Πτώση Βάσεων ΕΠΑ.Λ.;

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Παρατηρω τις βασεις ΕΠΑΛ σε διαφορες σχολες και διαπιστωνω πως τα 3 τελευταια χρονια εχουν πεσει απο τα 18000 στα 12000. Πχ τα τμηματα ΗΜΜΥ ή πληροφορικης, επεσαν αποτομα 4000 μοναδες το 2018 και το 2019 αλλες 2000 κατω.
Που οφειλεται αυτη η τεραστια πτωση και ποσο πιθανο ειναι να επαναληφθει?

Δειτε ενα παραδειγμα σχετικα με τη σχολη ΗΜΤΥ Πατρων.

Τι γινεται σε αυτο το φορουμ, ολοι απο Γενικο ειστε?
Ειμαι ο μονος που ενδιαφερεται για τις βασεις ΕΠΑΛ τελικα?
 

Συνημμένα

  • SNAG-1016.png
    SNAG-1016.png
    36 KB · Εμφανίσεις: 220

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ένας παράγοντας που κατεβάζει τις βάσεις στα ΕΠΑΛ είναι ότι σε διάφορα μαθήματα - στα μαθηματικά που έχω εικόνα, σίγουρα - με τον καιρό τα θέματα τα τσιμπάνε και λίγο από κάθε χρονιά. Εκτός αυτού, ίσως είναι και η ζήτηση χαμηλότερη - δεν έχω τα σχετικά στοιχεία εύκαιρα, είναι η αλήθεια (πόσα παιδιά έδιναν κάθε χρόνο, από τι ειδικότητες κ.λπ.)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
του χρόνου θα εκτοξευθούν οι βάσεις των επαλ.

Φέτος μόνο, για τους μαθητές που πήγαν από γελ σε επαλ, έφτιαξαν άλλα 4 τμήματα στην πόλη μου στον κλάδο νοσηλευτικής.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
.. με τον καιρό τα θέματα τα τσιμπάνε και λίγο από κάθε χρονιά.

Εννοείς κάθε χρόνος που περνάει τα δυσκολεύουν τα θέματα όλο και περισσότερο ε;

του χρόνου θα εκτοξευθούν οι βάσεις των επαλ.

Που το βασίζεις αυτό, στο γεγονός ότι του χρόνου θα είναι παραπάνω υποψήφιοι λόγω των μεταγραφών από ΓΕΛ σε Επαλ δηλαδή;

Επειδή δεν παρακολουθουσα τα δρομενα τα τελευταία χρόνια, μιας και είμαι παλαίμαχος απόφοιτος του ΤΕΛ (ναι τόσο παλιά...), να υποθέσω ότι αυτή η μόδα των μεταγραφών από ΓΕΛ σε Επαλ ξεκίνησε πριν δύο χρόνια κ έτσι δεν αγγίζει τη φετινή Γ λυκείου, αλλά θα επιρρεασει την επόμενη του χρόνου;
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τα παιδιά που μετακινήθηκαν από Γελ σε Β ΕΠΑΛ αυξήθηκαν υπερβολικά το 2018.Το αποτέλεσμα ήταν από 12.000 υποψηφίους που ήταν πέρσι φέτος έγιναν 18.000.Επισης μειώθηκαν οι θέσεις σε 10% από 20% λόγω μετατροπής των ΤΕΙ σε ΑΕΙ.Αρα φέτος οι βάσεις στο ΕΠΑΛ θα ανέβουν παρά πολύ σε συνάρτηση με την ζήτηση βέβαια!Άλλο ένα στοιχείο είναι ότι αυτοί που μετακινήθηκαν κατά ένα μεγάλο ποσοστό ήταν πολύ καλοί μαθητές από Γελ.Το κράτος έκανε ισχυρή διαφήμιση για Νέο ΕΠΑΛ αλλά δεν προέβλεψε τπτ για τις θέσεις εισαγωγής και τις μείωσε κιόλας!!!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Οπότε δηλαδη οι τυχεροί ήταν οι περσινοι υποψήφιοι Επαλ.
Εμείς φέτος μάλλον θα δούμε τραγική αύξηση των βάσεων σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία.
Με λίγα λόγια, τον ήπιαμε...
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Την καρδιά περιβόλλι μου κάνατε ..... Κανείς άλλος απο οικονομίας διοίκησης? Και εγώ πιστε'υω ότι θα έχουμε άυξηση των βάσεων. Ευτυχώς οι σχολές που θέλω έχουν χαμηλή ζήτηση. Άυριο θα ανακοινωθούν και τα Αγγλικά?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα Ειδικά Μαθήματα μετά τις 15 θα ανακοινωθούν.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Επισης μειώθηκαν οι θέσεις σε 10% από 20% λόγω μετατροπής των ΤΕΙ σε ΑΕΙ.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο και δεν μετατράπηκαν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ αλλά τα ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια βάση του Νόμου Γαβρόγλου.Στην ουσία καταργήθηκαν τα ΤΕΙ είναι το σωστό.

