Από σπουδές στα οικονομικά σε σπουδές ψυχολογίας

Κυβέλη

Νεοφερμένος

Η Κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας! Καλώς σας βρήκα, πρώτη μου ανάρτηση. Λοιπόν να σας συστηθώ.. είμαι 33 χρόνων έχω τελειώσει οικονομικές επιστήμες στο ΠαΜαΚ και έχω μεταπτυχιακό στην διαχείριση περιβαλλοντικών πόρων. Εμένα πάντα με ενδιέφερε όμως η ψυχολογία.. με ιντριγκάρει το πως σκέφτονται οι άνθρωποι τα τελευταία χρόνια μάλιστα που έγινα μαμά στράφηκα και σε βιβλια και σεμινάρια μητρότητας, γονεϊκότητας και παιδοψυχολογίας. Επειδή αναγνωρίζω ότι τίποτα από αυτά που γνωρίζω δεν με κάνουν ειδικό θα με ενδιέφερε πολύ να ασχοληθώ επαγγελματικά και να σπουδάσω κάτι
αντίστοιχο. Τι πιστεύετε ότι θα μπορούσα να κανω; υπάρχει κάποιος τρόπος (μεταπτυχιακό) να συνδυάσω την ψυχολογία με το βασικό μου πτυχίο ή θα πρέπει να κάνω πάλι προπτυχιακό; Ευχαριστώ παρά πολύ όποιον έφτασε μέχρι εδώ :beee::thankuu:
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στην Ελλάδα (σίγουρα στο εξωτερικό), αλλά ένας πολύ ενδιαφερον τομέας είναι η ψυχολογία του καταναλωτή.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Γεια σας! Καλώς σας βρήκα, πρώτη μου ανάρτηση. Λοιπόν να σας συστηθώ.. είμαι 33 χρόνων έχω τελειώσει οικονομικές επιστήμες στο ΠαΜαΚ και έχω μεταπτυχιακό στην διαχείριση περιβαλλοντικών πόρων. Εμένα πάντα με ενδιέφερε όμως η ψυχολογία.. με ιντριγκάρει το πως σκέφτονται οι άνθρωποι τα τελευταία χρόνια μάλιστα που έγινα μαμά στράφηκα και σε βιβλια και σεμινάρια μητρότητας, γονεϊκότητας και παιδοψυχολογίας. Επειδή αναγνωρίζω ότι τίποτα από αυτά που γνωρίζω δεν με κάνουν ειδικό θα με ενδιέφερε πολύ να ασχοληθώ επαγγελματικά και να σπουδάσω κάτι
αντίστοιχο. Τι πιστεύετε ότι θα μπορούσα να κανω; υπάρχει κάποιος τρόπος (μεταπτυχιακό) να συνδυάσω την ψυχολογία με το βασικό μου πτυχίο ή θα πρέπει να κάνω πάλι προπτυχιακό; Ευχαριστώ παρά πολύ όποιον έφτασε μέχρι εδώ :beee::thankuu:

Καλημέρα! Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην ψυχολογία πχ όπως αναφέρθηκε στην ψυχολογία του καταναλωτή ή στη σχολική ψυχολογία, οργανωτική ψυχολογία κλπ, αλλά δεν θα μπορέσεις να δουλέψεις ως ψυχολόγος και να ανοίξεις δικό σου γραφείο. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι μεταπτυχιακό στη Συμβουλευτική και τον επαγγελματικό προσανατολισμό, όπου υπάρχουν μαθήματα ψυχολογίας και μπορείς να ανοίξεις και δικό σου γραφείο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top