Αρχιτεκτονική ΑΠΘ vs ΕΜΠ

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλησπερα ...οπωσ πιθανων θα εχετε καταλαβει αποφασισα τελικα να προετοιμαστω για μια σχολη αρχιτεκτονικησ .αλλα αφοτου ενημερωθηκα για το αναλυτικο προγραμμα καθε σχολησ διαπιστωσα μερικεσ διαφορεσ οσον αφορα τα μαθηματα που διδασκονται στην εκαστοτε σχολη.και ετσι θα ηθελα οσοι γνωριζεται περισσοτερα επι του θεματοσ να μου πειτε αν οντωσ διαφερουν(λιγο ή πολυ) και σε ποιουσ τομεισ.ομολογω οτι πιο πολυ με κερδισαν τα μαθηματα του Ε.Μ.Π αλλα ..........ποτε δεν ξερεισ...:iagree::xixi::jumpy::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Είναι η καλύτερη (κατά την γνώμη μου) για μια γυναίκα που θέλει να γίνει μηχανικός (ή και γενικά για μια γυναίκα).
Από εκεί και πέρα εγώ σου προτείνω να κοιτάξεις ποια μαθήματα σου αρέσουν πιο πολύ στις δύο πόλεις. Πιθανόν στην Αθήνα να υπάρχουν πιο πολλές επιλογές μαθημάτων από ότι στη Θεσσαλονίκη. Ωστόσο αυτό δεν παίζει κανέναν ρόλο. Περισσότερα μπορούν να μας πουν οι φοιτητές αυτής της σχολής στις δύο πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina 18

Νεοφερμένος

Η ματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπον..ακριβως αυτο το διλλημα ειχα και εγω περυσι τετοιο καιρο και ακομα και πριν την καταθεση του μηχανογραφικου...εγω θα σου προτεινα να βαλεις κατω τα υπερ και τα κατα των 2 σχολων(βεβαια θα μου πεις δεν ξερεις τιποτα που να αφορα τα μαθηματα) και υστερα να αποφασισεις...Καταρχας πλεον,κατα τη γνωμη μου παντα, δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες του ΕΜΠ με τις υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες στην Ελλαδα, απλως η σχολη της Αθηνας εχει αυτο που λεμε το "ονομα" το οποιο εχει αποκτησει απο παλια..Αν σε ενδιαφερει τοσο η σχολη και λιγοτερο η πολη που θα περασεις τα φοιτητικα σου χρονια πηγαινε Αθηνα..Η Θεσσαλονικη απο την αλλη ειναι η τελεια πολη για φοιτητικη ζωη, δν υστερει σχεδον καθολου σε σχεση με την πρωτευουσα και η σχολη ειναι περισσοτερο καλλιτεχνικη και οχι τοσο ακαδημαικη οσο της Αθηνας..η αποφαση ειναι δικια σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπον..ακριβως αυτο το διλλημα ειχα και εγω περυσι τετοιο καιρο και ακομα και πριν την καταθεση του μηχανογραφικου...εγω θα σου προτεινα να βαλεις κατω τα υπερ και τα κατα των 2 σχολων(βεβαια θα μου πεις δεν ξερεις τιποτα που να αφορα τα μαθηματα) και υστερα να αποφασισεις...Καταρχας πλεον,κατα τη γνωμη μου παντα, δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες του ΕΜΠ με τις υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες στην Ελλαδα, απλως η σχολη της Αθηνας εχει αυτο που λεμε το "ονομα" το οποιο εχει αποκτησει απο παλια..Αν σε ενδιαφερει τοσο η σχολη και λιγοτερο η πολη που θα περασεις τα φοιτητικα σου χρονια πηγαινε Αθηνα..Η Θεσσαλονικη απο την αλλη ειναι η τελεια πολη για φοιτητικη ζωη, δν υστερει σχεδον καθολου σε σχεση με την πρωτευουσα και η σχολη ειναι περισσοτερο καλλιτεχνικη και οχι τοσο ακαδημαικη οσο της Αθηνας..η αποφαση ειναι δικια σου!!!
Ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σου μπορω να πω οτι με καθησυχαζουν καπωσ...αλλα οταν λεσ ποιο "καλλιτεχνικη'' η σχολη θεσσαλονικησ τι ακριβωσ εννοεισ?εγω θα ηθελα να ασχοληθω με την βιοκλιματικη ερευνα για τα κτηρια και μου φανηκε πιο οργανωμενο το ΕΜΠ οσο αφορα αυτην την κατευθυνση ,παρολα αυτα δεν θα με πειραζε μια πιο καλλιτεχνικη προσεγγιση αλλα η Αρχιτεκτονικη θεσσαλονικησ ,ωσ σχολη, δεν ειδα να εχει σχετικα μαθηματα...εκτοσ κιαν δεν κατανοησα κατι σωστα οταν διαβαζα το αναλυτικο προγραμμα.οπωσ και να ΄χει εσυ που καταληξεσ?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teo0089

