Γιατί όχι χειρονάκτης;

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι παρόλο την απίστευτη ανεργία που επικρατεί σε πολλούς κλάδους εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η τάση των γονιών να θέλουν το παιδί τους να γίνει ντε και καλά "επιστήμονας". Εφόσον το παιδί δεν τραβάει στο σχολείο και δεν τα παίρνει τα γράμματα για ποιο λόγο να μην το παροτρύνουν να πάει να μάθει μια τέχνη και να ασχοληθεί με τεχνικά-χειρωνακτικά επαγγέλματα για να βγάλει το ψωμί του; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Είναι τόσο μεγάλη ντροπή; Δηλαδή είναι καλύτερο να λέγεσαι "άνεργος επιστήμονας";
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,692 μηνύματα.
Πεσ'τα αδερφέ μου να αγιάσει το στόμα σου. Πραγματικά για εμένα είναι αστείο που αυτά τα επαγγέλματα θεωρούνται δευτεράντζες και οι τεχνίτες ως «αμόρφωτοι αποτυχημένοι». Εις τας πλείστας περιπτώσεις εν τω μεταξύ αυτά τα επαγγέλματα βγάζουν και περισσότερα από τους/τις πτυχιούχους.

Έχω αρχίσει μετά την αποφοίτησιν να σκέφτομαι να πάω ίσως σε κάποιο ΙΕΚ να μάθω κάποια τέχνη ( προς υδραυλικά το σκέφτομαι κυρίως ) γιατί από τη σχολή μου πάπαλα θα κάνω.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,407 μηνύματα.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι πρόκειται για απαραίτητα και χρήσιμα επαγγέλματα και παρ'όλα αυτά υποτιμούνται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,692 μηνύματα.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι πρόκειται για απαραίτητα και χρήσιμα επαγγέλματα και παρ'όλα αυτά υποτιμούνται.
Τα κρατικά ΙΕΚ δυστυχώς δεν έχουν πληθώρα ειδικοτήτων. Πρέπει να είσαι τυχερός για να εύρεις αυτό που θες εκεί. Τα ιδιωτικά ΙΕΚ είναι μονόδρομος αλλά ποίος έχει τα χρήματα για τα δίδακτρα; Τεράστιος ανασταλτικός παράγων αυτός.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
Ειναι πολλα τα αρνητικα που εχουν τα χειρωνακτικα.
Καποια χρονια πρεπει να ξεκινησεις ως βοηθος (=φουλ εκμεταλλευση).
Χρειαζεσαι επειτα που θα κανεις εναρξη επαγγελματος ως Ε.Ε. καποιο κεφαλαιο για υλικα και εξοπλισμο εαν θελεις να εισαι συγχρονος μαστορας, εχεις την ευθυνη για την ασφαλεια ατομων χαμηλου πολλες φορες επιπεδου/δυσκολια γλωσσας.
Εχεις να συνδιαλλαγεις με διαφορους κομπιναδορους εργολαβους για να εχεις ροη στις δουλειες.
Ισως χρειαστει πολλες φορες να κυνηγας τα λεφτα που σου χρωστανε/να αντιμετωπισεις φεσια.
Πολλοι πτυχιουχοι μπορει να πεινανε, αλλα οι "πτυχιουχοι" που σου δινουν τις καλες δουλειες συνηθως ειναι δεκαετιες στο χωρο και μπασμενοι στα κολπα και θελουν να αποδιδεις 200%.
Δεν υπαρχει ωραριο, δεν υπαρχει σταθερος μισθος για να εχεις παντα ενα ξεκαθαρο πλανο (τον ενα μηνα μπορει να καθαρισεις 3χιλιαρο, τον αλλον να βαρας μυγες).
Υπαρχουν θεματα υγειας σε καποιες δουλειες (χωραφι, οικοδομη) δεν μπορεις να τις κανεις για παντα.
Παιζει πολυ η δικτυωση.

Δεν ειναι τυχαιο που, μεχρι καποια χρονια πριν τουλαχιστον, παλιοι μαστορες εσπρωχναν τα παιδια τους να γινουν γραφειαδες.

