Αυνανισμός

Mapas

Νεοφερμένος

Ο Mapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πολλοί έφηβοι θα έχουν κάποτε αυνανιστεί στη ζωή τους. Εγώ το κάνω σε σημείο υπερβολής (3-4 φορές τη μέρα, ή και περισσότερες) και καταλαβαίνω πως είναι πρόβλημα! Είναι αυτή η συνήθεια βλαβερή για την υγεία, το εγκέφαλο; Επηρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις στο σχολείο ή την ικανότητα κάποιου να αντιλαμβάνεται και να μαθαίνει πράγματα/μαθήματα; Πώς μπορώ να την σταματήσω αυτή τη συνήθεια; Παρακαλώ γράψτε ό,τι ξέρετε.

Υ.Γ. Δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση αυτό το thread να θεωρηθεί προσβλητικό ή κακοπροαίρετο! Εάν θεωρηθεί προσβλητικό από τους διαχειριστές ας το διαγράψουν αλλα ας δοθεί πρώτα μια απάντηση, είναι σοβαρό!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι πιο φυσιολογικό.
Της ηλικίας είναι,θα περάσει :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι βλαβερη, δεν επηρεαζει αρνητικα στο σχολειο (εκτος αν ξοδευεις τοσες ωρες ωστε να μη σου μενει χρονος για διαβασμα, :D ) και ειναι απολυτως φυσιολογικο. Μαλλον περισσοτερο καλο κανει παρα κακο. Το ιδιο πραγμα με το σεξ ειναι, απλως το κανεις μονος σου.


https://en.wikipedia.org/wiki/Masturbating#Health_and_psychological_effects
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ιδιαιτερα βοηθάει στις μεγαλύτερες ηλικίες στην προληψη του καρκίνου του προστατη.

Τώρα εντάξει, κοιτα μην την περάσεις για σφεντόνα , και δεν βγαίνεις απο το σπίτι σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει ότι προκαλεί μαύρους κύκλους στα μάτια και στραβισμό.
Γι' αυτό μακρυαα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χαχα ωραίο θέμα παιδιά μπράβω πάντα έτσι να ανοίγουμε ποιοτικά θέματα!
Σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει ότι προκαλεί μαύρους κύκλους στα μάτια και στραβισμό.
ααα έτσι εξηγούνται οι μαύροι κύκλοι ενός συμμαθητή μου:P
Πάντως ούτε εγώ νομίζω ότι κάνει κάποιο κακό όμως μην το παρακάνεις και όλας υπάρχουν και άλλοι τρόποι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει ότι προκαλεί μαύρους κύκλους στα μάτια και στραβισμό.
Γι' αυτό μακρυαα...
Και πιστεύεις ότι @@ σου λένε; Επιστημονικό άρθρο έχεις να μας δείξεις;
Η εκκλησία τα διαδίδει αυτά. :P


Δεν έχω πρόχειρο κάποιο άρθρο, αλλά ήμαρτον, σιγά μην προκαλεί και στραβισμό.




Σημείωση: εάν δεν έχετε "σοβαρή" απάντηση αποφύγετε το συγκεκριμένο thread. Η σοβαρότητα ενός θέματος δεν κρίνεται από τον τίτλο, αλλά από τους συνομιλητές, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
"Η εκκλησία τα διαδίδει αυτά. :P"Με όλο το σεβασμό,εγώ αυτη δεν τη θεωρώ σοβαρή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"Η εκκλησία τα διαδίδει αυτά. :P"Με όλο το σεβασμό,εγώ αυτη δεν τη θεωρώ σοβαρή απάντηση.
Οκ, το ":P" προφανώς δηλώνει αστεϊσμό. Αν κάποιος προσβλήθηκε ζητώ συγγνώμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
κάνε ότι θες. κανείς δεν σε περιορίζει... κοίτα όμως μη σου μείνει συνήθεια και έχεις πρόβλημα μετά..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οκ, το ":P" προφανώς δηλώνει αστεϊσμό. Αν κάποιος προσβλήθηκε ζητώ συγγνώμη. :)

Μπα,και να θέλετε να με προσβάλλετε,λυπάμαι δύσκολο:PΑπλα θεώρησα την απάντηση λιγάκι άδικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και πιστεύεις ότι @@ σου λένε; Επιστημονικό άρθρο έχεις να μας δείξεις;
Η εκκλησία τα διαδίδει αυτά. :P


Δεν έχω πρόχειρο κάποιο άρθρο, αλλά ήμαρτον, σιγά μην προκαλεί και στραβισμό.




Σημείωση: εάν δεν έχετε "σοβαρή" απάντηση αποφύγετε το συγκεκριμένο thread. Η σοβαρότητα ενός θέματος δεν κρίνεται από τον τίτλο, αλλά από τους συνομιλητές, ευχαριστώ.

Το στραβισμό τον βρήκα σε ένα άσχετο βιβλίο , που ούτε εγώ πολυπιστεύω.

