Αποφοίτηση ή Πρακτική;

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σε περίπτωση που μου δωθεί η ευκαιρία να κάνω πρακτική μεσω σχολής να κάνω εξτρα εξαμηνο; Ειμαι ήδη 5ο ετος.Σεπτεμβρη τελειωνω με τα μαθηματα( 1 χρωσταω) αλλα για πρακτικη ασκηση που ειναι προαιρετικη θα πρεπει να αποφοιτησω τον Φλεβαρη του '21..δεν θα ειναι καπως πτυχιο στα 5.5 χρονια αντι για 4? Ειμαι φοιτητης στο ΟΠΑ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@ag97 Ασφαλώς και να πας να κάνεις πρακτική!
Το συζητάς;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ότι θα καταγράψεις 6 μήνες πρακτικής είναι σημαντικό στο βιογραφικό σου και φυσικά μπορεί να απορροφηθείς και στον χώρο εργασίας μετά το τέλος της πρακτικής αν και λίγο δύσκολο ανευ φανταρικού αλλά υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι θα καταγράψεις 6 μήνες πρακτικής είναι σημαντικό στο βιογραφικό σου και φυσικά μπορεί να απορροφηθείς και στον χώρο εργασίας μετά το τέλος της πρακτικής αν και λίγο δύσκολο ανευ φανταρικού αλλά υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.

Ασφαλώς! Και επί πλέον θ΄αποκτήσεις μια πρώτη εμπειρία στον χώρο εργασίας του αντικειμένου σπουδών σου, θα δεις πώς λειτουργούν τα πράγματα, θα σου δώσουν μεθαύριο μια συστατική που μπορεί να χρειαστείς και θα γνωρίσεις 2-3 ανθρώπους που μπορεί αργότερα να σε βοηθήσουν στην εύρεση εργασίας.
Οι έξι μήνες είναι αρκετό διάστημα για να δημιουργήσεις διαπροσωπικές σχέσεις.
Μεγάλο μειονέκτημα που στα ΤΕΙ που έγιναν Πανεπιστήμια μείωσαν την πρακτική από 6μηνη σε 2μηνη ή 3μηνη.
΄Οταν σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις πρακτική ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτική, είναι μεγάλο λάθος να μην την κάνεις.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια αλλα εδω να τονισω οτι οπως ειπα ειμαι φοιτητης του ΟΠΑ,αρα η πρακτικη ειναι 2μηνη..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια αλλα εδω να τονισω οτι οπως ειπα ειμαι φοιτητης του ΟΠΑ,αρα η πρακτικη ειναι 2μηνη..

Από τ΄ολότελα καλή ΄ν΄κι η Παναγιώταινα!
Καλή είναι και η 2μηνη πρακτική!
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλή είναι και η 2μηνη πρακτική!

Όχι, είναι αστείο το να καθυστερήσει την αποφοίτηση του για μια πρακτική και μάλιστα ... 2 μηνών.
Απ' όπου μάλιστα ο ένας μήνας θα είναι "training" και "διάβασμα".

Πρακτική κάνεις μετά το τέλος του 2ου ή 3ου έτους και αυτό τους καλοκαιρινούς μήνες που δεν συμπίπτει με κάτι. Στο τελευταίο απλά ξεμπερδεύεις τις σπουδές σου και ψάχνεις κανονική δουλειά. Ειδάλλως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για πρακτική, με μεγαλύτερη διάρκεια και πιο αξιοπρεπεί, όπως άλλες οργανώσεις ή -ειδικά- erasmus internship.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αναλόγως πού θα κάνεις την πρακτική.

Για να απομυθοποιήσουμε ένα διαδεδομένο μύθο, όχι, η πρακτική δεν είναι ατού στο βιογραφικό σου. Εάν κάνει πρακτική στην Α εταιρεία και μετά το τέλος σε κρατήσουν και στη συνέχεια φύγεις, τότε η πρακτική θα μετράει σαν ατού για την εταιρεία Β. Εάν έκατσες 2-3 μήνες και μετά έφυγες, κανένας εργοδότης δεν θα το θεωρήσει επαγγελματική εμπειρία, όλοι ξέρουμε πόσες θέσεις πρακτικής είναι του τύπου "το παιδί για τις φωτοτυπίες" ή "για τον καφέ".