Παρολαυτα, οντως εχει ψωμι η υποθεση, εαν καποιος εχει την υπομονη να το τρεξει και να υπομεινει τις δυσκολιες μεχρι να μαθει τη δουλεια. Και φυσικα να "σκοτωνει" οποια δουλεια βρισκει, μικρη-μεγαλη.

Θεωρω το καλυτερο ενα συνδυασμο και των δυο (πτυχιο σε εναν τεχνικο κλαδο + καποια χρονια εμπειριας σε hard skills στο πεδιο).
Σου δινει αλλον αερα, αντιληψη για την εφαρμογη μιας τεχνικης απο το χαρτι->στην πραξη και προστασια απο το να σε πιασει κοροιδο καποιος μαστορας που θελει να γλιτωσει δουλεια, αφου θα γνωριζεις ηδη τα κολπα.
Η εμπειρια στο χειρωνακτικο κομματι επισης σε βοηθαει να στροφαρεις γρηγορα.
Δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορει να ισορροπησει ευκολα κατι τετοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
για καθηστε ρε παιδια λιγο..μιλαμε για χειρονακτικα επαγγελματα καθ ολα σεβαστα και απαραιτητα
αλλα εγω δεν τα βλεπω τα λευτα .
εγω δουλευω σερβιτορος παρ ταιμ. η σερβιτορος και η μπαρ γουμαν που δουλευουν φουλ ταιμ παιρνουν 700 και εκει θα μεινουν..ο σεφ παιρνει 1000 και εκει θα μεινει. μα γιατι δεν παει σε ξενοδοχειο να παιρνει 2500 ?,,γιατι ειναι για 4 μηνες.
ο αρτοποιος που ειχε φουρνο θα τον κλεισει και θα παει στο βενετη με 800 τον μηνα.
ο ξυλουργος πλεον δεν υπαρχει διοτι υπαρχει το ικεα. θα παει να συναρμολογει κουζινες με 1000 τον μηνα και εκει θα μενει.
Ο υδραυλικος και ο ηλεκτρολογος θα ειναι υπο τον πολιτικο μηχανικο να κανουν ανακαινίσεις καταστηματων και αργοτερα σπιτια και θα παιρνουν 1000 τον μηνα ,,ο προισταμενος τους ο μηχανικος δηλαδη ποσα θα παιρνει?
Να τωρα θα μου πεις υπαρχουν και οι υπεργολαβοι στην μυκονο ( αλβανοι επι το πλειστον ) που βγαζουν περισσοτερα .. ωραια οκ να κανουμε μυκονο ολη την ελλαδα( 2 καβουροποδαρα 500€).

