα έχω.

Μεταξύ των 3 μεταπτυχιακών που παρέθεσα τι έχεις να πεις;; Θέλω να πω ότι θεωρείς ότι είναι κλάδοι που έχουν μέλλον;; Αν ναι ποιο σου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον για εσένα προσωπικά;;

Ευχαριστώ και για την απάντηση και το χρόνο.
Γιατί όχι Data Science?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Γιατί όχι Data Science?
Το data Science φίλε το κοιταγα πριν λίγο καιρό στο ΟΠΑ (συνεργάζεται μάλιστα και με ένα ιταλικό πανεπιστήμιο για το πρόγραμμα ) καθώς είναι όντως ένας κλάδος που έχει μέλλον και αναπτύσσεται τα τελευταία χρόνια. Ο πρώτος λόγος που το έκανα στην άκρη είναι επειδή είδα ότι είναι αρκετά απαιτητικό σαν πρόγραμμα επειδή έχει πολλά πληροφορικα μαθήματα και εγώ δεν ξέρω τόσο καλό υπολογιστή (σκέψου τώρα κάνω μαθήματα ECDL στο basic level). Ο βασικός λόγος είναι ότι τα χρηματοοικονομικά μου αρέσουν σαν επιστήμη περισσότερο όπως σου είχα πει και στο παρελθόν, σαν Φώτης μου ταιριάζει περισσότερο θεωρώ σαν επάγγελμα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Νομίζω κάτι τέτοιο είναι για μαθηματικούς ή μηχανικούς που έχουν τα κατάλληλα quant skills, δεν ξέρω πόσο fun θα είναι για κάποιον να μαθαίνει θεωρία χάους και θεωρία μέτρου την στιγμή που έχει κάνει το πολύ μια βελτιστοποίηση διμεταβλητής συνάρτησης από μαθηματικά στο πανεπιστήμιο.That being said, προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ ανώτερο σαν μάστερ, αλλά εγώ γενικά είμαι biased σε ότι έχει να κάνει με μαθηματικά
απλως ειναι classic topics που ασχολουνται καλα msc στα οικονομικα εξω και ειναι στανταρ πραγματα γιατι δεν γινεται χωρις αυτα τα maths να ασχοληθεις με advanced topics στον συγκεκριμενο κλαδο.. Εχει την δυνατοτητα καποιος που δεν εχει καποιες απαιτουμενες γνωσεις να παρακολουθησει και απευθειας μαθηματα της σεμφε σε προπτυχιακο επιπεδο.. Αλλα ενταξει δεν ξερω και τι βασεις δινονται στα μαθηματικα στα τμηματα των οικονομικων απλως το συγκεκριμενο παει λιγο και με τι skills πρεπει να εχει καποιος για να ασχοληθει με το ταδε topic.. Oντως το προτιμανε αρκετοι με πτυχιο μαθηματικων, αλλα προσελκυει και ατομα απο σχολες οικονομικων αλλα συνηθως πρεπει να καλυψουν καποια κενα αρχικα.
Τεσπα , ξερει καλυτερα ο φωτης τι του ταιριαζει.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μην με μπλέκεις με τέτοια , θέλω καθαρά χρηματοοικονομικά 😛😉.
Δηλαδή τι ακριβώς θεωρείς "καθαρά χρηματοοικονομικά"; Το μάστερ της ΣΕΜΦΕ είναι ό,τι κοντινότερο υπάρχει σε quant fin στην Ελλάδα. Και είναι και δωρεάν. Δηλαδή εντάξει, στο ένα μάστερ θα ασχολείσαι με χρεολυτικούς πίνακες (laaame :down:), ethics, δίκαια και άλλες περίεργες bozo βλακείες και στο άλλο όχι απλά θα μάθεις την απόδειξη του Black-Scholes-Merton (on that nobel kinda sh*t), μόλις την μάθεις θα την απορρίψεις γιατί θα επιτεθείς σε κάθε υπόθεση που το απαρτίζει, θα μπεις σε εδάφη στοχαστικού λογισμού και θεωρίας μέτρου και άλλα ωραία πράγματα.