Εγώ συστήνω, συνήθως, να κάνεις πρακτική σε κάποιον γνωστό. Θα σε βάλει να κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά, γιατί θα σε έχει περισσότερη εμπιστοσύνη και εάν δει ότι είσαι καλός έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε κρατήσει. Ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι που πήγαν random και τους κράτησαν, αλλά δεν είναι η πλειοψηφία.

Οπότε, εάν είναι να κάνεις πρακτική κάπου που θα δουλέψεις και υπάρχει ενδεχόμενο να σε κρατήσουν, πήγαινε.
Εάν είναι να πας για να το βάλεις στο βιογραφικό σου, άστο, δεν αξίζει ούτε πληρώνεσαι και τίποτα ιδιαίτερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Αναλόγως πού θα κάνεις την πρακτική.

Για να απομυθοποιήσουμε ένα διαδεδομένο μύθο, όχι, η πρακτική δεν είναι ατού στο βιογραφικό σου. Εάν κάνει πρακτική στην Α εταιρεία και μετά το τέλος σε κρατήσουν και στη συνέχεια φύγεις, τότε η πρακτική θα μετράει σαν ατού για την εταιρεία Β. Εάν έκατσες 2-3 μήνες και μετά έφυγες, κανένας εργοδότης δεν θα το θεωρήσει επαγγελματική εμπειρία, όλοι ξέρουμε πόσες θέσεις πρακτικής είναι του τύπου "το παιδί για τις φωτοτυπίες" ή "για τον καφέ".

Εγώ συστήνω, συνήθως, να κάνεις πρακτική σε κάποιον γνωστό. Θα σε βάλει να κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά, γιατί θα σε έχει περισσότερη εμπιστοσύνη και εάν δει ότι είσαι καλός έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε κρατήσει. Ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι που πήγαν random και τους κράτησαν, αλλά δεν είναι η πλειοψηφία.

Οπότε, εάν είναι να κάνεις πρακτική κάπου που θα δουλέψεις και υπάρχει ενδεχόμενο να σε κρατήσουν, πήγαινε.
Εάν είναι να πας για να το βάλεις στο βιογραφικό σου, άστο, δεν αξίζει ούτε πληρώνεσαι και τίποτα ιδιαίτερο.

Tους δίκασες απλά. 'Η το "παιδί με το μηχανάκι με τις πίτσες μπλε". :loltooth: Νομίζω η πρακτική προϋπηρεσία στην Ελλάδα είναι κάπως παρεξηγημένη έννοια και εξηγώ.

Θυμάμαι από τις καλές εποχές, όταν δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα κάτι παρατάξεις φοιτητών ήταν τέρμα αντίθετες στην "καπιταλοποίηση" του πτυχίου. Δηλαδή, εφόσον το κεφάλαιο μας υποβαθμίζει το πτυχίο με δεξιότητες-skills περιορισμένης διάρκειας, εμείς πρέπει να κάνουμε αντίδραση με τη λογική σύγκρουσης αυγού με ένα αυτοκίνητο και να σπάσει το αυτοκίνητο...αφού αυτό επίτασσε η κομματική λογική και ο αγώνας για το δίκαιο του εργάτη-αγρότη-αγάμητου-συνταξιούχου που συνδέονταν με τον μέσο φοιτητή που εξ' ορισμού θα είναι άνεργος και άρα αδύναμη κοινωνική ομάδα. Έτσι περνώντας οι δεκαετίες νεράκι, το Euro πρωτάθλημα με τον Σαρμπέλ, η εμφάνιση του επιστήμονα Μουτσινά στο πρωϊνό τοπίο της Ελληνικής τηλεόρασης, οι πυρκαγιές του Καραμανλή της Ραφήνας, τα λεφτά υπάρχουν, τα Ζάπεια Ι-ΙΧVIII, η έννοια της προϋπηρεσίας δεν έγινε κοινωνικά κατανοητή ως προς τον στόχο της. Δεν άκουσα ποτέ κανέναν εργατοπατέρα ή άνθρωπο της εργασιακής πιάτσας στην Πάτρα να μιλήσει για τους ανέργους Μαθηματικούς, Φυσικούς, Αεροναυπηγούς, Οικονομολόγους και άλλους. Τριάντα χιλιάδες μαλάκες φοιτητές και κανείς δεν μας υπολογίζει ως πιθανό εργασιακό δυναμικό για μια πόλη των 150 χιλιάδων κατοίκων που θυμίζει Βλαδιβοστόκ του 1970. Τις πταίει κύριοι;