ειναι πολυ δυσκολη και αμφιβολη η χειρονακτικη εργασια
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Απλά πολλά από τα χειρονακτικά επαγγέλματα είναι πιο δύσκολα από μια δουλειά γραφείου και η σχέση κόστους-όφελους δεν είναι καθόλου συμφέρουσα συνολικά. Τι να τα κάνω τα 1500 αρχικό μισθό ως βοηθός μηχανικού ανελκιστήρα άμα είναι να πήξω στην κατσαρίδα στους άπειρους βαθμούς Κελσίου που είναι τα μηχανοστάσια και στο κουβάλημα πολύ βαριών αντικειμένων όπου μακροπρόθεσμα θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στη μέση, στις αρθρώσεις και στους τένοντες και όλα αυτά αν δεν είμαι αρκετά άτυχος να με βρει κανένα εργατικό ατύχημα όπου συχνά πυκνά ακούς σε αυτές τις δουλειές άτομα να "φεύγουν" από τις σκάλες με τα βαριά αυτά φορτία...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,570 μηνύματα.
Τι να τα κάνω τα 1500 αρχικό μισθό ως βοηθός μηχανικού ανελκιστήρα
Στην καλύτερη θα πάρεις τόσα. Γενικά ως βοηθός παίρνεις από 600 μέχρι 1.000 maximum. Γενικά κάνεις όλη την βρωμοδουλειά και δεν πληρώνεσαι και όσα αξίζεις.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Στην καλύτερη θα πάρεις τόσα. Γενικά ως βοηθός παίρνεις από 600 μέχρι 1.000 maximum. Γενικά κάνεις όλη την βρωμοδουλειά και δεν πληρώνεσαι και όσα αξίζεις.
Καλώς ή κακώς δεν βλέπεις γυναίκες σε τέτοιες δουλειές, επίσης υπάρχουν οι αρκετά κερδοφόρες δίεξοδοι των νυχιών/μαλλιών/φρυδιών/μέικ-απ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,570 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς δεν βλέπεις γυναίκες σε τέτοιες δουλειές, επίσης υπάρχουν οι αρκετά κερδοφόρες δίεξοδοι των νυχιών/μαλλιών/φρυδιών/μέικ-απ
Πλέον ούτε εκεί έχεις έσοδα. Ειδικά αν ανοίξεις κέντρο. Τόσα που υπάρχουν… Την καλύτερη κάνουν οι κοπέλες που τα κάνουν σπίτι τους, μαύρα όλα εννοείται αλλά έχω γνωστή που βγάζει 1.000 τον μήνα από αυτό για πλάκα. Αλλά είναι μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δουλεύει από πρωί μέχρι βράδυ και δεν έχει καθόλου χρόνο για οτιδήποτε άλλο μου έχει πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Πλέον ούτε εκεί δεν έχεις έσοδα. Ειδικά αν ανοίξεις κέντρο. Τόσα που υπάρχουν… Την καλύτερη κάνουν οι κοπέλες που τα κάνουν σπίτι τους, μαύρα όλα εννοείται αλλά έχω γνωστή που βγάζει 1.000 τον μήνα από αυτό για πλάκα. Αλλά είναι μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δουλεύει από πρωί μέχρι βράδυ και δεν έχει καθόλου χρόνο για οτιδήποτε άλλο μου έχει πει.
αστα joji κατεργο ειναι για τα κοριστια ...5-6 € για καθε μανικιουρ στα καταστηματα ή 600 τον μηνα.
ποση ωρα θελει ενα μανικιουρ ή πεντικιουρ εσυ που ξερεις ..δεν θελει 45-50 λεπτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,570 μηνύματα.
Εγώ δεν τα φτιάχνω συνεχώς αλλά από όσο ξέρω εξαρτάται τι θα κάνεις στα νύχια σου. Πάντως συνήθως παίρνει από 40 λεπτά μέχρι και 3 ώρες. Και χρεώνεις ανάλογα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Εγώ δεν τα φτιάχνω συνεχώς αλλά από όσο ξέρω εξαρτάται τι θα κάνεις στα νύχια σου. Πάντως συνήθως παίρνει από 40 λεπτά μέχρι και 3 ώρες. Και χρεώνεις ανάλογα.
ε εδω στην φρεατυδα πειραια χρεωνουν 10 το κανονικό και 15 το γαλλικο..δεν ξερω τι ειναι αυτο αλλα ετσι το λενε
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,407 μηνύματα.
Το απλό μανικιούρ συνήθως ξεκινάει γύρω στο 10αρικο και ανεβαίνει αν θες διαρκείας, ημιμόνιμο, τζελ, σχέδια, στρας ή δεν ξέρω και γω τι. Το πεντικιούρ ξεκινάει γύρω στο 20αρικο και ανεβαίνει και αυτό αντίστοιχα.

Σε άλλα νέα επάγγελμα με καλές απολαβές και λίγες ώρες εργασίας για έναν μέσο άνθρωπο φαντάζει ουτοπικό σενάριο.

Υ.Γ ότι θα μίλαγα για νύχια στο ι σκουλ ομολογώ ότι δεν το περίμενα ποτέ :laugh:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι παρόλο την απίστευτη ανεργία που επικρατεί σε πολλούς κλάδους εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η τάση των γονιών να θέλουν το παιδί τους να γίνει ντε και καλά "επιστήμονας". Εφόσον το παιδί δεν τραβάει στο σχολείο και δεν τα παίρνει τα γράμματα για ποιο λόγο να μην το παροτρύνουν να πάει να μάθει μια τέχνη και να ασχοληθεί με τεχνικά-χειρωνακτικά επαγγέλματα για να βγάλει το ψωμί του; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Είναι τόσο μεγάλη ντροπή; Δηλαδή είναι καλύτερο να λέγεσαι "άνεργος επιστήμονας";
Δεν παρέχουν ιδιαίτερες προοπτικές εξέλιξεις, είναι κατώτερες ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα, το γνωστικό υπόβαθρο, το μισθολογικό κομμάτι και οι συνθήκες εργασίας είναι επιβλαβείς για την υγεία αρκετές φορές.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εφόσον το παιδί δεν τραβάει στο σχολείο και δεν τα παίρνει τα γράμματα για ποιο λόγο να μην το παροτρύνουν να πάει να μάθει μια τέχνη και να ασχοληθεί με τεχνικά-χειρωνακτικά επαγγέλματα για να βγάλει το ψωμί του;