Νεοφερμένος

Ο Teo0089 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χμμ... Βιοκλιματική έρευνα για τα κτήρια...ε τότε μάλλον ψάξε τ Αρχιτεκτονων ΔΠΘ...Είναι το πιο "πρασινο" τμήμα...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Χμμ... Βιοκλιματική έρευνα για τα κτήρια...ε τότε μάλλον ψάξε τ Αρχιτεκτονων ΔΠΘ...Είναι το πιο "πρασινο" τμήμα...:iagree:

όντως, αλλά έχουμε σοβαρές ελλείψεις όσο αφορά τις υποδομές!
κάτι που δυστυχώς επηρεάζει τα μαθήματα...

πάντως αυτό που έχω ακούσει κ εγώ για το τμήμα της Θεσσ/νίκης είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πιο καλλιτεχνικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
όντως, αλλά έχουμε σοβαρές ελλείψεις όσο αφορά τις υποδομές!
κάτι που δυστυχώς επηρεάζει τα μαθήματα...

πάντως αυτό που έχω ακούσει κ εγώ για το τμήμα της Θεσσ/νίκης είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι πιο καλλιτεχνικό!


Merci....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina 18

Νεοφερμένος

Η ματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σου μπορω να πω οτι με καθησυχαζουν καπωσ...αλλα οταν λεσ ποιο "καλλιτεχνικη'' η σχολη θεσσαλονικησ τι ακριβωσ εννοεισ?εγω θα ηθελα να ασχοληθω με την βιοκλιματικη ερευνα για τα κτηρια και μου φανηκε πιο οργανωμενο το ΕΜΠ οσο αφορα αυτην την κατευθυνση ,παρολα αυτα δεν θα με πειραζε μια πιο καλλιτεχνικη προσεγγιση αλλα η Αρχιτεκτονικη θεσσαλονικησ ,ωσ σχολη, δεν ειδα να εχει σχετικα μαθηματα...εκτοσ κιαν δεν κατανοησα κατι σωστα οταν διαβαζα το αναλυτικο προγραμμα.οπωσ και να ΄χει εσυ που καταληξεσ?;)

Τελικα κατεληξα θεσσαλονικη...κ αυτο διοτι προτιμησα μια πιο "ευκολη" πολη..πραγματικα δε μετανιωνω καθολου για την επιλογη μου, τα μαθηματα ειναι φοβερα δε μπορω να πω.Οσο για το ποσο καλλιτεχνικη ειναι η σχολη, αυτο που την κανει ετσι δεν ειναι τα μαθηματα αυτα καθεαυτα αλλα ο τροπος που διδασκονται και η εμφαση που δινουν σε ορισμενα πραγματα οι καθηγητες...Για να σου δωσω να καταλαβεις, σε μαθημα "αρχιτεκτονικο σχεδιο και προπλασματα" του α εξαμηνου, οπου κυριο στοιχειο του μαθηματος ειναι ο σχεδιασμος και η κατασκευη μακετας, συχνα η καθηγητρια μας βαζει να κανουμε σκιτσακια..αυτο εννοω καλλιτεχνικη διασταση της σχολης..ελπιζω να σε βοηθησα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τελειώνω σε λίγο καιρό την Αρχιτεκτονική του ΕΜΠ, μιας και μου ΄χει μείνει μόνο ένα μάθημα και η ολοκλήρωση της διπλωματικής μου.
Ξέρω αρκετά παιδιά που σπουδάζουν/τελείωσαν την αρχιτεκτονική στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο και στην Ξάνθη.

