Βιβλία στα Γερμανικά

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Είδα οτι δεν υπάρχει αντίστοιχο τόπικ και είπα να το ανοίξω...

Εδώ μπορούμε να προτείνουμε βιβλία στα γερμανικά..

Προσωπικά θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για επίπεδο Β1-Β2... Έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια να βρω κάτι στο amazon.de αλλά οι ελλιπείς μου γνώσεις (κυρίως λεξιλόγιο) δεν μου επέτρεψαν να βρω κάτι...

Προφανώς θέλω κάτι που να είναι (σχετικά) εύκολο και όχι με πάρα πολλές άγνωστες λέξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω εχω κανει τα παρακατω βιβλια και μου φανηκαν αρκετα καλα:
https://www.amazon.com/Kaleidoskop-Literatur-Grammatik-Jack-Moeller/dp/0618103120
https://www.amazon.com/Handbuch-zur-deutschen-Grammatik-Wiederholen/dp/0618338128

το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι το επιπεδο Β1 που αναφερεις οποτε δεν ξερω αν σου φανουν δυσκολα. Τα συγκεκριμενα βιβλια τα εκανα στο πανεπιστημιο και ηταν το 1ο στο 2ο ετος και το 2ο στο 3ο ετος. Περιλαμβανουν ολη την γραμματικη και το 1ο εχει αρκετα κειμενα και λεξιλογιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μάλλον δεν διευκρίνησα καλά τι εννοώ. Αναφερόμουν σε λογοτεχνικά βιβλία, όχι σε βιβλία για μάθημα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δες εδω κανενα που ειναι και δωρεαν ! https://www.beam-ebooks.de/kostenlos.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σχετικά εύκολα .... χμμμμ ..... κοίτα δοκίμασε τα βιβλία της Kathy Reichs που είναι αστυνομικά μυθιστορήματα μεταφρασμένα στα γερμανικά, π.χ
Tote lügen nicht
Durch Mark und Bein
Knochenarbeit
κλπ

Ίσως λόγω του αντικειμένου που πραγματεύονται και επειδή δεν έχουν και πολύ λογοτεχνική γλώσσα, μπορεί να μη σου είναι πολύ δύσκολα.
Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ε παιδια μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο στα γερμανικα ???
θελω να κανω εξασκηση στη γλωσσα
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο στα γερμανικα ???
Δεν ασχολούμαι με τη γερμανική γλώσσα, αλλά υπάρχει μία πολλή ωραία έκδοση του Φάουστ του Goethe, όπου έχει στην αριστερή σελίδα το πρωτότυπο και στη δεξιά την ελληνική μετάφραση. Δε θυμάμαι εκδόσεις, όμως.
Υ.Γ. Θα βοηθούσε να μας πεις και το επίπεδό σου στη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαι με τη γερμανική γλώσσα, αλλά υπάρχει μία πολλή ωραία έκδοση του Φάουστ του Goethe, όπου έχει στην αριστερή σελίδα το πρωτότυπο και στη δεξιά την ελληνική μετάφραση. Δε θυμάμαι εκδόσεις, όμως.
Υ.Γ. Θα βοηθούσε να μας πεις και το επίπεδό σου στη γλώσσα.

B2 και παω για C1
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top