Διατροφολογία στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω στο τροφίμων και διατροφής. Ωστόσο επειδή είδα πως δεν κε ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής μου, σκέφτηκα να πάω διατροφολογια στο μητροπολιτικό. Αξίζει; και το πτυχίο του κολλεγιου είναι ισάξιο με το πτυχίο ενός πανεπιστημίου ή οχι; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω στο τροφίμων και διατροφής. Ωστόσο επειδή είδα πως δεν κε ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής μου, σκέφτηκα να πάω διατροφολογια στο μητροπολιτικό. Αξίζει; και το πτυχίο του κολλεγιου είναι ισάξιο με το πτυχίο ενός πανεπιστημίου ή οχι; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν είναι ισάξιο.Τα κολλέγια δεν αναγνωρίζονται από το κράτος δηλαδή στο εθνικό πλαίσιο προσόντων είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα. Υπόσχονται ότι δεν παίρνεις πτυχίο από το κολλέγιο αλλά από ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού (αναλόγως με ποιο συνεργάζονται) αλλα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και ειδικά σε ένα επαγγελμα όπως αυτό που σε ενδιαφέρει δε θα το συνιστούσα γιατί δεν σου παρέχει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν είναι ισάξιο.Τα κολλέγια δεν αναγνωρίζονται από το κράτος δηλαδή στο εθνικό πλαίσιο προσόντων είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα. Υπόσχονται ότι δεν παίρνεις πτυχίο από το κολλέγιο αλλά από ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού (αναλόγως με ποιο συνεργάζονται) αλλα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και ειδικά σε ένα επαγγελμα όπως αυτό που σε ενδιαφέρει δε θα το συνιστούσα γιατί δεν σου παρέχει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μητροπολιτικό ωστόσο από όσο διάβασα θα μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο, κάτι τέτοιο δηλαδή δεν γίνεται;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μητροπολιτικό ωστόσο από όσο διάβασα θα μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο, κάτι τέτοιο δηλαδή δεν γίνεται;
Όχι γιατί τα κολλέγια δεν σου παρέχουν όπως είπα την άδεια εκτός κι αν προσλάβεις ένα άτομο που την κατέχει για να μπορέσεις να ανοίξεις το γραφείο και εργάζεσαι κι εσύ παράλληλα.

Μπορείς να το στείλεις σε σκριν που το λέει αυτό ?
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
20220522_203718.jpg
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω διαβάσει αρκετές κριτικές είναι η αλήθεια, κάποιες θετικές άλλες πάλι όχι. Έχω μπερδευτεί πολύ αλλά και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έχω διαβάσει αρκετές κριτικές είναι η αλήθεια, κάποιες θετικές άλλες πάλι όχι. Έχω μπερδευτεί πολύ αλλά και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Οι περισσότερες είναι αρνητικές...

Γιατί δεν κάνεις 10%?
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διότι είμαι ήδη στο δεύτερο έτος και δεν δικαιούμαι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δικαιούσαι .
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Από φετος τα κολλεγια (δυστηχώς για μενα) αναγνωρίζονται κανονικά και γίνονται δεκτά και σε προκηρύηεις δημοσίου. Είναι ισότιμο με το να έχεις τελειώσει οποιοδήποτε πτυχίο σε ελληνικό ΑΕΙ.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γιατί να μην κάνεις απλά 10%??
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να κάνω 5% ναι. Αλλα το 2020 που έδωσα πανελλήνιες δεν τα πήγα καλά οπότε δεν έχω ικανοποιητικό αριθμό μορίων για να πιάσω διατροφολογια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Να κάνω 5% ναι. Αλλα το 2020 που έδωσα πανελλήνιες δεν τα πήγα καλά οπότε δεν έχω ικανοποιητικό αριθμό μορίων για να πιάσω διατροφολογια.
Στο Χαροκόπειο είσαι ?
Μπορείς να πας σε άλλη πόλη ? Αν όχι δικαιούσαι μετεγγραφή??
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν δικαιούμαι μετεγγραφή διότι πριν δύο χρόνια η κεραμεως πέρασε έναν νόμο που ουσιαστικά επιτρέπει μόνο στα άτομα που έχουν γράψει κοντά 3000 μόρια πάνω από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής του τμήματος του να κάνει μετεγγραφή σε άλλη πόλη. Εαν πχ η σχολή μου είχε ελάχιστη βάση εισαγωγής 10.000 εγώ θα έπρεπε να έχω γράψει 13.000 για να κάνω μετεγγραφή
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν δικαιούμαι μετεγγραφή διότι πριν δύο χρόνια η κεραμεως πέρασε έναν νόμο που ουσιαστικά επιτρέπει μόνο στα άτομα που έχουν γράψει κοντά 3000 μόρια πάνω από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής του τμήματος του να κάνει μετεγγραφή σε άλλη πόλη. Εαν πχ η σχολή μου είχε ελάχιστη βάση εισαγωγής 10.000 εγώ θα έπρεπε να έχω γράψει 13.000 για να κάνω μετεγγραφή
Πρώτον εσένα δεν σε πιάνει η εβε.
Δεύτερον αυτό που λες δεν ισχύει απλώς πρέπει να έχεις γράψει μέχρι 2750 λιγότερα από τη σχολή που θες δηλαδή αν έχει 12750 κ έχεις γράψει 9000 δεν μπορείς ενώ 11000 μπορείς .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορείς να πας σε άλλη πόλη για σπουδές?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Περνάς άνετα διατροφολογία Θεσσαλονίκη και αν δικαιούσαι μετεγγραφή έρχεσαι στο Χαροκόπειο.
 

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οκευ κατάλαβα τον νόμο με τα 2750 μόρια. Μετεγγραφή δεν δικαιούμαι.Τώρα όσον αφορά την Θεσσαλονίκη αναφέρεστε στο 5%;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Kiriakik

Νεοφερμένος

Η Kiriakik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στο τροφίμων και διατροφής στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μισό .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ααα νόμιζα στην Αθήνα... Τότε ναι δε θα σε βοηθήσει το 10%
 
Top