Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι θα ειναι μεγαλυτερη η πτωση.επεσε 12 μοναδες η βιολογια οκ ομως ανεβηκαν λιγο τα αλλα 2 μαθηματα.η εκθεση αυτος που μπαινει ιατρικη το 16 το χει πιασει,η εκθεση θα ριξει πολυ χαμηλοβαθμες σχολες οχι τις ιατρικες.
Είναι πολύ αυθαίρετο αυτό που λες για Έκθεση, ψάξε γύρω σου και δες τι ... κλάμα έχει πέσει από υποψηφίους που έχουν 3 19+ και Έκθεση 11-13... Μην θεωρείς δεδομένο ότι είναι εύκολος ο συνδυασμός των 4 μαθημάτων...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
και ακομα μια παραμετρος που μπορει να παιξει ρολο οτι οι υποψηφιοι του νεου διεκδικουν κατα τι λιγοτερες θεσεις απο περσι.επισης,φετος δεν υπηρχε η επιλογη δευτερου πεδιου.μεχρι περσι καποιοι που δινανε για ιατρικη ειχανε και την επιλογη μαθηματικων που ανοιγε και το πεδιο των θετικων και τεχνολογικων επιστημων.φετος θα ναι μονο πεδιο υγειας οποτε θα ναι ταλιμπαν στις ιατρικες το 90% αντε καποιοι λιγοι να βαλουν οδοντιατρικη και φαρμακευτικη πρωτη επιλογη απο αριστουχους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι πολύ αυθαίρετο αυτό που λες για Έκθεση, ψάξε γύρω σου και δες τι ... κλάμα έχει πέσει από υποψηφίους που έχουν 3 19+ και Έκθεση 11-13... Μην θεωρείς δεδομένο ότι είναι εύκολος ο συνδυασμός των 4 μαθημάτων...
15-18 ποσοι απο το πεδιο υγειας εχουνε?αν ειναι 1000 ατομα καλυψανε αμεσως τις ιατρικες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

16-18 στο πεδιο υγειας εκθεση(που ναι ολοι ταλιμπαν για ιατρικη καθως φετος δεν υπαρχει και δευτερο πεδιο δηλωσης) ειναι 1100 ατομα και βαλε.οποτε οπως καταλαβαινεις υπερκαλυπτουν τις θεσεις της ιατρικης.οποτε απο αυτο αποδεικνυεται οτι η πτωση της εκθεσης θα επηρεασει τις σχολες των χαμηλων μοριων και οχι της ιατρικης!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Πέρυσι γιατί έπεσαν πάνω από 200 ;; Δεν απευθυνόταν σε ... ελίτ; Επίσης, γιατί δεν έχω καταλάβει, εσύ τι πιστεύεις θα μείνουν ίδιες ακριβώς; Θα πέσουν, θα ανέβουν;
Φίλε μου καλέ, οι Νομικές σχολές επιλέγονται από αριστούχους. Οι αριστούχοι σε Αρχαία Ελληνικά αυξήθηκαν σε σχέση με πέρυσι, ενώ και στην Κοινωνιολογία οι άριστοι βαθμοί ήταν περισσότεροι σε σχέση με τους αντίστοιχους περσινούς των Λατινικών (η σιγουριά για το αντίθετο σε έφαγε...). Ότι θα υπάρξει μείωση των βάσεων, θα υπάρξει. Για τις Νομικές σχολές θα είναι σαφώς μικρότερη, γιατί οι άριστοι έγραψαν άριστα παρά τις δυσκολίες και γιατί αυτοί οι άριστοι θα επιλέξουν τις Νομικές σχολές. Πόσο πιο κατανοητό πια!
 

xristina11

Νεοφερμένος

Η xristina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!
Πού λέτε να κυμανθούν οι βάσεις για το 3ο πεδίο για το παλαιό σύστημα;
(Δεν ήταν και πολύ ευκολότερα σε σχέση με πέρσι θεωρώ... Πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας νομίζω.. Μπορεί να κάνω και λάθος!)

