Βιολογία - εντυπώσεις

Nansy97

Νεοφερμένος

Η Nansy97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!
Ειμαι μαθητρια της Β λυκειου και εχω επιλεξει την θεωρητικη κατευθυνση ως πιο σιγουρη επιλογη .Παρολα αυτα ομως αυτο που θελω πραγματικα ειναι να περασω Βιολογια ,ειδα τις βασεις και η αληθεια ειναι πως με την απωλεια μοριων το βλεπω δυσκολο να τα καταφερω.Βιοχημεια και βιοτεχνολογια Λαρισας εχει 16.100 ομως δεν νομιζω πως θα μπορεσω να παω ακομα και αν περνουσα καθως μενω Αθηνα και δεν υπαρχει η δυνατοτητα .Θελω αν μπορειτε να μου πειτε απο την εμπειρια σας υπαρχει περιπτωση να περασω βιολογια αθηνας με 17.300 απο θεωρητικη και να πραγματοποιησω το ονειρο μου ή να βαλω καποιον αλλο ποιο εφικτο στοχο ? Ευχαριστω εκ των προτερων :)
*Και κατι τελευταιο υπαρχει δυνατοτητα ενασχολησης με την ερυενα στην Ελλαδα ή γενικα ποιες ειναι οι επαγγελματικες διεξοδοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επειδη δε θεωρω σωστο να λεω τα ιδια και τα ιδια και να μου απαντανε οχι με το καλυτερο τροπο συμφορουμιτες μελλοντικοι βιοεπιστημονες θα πω με λιγα λογαι πως οι σχολες βιολογιας, βιοτεχνολογιας, βιοχημεας κοκ δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για καποιον που θελει να βρει ευκολα επαγγελμα. Παρολα αυτα αν καποιος λατρευει το βιολογικο ζει για αυτο να παει σε βιολογικη σχολη και σιγουρα θα προοδευσει γιατι μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα.

Θεωρω καλυτερη επιλογη μια καθαροαιμη σχολη βιολογιας και στην συνέχεια; το τμημα βιολογικων εφαρμογων στα Ιωαννινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λεπόν παιδιά θέλω τους γνώστες Βιολογίας του φόρουμ να μου δώσουν τα φώτα τους.

Κάναμε πρόσφατα το σωματίδιο του Barr. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με αυτό και τι παίζει με τα γονίδια (επικρατεί/υπολοιπόμενα) που θα υπάρχουνε εκεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria Hislop

Νεοφερμένος

Η Victoria Hislop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεία σε όλους. Ειμαι μαθήτρια της Γ' Λυκειου και στοχευω για το τμημα Βιολογιας του ΕΚΠΑ η αλλων Πανεπιστημίων. Ετσι κοίταζα το προγραμμα σπουδων της. Και είδα καπου στα εργαστήρια : Συστηματικη (?) Ερπετων.

Εχω μια παθολογικη φοβία για τα φίδια, σε σημειο να μην μπορω ουτε να τα δω σε εικονες (στα μελλοντικά βιβλία σκεφτομαι να τα καλυπτω). Αλλα θα εχω προβλημα αμα υπαρχει υποχρεωτικη ανατομή σε φιδι ή ερπετο (για αλλα ζώα ή ανθρωπους δεν με νοιαζει). Μπορώ να παρωχαρτι απο ψυχολογο, να το παραθεσω στην γραμματεια και να απαλαγω απο μια τετοια εργασια;

Εσεις οι φοιτητες και οι αποφοιτοι τέτοιων τμημάτων μπορείτε να με βοηθήσετε με αυτό και για τις επιλογες που εχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Συστηματικη οταν λεει εννοει ,ταξινομηση σε ειδη ,υποειδη κλπ.Δεν λεει κατι για ανατομια ερπετων,οποτε θα εισαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως κάνουν ανατομία σε φίδια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως κάνουν ανατομία σε φίδια. :P

σε βατράχια, σε κοτόπουλα, σε ποντίκια, σε γεωσκουλίκια,...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε βατράχια, σε κοτόπουλα, σε ποντίκια, σε γεωσκουλίκια,...:P

Στην καθηγήτριά μου είχαν φέρει μια φορά ένα σπάνιο φίδι για ανατομία. :pfff:

Δε λέω ότι είναι το συνηθέστερο αντικείμενο ανατομίας ή κτ τέτοιο τέλος πάντων, αλλά καλό θα ήταν να μην αποκλείσει και αυτήν την περίπτωση. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria Hislop

Νεοφερμένος

Η Victoria Hislop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δηλαδη κανουν η δεν κανουν; Σας παρακαλω, να μου απαντησει ενας φοιτητης Βιολογιας για σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου λέω ότι πρόσφατα μια καθηγήτριά μου είπε ότι έκαναν ανατομία σε φίδι. :P Ισως είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria Hislop

Νεοφερμένος

Η Victoria Hislop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κανεις αλλος ειχε παρομοια εμπειρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Ένας που τελείωσε το βιολογικό μπορεί να δουλέψει σε εργαστήρια (π.χ. μικροβιολογικό ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexa05

