Βιοϊατρικές Επιστήμες vs Βιολογία

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά ενός αποφοιτου βιολογίας απο έναν απόφοιτο βιοιατρικων επιστημων στις αρμοδιότητες σε ένα εργαστήριο γενετικής εφόσον βέβαια έχουμε κάνει και οι δύο μαστερ πάνω σε αυτό τον κλαδο; Επίσης έχω δει ότι οι βιολογοι μετά από κάποια χρόνια αν δουλεύουν σε εργαστήριο γενετικής μπορούν να πάρουν 5ετη ειδικοτητα πάνω στην εργαστηριακή γενετικη αν δεν κάνω λάθος τι συμβαίνει πάνω σε αυτό το θέμα ; Ξέχασα να συμπληρώσω ότι είμαι φοιτήτρια βιοιατρικων επιστημων στο παδα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά ενός αποφοιτου βιολογίας απο έναν απόφοιτο βιοιατρικων επιστημων στις αρμοδιότητες σε ένα εργαστήριο γενετικής εφόσον βέβαια έχουμε κάνει και οι δύο μαστερ πάνω σε αυτό τον κλαδο; Επίσης έχω δει ότι οι βιολογοι μετά από κάποια χρόνια αν δουλεύουν σε εργαστήριο γενετικής μπορούν να πάρουν 5ετη ειδικοτητα πάνω στην εργαστηριακή γενετικη αν δεν κάνω λάθος τι συμβαίνει πάνω σε αυτό το θέμα ; Ξέχασα να συμπληρώσω ότι είμαι φοιτήτρια βιοιατρικων επιστημων στο παδα
Οι αποφοιτοι βιολογιας ανοιγουν το εργαστηριο στο ονομα τους . Οι βιοιατρικοι του παδα (Ιατρικα εργαστηρια) οχι.
 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω κάποιο εργαστήριο, δηλαδή η μοναδική τουσ διαφορά είναι αυτή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει να ανοίξω κάποιο εργαστήριο, δηλαδή η μοναδική τουσ διαφορά είναι αυτή;
Επειδη στελλα μου λενε οτι εγω θα αλλαζω λαμπες σου παραθετω εδω τα δικαιωματα απο το προεδρικο διαταγμα (163/1996 - ΦΕΚ 118/Α/14-6-1996) που εχουν τα ιατρικα εργαστηρια για να καταλαβεις τι σχετιζεται με αυτο που εχεις στο μυαλο σου.

Άρθρο 1

1. Οι πτυχιούχοι Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ), με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και Τεχνικές γνώσεις τους, έχουν δικαίωμα απασχόλησης σε φορείς που παρέχουν υπηρεσίες σχετικές με το γνωστικό τους αντικείμενο είτε στο Δημόσιο ή στον ευρύτερο δημόσιο τομέα είτε στον ιδιωτικό τομέα και ειδικότερα στα εξής εργαστήρια:

α. Μικροβιολογικό - Ιολογίας

β. Βιοχημικό

γ. Αιματολογικό

δ. Αιμοδοσίας - Τράπεζας Αίματος

ε. Ανοσολογικό - ιστοσυμβατότητος

στ. Πυρηνικής Ιατρικής (εργαστήρια, μέρος RIA)

ζ. Ορμονολογικό - Ενδοκρινολογικό

η. Τοξικολογικό

θ. Παθολογοανατομικό - Ογκολογικό

ι. Κυτταρολογικό

ια. Γενετικής

ιβ. Μοριακής Βιολογίας


ιγ. Πειραματοζώων

και σε οποιαδήποτε άλλα που έχουν σχέση με το γνωστικό τους αντικείμενο.

2. Οι παραπάνω πτυχιούχοι εκτελούν όλες τις εργαστηριακές εξετάσεις, κατόπιν εντολής των Διευθυντών των Ιατρικών Εργαστηρίων.

Εφαρμόζουν όλες τις σύγχρονες επιστημονικές μεθόδους που έχουν σχέση με την εκτέλεση των εργαστηριακών εξετάσεων, αξιολογούν το ποιοτικό αποτέλεσμα αυτών (τεχνογνωσία) και ο ρόλος τους είναι υπεύθυνος και παράλληλος με το ρόλο των άλλων επιστημόνων του εργαστηρίου.

Ειδικότερα:

α. Δίνουν οδηγίες στους εξεταζομένους για την κατάλληλη προετοιμασία τους και την σωστή συλλογή του δείγματος για την εκάστοτε εξέταση.

β. Δύνανται να προβαίνουν στη λήψη βιολογικών δειγμάτων.

γ. Παραλαμβάνουν τα δείγματα που προσκομίζονται στο εργαστήριο.

δ. Προετοιμάζουν τα προς εξέταση δείγματα.