Τους μαύρους κύκλους γύρω από τα μάτια τους βρήκα σε ένα βιβλίο με το όνομα "Ψυχολογία του εφήβου". Θυμάμαι ότι το όνομα του συγγραφέα άρχιζε από Μ. Απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς. Εκδόθηκε τη δεκαετία του 90'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charmed

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είναι απολύτως φυσιολογικό για ένα αγόρι επειδή στην ηλικία τον 13 μέχρι τον 17 έχει ανεβασμένοι τεστοστερόνη με αποτέλεσμα να κάνεις αυτό που κάνεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ενταξει..για να μην κινδυνολογουμε...ο αυνανισμος ειναι μια απολυτως φυσιολογικη συμπεριφορα ενος εφηβου...το λεγομενο "μοναχικο sex", ειναι μια "συνηθεια" που ολοι την εχουν στην εφηβεια...αλλοι το πραττουν πιο συχνα και αλλοι λιγοτερο..αναλογως τον ανθρωπο...δεν θα πρεπει να σε ανησυχει αυτο, και ουτε νομιζω οτι προκαλει καποιο προβλημα στον εγκεφαλο και στις επιδοσεις στο σχολειο...ισα ισα, νομιζω σε κανει να χαλαρωσεις, οταν βεβαια και εσυ δεν αυνανιζεσαι υπο πιεση και φοβο μη σε αντιληφθουν στην οικογενεια σου..αναλογα με τις ορεξεις σου βεβαια αυνανιζεσαι αλλοτε λιγοτερο και αλλοτε περισσοτερο. πιστευω γενικα οτι σου κανει καλο, γιατι αμα δεν αυνανιζεσαι για καιρο, πολλες φορες εχεις πονοκεφαλους(οχι παντα βεβαια)...βεβαια καλο ειναι να προσεχεις και να κρατας καποιο μετρο ειδικα αμα ο αυνανισμος συνοδευεται απο εκσπερματωση..
ενα αλλο φαινομενο που μπορει να σου τυχει αμα δεν αυνανιζεσαι συχνα ειναι η λεγομενη ονειρωξη...που φυσικα ειναι η αντιδραση του οργανισμου σε υπερβολικη συγκεντρωση σπερματος στους ορχεις σε συνδυασμο με διεγερτικες εικονες κατα τη διαρκεια του υπνου...

βεβαια τιποτα απο αυτα δεν πρεπει να σε ανησυχει, και σε καμια περιπτωση μη νιωθεις αβολα..και φυσικα το thread δεν ειναι προσβλητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
ενταξει..για να μην κινδυνολογουμε...ο αυνανισμος ειναι μια απολυτως φυσιολογικη συμπεριφορα ενος εφηβου...το λεγομενο "μοναχικο sex", ειναι μια "συνηθεια" που ολοι την εχουν στην εφηβεια...αλλοι το πραττουν πιο συχνα και αλλοι λιγοτερο..αναλογως τον ανθρωπο...δεν θα πρεπει να σε ανησυχει αυτο, και ουτε νομιζω οτι προκαλει καποιο προβλημα στον εγκεφαλο και στις επιδοσεις στο σχολειο...ισα ισα, νομιζω σε κανει να χαλαρωσεις, οταν βεβαια και εσυ δεν αυνανιζεσαι υπο πιεση και φοβο μη σε αντιληφθουν στην οικογενεια σου..αναλογα με τις ορεξεις σου βεβαια αυνανιζεσαι αλλοτε λιγοτερο και αλλοτε περισσοτερο. πιστευω γενικα οτι σου κανει καλο, γιατι αμα δεν αυνανιζεσαι για καιρο, πολλες φορες εχεις πονοκεφαλους(οχι παντα βεβαια)...βεβαια καλο ειναι να προσεχεις και να κρατας καποιο μετρο ειδικα αμα ο αυνανισμος συνοδευεται απο εκσπερματωση..
ενα αλλο φαινομενο που μπορει να σου τυχει αμα δεν αυνανιζεσαι συχνα ειναι η λεγομενη ονειρωξη...που φυσικα ειναι η αντιδραση του οργανισμου σε υπερβολικη συγκεντρωση σπερματος στους ορχεις σε συνδυασμο με διεγερτικες εικονες κατα τη διαρκεια του υπνου...

βεβαια τιποτα απο αυτα δεν πρεπει να σε ανησυχει, και σε καμια περιπτωση μη νιωθεις αβολα..και φυσικα το thread δεν ειναι προσβλητικο.

Ονείρωξη μου συνέβη στην τριήμερη, όταν δεν είχα το χρόνο και ήμουν και κουρασμένος να αυτό :P :D

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εκκλησία θεωρεί τον αυνανισμό αμαρτία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
γιατί γίνεται σπατάλη σπέρματος. Γι' αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δικό μου είναι το σπέρμα όπως θέλω το χρησιμοποιηώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ονείρωξη μου συνέβη στην τριήμερη, όταν δεν είχα το χρόνο και ήμουν και κουρασμένος να αυτό :P :D

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η εκκλησία θεωρεί τον αυνανισμό αμαρτία.


Γενικώς η εκκλησία θεωρεί το σεξ αναγκαίο κακό.:)


Και κάτι ακόμα. Αν υπήρχε στο σχολείο μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, τέτοιου είδους ανησυχίες, αλλά και πιο σοβαρές, θα είχαν λυθεί και θα αντιμετωπίζοταν πιο ώριμα....:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου κακό, ούτε ανήθικο, κατ'εμέ.

Αυτό που πραγματικά μ'ενοχλεί είναι ότι ελάχιστα κορίτσια παραδέχονται ότι αυνανίζονται, ενώ πολλάαααα κορίτσια το αρνιούνται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ λες και είναι κάτι κακό, ενώ τ'αγόρια μιλούν τόσο ανοιχτά για το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top