Το 3ο επιστημονικο πεδιο με το παλαιο συστημα φαινεται να εχει αδικηθει...
https://www.alfavita.gr/panellinies...oy-systimatos-oi-pleon-adikimenoi-ton-fetinon
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φίλε μου καλέ, οι Νομικές σχολές επιλέγονται από αριστούχους. Οι αριστούχοι σε Αρχαία Ελληνικά αυξήθηκαν σε σχέση με πέρυσι, ενώ και στην Κοινωνιολογία οι άριστοι βαθμοί ήταν περισσότεροι σε σχέση με τους αντίστοιχους περσινούς των Λατινικών (η σιγουριά για το αντίθετο σε έφαγε...). Ότι θα υπάρξει μείωση των βάσεων, θα υπάρξει. Για τις Νομικές σχολές θα είναι σαφώς μικρότερη, γιατί οι άριστοι έγραψαν άριστα παρά τις δυσκολίες και γιατί αυτοί οι άριστοι θα επιλέξουν τις Νομικές σχολές. Πόσο πιο κατανοητό πια!

Να προσθέσω ότι και στην Ιστορία οι άριστοι βαθμοί είναι πολύ περισσότεροι σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Πριν λίγες μέρες ο κύριος μιλούσε για παταγώδη αποτυχία σε αρχαία και ιστορία και για χειρότερες επιδόσεις σε κοινωνιολογία απ’ ό,τι στα λατινικά, βλέποντας τη νομική στα 17.500, ενώ τώρα ξαφνικά άλλαξε στα 17.700-800. Μόνο το θράσος του έμεινε σταθερό. Μετά την κλιμάκωση θα πει 17.900 και όταν βγουν οι βάσεις θα ισχυριστεί ότι έπεσε ελάχιστα έξω για 50-100 μόρια :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου καλέ, οι Νομικές σχολές επιλέγονται από αριστούχους. Οι αριστούχοι σε Αρχαία Ελληνικά αυξήθηκαν σε σχέση με πέρυσι, ενώ και στην Κοινωνιολογία οι άριστοι βαθμοί ήταν περισσότεροι σε σχέση με τους αντίστοιχους περσινούς των Λατινικών (η σιγουριά για το αντίθετο σε έφαγε...). Ότι θα υπάρξει μείωση των βάσεων, θα υπάρξει. Για τις Νομικές σχολές θα είναι σαφώς μικρότερη, γιατί οι άριστοι έγραψαν άριστα παρά τις δυσκολίες και γιατί αυτοί οι άριστοι θα επιλέξουν τις Νομικές σχολές. Πόσο πιο κατανοητό πια!