Σοβαρές δουλειές στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αν θέλουμε να μην κρυβόμαστε. Κουράστηκα να βλέπω αιτήσεις για εργασία στα ΚΕΠ σε ανύπαρκτες δουλειές. Άρα υπάρχει μια κοινωνική υποκρισία καθώς ελλείψει εταιριών Μονάχου, λείπει και η τεχνογνωσία των Πανεπιστημίων σκοπίμως ώστε να παρέχουν ακαδημαϊκές γνώσεις που να στοχεύουν σε σοβαρή προϋπηρεσία. Όταν για 50 χρόνια σε μάθημα κορμού σου διδάσκουν τη Fortan 77 και η εποχή πάει με SAP κάτι κάνεις λάθος ως πρόγραμμα σπουδών.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Αμα υποθεσουμε οτι ακολουθει στρατος και μεταπτυχιακο εξω(που παιζει να εχει και αυτο πρακτικη) μετραει καθολου λετε ή μπα; Απλα θα νιωθω περιεργα αν εχω αποφοιτησει στα 26 απο το μαστερ και δεν εχω δουλεψει καθολου,απ την αλλη εχω ψαξει για κανονικη δουλεια και η κατασταση ειναι τραγικη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ό,τι κάνεις σε θέμα εργασίας, είτε πρακτική είτε εργασία κανονική είτε εθελοντική, μετράει και λαμβάνεται υπόψην. Πλέον, τα 26 χρόνια για ολοκλήρωση σπουδών και μη προϋπάρχουσα εργασιακή εμπειρία είναι σύνηθες φαινόμενο και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα :)

Ολοκλήρωσε τη στρατιωτική σου θητεία, κάνε το μεταπτυχιακό σου και μια χαρά μετράνε όλα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εννοειται πως μετράει και η πρακτική, ακόμα και αν είναι μόνο δυο μήνες. Από το τίποτα, είναι καλύτερο να βλέπει ένας μελλοντικός εργοδότης ότι τουλάχιστον, πηγες κάπου και έμαθες μερικά πράγματα (ακόμα και αν στην πραγματικότητα δεν έκανες και πολλά, όπως γράφει ο Dume παραπάνω για τους καφέδες :P ). Αν πας κάπου όπου θα ξέρεις ότι θα μάθεις πράγματα, ακόμα καλύτερα. Το θέμα από εκεί και πέρα είναι αν χρονικά, σου βγαίνει το «πρόγραμμα» που έχεις στο μυαλό σου. Δηλαδή πχ αν θες να δηλώσεις για μεταπτυχιακό, αν προλαβαίνεις τις προθεσμίες όσο πιο σύντομα θες κτλ. Αλλά είναι σημαντικό να φαίνεται ότι έχεις κάνει πρακτική.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Εμενα πάντως η αδερφή μου εκανε πρακτική -χωρις να ειναι υποχρεωτικό -στο χημείο του Κράτους.
Απο τις 5 μέρες ζήτημα τη μια να εκανε κάτι.
Τις υπόλοιπες πήγαινε μαζι της να διαβαζει για να μη βαράει μηγες.

Ε το χημειο το κράτους οχι μονο ήταν ενας απο τους λόγους που πήρε υποτροφία για το μαστερ εξω αλλα γενικοτερα την ρωτούσαν παντού γι αυτό σε συνεντεύξεις.
Φυσικα ήξερε τι να πει .

Πάντα μια εργασιακή εμπειρία είναι καλη.
Στη τελική στα 5 τελειώνουν οι περισσότεροι και θα φαίνεται οτι εκανες κι πρακτική.

Δε βρίσκω λογο να βιαστείς να τελειώσεις.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ακόμα και αν δεν κανεις πολλά στην πρακτική, βλεπεις τουλάχιστον πως είναι το εργασιακό περιβάλλον, πώς κάνουν οι υπόλοιποι την δουλειά τους και γενικά είναι και ένας τρόπος να καταλάβεις αν σου αρέσει αυτό που σπούδασες, έτσι όπως εφαρμόζεται στον επαγγελματικό χώρο... Είναι χρήσιμη η πρακτική όπως και να’χει.
 

