Φοιτητική ζωή στο Βόλο ή το Ρέθυμνο;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν δίνεις πλήρη στοιχεία.
Ποιες είναι οι σχολές, τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, πού μένεις κτλ
Η φοιτητική ζωή είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί όταν επιλέγεις μία σχολή.
Χωρίς αυτά τα στοιχεία το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι να προτιμήσεις όποια είναι πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω μόνο για το Ρέθυμνο να σου δώσω μια γενική εικόνα. Για το Βόλο δεν ξέρω τίποτα. Αρχικά εγώ είμαι από τα Χανιά που είναι δίπλα από το Ρέθυμνο και έχω πάει πολλές φορές Ρέθυμνο. Δεν σπουδάζω εκεί, αλλά μπορώ να σου γράψω τα θετικά και τα αρνητικά του Ρεθύμνου.
Στο Ρεθύμνο είναι ότι γενικά θα περάσεις πολύ καλά άμα έχεις παρέα. Είναι γραφική η παλιά πόλη ,τα σοκάκια της, πανέμορφος ο παραλιακός δρόμος.
Το πανεπιστήμιο της βρίσκεται στη περιοχή Γάλλος 10-15 λεπτά από τη πόλη με το λεωφορείο.
Είναι δίπλα τα Χανιά και το Ηράκλειο που μπορείς να τα επισκεφτείς με το ΚΤΕΛ και γενικά ως νησί το καλοκαίρι έχει πολλές παραλίες.( Συχνά κάνουμε το πρώτο μπάνιο στη θάλασσα από τα τέλη Απριλίου και το τελευταίο μπάνιο μέχρι μέσα Οκτώβρη επειδή έχει γενικά καλό καιρό τέτοια εποχή εδώ κάτω στη Κρήτη και είναι κοντά οι παραλίες από τη πόλη)
Στο πανεπιστήμιο της υπάρχει μεγάλη αναλογία γυναίκες σε σχέση με τους άνδρες. Ενώ στα Χανιά το αντίθετο.
Όμως το Ρέθυμνο είναι μικρή πόλη με αρκετές επιλογές διασκέδασης αλλά μετά από λίγο καιρό θα πλήξεις λίγο. Όμως με καλή παρέα το αντιμετωπίζεις. Το χειμώνα είναι νεκρά και μαζεύονται στα σπίτια παρέες συνήθως.
Πολλοί φοιτητές μένουν στη πόλη του Ρεθύμνου και το τελευταίο καιρό δεν έβρισκες εύκολα να νοικιάσεις σπίτι με λογικό ενοίκιο λόγω του Airbnb αλλά αυτό φαίνεται να έχει υποχωρήσει το φαινόμενο λόγω αυστηρών μέτρων από το κράτος. Ίσως φέτος βρεις με λογικό ενοίκιο. Αλλιώς μια εναλλακτική φθηνή λύση είναι η περιοχή Γάλλος όπου είναι κοντά το πανεπιστήμιο αλλά θα πρέπει να πάρεις λεωφορείο για να πας στη πόλη και δεν έχει αργά τα βράδια δρομολόγια. Μόνο με ταξί ή με αυτοκίνητο γυρνάς.
Το αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση. Με αεροπλάνο μόνο από τα Χανιά ή από το Ηράκλειο μπορείς να πας Ρέθυμνο. Το Ρέθυμνο δεν έχει αεροδρόμιο μόνο λιμάνι αλλά το καράβι νομίζω λειτουργεί η γραμμή μόνο το καλοκαίρι. Ενώ αν πας ακτοπλοϊκώς είναι τα λιμάνια Σούδας ( Χανιά) και το λιμάνι Ηρακλείου και μετά 1 ώρα δρόμος για το Ρέθυμνο.
Γενικα η Κρήτη είναι φιλόξενη, τα φαγητά νόστιμα και φθηνά, θα πιεις αρκετά ρακή. Όμως πιο αναλυτικά για τη φοιτητική ζωή ας απαντήσει κάποιος που σπουδάζει εκεί. Εγώ σου έδωσα μια εικόνα του νησιού.
 