Αγαπητέ μου Βαγγέλη, ξέρεις πόσο σ΄εκτιμώ γι΄αυτό θα ήθελα να εκφράσεις την άποψή σου σχετικά με το γιατί δεν είναι σωστό να εξαργυρώνουμε τα μόρια που συγκεντρώσαμε, στη δήλωση του πιο υψηλόβαθμου Τμήματος του πεδίου μας, ξεπουλώντας έτσι τ΄όνειρό μας.
Θυμάμαι πέρσι πόσο περήφανη ήμουν για σένα, τόσο για τη βαθμολογία σου όσο και για την πίστη σου σ΄αυτό για το οποίο αγωνίστηκες.
Θα μπορούσες να είχες εισαχθεί από τους πρώτους στη Νομική Αθήνας κι όμως επέλεξες το Ιστορίας-Αρχαιολογίας Αθήνας με μόρια που φαντάζομαι ότι είχαν τεράστια διαφορά από τον δεύτερο.
Δεν μ΄ενδιαφέρει η περίπτωση αυτών που δίνουν για να εισαχθούν "κάπου".
΄Ομως βλέπω παιδιά που φαντάστηκαν τον εαυτό τους σ΄ένα μελλοντικό επάγγελμα και συνειδητοποιημένα χτυπήθηκαν πάνω στα βιβλία με σκοπό την επιτυχία τους στο ανάλογο Τμήμα.
Με την ανακοίνωση των μορίων δεν ξέρω τι παθαίνουν και το μυαλό τους παίρνει άλλους δρόμους!
Τα χάνουν από τη χαρά τους;
Μπλέκονται;
Επηρεάζονται;
Ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω!
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φίλε μου καλέ, οι Νομικές σχολές επιλέγονται από αριστούχους. Οι αριστούχοι σε Αρχαία Ελληνικά αυξήθηκαν σε σχέση με πέρυσι, ενώ και στην Κοινωνιολογία οι άριστοι βαθμοί ήταν περισσότεροι σε σχέση με τους αντίστοιχους περσινούς των Λατινικών (η σιγουριά για το αντίθετο σε έφαγε...). Ότι θα υπάρξει μείωση των βάσεων, θα υπάρξει. Για τις Νομικές σχολές θα είναι σαφώς μικρότερη, γιατί οι άριστοι έγραψαν άριστα παρά τις δυσκολίες και γιατί αυτοί οι άριστοι θα επιλέξουν τις Νομικές σχολές. Πόσο πιο κατανοητό πια!
Μάλλον δεν ξέρεις ανάγνωση ή αριθμητική, διάλεξε, -1.000 αριστούχοι στα Αρχαία και - 5.000 πάνω από 15 στην Έκθεση, τραγική αποτυχία!!! Επίσης ξεχνάς Ψυχολογίες, Στρατιωτικές κλπ πρώτη επιλογή, δες πρώτους σε όλες τις σχολές τι μόρια έχουν...
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αγαπητέ μου Βαγγέλη, ξέρεις πόσο σ΄εκτιμώ γι΄αυτό θα ήθελα να εκφράσεις την άποψή σου σχετικά με το γιατί δεν είναι σωστό να εξαργυρώνουμε τα μόρια που συγκεντρώσαμε, στη δήλωση του πιο υψηλόβαθμου Τμήματος του πεδίου μας, ξεπουλώντας έτσι τ΄όνειρό μας.
Θυμάμαι πέρσι πόσο περήφανη ήμουν για σένα, τόσο για τη βαθμολογία σου όσο και για την πίστη σου σ΄αυτό για το οποίο αγωνίστηκες.
Θα μπορούσες να είχες εισαχθεί από τους πρώτους στη Νομική Αθήνας κι όμως επέλεξες το Ιστορίας-Αρχαιολογίας Αθήνας με μόρια που φαντάζομαι ότι είχαν τεράστια διαφορά από τον δεύτερο.