ΑΕΙ= Πανεπιστήμια και ΤΕΙ από το 2001 .Κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πως εώς της 17 τότε θα οριστικοποίησουμε το μηχανογραφικό χωρίς να ξέρουμε αν μπορούμε να δηλώσουμε κάποια σχολή ή οχι?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Πως εώς της 17 τότε θα οριστικοποίησουμε το μηχανογραφικό χωρίς να ξέρουμε αν μπορούμε να δηλώσουμε κάποια σχολή ή οχι?

Δήλωσε τες εσύ όσες σε ενδιαφέρουν κ ας πάνε χαμένες..
Μόνο Οτι μπορείς να δηλώσεις, εμφανίζεται στο μηχανογραφικο σου έτσι κ αλλιώς.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πως εώς της 17 τότε θα οριστικοποίησουμε το μηχανογραφικό χωρίς να ξέρουμε αν μπορούμε να δηλώσουμε κάποια σχολή ή οχι?
Τι εννοείς να γνωρίζεις αν θα μπορείς να δηλώσεις κάποια σχολή;
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Θέλω να δηλώσω Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΜΑΚ έχει προαπαιτούμενο τα αγγλικά. Την βάζω και ο θεός βοηθός αν έχω γράψει αγγλικά 10 καλώς αλλιώς το σύστημα με την διαγράφει και στην θέση της βάζει την επόμενη σχολή?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θέλω να δηλώσω Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΜΑΚ έχει προαπαιτούμενο τα αγγλικά. Την βάζω και ο θεός βοηθός αν έχω γράψει αγγλικά 10 καλώς αλλιώς το σύστημα με την διαγράφει και στην θέση της βάζει την επόμενη σχολή?
Σωστά! Εσύ δηλώνεις όπως θες τις σχολές. Αν δεν περάσεις στην 1η σου επιλογή, εξετάζεται η 2η, έπειτα η 3η.... μέχρι όσες δηλώσεις. Σε κάποια θα μπεις. :)
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο και δεν μετατράπηκαν τα ΤΕΙ σε ΑΕΙ αλλά τα ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια βάση του Νόμου Γαβρόγλου.Στην ουσία καταργήθηκαν τα ΤΕΙ είναι το σωστό.

ΑΕΙ= Πανεπιστήμια και ΤΕΙ από το 2001 .Κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.
Είναι λάθος να λες ότι καταργήθηκαν τα ΤΕΙ.Αυτο θα το λέγαμε εάν έκλειναν οι σχολές.Απλα μετονομάστηκαν ουσιαστικά.Αφου τα προγράμματα σπουδών τους έμειναν ίδια.Αρα θα έπρεπε όλο το 20% των πρώην ΤΕΙ να ανήκει στα ΕΠΑΛ όπως πάντα!Απλά αποφάσισαν να τα υποβιβασουν πριν προλάβουν να αναβαθμιστούν.Το θέμα είναι ότι οι μαθητές που πήγαν το 2018 σε ΕΠΑΛ πήγαν βάσει των δεδομένων τότε.Τωρα μένουν ξεκρεμαστοι εξαιτίας της ανεπάρκειας και της ασυνεννοησία ς της εκάστοτε κυβέρνησης.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θέλω να δηλώσω Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΜΑΚ έχει προαπαιτούμενο τα αγγλικά. Την βάζω και ο θεός βοηθός αν έχω γράψει αγγλικά 10 καλώς αλλιώς το σύστημα με την διαγράφει και στην θέση της βάζει την επόμενη σχολή?

Δε θα δηλώσεις σχολές με βάση τι πιστεύεις ότι έχεις πιάσει από μόρια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο μπορεί να πέσει μια σχολή.
Δηλωσε απλά ότι θα σου άρεσε να σπουδάσεις, με σειρά προτεραιότητας από αυτό που θες περισσότερο προς το λιγότερο και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εννοείς κάθε χρόνος που περνάει τα δυσκολεύουν τα θέματα όλο και περισσότερο ε;

Τις τελευταίες χρονιές έχουν αρχίσει, τουλάχιστον στα μαθηματικά, να βάζουν και μη τετριμμένα και επαναλαμβανόμενα πράγματα.
 

Enso

Νεοφερμένος

Η Enso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δλδ φετος με 15.600 απο υγειας και προνοιας δεν εχουμε ελπιδα για εισαγωγη;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν νομίζω να φθάσουν όλες οι σχολές πάνω από 15.500... Θα υπάρχουν και με μόρια χαμηλότερα.
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δλδ φετος με 15.600 απο υγειας και προνοιας δεν εχουμε ελπιδα για εισαγωγη;
Φυσικά και έχεις ελπίδες!!!Αν αρχίσουμε όλοι και στέλνουμε στην Κεραμεως να μας δώσει πίσω το 20% σε πρώην ΤΕΙ τότε θα έχουμε όλοι σίγουρα περισσότερες ελπίδες!Έκαναν διαφημίσεις ΝΕΟ ΕΠΑΛ και το 2018 έφυγαν από τα Γενικά με το δεδομένο του 20%.Αυτα τα παιδιά έδωσαν φέτος!Όχι απλώς κατάφωρη αδικία αλλά και παράνομη!!!Κάνεις δεν διαμαρτυρήθηκε όμως!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top