Δεν είναι ότι αυτές οι σχολές είναι πιο καλλιτεχνικές, απλά τους λείπουν μαθήματα στατικής/δομικής μηχανικής, που εμείς έχουμε άφθονα, διατηρώντας τα καλλιτεχνικά μαθήματα (βλέπε πλαστική, ελεύθερο σχέδιο,γεωμετρικές απεικονίσεις,συνθέσεις, κλπ )
Συγκριτικά θα σου πω, ότι οι υπόλοιπες σχολές έχουν μέσο όρο 8 μαθήματα λιγότερα από την αντίστοιχη σχολή της Αθήνας.

Πάντως θα σου πρότεινα κι εγώ τη Θεσσαλονίκη, από άποψη φοιτητικής ζωής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aυτό για τη φοιτητική ζωή της Θεσσαλονίκης μη το πιστεύετε πολύ-πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν είναι ότι αυτές οι σχολές είναι πιο καλλιτεχνικές, απλά τους λείπουν μαθήματα στατικής/δομικής μηχανικής, που εμείς έχουμε άφθονα, διατηρώντας τα καλλιτεχνικά μαθήματα (βλέπε πλαστική, ελεύθερο σχέδιο,γεωμετρικές απεικονίσεις,συνθέσεις, κλπ )
Συγκριτικά θα σου πω, ότι οι υπόλοιπες σχολές έχουν μέσο όρο 8 μαθήματα λιγότερα από την αντίστοιχη σχολή της Αθήνας.

Αυτό είναι εν μέρει αλήθεια, αλλά από την άλλη υπάρχουν μαθήματα που δεν τα έχει το ΕΜΠ (π.χ. το δικό μας, 'εισαγωγή στην αρχιτεκτονική σκέψη' που πιστεύω είναι το πιο σημαντικό μάθημα σε όλη τη σχολή) και ακόμη περισσότερο, απ' ότι έμαθα καθώς έχω φίλους στη σχολή σας έχουν ελλείψεις σε θέματα προγραμμάτων. Οι περισσότεροι ένα autocad με το ζόρι ξέρουν στο 2ο έτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι περισσότεροι ένα autocad με το ζόρι ξέρουν στο 2ο έτος...
Ναι, αυτό ισχύει.
Οι καθηγητές καλώς ή κακώς ζητούν στα 2 πρώτα έτη τα σχέδια της τελικής, και όχι μόνο, παρουσίασης στο χέρι.
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό ή κακό.. καθώς δε νοείται αρχιτέκτονας που δεν ξέρει να σχεδιάζει και όπως και να το κάνουμε ένα γραμμικό μάλιστα τόσο τυποποιημένο όσο αυτό των πανελληνίων, δεν είναι αρκετό για να μάθει.

Η αρχιτεκτονική όπου και να σπουδάζεται είναι άκρως ενδιαφέρουσα! Οι μικροδιαφορές των σχολών, δεν την κάνουν λιγότερο ή περισσότερο, αφού η γενική κατεύθυνση είναι η ίδια.
Μπορούν να την κάνουν περισσότεροι ή λιγότερο δύσκολη, αλλά κι αυτό έγκειται στις κλίσεις του καθενός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.

Και δεν είναι τόσο ότι πιστεύω πως πρέπει να κάνουμε όλα τα σχέδια στο pc, το αντίθετό μάλιστα, απλά πιστεύω ότι είναι λίγο κακό να μην παρέχουν γνώσεις για τα εργαλεία που αργότερα θα είναι απαραίτητα...
Οπωσδήποτε πάντως πρέπει να μαθαίνουμε να σχεδιάζουμε σωστά πρώτα... (αλλά τι να κάνεις όταν ο καθηγητής δεν έχει κατανοήσει ο ίδιος σωστά πως γίνεται το αξονομετρικό...?:mad::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
(αλλά τι να κάνεις όταν ο καθηγητής δεν έχει κατανοήσει ο ίδιος σωστά πως γίνεται το αξονομετρικό...?:mad::P)
Υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές;; :P

Κι όμως υπάρχουν.

-Κύριε, πως κάνουμε τη γωνία του ζευκτού στο αξονομετρικό?
-Τη μετράτε με το μοιρογνωμόνιο και τη σχεδιάζετε...