Δεν μ΄ενδιαφέρει η περίπτωση αυτών που δίνουν για να εισαχθούν "κάπου".
΄Ομως βλέπω παιδιά που φαντάστηκαν τον εαυτό τους σ΄ένα μελλοντικό επάγγελμα και συνειδητοποιημένα χτυπήθηκαν πάνω στα βιβλία με σκοπό την επιτυχία τους στο ανάλογο Τμήμα.
Με την ανακοίνωση των μορίων δεν ξέρω τι παθαίνουν και το μυαλό τους παίρνει άλλους δρόμους!
Τα χάνουν από τη χαρά τους;
Μπλέκονται;
Επηρεάζονται;
Ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω!
Σε ευχαριστώ Λένω μου για τα λόγια σου, αλλά και για την ευκαιρία που μου δίνεις να εκθέσω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το ζήτημα. Ήδη από το Γυμνάσιο ήμουν αποφασισμένος να σπουδάσω στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ. Από τόσο νωρίς μου κέντρισαν το ενδιαφέρον τα υλικά επιτεύγματα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και ήμουν αποφασισμένος να αφιερώσω ένα σημαντικό μέρος της ζωής μου στην μελέτη τους. Αυτή η αποφασιστικότητα παραξένεψε πολλούς γνωστούς, φίλους, αλλά και συγγενείς, οι οποίοι αμφισβητούσαν ότι μέχρι και την Γ' Λυκείου θα μείνω σταθερός στην επιλογή.
Η αλήθεια είναι ότι είχα έφεση στα θεωρητικά μαθήματα, οπότε πάρα πολλοί προσπάθησαν να με στρέψουν στη Νομική. Η ενασχόλησή μου με την Ρητορική ήταν ένα από τα κύρια αίτια αυτών των προσπαθειών. Ωστόσο, εγώ ασχολούμουν με το αντικείμενο της Αρχαιολογίας, ερασιτεχνικά σαφώς, αλλά εντόνως (μελέτη εγχειριδίων και επιστημονικών δημοσιευμάτων, ξεναγήσεις των συμμαθητών μου σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία κλπ), οπότε οι προσπάθειες αυτές απέβησαν άκαρπες.
Η διακαής επιθυμία μου να εισαχθώ σε αυτό το τμήμα είχε ως συνέπεια να μελετώ συστηματικά σε όλες τις τάξεις του Λυκείου και εν τέλει να πετύχω ένα άριστο αποτέλεσμα στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2019. Μέχρι και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου απέναντι σε καθηγητές, φίλους και συγγενείς, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δηλώσω άλλη σχολή πέρα από αυτή, όσα μόρια και να συγκεντρώσω. Τελικά, μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών, όσο απίστευτο και να ακούγεται, κανείς δεν προσπάθησε να με μεταπείσει. Μάλλον συνέβη το αντίθετο, εγώ έπεισα εκείνους ότι καμία άλλη σχολή δεν μου προκαλεί τέτοιο ενθουσιασμό όσο το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Καθώς τελείωσα το πρώτο έτος σπουδών μου στο τμήμα, χαίρομαι που η επιλογή μου με δικαίωσε.