Συνοψίζοντας, δωρεάν + πραγματικά ενδιαφέρον + καρπαζώνει αμείλικτα το CFA + hardcore quant stuff. Θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά, με ΜΟ >= 8 είναι καλές οι πιθανότητες να σε δεχτούν.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ είμαι 2ο έτος ακόμα οπότε έχω καιρό ακόμα για να ασχοληθώ με αυτά αλλά πιο πλήρες μου φαίνεται το 3ο του ΠΑΠΕΙ καθώς τα άλλα δύο στη ΑΣΣΟΕ υπάρχουν μαθήματα όπως ποσοτικές-μαθηματικά-στατιστική(μπορεί να έχει κ άλλα) που τα έχεις κάνει στο προπτυχιακό και είναι σαν να ξανα-κάνεις το ίδιο ενώ του ΠΑΠΕΙ μου φαίνεται πιο εξιχρονισμένο και εστιασμένο στα χρηματοοικονομικά από τα άλλα και προσωπικά μου φαίνεται και πιο ενδιαφέρον σαν πρόγραμμα...
Υπαρχει και αυτο που ειναι κλασεις ανωτερο και απο τα 3
Πολύ δυνατό αλλά δεν είναι για οικονομολόγους αυτό...
Έχει μαθήματα που το 95% είναι μαθηματικά και ύλη που δεν διδάσκεται σε οικονομικη σχολή(ακόμα και σε τμήμα στατιστικής δεν κάνουν Συναρτησιακή Ανάλυση...)! Είναι φούλ εξιδεικευμένο και πιστεύω πως μόνο απόφοιτοι μαθηματικών ή εφαρμοσμένων μαθηματικών θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν σχετικά ομαλά...
Γιατί όχι Data Science?
Το 95% είναι πληροφορική,εξάλλου έχω ακούσει πως δύσκολα δέχονται απόφοιτο απο μη πληροφορική σχολή!!


τι βασεις δινονται στα μαθηματικα στα τμηματα των οικονομικων
Αυτά που είπε ο @Volkswagen Fan παραπάνω κάνουν όλοι + στατιστική + ποσοτικές + οικονομετρία
Προσωπικά αν ήθελα κάτι που να κουμπώνει με (αρκετά) μαθηματικά (στη Ελλάδα) το πιο κοντινό και παράλληλα σχετικά βιώσιμο θα ήταν κάποιο μεταπτυχιακό στη Στατιστική(applied statistics) για να μπορέσω μέσα από εκεί να βρω κάποια διέξοδο στα χρηματοοικονομικά
Για παράδειγμα ένα τέτοιο είναι αυτό: Μ.Sc. in Quantitative Management of Actuarial and Financial Risk | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr) ή MSc in Applied Statistics | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr) ή Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Στατιστική» | Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Στατιστική» (unipi.gr)


Υ.Γ Μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή στο πανεπιστήμιο...
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εγώ είμαι 2ο έτος ακόμα οπότε έχω καιρό ακόμα για να ασχοληθώ με αυτά αλλά πιο πλήρες μου φαίνεται το 3ο του ΠΑΠΕΙ καθώς τα άλλα δύο στη ΑΣΣΟΕ υπάρχουν μαθήματα όπως ποσοτικές-μαθηματικά-στατιστική(μπορεί να έχει κ άλλα) που τα έχεις κάνει στο προπτυχιακό και είναι σαν να ξανα-κάνεις το ίδιο ενώ του ΠΑΠΕΙ μου φαίνεται πιο εξιχρονισμένο και εστιασμένο στα χρηματοοικονομικά από τα άλλα και προσωπικά μου φαίνεται και πιο ενδιαφέρον σαν πρόγραμμα...

Πολύ δυνατό αλλά δεν είναι για οικονομολόγους αυτό...
Έχει μαθήματα που το 95% είναι μαθηματικά και ύλη που δεν διδάσκεται σε οικονομικη σχολή(ακόμα και σε τμήμα στατιστικής δεν κάνουν Συναρτησιακή Ανάλυση...)! Είναι φούλ εξιδεικευμένο και πιστεύω πως μόνο απόφοιτοι μαθηματικών ή εφαρμοσμένων μαθηματικών θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν σχετικά ομαλά...

Το 95% είναι πληροφορική,εξάλλου έχω ακούσει πως δύσκολα δέχονται απόφοιτο απο μη πληροφορική σχολή!!



