Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μα στα λατινικά καλείσαι να απαντήσεις και σε ασκήσεις άλλου τύπου, όπως ανάλυση μετοχής ή αλλαγή σύνταξης (που οι περισσότερες προτάσεις έχουν ιδιομορφίες). Αν όχι βοήθημα, το study4exams, που είναι εξίσου καλό, είναι απαραίτητο. Σίγουρα το βιβλίο δεν αρκεί.

Καλα νταξει εννοείται.Εγω απλα θέλω να πω οτι δεν χρειάζεται να τους πιανει ενα αμοκ με βοηθήματα και χιλια αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα :) έχοντας συγκεντρώσει πολλές απόψεις και έχοντας δει και από κοντά τα βοηθήματα, ως φιλόλογος αλλά και ως υποψήφια στις πανελλήνιες 2020,
θα προτείνω τα παρακάτω :

1)Λατινικά από τις εκδόσεις Μεταίχμιο
2)Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτικη
3)Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής από τις εκδόσεις Ζήτη
4)Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής από τις εκδόσεις Ζήτη
5)Θεματολογιο Πηγών Ιστορίας από τις εκδόσεις Μπαχαράκη
6)Κοινός Νους Ι από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτικη
7)Κοινός Νους ΙΙ από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτικη
8)Κοινός Νους ΙΙΙ από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτικη
9)Έκθεση - Έκφραση από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτικη

10) Για το γνωστό, προτείνω ανεπιφύλακτα το study4exams, καθώς και ως μαθήτρια από εκεί διάβασα και έχω ακούσει από γνωστούς μου φιλολόγους - διορθωτές πανελληνίων ότι με βαση αυτό και το σχολικό βιβλίο διορθώνουν τις ερμηνευτικές ερωτήσεις.

Υ.Γ. Είναι ενδεικτικές προτάσεις και σίγουρα βοηθούν και αλλά βοηθήματα.
Καλές τιμες για να τα προμηθευτείτε προσφέρει ο ιστότοπος του βιβλιοπωλείου Πολιτεία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasia@

Νεοφερμένος

Η Vasia@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο βοηθημα για βιολογια γενικης παιδειας?

Επισης ,θα ηθελα να μου προτεινεις μια καλη θεματογραφια αρχαιων πλην αυτης του Σαχπεκιδη(επειδη την εχω ηδη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki@

Νεοφερμένος

Η maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φετος δινει η αδελφη μου πανελληνιες.Θα ηθελα να μου προτεινετε μια λιστα με αξιολογα βοηθηματα για την προετοιμασια της στα μαθηματα των αρχαιων(γνωστο), θεματογραφια,λατινικα,ιστορια(και πηγες),εκθεση,γραμματικη αρχαιων.Πιστευετε οτι αν βασιστει κανεις στο study4exams σε αρχαια και λατινικα θα ειναι πληρης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Το study4exams είναι του υπουργείου και είναι ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟ σε ασκήσεις και αναλύσεις και στα δύο μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki@

Νεοφερμένος

Η maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απλα θα ηθελα να διαβασω καποια βοηθηματα συνδιαστικα για να νιωθω πιο σιγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φετος δινει η αδελφη μου πανελληνιες.Θα ηθελα να μου προτεινετε μια λιστα με αξιολογα βοηθηματα για την προετοιμασια της στα μαθηματα των αρχαιων(γνωστο), θεματογραφια,λατινικα,ιστορια(και πηγες),εκθεση,γραμματικη αρχαιων.Πιστευετε οτι αν βασιστει κανεις στο study4exams σε αρχαια και λατινικα θα ειναι πληρης?

Στο γνωστό και στα λατινικα σε καλύπτει πλήρως το study. Δε χρειάζεται να μπλεχτείς με επιπλέον βοηθήματα.

Καλύτερη θεματογραφία θεωρώ εκείνη του Σαχπεκίδη, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική, κυρίως διότι υπάρχει συντακτική ανάλυση των κειμένων.

Γραμματική αρχαίων είχα αυτή του Βασιλάτου. Πάντως σε καλύπτει και η σχολική γραμματική, του Οικονόμου.

Έκθεση και ιστορία δε χρειάζονται βοηθήματα, αν κάνεις φροντιστήριο/ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου προτεινει βοηθηματα ή οποιεσδηποτε σημειωσεις απο το ιντερνετ λογου χαρη για τα μαθηματα θεωρητικης κατευθυνσης;;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά ζητώ την βοήθειά σας... Ποια είναι τα καλύτερα βοηθήματα για προετοιμασία στο Γνωστό των Αρχαίων;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
https://filologika.gr/lykio/g-lykiou/prosanatolismou/archea-ellinika-g-likeiou/
Είναι δωρεάν σημειώσεις και εμπεριέχουν τα περισσότερα αν όχι όλα :).
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια:give_rose:, αλλά ενδιαφέρομαι για βοηθήματα-βιβλια γιατί εμένα με βοηθούν περισσότερο... Δεν με διευκολύνουν τα ηλεκτρονικά βιβλία...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια:give_rose:, αλλά ενδιαφέρομαι για βοηθήματα-βιβλια γιατί εμένα με βοηθούν περισσότερο... Δεν με διευκολύνουν τα ηλεκτρονικά βιβλία...
από εκδόσεις πουκαμισά είναι πολύ καλά έχω ακούσει! (2 τόμοι)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

https://filologika.gr/lykio/g-lykiou/prosanatolismou/archea-ellinika-g-likeiou/
Είναι δωρεάν σημειώσεις και εμπεριέχουν τα περισσότερα αν όχι όλα :).

πλέον έχει αλλάξει η ύλη του Γνωστού..καποια ειναικοινά αλλα οχι ολα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό θα σου πρότεινα εγώ. Αν και αυτό που είπε ο Δημήτρης ισχύει αναφορικά με την ύλη ότι έχουν προσθέσει νέες ενότητες και ίσως να μην υπάρχουν ορισμένες στα βοηθήματα τα παλιότερα τουλάχιστον.
1591304731464.png
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αυτό θα σου πρότεινα εγώ. Αν και αυτό που είπε ο Δημήτρης ισχύει αναφορικά με την ύλη ότι έχουν προσθέσει νέες ενότητες και ίσως να μην υπάρχουν ορισμένες στα βοηθήματα τα παλιότερα τουλάχιστον.
View attachment 69819

ναι και έχει αλλάξει νομίζω και ο τρόπος εξέτασης , τωρα δίνουν έμφαση και σε αλλα πραγματα..καλυτερα να παρει νέα βοηθήματα προσαρμοσμένα στον νέο τρόπο εξέτασης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απούσα καλα λόγια και για το βοήθημα του Χάρη Αβραμίδη από εκδόσεις «24 γράμματα»
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σωστά, αυτά που αναφέρονται ως Φάκελος Υλικού. Ενδεικτικά κάποια καλά που διάβασα στο διαδίκτυο με καλές κριτικές (αναφορικά με λεπτομερή ανάλυση, ευκολοδιάβαστα, ασκήσεις κατανόησεις...). Έχουν 3 τόμους το καθένα.
1591344409817.png
1591344442708.png
1591344493036.png
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!♥️
 

Clary

Νεοφερμένος

Η Clary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια βοηθηματα για προετοιμασία πανελληνίων(εκθεση,λατινικαsos,αρχαία και ιστορια)Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...!!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top