Το μακροσκελές αυτό κείμενο δεν έχει σκοπό να σας κουράσει, πιστέψτε με! Βασικός του στόχος είναι να σας δείξει ότι η σχολή που θα επιλέξετε θα είναι μία σοβαρή απόφαση για τη ζωή σας. Αν βρείτε αυτό που σας ολοκληρώνει ως ανθρώπους, θα είστε πραγματικά ευτυχισμένοι. Για αυτό, μπείτε στον κόπο να μελετήσετε το πρόγραμμα σπουδών των σχολών που σκέφτεστε να δηλώσετε. Λίγες ώρες κούρασης κατά την αναζήτηση θα σας εξασφαλίσουν πολλά χρόνια επαγγελματικής και ατομικής ευτυχίας. Και, οπωσδήποτε, ας μην δηλώσετε τμήματα με γνώμονα τα μόριά σας. Το γόητρο θα σας περιβάλλει αν κάνετε αυτό που αγαπάτε και πετύχετε επαγγελματικά σε αυτό, όχι αν εισαχθείτε σε μία υψηλόβαθμη σχολή που δεν σας ενθουσιάζει. Γιατί έτσι υπογράφετε την καταδίκη σας!
 

Stemark

Νεοφερμένος

Η Stemark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι στο τμήμα διοικητικής επιστήμης και Τεχνολογίας του Αγ. Νικολάου θα ανεβουν οι βάσεις γιατί ο γιος μου έπιασε μόνο 5000 μόρια . Οι βάσεις του 2019 ήταν 4737. Και αν τελικα ανέβουν είναι εύκολη φέτος η μεταγραφή για να έρθει από την Κοζάνη πχ. Σας ευχαριστώ .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι στο τμήμα διοικητικής επιστήμης και Τεχνολογίας του Αγ. Νικολάου θα ανεβουν οι βάσεις γιατί ο γιος μου έπιασε μόνο 5000 μόρια . Οι βάσεις του 2019 ήταν 4737. Και αν τελικα ανέβουν είναι εύκολη φέτος η μεταγραφή για να έρθει από την Κοζάνη πχ. Σας ευχαριστώ .
Σε ποιο πεδίο είναι;
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Λένω μου για τα λόγια σου, αλλά και για την ευκαιρία που μου δίνεις να εκθέσω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το ζήτημα. Ήδη από το Γυμνάσιο ήμουν αποφασισμένος να σπουδάσω στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ. Από τόσο νωρίς μου κέντρισαν το ενδιαφέρον τα υλικά επιτεύγματα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και ήμουν αποφασισμένος να αφιερώσω ένα σημαντικό μέρος της ζωής μου στην μελέτη τους. Αυτή η αποφασιστικότητα παραξένεψε πολλούς γνωστούς, φίλους, αλλά και συγγενείς, οι οποίοι αμφισβητούσαν ότι μέχρι και την Γ' Λυκείου θα μείνω σταθερός στην επιλογή.
Η αλήθεια είναι ότι είχα έφεση στα θεωρητικά μαθήματα, οπότε πάρα πολλοί προσπάθησαν να με στρέψουν στη Νομική. Η ενασχόλησή μου με την Ρητορική ήταν ένα από τα κύρια αίτια αυτών των προσπαθειών. Ωστόσο, εγώ ασχολούμουν με το αντικείμενο της Αρχαιολογίας, ερασιτεχνικά σαφώς, αλλά εντόνως (μελέτη εγχειριδίων και επιστημονικών δημοσιευμάτων, ξεναγήσεις των συμμαθητών μου σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία κλπ), οπότε οι προσπάθειες αυτές απέβησαν άκαρπες.
Η διακαής επιθυμία μου να εισαχθώ σε αυτό το τμήμα είχε ως συνέπεια να μελετώ συστηματικά σε όλες τις τάξεις του Λυκείου και εν τέλει να πετύχω ένα άριστο αποτέλεσμα στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2019. Μέχρι και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου απέναντι σε καθηγητές, φίλους και συγγενείς, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δηλώσω άλλη σχολή πέρα από αυτή, όσα μόρια και να συγκεντρώσω. Τελικά, μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών, όσο απίστευτο και να ακούγεται, κανείς δεν προσπάθησε να με μεταπείσει. Μάλλον συνέβη το αντίθετο, εγώ έπεισα εκείνους ότι καμία άλλη σχολή δεν μου προκαλεί τέτοιο ενθουσιασμό όσο το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Καθώς τελείωσα το πρώτο έτος σπουδών μου στο τμήμα, χαίρομαι που η επιλογή μου με δικαίωσε.