Άσχετα που πρέπει να φαίνεται υπό γωνία...
Εμμ...fail:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Τελειώνω σε λίγο καιρό την Αρχιτεκτονική του ΕΜΠ, μιας και μου ΄χει μείνει μόνο ένα μάθημα και η ολοκλήρωση της διπλωματικής μου.
Ξέρω αρκετά παιδιά που σπουδάζουν/τελείωσαν την αρχιτεκτονική στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο και στην Ξάνθη.

Δεν είναι ότι αυτές οι σχολές είναι πιο καλλιτεχνικές, απλά τους λείπουν μαθήματα στατικής/δομικής μηχανικής, που εμείς έχουμε άφθονα, διατηρώντας τα καλλιτεχνικά μαθήματα (βλέπε πλαστική, ελεύθερο σχέδιο,γεωμετρικές απεικονίσεις,συνθέσεις, κλπ )
Συγκριτικά θα σου πω, ότι οι υπόλοιπες σχολές έχουν μέσο όρο 8 μαθήματα λιγότερα από την αντίστοιχη σχολή της Αθήνας.

Πάντως θα σου πρότεινα κι εγώ τη Θεσσαλονίκη, από άποψη φοιτητικής ζωής. :)

Ευχαριστω για τισ συμβουλεσ παντωσ ειναι γεγονοσ οτι δεν τρελαινομαι για αρχιτεκτονικη .....παρολαυτα αισθανομαι οτι το ΕΜΠ ειναι πιο ολοκληρωμενη σχολη σε αυτο τον τομεα....θα ηθελα να μαθω οχι μονο να σχεδιαζω ενα κτηριο αλλα να ξερω και αν μπορει να στηθει ...ετσι κι αλλιωσ πιστευω εκει ειναι το ζουμι ,απλα θα ηθελα να ασχοληθω και με αυτο το καμματι..δεν θεωρω οτι η αρχιτεκτονικη ειναι καθαρα καλλιτεχνικη σχολη οπωσ την βαπτιζουν πολλοιι, και ουτε θα επρεπε να ειναι.Πρεπει η εργασια σου να μην μενει στο χαρτι αλλα να ειναι αρτια και απο δομικησ αποψεωσ.Απλα το εχω ακουσει αυτο για τουσ αρχιτεκτονεσ ...οτι δηλαδη αναλωνονται κυριωσ στο design παρα στο κτιριο και πιστευω ειναι λαθοσ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Τελειώνω σε λίγο καιρό την Αρχιτεκτονική του ΕΜΠ, μιας και μου ΄χει μείνει μόνο ένα μάθημα και η ολοκλήρωση της διπλωματικής μου.
Ξέρω αρκετά παιδιά που σπουδάζουν/τελείωσαν την αρχιτεκτονική στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο και στην Ξάνθη.

Δεν είναι ότι αυτές οι σχολές είναι πιο καλλιτεχνικές, απλά τους λείπουν μαθήματα στατικής/δομικής μηχανικής, που εμείς έχουμε άφθονα, διατηρώντας τα καλλιτεχνικά μαθήματα (βλέπε πλαστική, ελεύθερο σχέδιο,γεωμετρικές απεικονίσεις,συνθέσεις, κλπ )
Συγκριτικά θα σου πω, ότι οι υπόλοιπες σχολές έχουν μέσο όρο 8 μαθήματα λιγότερα από την αντίστοιχη σχολή της Αθήνας.

Πάντως θα σου πρότεινα κι εγώ τη Θεσσαλονίκη, από άποψη φοιτητικής ζωής. :)

Βάζεις κ την Ξάνθη σε αυτά που λες?
επειδή σπουδάζω εκεί κάνουμε αρκετά μαθήματα στατικής/δομικής μηχανικής...
συγκεκριμένα κάνουμε ΠΑΡΑ πολλά μαθήματα... αλλό αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agelina_2

Νεοφερμένος

Η Agelina_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια Αρχιτεκτονική θα μου προτείνατε, με το δεδομένο ότι δεν θα μου φτάσουν τα μόρια για ΕΜΠ και ΑΠΘ.
Λογικά θα περνάω σε Πάτρα και τις υπόλοιπες. Μπορεί κάποιος/α να τις κατατάξει με τα δικά του κριτήρια, ή απλώς να μου πει την γνώμη του, για όσες ξέρει και έχει άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top