Αυτά που είπε ο @Volkswagen Fan παραπάνω κάνουν όλοι + στατιστική + ποσοτικές + οικονομετρία
Προσωπικά αν ήθελα κάτι που να κουμπώνει με (αρκετά) μαθηματικά (στη Ελλάδα) το πιο κοντινό και παράλληλα σχετικά βιώσιμο θα ήταν κάποιο μεταπτυχιακό στη Στατιστική(applied statistics) για να μπορέσω μέσα από εκεί να βρω κάποια διέξοδο στα χρηματοοικονομικά
Για παράδειγμα ένα τέτοιο είναι αυτό: Μ.Sc. in Quantitative Management of Actuarial and Financial Risk | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr) ή MSc in Applied Statistics | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr) ή Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Στατιστική» | Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Στατιστική» (unipi.gr)


Υ.Γ Μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή στο πανεπιστήμιο...
Ε εντάξει σε βάζουν να κάνεις προπαρασκευαστικά μαθήματα και σου δίνουν online courses+ασκήσεις να λύσεις πάνω στο προγραμματισμό και σε παίρνουν. Έχω φίλο από την στατιστική που τον πήρανε, γενικά άμα σε ψήνει να ασχοληθείς με κάναν αλγόριθμο+υπολογιστικότητα μπορείς να κάνεις ένα μάστερ πάνω σε Data Science, άλλωστε και αυτοί πρωταρχικός σκοπός είναι να σε ετοιμάσουν κάπως για καμία δουλειά. Δεν είναι άλλωστε και ETH η ΑΣΟΕΕ :P ούτε την συμφέρει να απορρίπτει φοιτητές σαν εσάς που και βαθμούς έχετε και δεν προέρχεστε από άσχετα τμήματα βλέπε πχ Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου (είδα απόφοιτη του παραπάνω τμήματος να βγάζεις άνετα και με αξιοπρεπή βαθμό το μάστερ στα ναυτιλιακά στην ΑΣΟΕΕ)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου
Άσχετο με το θέμα αλλά γιατί αυτοί εγγράφονται στο Οικον.Επιμελητήριο δίχως να έχουν μαθήματα όπως μαθηματικά-στατιστική-οικονομετρία;;;
Πραγματικά δηλαδή...
αξιοπρεπή βαθμό το μάστερ στα ναυτιλιακά στην ΑΣΟΕΕ
Καλά στα ναυτιλιακά έχω δει να δέχονται άτομο απο κοινωνιολογία...
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Άσχετο με το θέμα αλλά γιατί αυτοί εγγράφονται στο Οικον.Επιμελητήριο δίχως να έχουν μαθήματα όπως μαθηματικά-στατιστική-οικονομετρία;;;
Πραγματικά δηλαδή...

Καλά στα ναυτιλιακά έχω δει να δέχονται άτομο απο κοινωνιολογία...
Ξέρω ρε φίλε ότι από το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης Παντείου ότι έχεις το δικαιώμα να γραφτείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο αν το 30% των συνολικών μαθημάτων για πτυχίο που έχεις αποτελούνται από Οικονομικά μαθήματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ξέρω ρε φίλε ότι από το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης Παντείου ότι έχεις το δικαιώμα να γραφτείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο αν το 30% των συνολικών μαθημάτων για πτυχίο που έχεις αποτελούνται από Οικονομικά μαθήματα.
Καλά εκεί τουλάχιστον κάνουν μαθηματικά,στατιστικές, οικονομετρίες κλπ και γενικά έχουν τίμιο πρόγραμμα σπουδών στα οικονομικά
Όχι όχι...απλά πρέπει να πάρεις τη κατεύθυνση της οικονομίας για να εγγραφείς..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Volkswagen Fan κάνε μεταπτυχιακό στη Οικονομετρία 😂😐🙄
Δεν ξέρω αν έχει στην Ελλάδα τέτοιο μεταπτυχιακό,στο εξωτερικό έχει σίγουρα γιατί έχει κάνει ένας γνωστός μου...
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Χρηματοοικονομικά στην Ελλάδα, δουλειά κυρίως σε τράπεζες, οι οποίες την τελευταία δεκαετία απολύουν και κλείνουν υποκαταστήματα...
Σε όποια θέση οικονομολόγου, χρηματοοικονομικού αναλυτή, λογιστή κτλ. κοιτάξεις να απασχοληθείς, όλες θα σου ζητήσουν επαγγελματική πιστοποίηση, CFA, CPA, ACCA, κτλ.
Αν το ψάξεις, σχεδόν σε όλες τις αγγελίες (για mid to senior level) ζητάνε εναλλακτικά MBA (ή επαγγελματική πιστοποίηση).
Η συμβουλή μου είναι MBA (παίρνεις και ειδίκευση εκεί νομίζω και μπορείς να επιλέξεις πιο πολλά Χρηματοοικονομικά μαθήματα). Σαφώς πιο αναγνωρισμένος τίτλος διεθνώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top