Βοήθεια/Απορίες σε Μαθηματικά Τριτοβάθμιας

Alex_bd

Νεοφερμένος

Ο Alex_bd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου γραψει την αποδειξη??

οτι δεν υπαρχει το lim cos(1/x) καθως x-->0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν υπαρχει ή δεν μπορουμε να το υπολογισουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν υπαρχει ή δεν μπορουμε να το υπολογισουμε;
Δεν υπάρχει. Κι αυτό γιατί το συνημίτονο "τρελαίνεται" και μονίμως ανεβοκατεβαίνει όλο και πιο γρήγορα στο [-1, 1].

Ενδιαφέρον έχει και το

Ενώ: , η ίδια η συνάρτηση ανεβοκατεβαίνει επ' άπειρον μέχρι να φτάσει στο 0. Δηλαδή "λίγο πριν" το μηδέν δεν μπορείς να ξέρεις αν η συνάρτηση φτάνει στο μηδέν (0) "ανεβαίνοντας" ή "κατεβαίνοντας", παρ' όλο που είναι συνεχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
βρε καλωστες βρε καλωστες...:clapup::clapup:ωστε εδω βαζουμε τις αποριες μας ατα μαθηματικα εμεις που τελειωσαμε το σχολειο?τωρα τοο πηρα χαμπαρι! :redface:εγω τις ειχα βαλει στις αποριες λυκειου και με κραξανε οτι παω να κανω φιγουρα!!:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ποσους πολλαπλασιασμους αριθμων θα πρεπει να κανω για να πολλαπλασιασω εναν 2χ3 με εναν 3χ5 πινακα??ερωτηση απο το μαθημα της γραμμικης αλγεβρας,οποιος μπορει ας μου απαντησει!

ευχαριστω....

???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ποσους πολλαπλασιασμους αριθμων θα πρεπει να κανω για να πολλαπλασιασω εναν 2χ3 με εναν 3χ5 πινακα??ερωτηση απο το μαθημα της γραμμικης αλγεβρας,οποιος μπορει ας μου απαντησει!

ευχαριστω....

???

30 πολλαπλασιασμους, και 30 προσθεσεις! δεν ειμαι σιγουρος, πρωτοετης ειμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εγω παλι βρηκα 18 πολλαπλασιασμους ..θες να μου αναλυσεις την σκεψη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εγω παλι βρηκα 18 πολλαπλασιασμους ..θες να μου αναλυσεις την σκεψη σου?

απο τον δευτερο πινακα πολλαπλασιαζεις καθε στηλη με την πρωτη γραμμη του πρωτου πινακα,και αθροιζεις για καθε ενα στοιχειο της πρωτης γραμμης του πρωτου πινακα! και στην συνεχεια κανεις το ιδιο και για τη δευτερη γραμμη του πρωτου πινακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
οκ καταλαβα σε ευχαριστω πολυ :)

ο πινακας θα ειναι 2χ5 σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ο πινακας θα ειναι 2χ5 σωστα?

πρεπει οι γραμμες του ενος να ειναι ισες με τις στηλες του αλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ο πίνακας θα είναι διάστασης . To κάθε στοιχείο του πίνακα θα προκύπτει από πολλαπλασιασμό της γραμμής του πίνακα με την στήλη του πίνακα . Για παράδειγμα



Οπότε 3 πολλαπλασιασμοί χ 10 στοιχεία που έχει ο =30 πολλαπλασιασμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anita Ani-Choo

Νεοφερμένος

Η Anita Ani-Choo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να βρεθούν οι τιμές των b,d έτσι, ώστε ο πίνακας Α=[1 b] (Στην θέση 1.1 έχω το 1 στην θέση 1.2 έχω το b στην θέση 2.1 έχω το 1 και στην θέση 2.2 έχω το d) [1 d]
να έχει αντίστροφο τον ίδιο τον Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michos93

Νεοφερμένος

Ο michos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπολογιστε και αποδειξτε ότι η μεγιστη τιμή του C(n,m), όταν n=20 είναι για m=10 (και η τιμή του C(20,10)=184.756). Μπορείτε να βρείτε την μέγιστη τιμή του C(n,m), όταν n=24????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Να βρεθούν οι τιμές των b,d έτσι, ώστε ο πίνακας Α=[1 b] (Στην θέση 1.1 έχω το 1 στην θέση 1.2 έχω το b στην θέση 2.1 έχω το 1 και στην θέση 2.2 έχω το d) [1 d]
να έχει αντίστροφο τον ίδιο τον Α.


Για να υπάρχει ο αντίστροφος πρέπει d διάφορο του b.

Θέλουμε
οπότε προκύπτει b=0, d=-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anita Ani-Choo

Νεοφερμένος

Η Anita Ani-Choo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πάααααρα πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αρχικά πρέπει

Πρέπει
Δεχόμαστε
Οπότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michos93

Νεοφερμένος

Ο michos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για ποια ή ποιες τιμη/ες του k οι πινακες: A [k 0 0 0] kai B [k 0 0 0]
[0 k 0 0] [1 k 0 0]
[0 0 k 0] [0 1 k 0]
[0 0 0 k] [0 0 1 k]
a)ισχύει ΑΒ=ΒΑ
β)Α^2=Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
οι διαστασεις των πινακων Α κ Β δεν συμφωνουν για να πραγματοποιηθει ο πολλαπλασιασμος! :/ εκτος κ αν κατι δεν εχεις γραψει καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michos93

Νεοφερμένος

Ο michos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειναι 4Χ4 και οι 2 απλα δεν φαινονται καλα... Σορρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
αααα! ο πινακες Α ειναι δηλαδη ο
Code:
[k 0 0 0]
[0 k 0 0] 
[0 0 k 0] 
[0 0 0 k]
σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top