Νεοφερμένος

Η Alexa05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...φετος εδωσα πανελληνιες και συγκεντρωσα 17.464 μορια! ως αρχικη επιλογη μου ειναι το βιολογικο αθηνας το οποιο περυσι ειχε 17.392 μορια,δηλαδη 72 μορια λιγοτερα! φοβαμαι πως λογω της ζητησης τα μορια της σχολης θα ανεβουν και δεν θα καταφερω να μπω! το θεμα ειναι οτι δε θελω με τιποτα να φυγω εκτος αθηνας...πιστευετε οτι το βιολογικο αξιζει τον κοπο; ποια ειναι η αποψη σας για τη σχολη αυτη; ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν είναι και σίγουρο ότι θα ανέβει, οι θέσεις έχουν αυξηθεί λόγω της ενσωμάτωσης των ειδικών κατηγοριών ενώ οι επιδόσεις σε χημεία και βιολογία ήταν χειρότερες σε σχέση με άλλες χρονιές οπότε δεν ξέρεις τι θα γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα, μία απορία για το τμήμα κι όποιος ξέρει απαντάει:
Βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών, ψιλοαπογοητεύτηκα.
Περίμενα πολύ περισσότερη γενετική/μοριακή βιολογία. Μου φάνηκε λίγη συγκριτικά με τα υπόλοιπα.
Υπάρχουν κατευθύνσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Θεσσαλονικη και Αθηνα που το ειχα ψαξει εχουν κατευθυνσεις σιγουρα,στο 3ο ετος νομιζω. Αν σε ενδιαφερουν η γενετικη και η μοριακη μπορεις να σκεφτεις και για το τμημα μου.Τσεκαρε και το προγραμμα σπουδων,απο δευτερο ετος και μετα τα μαθηματα μας ειναι σχεδον αποκλειστικα μοριακες/κυτταρικες βιολογιες και γενετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εχουμε και εμεις στο Ηρακλειο κατευθυνσεις.. Στο 2ο ετος στο εαρινο εξαμηνο παιρνουμε κατευθυνσεις. Εχουμε κατευθυνση βιομοριακων (μοριακα ,γενετικα) και περιβαλλον. Ακουγονται πολλα για το ΠΚ και ειδικα για το βιολογικο. Θελω να σου πω εκ των εσω και χωρις να ξερω απο τα αλλα τμηματα οτι το βιολογικο μας εχει και πολυ καλο προγραμμα και πολυ συνεργασιμους καθηγητες .. Για μενα αξιζει αν μπορεις βεβαια, να έρθεις.. για περισσοτερες πληροφοριες για μαθηματα ή οτιδηποτε αλλο αν θες στειλε μου προσωπικο .. θα χαρω να βοηθησω οποιο παιδι θελει βοηθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx..Riri..xX

Νεοφερμένος

Η Xx..Riri..xX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εχουμε και εμεις στο Ηρακλειο κατευθυνσεις.. Στο 2ο ετος στο εαρινο εξαμηνο παιρνουμε κατευθυνσεις. Εχουμε κατευθυνση βιομοριακων (μοριακα ,γενετικα) και περιβαλλον. Ακουγονται πολλα για το ΠΚ και ειδικα για το βιολογικο. Θελω να σου πω εκ των εσω και χωρις να ξερω απο τα αλλα τμηματα οτι το βιολογικο μας εχει και πολυ καλο προγραμμα και πολυ συνεργασιμους καθηγητες .. Για μενα αξιζει αν μπορεις βεβαια, να έρθεις.. για περισσοτερες πληροφοριες για μαθηματα ή οτιδηποτε αλλο αν θες στειλε μου προσωπικο .. θα χαρω να βοηθησω οποιο παιδι θελει βοηθεια..

Γνωριζεις κατι σχετικα με την αποκατασταση,τελειωνοντας τη σχολη?Ειναι καθολου εξασφαλισμενη η μπααα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όταν λες εξασφαλισμένη; Μα καλά σε ποια πραγματικότητα ζεις; :hmm: Αν θες εξασφαλισμένο επάγγελμα, με μισθό, να γίνεις Στρατιωτικός ή Αστυνομικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θεσσαλονικη και Αθηνα που το ειχα ψαξει εχουν κατευθυνσεις σιγουρα,στο 3ο ετος νομιζω. Αν σε ενδιαφερουν η γενετικη και η μοριακη μπορεις να σκεφτεις και για το τμημα μου.Τσεκαρε και το προγραμμα σπουδων,απο δευτερο ετος και μετα τα μαθηματα μας ειναι σχεδον αποκλειστικα μοριακες/κυτταρικες βιολογιες και γενετικες.

Σε ευχαριστώ πολύ. Σκέφτομαι αρκετά για τη σχολή σου.
Οι περισσότεροι όμως είναι αρκετά επιφυλακτικοί . Μου λένε οτι το τμήμα είναι αρκετά εξειδικευμένο.
Μου λένε ότι θα ήταν καλύτερα να χω μια βάση από το βιολογικό και μετά να ειδικευτώ με μεταπτυχιακές σπουδές στη γενετική και τη ΜΒ.
Είναι και το ζήτημα της αποκατάστασης....
Όχι μόνο για τη ΜΒΓ άλλα και για το βιολογικό εννοείται. Σοβαρά θεματα αποκατάστασης γι αυτές τις σχολές υπήρχαν και πριν ξεσπάσει η κρίση. Αυτό είναι που τις διαφοροποιεί από ιατρικές ή άλλες σχολές του πεδίου.


Όσον αφορά το βιολογικό της αθήνας: πολλοί μου λένε ότι τα κομμάτια της γενετικής και μοριακής βιολογίας είτε είναι παραμελημένα είτε τοποθετούνται μέσα σε ένα πλαίσιο σπουδών χωρίς καμία συνοχή, δηλαδή διδάσκονται ως δύο τελειώς ξεχωριστοί κλάδοι και δεν αναδεικνύονται οι σύνδεσμοι που υπάρχουν μεταξύ τους. Επικρατεί δηλαδή ένα χάος στο μυαλό των περισσοτέρων.

Και οι απόψεις που έχω συλλέξει από τους περισσότερους για το βιολογικό του ΕΚΠΑ δεν είναι και οι καλύτερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top