Γιατί τέτοια μανία με τις Πολυτεχνικές Σχολές;

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Χαίρεται παιδιά .

είμαι απόφοιτος και εγώ τις Γ λυκείου . όλα καλά πήγαν για μένα και σκέφτομαι να δηλώσω 2&3 ο παιδίο [θετικός γαρ] .

Παρόλα αυτά ακούω όλους τους φίλους μου και ομολογώ πως 70/100 θέλουν κάτι σε σχέση με το πολυτεχνίο ... ας είναι και η τελευταία σχολή στο πολυτεχνείο Χανίων [που λέει ο λόγος]!

Γιατί αυτή η τόση μανία για το πολυτεχνείο . Γλυφιτζούρια μοιράζουν ?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας στο ερώτημα μου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Μπορεί να τους αρέσει κάποια σχετική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπορεί να τους αρέσει κάποια σχετική σχολή.

Είναι παράλογο το ποσοστό εκείνων που θέλουν πολυτεχνείο όμως !

αυτό πως εξηγείται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χαίρεται παιδιά .

είμαι απόφοιτος και εγώ τις Γ λυκείου . όλα καλά πήγαν για μένα και σκέφτομαι να δηλώσω 2&3 ο παιδίο [θετικός γαρ] .

Παρόλα αυτά ακούω όλους τους φίλους μου και ομολογώ πως 70/100 θέλουν κάτι σε σχέση με το πολυτεχνίο ... ας είναι και η τελευταία σχολή στο πολυτεχνείο Χανίων [που λέει ο λόγος]!

Γιατί αυτή η τόση μανία για το πολυτεχνείο . Γλυφιτζούρια μοιράζουν ?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας στο ερώτημα μου .

Καλή ερώτηση. Γενικώς ένας μηχανικός έχει περισσότερα δικαιώματα από κάποιον απόφοιτο αντίστοιχου ΑΕΙ 4ετούς φοιτήσεως, π.χ. Μηχανικοί ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής και απόφοιτοι ΑΕΙ πληροφορικής 4ετούς φοιτήσεως. Συνήθως έχουν και περισσότερες γνώσεις καθώς σπουδάζουν έναν χρόνο παραπάνω και κάποιοι το λαμβάνουν αυτό υπόψη θετικά. Επιπλέον το δίπλωμα του πολυτεχνείου είναι ισότιμο με master ουσιαστικά, αλλά και τυπικά θα γίνει σε λίγο καιρό από το κράτος. Επιπλέον οι μηχανικοί εγγράφονται στο ΤΕΕ που προασπίζεται τα δικαιώματά τους και έχουν δικό τους ταμείο ασφάλισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Είναι παράλογο το ποσοστό εκείνων που θέλουν πολυτεχνείο όμως !

αυτό πως εξηγείται ?

Γιατί να είναι παράλογο; Πιο παράλογο μου φαίνεται, για παράδειγμα, κάθε χρόνο να βγαίνουν 1200 δικηγόροι και 1500 γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατί να είναι παράλογο; Πιο παράλογο μου φαινέται, για παράδειγμα, κάθε χρόνο να βγαίνουν 1200 δικηγόροι και 1500 γιατροί.

Σωστός ο παίχτης. Αυτό δεν είναι παράλογο? Και να πεις ότι η ιατρική είναι κλάδος με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με την επαγγελματική αποκατάσταση πιστεύω. Απλά, μπορεί να τους αρέσει. Εξάλλου, ανεργία υπάρχει παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλή ερώτηση. Γενικώς ένας μηχανικός έχει περισσότερα δικαιώματα από κάποιον απόφοιτο αντίστοιχου ΑΕΙ 4ετούς φοιτήσεως, π.χ. Μηχανικοί ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής και απόφοιτοι ΑΕΙ πληροφορικής 4ετούς φοιτήσεως. Συνήθως έχουν και περισσότερες γνώσεις καθώς σπουδάζουν έναν χρόνο παραπάνω και κάποιοι το λαμβάνουν αυτό υπόψη θετικά. Επιπλέον το δίπλωμα του πολυτεχνείου είναι ισότιμο με master ουσιαστικά, αλλά και τυπικά θα γίνει σε λίγο καιρό από το κράτος. Επιπλέον οι μηχανικοί εγγράφονται στο ΤΕΕ που προασπίζεται τα δικαιώματά τους και έχουν δικό τους ταμείο ασφάλισης.

καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου .
Αν το κράτος νομοθετήσει υπερ του 5ετους πολυτεχνείου τότε δεν θα
ξεσηκωθούν οι υπόλοιποι φοιτητές των ΑΕΙ ?

Όσο αφορά αυτό που έγγραψες "συνήθως έχουν και περισσότερες γνώσεις" εξαρτάται απο τον κάθε υποψήφιο κατά την άποψή μου .

Αν θες δώσε μου μια διάταξη των πτυχίων .

Το master είναι ανώτερο του διδακτορικού ? τι παίζει με τα πτυχία ?

thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου .
Αν το κράτος νομοθετήσει υπερ του 5ετους πολυτεχνείου τότε δεν θα
ξεσηκωθούν οι υπόλοιποι φοιτητές των ΑΕΙ ?

Όσο αφορά αυτό που έγγραψες "συνήθως έχουν και περισσότερες γνώσεις" εξαρτάται απο τον κάθε υποψήφιο κατά την άποψή μου .

Αν θες δώσε μου μια διάταξη των πτυχίων .

Το master είναι ανώτερο του διδακτορικού ? τι παίζει με τα πτυχία ?

thanks

Το master είναι μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης και διαρκεί 1-2 χρόνια. Άλλα διαρκούν 1, άλλα 2. Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα λέγονται ΜΔΕ (μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης, master είναι όρος του αγγλοσαξονικού συστήματος) και δεν προσφέρουν επαγγελματικά δικαιώματα, τουλάχιστον όχι στους μηχανικούς και αποτελούν εργασιακό προσόν για να προληφθεί κανείς. Το διδακτορικό (PhD) διαρκεί κατ' ελάχιστον 3 χρόνια και κατά μέγιστο 5 ή 6 χρόνια. Οι απόφοιτοι των σχολών 5ετούς και 6ετούς φοιτήσεως έχουν το δικαίωμα να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή χωρίς να είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου καθώς θεωρείτει ότι είναι εξειδικευμένοι επαρκώς προπτυχιακά. Οι απόφοιτοι ΑΕΙ 4ετούς φοιτήσεως πρέπει υποχρεωτικά να είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για να έχουν το δικαίωμα να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή. Όσοι πάρουν πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό από πανεπιστήμιο της αλλοδαπής και έρθουν να δουλέψον στην Ελλάδα πρέπει να πάρουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για να τους αναγνωριστούν οι τίτλοι. Κάποιος που σπούδασε μηχανικός στο εξωτερικό, πρέπει να είναι κάτοχος Bachelor και Master για να εγγραφεί στο ΤΕΕ αναγναρισμένων από ΔΟΑΤΑΠ.