ε. Παρασκευάζουν όλα τα απαραίτητα υλικά, αντιδραστήρια και διαλύματα.

στ. Παρασκευάζουν επιχρίσματα και εκτελούν τεχνικές χρώσεων.

ζ. Προετοιμάζουν και ελέγχουν κάθε είδους όργανο και μηχάνημα που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν.

η. Αναλαμβάνουν υπεύθυνα και υπογράφουν την εκτέλεση του τεχνολογικού μέρους όλων των εργαστηριακών εξετάσεων που πραγματοποιούν.

θ. Επιπλέον στο εργαστήριο Αιμοδοσίας - Τράπεζας Αίματος δίνουν οδηγίες στους υποψηφίους αιμοδότες -ασθενείς για την κατάλληλη προετοιμασία τους πριν από την αιμοληψία, παρασκευάζουν τα παράγωγα αίματος (PLT, FFP, NEOCELLIS κ.ά.), πλένουν τα (προς μετάγγιση) ερυθρά αιμοσφαίρια.

ι. Ιδιαίτερα στο εργαστήριο πειραματοζώων φροντίζουν για τη σωστή εκτροφή και διαβίωση των πειραματοζώων και οργανώνουν την αναπαραγωγή τους.

Επιμελούνται τη χορήγηση των φαρμάκων και διαφόρων ουσιών στα ζώα.

Προβαίνουν σε νάρκωση των πειραματοζώων, κατά ανώδυνο τρόπο, έτσι ώστε να τους γίνουν οι διάφορες επεμβάσεις σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες περί προστασίας των ζώων.

Συνεργάζονται με τον υπεύθυνο του Τμήματος για την επιλογή των πειραματοζώων.

Επίσης συμμετέχουν:

α. στο σχεδιασμό των εργαστηριακών χώρων

β. στην επιλογή εξοπλισμού (μηχανημάτων - οργάνων)

γ. στην επιλογή των πλέον κατάλληλων εργαστηριακών μεθόδων

δ. στις επιτροπές προμηθειών αναλώσιμου υλικού

ε. στον ποιοτικό έλεγχο των αποτελεσμάτων

στ. στην τήρηση αρχείων

ζ. στην εκπαίδευση και μετεκπαίδευση του εργαστηριακού προσωπικού,

η. στις εργασίες και ερευνητικές μελέτες που εκπονούνται στα εργαστήρια.

Επιβλέπουν την ορθή, τακτική συντήρηση και καθαρισμό των μηχανημάτων, οργάνων και σκευών και εφαρμόζουν τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας που προβλέπονται.

Τέλος απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία.

3. Οι παραπάνω πτυχιούχοι εξελίσσονται ιεραρχικά στα τμήματα της ειδικότητάς τους μέχρι και τη θέση του προϊσταμένου.
 

IceQueen

Νεοφερμένος

Η IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
δηλαδή, σε επίπεδο master όταν ένας βιολόγος και ένας βιοιατρικός επιστήμονας δουλεύον σε ένα εργαστήριο γενετικής έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες και μπορούν να φτάσουν το ίδιο "ψηλά"?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
δηλαδή, σε επίπεδο master όταν ένας βιολόγος και ένας βιοιατρικός επιστήμονας δουλεύον σε ένα εργαστήριο γενετικής έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες και μπορούν να φτάσουν το ίδιο "ψηλά"?
Οχι το μαστερ στην ελλαδα δεν δινει παραπανω δικαιωματα. Αλλα ειναι και διαφορετικες βασικες επιστημες.
 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Άρα οι βιολογοι έχουν παραπάνω επαγγλματικη εξέλιξη σε σχέση με κάποιον που έχει τελειώσει βιοατρικες επιστημες; επειδή ψάχνω και τα επαγγελματικά δικαιώματα των βιολογων και δεν τα βρίσκω ώστε να γνωρίζω ποιες είναι οι διαφορές τους
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Άρα οι βιολογοι έχουν παραπάνω επαγγλματικη εξέλιξη σε σχέση με κάποιον που έχει τελειώσει βιοατρικες επιστημες; επειδή ψάχνω και τα επαγγελματικά δικαιώματα των βιολογων και δεν τα βρίσκω ώστε να γνωρίζω ποιες είναι οι διαφορές τους
Τα δικαιωματα αυτα που σκαλιζεις δεν τα εχουν ουτε οι βιολογοι ,οι βιολογοι ειναι ''φτωχοι'' ανθρωποι δεν εχουν ιδαιτερα δικαιωματα. Τα εχουν αυτοι απο την σχολη της Αλεξανδρουπολης. Οι βιολογοι μπορει να τα αποκτησουν μετα απο αναλογο μεταπτυχιακο.
Θες να ψαξουμε τα δικαιωματα της αλεξανδρουπολης?
 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για της Αλεξανδρούπολης τα γνωρίζω τα έχει και στην σελίδα της σχολής εγώ αναρωτιόμουν για τους τελειόφοιτους του βιολογικού όπως της Αθήνας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Για της Αλεξανδρούπολης τα γνωρίζω τα έχει και στην σελίδα της σχολής εγώ αναρωτιόμουν για τους τελειόφοιτους του βιολογικού όπως της Αθήνας
Οι βιολογοι αθηνων και αλλων ,δεν εχουν νομοθετημενα επαγγελματικα δικαιωματα. Τωρα η ενωση τους προσπαθει να υπογραψει κατι. Βεβαια αυτο ειναι γενικο κακο για ολες τις υπεροχες κατα τα αλλα φυσικες επιστημες , φυσικη, μαθηματικα,χημεια,βιολογια, γεωλογια. Ισως οι χημικοι να ξεφευγουν λιγο.
Οι Βιοϊατρικοι του παδα εχουν νομοθετημενα δικαιωματα οσο αναφορα αναλυσεις για την υγεια του ανθρωπου οι βιολογοι οχι.