Το μακροσκελές αυτό κείμενο δεν έχει σκοπό να σας κουράσει, πιστέψτε με! Βασικός του στόχος είναι να σας δείξει ότι η σχολή που θα επιλέξετε θα είναι μία σοβαρή απόφαση για τη ζωή σας. Αν βρείτε αυτό που σας ολοκληρώνει ως ανθρώπους, θα είστε πραγματικά ευτυχισμένοι. Για αυτό, μπείτε στον κόπο να μελετήσετε το πρόγραμμα σπουδών των σχολών που σκέφτεστε να δηλώσετε. Λίγες ώρες κούρασης κατά την αναζήτηση θα σας εξασφαλίσουν πολλά χρόνια επαγγελματικής και ατομικής ευτυχίας. Και, οπωσδήποτε, ας μην δηλώσετε τμήματα με γνώμονα τα μόριά σας. Το γόητρο θα σας περιβάλλει αν κάνετε αυτό που αγαπάτε και πετύχετε επαγγελματικά σε αυτό, όχι αν εισαχθείτε σε μία υψηλόβαθμη σχολή που δεν σας ενθουσιάζει. Γιατί έτσι υπογράφετε την καταδίκη σας!
Όντας συμφοιτητης σου Βαγγέλη, σε συγχαιρω πραγματικα και σε θαυμαζω! Άξιος είσαι φιλε μου! Μακάρι να υπήρχαν πολλοι με τα δικά σου μυαλά.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Με την ανακοίνωση των μορίων δεν ξέρω τι παθαίνουν και το μυαλό τους παίρνει άλλους δρόμους!
Τα χάνουν από τη χαρά τους;
Μπλέκονται;
Επηρεάζονται;
Ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω!
Ακριβώς αυτό συμβαίνει. Όλοι πέφτουν πάνω σου άμεσα ή έμμεσα μετά την ανακοίνωση των μορίων. Άπαξ και έχεις αρκετά μόρια για να εισαχθείς σε κάποια σχολή "κύρους" θα προσπαθήσουν όλοι να σε μεταπείσουν ασχέτως εάν έχεις ήδη εξεφράσει ποιοι είναι οι στόχοι σου.
Οπότε λογικό να επηρεάζονται μερικά παιδιά και να αποπροσανατολίζονται από τις αρχικές προτιμήσεις τους.
Συνέβη και σε εμένα που ενώ ήθελα Φαρμακευτική για πάρα πολύ καιρό, όταν βγήκαν τα μόρια παραλίγο να επηρεαστώ και να δηλώσω Ιατρική. Ευτυχώς όμως μετά από ενδοσκόπηση κατέληξα στο τι θέλω πραγματικά, εντ χίαρ αϊ αμ.
Ηθικό δίδαγμα: μην επηρεάζεστε γιατί στις σχολές εσείς θα πάτε να σπουδάσετε, όχι η Κυρία Σούλα η γειτόνισσα. Αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο, δεν θα περάσετε καλά και δεν θα μπορέσετε ποτέ να αφιερωθείτε σε αυτό 100%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ποια η επαγγελματική αποκατάσταση που δίνει το ιστορικό -αρχαιολογικό όταν υπάρχουν πολλές σχολές με το ίδιο αντικείμενο;Μόνο και μόνο επειδή ήταν όνειρο ζωής;Σίγουρα κάποιος που το αγαπάει πολύ ίσως πετύχει αλλά με τόση ανεργία στον τομέα αυτό έχω ενδοιασμούς
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Όντας συμφοιτητης σου Βαγγέλη, σε συγχαιρω πραγματικα και σε θαυμαζω! Άξιος είσαι φιλε μου! Μακάρι να υπήρχαν πολλοι με τα δικά σου μυαλά.
Σε ευχαριστώ φίλτατε! Να ξέρεις ότι η εκτίμηση είναι αμοιβαία!:thumbup:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ποια η επαγγελματική αποκατάσταση που δίνει το ιστορικό -αρχαιολογικό όταν υπάρχουν πολλές σχολές με το ίδιο αντικείμενο;Μόνο και μόνο επειδή ήταν όνειρο ζωής;Σίγουρα κάποιος που το αγαπάει πολύ ίσως πετύχει αλλά με τόση ανεργία στον τομέα αυτό έχω ενδοιασμούς
Τελειώνεις Αρχαιολόγια στην Ελλάδα σε προπτυχιακό επίπεδο και φεύγεις καρφί για Οξφόρδη και μετά τα άλλα έρχονται :P
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ποια η επαγγελματική αποκατάσταση που δίνει το ιστορικό -αρχαιολογικό όταν υπάρχουν πολλές σχολές με το ίδιο αντικείμενο;Μόνο και μόνο επειδή ήταν όνειρο ζωής;Σίγουρα κάποιος που το αγαπάει πολύ ίσως πετύχει αλλά με τόση ανεργία στον τομέα αυτό έχω ενδοιασμούς
Ναι, δυστυχως στην Ελλάδα θελουμε έτοιμα πραγματα. Σίγουρα σχολες όπως το ιστορικο αρχαιολογικό δεν είναι απο τις σχολές που μπορείς να βρεις θεση εργασιας κατευθειαν, ομως απο ποιές σχολές ειναι δυνατό αυτο σήμερα; Αν δεν κοπιασεις στο αντικείμενό σου, πώς ακριβώς θα ανταμειφθείς;
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τελειώνεις Αρχαιολόγια στην Ελλάδα σε προπτυχιακό επίπεδο και φεύγεις καρφί για Οξφόρδη και μετά τα άλλα έρχονται :P
Αν είναι τόσο εύκολο να στείλω την κόρη μου που έχει περάσει σε αυτή τη σχολή στη Αθήνα απο περυσι αλλά δεν πήγε καθόλου γιατί δεν την ήθελε και έδωσε πάλι φέτος με στόχο την πυροσβεστική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, δυστυχως στην Ελλάδα θελουμε έτοιμα πραγματα. Σίγουρα σχολες όπως το ιστορικο αρχαιολογικό δεν είναι απο τις σχολές που μπορείς να βρεις θεση εργασιας κατευθειαν, ομως απο ποιές σχολές ειναι δυνατό αυτο σήμερα; Αν δεν κοπιασεις στο αντικείμενό σου, πώς ακριβώς θα ανταμειφθείς;
Επειδή έχω κάποια ηλικία κι έχω άλλες απόψεις θα σου πω πως μόνο ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα στη ζωή σου
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελειώνεις Αρχαιολόγια στην Ελλάδα σε προπτυχιακό επίπεδο και φεύγεις καρφί για Οξφόρδη και μετά τα άλλα έρχονται :P

Ειδικά ο Βαγγέλης καρφί στο Harvard θα πάει και μάλιστα με full scholarship!!!:D
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top