μια τέχνη ναι.. όμως το να γίνεις χειρωνάκτης που αναφέρεις, θα πρέπει να το υποστηρίζει και το
σασί σου, ακόμα και προσωρινά ορισμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν,
πόσο μάλλον μακροπρόθεσμα!!

δεν κάνουν όλοι για όλες τις δουλειές, ακόμα και αν αυτή η δουλειά είναι μια καθηστική δουλειά
γραφείου που απαιτεί μόνο μυαλό.

ίσως..όμως όλοι να μπορούσαν να προσπαθήσουν για να δουν αν κάνουν για μια δουλειά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πεσ'τα αδερφέ μου να αγιάσει το στόμα σου. Πραγματικά για εμένα είναι αστείο που αυτά τα επαγγέλματα θεωρούνται δευτεράντζες και οι τεχνίτες ως «αμόρφωτοι αποτυχημένοι». Εις τας πλείστας περιπτώσεις εν τω μεταξύ αυτά τα επαγγέλματα βγάζουν και περισσότερα από τους/τις πτυχιούχους.

Έχω αρχίσει μετά την αποφοίτησιν να σκέφτομαι να πάω ίσως σε κάποιο ΙΕΚ να μάθω κάποια τέχνη ( προς υδραυλικά το σκέφτομαι κυρίως ) γιατί από τη σχολή μου πάπαλα θα κάνω.

Nα αγιάσει γιατί όπως είπε και ο υπεύθυνος του Οικονομικού Γραφείου του Πρωθυπουργού Πατέλης «Όποιος κάνει διδακτορικό, δεν έχει όρεξη για δουλειά». Άρα το κράτος του Μητσοτάκη, η Ελλάδα 2.0 με τα drones, η Ελλάδα των αρίστων, έχει ανάγκη από χειρωνακτικά επαγγέλματα για να χειρίζονται τις άπειρες ψηφιακές εφαρμογές στο κινητό και να χαζεύουν τα ιδρωμένα πεπόνια της αλληνής στο τικ τοκ. Ξέρει τι λέει η κυβέρνηση. Έχει ανάγκη από τη νέα γενιά να μείνει στον τόπο της, να πληρώνει φόρους, να σπαταλάει πόρους από το ΕΣΠΑ και να σκαλίζει πέτρες έτσι ώστε να στηρίζει το success story ότι πετύχαμε που βγήκαμε από τα Μνημόνια. Οι κάποιοι managers θα κάθονται σε πολυθρόνες και θα συζητούν για την αγροτική οικονομία των χειρωνακτικών επαγγελμάτων που θα πρέπει να κάνουν οι νέοι, ποιοι δεν έχει σημασία. Γενικά και αόριστα. Δηλώσεις για τις δηλώσεις.

Πέρα από την πλάκα το πρόβλημα δεν είναι ότι τα επαγγέλματα θεωρούνται παρωχημένα στην συνείδηση του μέσου κλαμπαναρά Έλληνα αλλά ότι κάνουμε τη συζήτηση εκτός τόπου και χρόνου. Εκεί που κάθε χρόνο γονείς και φροντιστήρια σμπρώχνουν να για μπουν με τις πανελλαδικές κάπου 80.000 νέοι, τούβλα τα περισσότερα αν κρίνει κανείς την μετέπειτα πορεία της Ελληνικής κοινωνίας (γιατί οι επιλογές μας είναι η κοινωνία που βρίζουμε), δεν έχει κανείς το θάρρος να πει ότι ρε παιδιά γίνεται να θέλουν και οι 80.000 να σπουδάσουν; Γίνεται που να πάρει; Διάβαζα κάπου στα ΜΜΕ ότι εν μέσω κρίσης, αυτοκτονίες, επιχειρήσεις που βάζουν λουκέτο, 50.000 Έλληνες με διδακτορικά στην Ελλάδα και κάθονται γιατί έγιναν συλλέκτες μορίων για τις λίστες του ΑΣΕΠ και μετά τσουπ κάπου τρουπώνουν (με κάποιο χέρι-έμβολο που σμπρώχνει καρέκλες τους προνομοιούχους, τα χρυσά αυγά). Πράγματα τελείως τραγελαφικά και οθωμανικά. Ναι κάποιοι θα σπουδάσουν αλλά η ίδια η κενωνία, δεν αναφέρει καθόλου ότι για να λειτουργήσει με μακρο-οικονομικά μεγέθη χρειάζονται και επαγγέλματα χειρωνακτικά με τεχνικό προφίλ.