Σοφία Γιαννιού

Νεοφερμένος

Η Σοφία Γιαννιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν δίνεις πλήρη στοιχεία.
Ποιες είναι οι σχολές, τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, πού μένεις κτλ
Η φοιτητική ζωή είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί όταν επιλέγεις μία σχολή.
Χωρίς αυτά τα στοιχεία το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι να προτιμήσεις όποια είναι πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν δίνεις πλήρη στοιχεία.
Ποιες είναι οι σχολές, τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, πού μένεις κτλ
Η φοιτητική ζωή είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί όταν επιλέγεις μία σχολή.
Χωρίς αυτά τα στοιχεία το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι να προτιμήσεις όποια είναι πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.
Το παιδαγωγικό με ενδιαφερει,από Θεσσαλονίκη είμαι.Αλλα η αποσταση δεν είναι το θέμα μου!!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παιδαγωγικό με ενδιαφερει,από Θεσσαλονίκη είμαι.Αλλα η αποσταση δεν είναι το θέμα μου!!!

Μιά χαρά πόλη είναι ο Βόλος! Δεν βρίσκω τον λόγο να απομακρυνθείς τόσο πολύ από το σπίτι σου!
Δες κι αυτό: https://www.ischool.gr/threads/Φοιτητική-ζωή-στο-Ρέθυμνο.181014/
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το παιδαγωγικό με ενδιαφερει,από Θεσσαλονίκη είμαι.Αλλα η αποσταση δεν είναι το θέμα μου!!!




Γιατί δε βάζεις ως πρωτο στόχο τη Θεσσαλονίκη ;
Κι μετα αν δεν την πιάσεις πας στις κοντινοτερες πολεις :)
Απο βολο ειμαι .Εχει αρκετές επιλογές για έξω κι κυριως συνδιαζει βουνό κι θαλλασα .
Κι ειναι 2 μιση ωρες απο Θεσσαλονίκη πράγμα που βολεύει γενικά .
Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανενας λογος να πας Ρέθυμνο περα απο τη καλη ζωη( που υπαρχει παντού με καλή παρεα) , και γενικά λογος να βγεις εκτος Θεσσαλονίκης αν την πιάσεις .
Τοσα λεφτά για μια σχολη που μονη της ουσιαστική αποκατάσταση ειναι ο διορισμός ..
Ακούγομαι σκληρή αλλα οταν κι εμενα μου τα ελεγαν ΔΕΝ άκουγα😅
( βεβαια εμενα η σχολή μου δεν υπήρχε στην Πολη μου κι ηθελα κι επαγγελματική σχολη χορου αρα γενικα μικρή πολη δεν έπαιζε να παω)
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Να πας εκεί που είσαι πιο κοντά. Ρέθυμνο δεν συμφέρει από τη στιγμή που είσαι από Θεσσαλονίκη, γιατί η απόσταση είναι μεγάλη, ταλαιπωρη και ακριβή.
 

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ο βολος εχει καλα τσιπουρα,το ρεθυμνο καλο καρναβαλι,ειμαστε 1-1
θα προτιμουσα ομως τον βολο,γιατι τσιπουρο μπορεις να πινεις ολη μερα και να ξεχνας τα προβληματα της σχολης
βολος ρεθυμνο 2-1
 

giota94

Νεοφερμένος

Η giota94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ σπούδασα στο Βόλο και είμαι από Θεσσαλονίκη. Κατα την γνώμη μου ο Βόλος είναι εξαιρετική πόλη για να σπουδάσεις και θα είσαι και κοντά στο σπίτι σου. Για οποιοδήποτε λόγο θες σε 2,3 ώρες είσαι σπίτι σου με πολύ λίγα χρήματα. Κρήτη που έχω γνωστό που σπουδάζει δεν είναι τόσο εύκολο να πεις "φεύγω πάω Σαββατοκύριακο σπίτι μου". Τώρα αμα θες να σου πω την γνώμη μου για την ζωή... Προσωπικά στο Βόλο γυρνούσα στα τσιπουράδικα και στα "Παλιά" (έτσι λέγεται η περιοχή.. φαγήτο κρασί μουσική). Έχει βέβαια και την νυχτερινή ζωή του κλαμπ (αν αυτό σου αρέσει) αλλά οκ μην περιμένεις κάτι σαν την Θεσσαλονίκη. Έχει και τα φοιτητικά πάρτι (που τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ ηταν πολύ πετυχημένα). Αααα και Βόλο θα έχεις ένα ολόκληρο πήλιο να εξερευνήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top