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
προσωπικη αποψη....αν εχεις στο μυαλο σου να φυγεις εξωτερικο μην αναλωνεσαι με πρακτικες εδω
 

love_to_learn

Νεοφερμένος

Ο love_to_learn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα, όσοι κάνουν πρακτική άσκηση πως σας φαίνεται η εμπειρία; Γενικά ασχολούνται μαζί σας; , σας βάζουν "μικροδουλίτσες";
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Καλημέρα, όσοι κάνουν πρακτική άσκηση πως σας φαίνεται η εμπειρία; Γενικά ασχολούνται μαζί σας; , σας βάζουν "μικροδουλίτσες";
Κανένας δεν ασχολείται σοβαρά μαζί σου στην Ελλάδα στην πρακτική . Οπότε ειλικρινά μην περιμένεις πολλά . Ιδίως εάν πας σε μικρομεσαία επιχείρηση . Ίσα ίσα όσο πιο ανεξάρτητα μπορείς να λειτουργήσεις τόσο το καλύτερο .

Επίσης κάνεις κανονική δουλειά όχι μικροδουλιτσες ( το γεγονός ότι είναι πρακτική δεν παύει να σημαίνει ότι είναι δουλειά , άλλωστε πληρώνεσαι ) . Σίγουρα δεν θα σου ζητήσουν από την πρώτη μέρα να κάνεις τέρατα αλλά αφού εξοικειωθείς το πολύ σε μια-δυο εβδομάδες , τα πράγματα αλλάζουν .
 

love_to_learn

Νεοφερμένος

Ο love_to_learn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κανένας δεν ασχολείται σοβαρά μαζί σου στην Ελλάδα στην πρακτική . Οπότε ειλικρινά μην περιμένεις πολλά . Ιδίως εάν πας σε μικρομεσαία επιχείρηση . Ίσα ίσα όσο πιο ανεξάρτητα μπορείς να λειτουργήσεις τόσο το καλύτερο .

Επίσης κάνεις κανονική δουλειά όχι μικροδουλιτσες ( το γεγονός ότι είναι πρακτική δεν παύει να σημαίνει ότι είναι δουλειά , άλλωστε πληρώνεσαι ) . Σίγουρα δεν θα σου ζητήσουν από την πρώτη μέρα να κάνεις τέρατα αλλά αφού εξοικειωθείς το πολύ σε μια-δυο εβδομάδες , τα πράγματα αλλάζουν .
Δυστυχώς η ελλαδα στις πρακτικές είναι πολύ πίσω και αυτό φαίνεται από την οργάνωση.Τη νοοτροπία του κάντο να πάρεις τη βεβαίωση δεν την μπορώ άλλο....εσύ κάνεις πρακτική ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Δυστυχώς η ελλαδα στις πρακτικές είναι πολύ πίσω και αυτό φαίνεται από την οργάνωση.Τη νοοτροπία του κάντο να πάρεις τη βεβαίωση δεν την μπορώ άλλο....εσύ κάνεις πρακτική ;
Η νοοτροπία αυτή υπάρχει στα πάντα στην Ελλάδα , στο σχολείο , την σχολή , στην δουλειά και ακόμα και στην καθημερινότητα μας ( για αυτό και ζούμε σε δυστοπία μεταξύ άλλων λόγων ) . Το μεγάλο στοίχημα πάντα λοιπόν είναι να μην γίνεις ένα με την μάζα σε αυτό το κομμάτι . Εγώ ολοκλήρωσα την πρακτική μου σχετικά πρόσφατα .
 

love_to_learn

Νεοφερμένος

Ο love_to_learn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η νοοτροπία αυτή υπάρχει στα πάντα στην Ελλάδα , στο σχολείο , την σχολή , στην δουλειά και ακόμα και στην καθημερινότητα μας ( για αυτό και ζούμε σε δυστοπία μεταξύ άλλων λόγων ) . Το μεγάλο στοίχημα πάντα λοιπόν είναι να μην γίνεις ένα με την μάζα σε αυτό το κομμάτι . Εγώ ολοκλήρωσα την πρακτική μου σχετικά πρόσφατα .
Συμφωνώ αλλά για ένα άτομο με ενδιαφέρον δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει πολλά αν συναντάει συνεχώς τοίχους... Εγώ δυστυχώς δεν είχα πάρει γνώμες από φοιτητές σχετικά με την πρακτική και άκουσα το πανεπιστήμιο που φυσικά πούλαγε όνειρα.
3μηνη ήταν η πρακτική σου ; Πώς σου φάνηκε;
Επίσης ποτέ μην πιστεύεται τι σας λέει ένας πανεπιστημιακός, οι περισσότεροι ζουν σε άλλο πλανήτη και δεν έχουν ιδέα τι γίνεται εκεί έξω..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top