Ποιος θα σου φτιάξει τον καφέ που θες το πρωί στη δουλειά; Ποιος θα σου φτιάξει το ψωμί που θα αγοράσεις το μεσημέρι για το σπίτι; Ποιος θα σου παράξει την μελιτζάνα για να φας; Με Machine Learning δε γίνεται να φας, αντιθέτως η κοιλιά φτάνει στο σβέρκο από την πείνα. Μέχρι τις 11 το πρωί άντε να πεις δυο τρεις μαλακιούλες για data processing αλλά μετά ο καφές σε κόβει. Θέλεις και ένα κρουασανάκι γιατί σκέτη φιλοσοφία πίσω από έναν υπολογιστή δεν...Οι γνώσεις και τα πτυχία δεν γεμίζουν το στομάχι αν δεν υπάρχει λόγος και κίνητρο απόκτησής τους. Συνεπώς τα τεχνικά επαγγέλματα δεν είναι υποδέεστερα γιατί και υδραυλικός να γίνει κάποιος απαιτούνται δεξιότητες και ικανότητες.

Οπότε φίλε Γιάννη αν το σκέφτεσαι, ψάξτο καλά γιατί δεν φτάνει μόνο η θέληση απλά θα πρέπει να το έχεις και λίγο στο ψιστήρι με την κάθε Λόλα που της βούλωσε ο νεροχύτης, ώστε να σε ξαναπροτιμήσει όταν θα σε έχει ανάγκη για το βουλωμένο καζανάκι της.

Το απλό μανικιούρ συνήθως ξεκινάει γύρω στο 10αρικο και ανεβαίνει αν θες διαρκείας, ημιμόνιμο, τζελ, σχέδια, στρας ή δεν ξέρω και γω τι. Το πεντικιούρ ξεκινάει γύρω στο 20αρικο και ανεβαίνει και αυτό αντίστοιχα.

Μια nagel artist πάντως στη Γερμανία βγάζει 40-60 ευρώ τα 15 λεπτά με χρονόμετρο να σχεδιάζει πεταλουδίτσες και να κάνει νυχόλουτρο. Το λεπτό χρεώνεται γιατί είναι ολόκληρη επιστήμη. Για να μιλήσουμε Ελληνικά, για νυχού το σκέφτεσαι; :shifty:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οκ δεν νομίζω κανεις να ονειρεύτηκε μικρός ότι θέλει να βάφει νύχια ή τοίχους, αναγκάστηκε ίσως έμμεσα να το κάνει. Δε θεωρώ σωστή απόφαση το να πιάσεις δουλεια με το που τελειώσεις το σχολείο και να παρατήσεις τη μόρφωση, εκτός και αν αυτό σε ειδικές περιπτώσεις καθίσταται αναγκαίο που εκεί οκ θα πρεπε να υπάρχει μέριμνα. Αλλά εξίσου λάθος θεωρώ το να κοροϊδεύεις το κοσμο και να σπουδάσεις απλά για να σπουδάσεις νομίζοντας πως με ένα χαρτί απλά δε θα χρειαστεί να ακουμπήσεις ούτε γι αστείο δίσκο. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Μερικές δουλειές χρειάζονται να γίνουν, αρκεί να μην είμαι εγώ αυτός που θα τη πατήσει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Oι πολιτικοί όμως τα παιδιά τους, τα σπουδάζουν για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι και χρήσιμοι στην κοινωνία. Τι όχι; Κάτι δεν πάει καλά σε αυτή την πρόταση. :shifty:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top