 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οπότε είναι καλύτερα από βιοιατρικων επιστημων γιατί έχουν κατοχυρωμένα επαγγλεματικα δικαιώματα ενώ ένας βιολογος θα χρειαστεί να κάνει πρώτα μαστερ ώστε να μπορέσει να πιάσει δουλειά σε ένα εργαστήριο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Οπότε είναι καλύτερα από βιοιατρικων επιστημων γιατί έχουν κατοχυρωμένα επαγγλεματικα δικαιώματα ενώ ένας βιολογος θα χρειαστεί να κάνει πρώτα μαστερ ώστε να μπορέσει να πιάσει δουλειά σε ένα εργαστήριο.
αν θες σε εργαστηριο αναλυσεων παραμετρων υγειας ανθρωπου ( μικροβιολογικο) τοτε βιοιατρικα
αν θες εργαστηριο γενετικης τοτε πληρεστερα βιολογος με μαστερ
 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει το εργαστηριο γενετικής οπότε θα ήταν καλύτερα να δώσω είτε κατατακτηριες είτε πανελλήνιες μετά το τέλος της πρώτης σχολής
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει το εργαστηριο γενετικής οπότε θα ήταν καλύτερα να δώσω είτε κατατακτηριες είτε πανελλήνιες μετά το τέλος της πρώτης σχολής
Αμα το θες και ετσι και αλλιως και ολο το πακετο καντο. Οι βιολογιες ομως ειναι ζορικες για να μπεις, νομιζω.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Με λίγα λόγια γενετική=βιολογία ενώ αναλύσεις εξετάσεων=ιατρικά εργαστήρια. Όχι ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με γενετική από βιοϊατρικων, αλλά θα έχεις πολύ κατώτερες γνώσεις και πιστεύω ότι δε θα μπορείς να ανελιχθεις τόσο εύκολα.
 

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αμα το θες και ετσι και αλλιως και ολο το πακετο καντο. Οι βιολογιες ομως ειναι ζορικες για να μπεις, νομιζω.
Θέλω να κάνω την προσπάθεια μου να μπω στο βιολογικο εφόσον θα μου είναι καλύτερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με λίγα λόγια γενετική=βιολογία ενώ αναλύσεις εξετάσεων=ιατρικά εργαστήρια. Όχι ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με γενετική από βιοϊατρικων, αλλά θα έχεις πολύ κατώτερες γνώσεις και πιστεύω ότι δε θα μπορείς να ανελιχθεις τόσο εύκολα.
Και εγώ το ίδιο έχω καταλάβει ,πάνω στην γενετικη έχεις καλύτερη ανέλιξη αν το βασικό πτυχίο είναι από βιολογια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Stella199!

Νεοφερμένος

Η Stella199! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχω δει και για την ειδικότητα εργαστηριακής γενετικής που μπορούν να πάρουν όσοι έχουν ως βασικό πτυχίο την βιολογια βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα εφαρμοστεί και αν θα μείνει μόνο στα χαρτιά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Έχω δει και για την ειδικότητα εργαστηριακής γενετικής που μπορούν να πάρουν όσοι έχουν ως βασικό πτυχίο την βιολογια βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα εφαρμοστεί και αν θα μείνει μόνο στα χαρτιά
Κοιτα νομος υπαρχει , επ εκει τα εργαστηρια αυτα ειναι ιδιωτικη πρωτοβουλία και κανουν αυτο που θελουν
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως ήδη η σχολή που είσαι είναι πολύ καλή βάση για αυτό που θέλεις να καταφέρεις και ίσως μπορέσεις όσο σπουδάζεις βιολογικό, να δουλεύεις παράλληλα
 
Top