Ο κάτοχος διδακτορικού τίτλου έχει το δικαίωμα να γίνει καθηγητής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Γενικώς με την ισχύ των τίτλων: bachelor<master<διδακτορικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εχει να κανει με τα κωληματα ορισμενων που εχουν θεοποιησει τις πολυτεχνικες.Δεν λεω υπαρχουν και αλλοι που πραγματικα τους αρεσουν και το θελουν αλλα ειναι και αλλοι........Προκαταληψεις.Οτι ισχυε παλιοτερα κυριως για τους γιατρους και τους δικηγορους τωρα ισχυει σε πολυ μεγαλο βαθμο και για τους μηχανικους πολιτεχνικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Το master είναι μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης και διαρκεί 1-2 χρόνια. Άλλα διαρκούν 1, άλλα 2. Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα λέγονται ΜΔΕ (μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης, master είναι όρος του αγγλοσαξονικού συστήματος) και δεν προσφέρουν επαγγελματικά δικαιώματα, τουλάχιστον όχι στους μηχανικούς και αποτελούν εργασιακό προσόν για να προληφθεί κανείς. Το διδακτορικό (PhD) διαρκεί κατ' ελάχιστον 3 χρόνια και κατά μέγιστο 5 ή 6 χρόνια. Οι απόφοιτοι των σχολών 5ετούς και 6ετούς φοιτήσεως έχουν το δικαίωμα να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή χωρίς να είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου καθώς θεωρείτει ότι είναι εξειδικευμένοι επαρκώς προπτυχιακά. Οι απόφοιτοι ΑΕΙ 4ετούς φοιτήσεως πρέπει υποχρεωτικά να είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για να έχουν το δικαίωμα να εκπονήσουν διδακτορική διατριβή. Όσοι πάρουν πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό από πανεπιστήμιο της αλλοδαπής και έρθουν να δουλέψον στην Ελλάδα πρέπει να πάρουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για να τους αναγνωριστούν οι τίτλοι. Κάποιος που σπούδασε μηχανικός στο εξωτερικό, πρέπει να είναι κάτοχος Bachelor και Master για να εγγραφεί στο ΤΕΕ αναγναρισμένων από ΔΟΑΤΑΠ.


Ο κάτοχος διδακτορικού τίτλου έχει το δικαίωμα να γίνει καθηγητής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Γενικώς με την ισχύ των τίτλων: bachelor<master<διδακτορικό

Πολύ ωραία . Ευχαριστώ για την επαρκέστατη ενημέρωση !

Εγώ πάντως θεωρώ πως όλοι[όχι αυτοί που πραγματικά γουστάρουν ... αυτοί εξαιρούνται φυσικά] θέλουν πολυτεχνικές σχολές για
1ον.) ιστορικούς λόγους
2ον.) Κοινωνικούς λόγους [γιατί λέει και περιφανεύεται η μαμά ...Κοίτα το παιδί μου !!! Στο ΕΜΠ είναι .

Αληθεύουν αυτά ή έχω μαύρα μεσάνυχτα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγω παντως συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eγω παλι δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θεωρειται εχει κυρος το πολυτεχνειο....Ειδικα κατι ημμυ κτλ ενταξει καλες σχολες με αποκατασταση αλλα οχι και να λεμε οτι προσδιδουν και καποιο ιδιαιτερο κυρος....Μαλλον για τους γνωστους ιστορικους λογους εχει θεοποιηθει το πολυτεχνειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όπως και η νομική και η ιατρική μάλλον, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ο γιατρος,ο δικηγορος,ο εκπαιδευτικος κτλ ειναι λειτουργηματα ο μηχανικος ειναι επαγγελμα αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Θα ξεφύγουμε, οπότε σταματώ. Άποψή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο γιατρος,ο δικηγορος,ο εκπαιδευτικος κτλ ειναι λειτουργηματα ο μηχανικος ειναι επαγγελμα αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα

Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου, θεωρώντας ότι αν δεν υπήρχαν οι μηχανικοί θα ήμασταν στην εποχή των σπηλαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι δεν ειναι σημαντικα επαγγελματα.Αλλα δεν ειναι λειτουργηματα πως να το κανουμε....Ειναι πολυ καλες δουλειες....Ισως μονο η αρχιτεκτονικη να εχει ενα χαρακτηρα διαφορετικο απο τις αλλες πολυτεχνικες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το μεγάλο ενδιαφέρον γιά τις πολυτεχνικές σχολές άρχισε μαζί με την "έκρηξη" των τεχνολογιών και κύρια αυτής της πληροφορικής.
Θα σας θυμίσω ότι συμμαθυητές μου μπήκαν πολιτικοί μηχανικοί με 16 γενικό βαθμό την εποχή των δεσμών τότε που η λέξη πληροφορική πάλευε να ακουστεί στην Ελλάδα.
Η μεγάλη προτίμηση στους ΗΜΜΥ κατά συνέπεια είναι που τα παιδιά θα έχουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων και άρα περισσότερες πιθανότητες εύρεσης μιά αξιοπρεπούς εργασίας.Σκεφτείτε ότι λέξεις όπως Ρομποτική,τεχνολογία της πληροφορίας, μετάδοση της πληροφορίας( δίκτυα) δεν υπήρχαν πριν κάμποσα χρόνια στις σχολές μας.
ΓΙατί αν ήταν σκέτο Ηλεκτρολόγων μηχανικών αν και υπήρξε ανέκαθεν ενδιαφέρουσα σχολή σίγουρα δεν θα είχε την εκτίμηση που έχει σήμερα.
Όπως και να το κάνουμε η σχολη αυτη(ΗΜΜΥ) διεκδικεί δικαίως τα πρωτεία στην αιχμή της σύγχρονης τεχνολογίας.Οι υπόλοιπες σχολές λίγο πολύ το έχουν εξαντλήσει σε μεγάλο βαθμό το αντικείμενο(Μόνο η Βιολογία και συγκεκριμένα η μοριακή Βιολογία έχει πολύ δρόμο μπροστά της ακόμη)
Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι η μεγάλη προτίμηση προς αυτές τις σχολές μοιραία θα φέρει και μιά πίεση στον κλάδο όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση όσο κι αν το πεδίο ενδιαφέροντος είναι ευρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Το μεγάλο ενδιαφέρον γιά τις πολυτεχνικές σχολές άρχισε μαζί με την "έκρηξη" των τεχνολογιών και κύρια αυτής της πληροφορικής.
Θα σας θυμίσω ότι σθυμμαθυητές μου μπήκαν πολιτικο μηχανικοί με 16 γενικό βαθμό την εποχή των δεσμών τότε που η λέξη πληροφορική πάλευε να ακουστή στην Ελλάδα.
Η μεγάλη προτίμηση στους ΗΜΜΥ κατά συνέπεια είναι που τα παιδιά θα έχουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων και άρα περισσότερες πιθανότητες εύρεσης μιά αξιοπρεπούς εργασίας.
ΓΙατί αν ήταν σκέτο Ηλεκτρολόγων μηχανικών αν και υπήρξε ανέκαθεν ενδιαφέρουσα σχολή σίγουρα δεν θα είχε την εκτίμηση που έχει σήμερα.
Όπως και να το κάνουμε η σχολη αυτη(ΗΜΜΥ) διεκδικεί δικαίως τα πρωτεία στην αιχμή της σύγχρονης τεχνολογίας.Οι υπόλοιπες σχολές λίγο πολύ το έχουν εξαντλήσει σε μεγάλο βαθμό το αντικείμενο(Μόνο η Βιολογία έχει πολύ δρόμο μπροστά της ακόμη)
Το μόνο ανησυχιτικό είναι ότι η μεγάλη προτίμηση προς αυτές τις σχολές μοιραία θα φέρει και μιά πίεση στον κλάδο όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση όσο κι αν το πεδίο ενδιαφέροντος είναι ευρύ.

Ρε παιδιά ,

εγώ νομίζω πως η πληροφορική είναι κορεσμένη .

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΟ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΑΒΙΔΩΝΕΙ ΤΟ PC !

Τί το έπαγγελμα του μέλλοντος ακούγεται ?!

Εγω δεν θέλω κάτι σε σχέση με την πληροφορική γιατί σόρρυ κιόλας θεωρώ ότι αν μπω σε κάτι τέτοιο θα πεινάσω . Επιπλέον το μηχανογραφικό που έχω στα χέρια μου έχει περίπου 7 σχολές πληροφορικής με διαφορετικούς τίτλους [μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά!!!] .
Αυτό όσο αφορά τη προαναφερθήσα σχολή ΗΜΜΥ του ΕΜΠ πάντα .


Μήπως λέω μακακίες ή είμαι σωστός ?
ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top