Το επάγγελμα του δικηγόρου

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
απο μικρη ηθελα να γινω δικηγορος αλλα αν κ το χα παρει σοβαρα κ διαβαζα, στο λυκειο τα παρατησα κ φυσικα ''περασα κ δεν ακουμπησα'' απο τη νομικη....
θα μαρεσε λοιπον να μαθω απο καποιον σχετικα με τους δικαστες (γιατι ναι σκοπο ειχα να συνεχισω ως εκει τρομαρα μου:P) πώς κυλανε οι ώρες εργασιας για εναν δικαστη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα πρωινά είσαι στο δικαστήριο και δικάζεις. Οι ώρες είναι σχετικές - στα ποινικά μπορεί να μείνεις και μέχρι το βράδυ, στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών όμως δεν δικάζεις καν καθε μέρα. Έτσι όπως έχω καταλάβει, ένας μέσος δικαστής φεύγει από το δικαστήριο κατά τις 14.00 με 15.00 μάξιμουμ. Φυσικά έχει δουλειά και σπίτι, πρέπει να βγάλει τις υποθέσεις - γενικά γνωρίζω πως αναλαμβάνουν μπόλικες, οπότε οπωσδήποτε τους παίρνει αρκετό χρόνο για να εκδώσουν όσες αποφάσεις απαιτείται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marygeo

Νεοφερμένος

Η Marygeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν έχω κάποιες απορίες γι’αυτό μπήκα και στην απόφαση να γράψω εδώ. Τελείωσα θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο. Πέρασα πανεπιστήμιο κάτι που δεν ήθελα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι σοβαρά για νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει αυτό το επάγγελμα στο χαρακτήρα μου, είμαι αρκετά ντροπαλή και δεν έχω πολύ έως και καθόλου αυτοπεποίθηση. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί ως επάγγελμα, τι άλλο μπορείς να ακολουθήσεις με αυτό το πτυχίο. Επιπρόσθετα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια θέση με το συγκεκριμένο πτυχίο που να μην χρειάζεται να πηγαίνω σε δικαστήρια, γιατί είμαι και αρκετά αγχώδης. Πρόσφατα, κάποιος μου είχε αναφέρει το ναυτικό δίκαιο, αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει λίγα λόγια και γι’αυτό θα χαρώ πολύ αν μου εξηγήσει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Έψαχνα Αφορμη , να αφήσω καπου αυτο εδώ .
Σχωρατε με .
Δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αλλα είναι inspiring.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@wannabelawyer @Belle26 @butter_fly και οι υπόλοιποι εν δυνάμει δικηγόροι του φόρουμ( ειναι αρκετοί ζωη να χουν) Βοηθήστε ,αν μπορείτε , την κοπέλα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
H @butter_fly λογίστρια γράφει οτι είναι οχι δικηγόρος.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έψαχνα Αφορμη , να αφήσω καπου αυτο εδώ .
Σχωρατε με .
Δε ξερω αν θα σε βοηθήσει αλλα είναι inspiring.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@wannabelawyer @Belle26 @butter_fly και οι υπόλοιποι εν δυνάμει δικηγόροι του φόρουμ( ειναι αρκετοί ζωη να χουν) Βοηθήστε ,αν μπορείτε , την κοπέλα .
Φίληηη ❤️❤️
Καλησπέρα! Λοιπόν έχω κάποιες απορίες γι’αυτό μπήκα και στην απόφαση να γράψω εδώ. Τελείωσα θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο. Πέρασα πανεπιστήμιο κάτι που δεν ήθελα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι σοβαρά για νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει αυτό το επάγγελμα στο χαρακτήρα μου, είμαι αρκετά ντροπαλή και δεν έχω πολύ έως και καθόλου αυτοπεποίθηση. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί ως επάγγελμα, τι άλλο μπορείς να ακολουθήσεις με αυτό το πτυχίο. Επιπρόσθετα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια θέση με το συγκεκριμένο πτυχίο που να μην χρειάζεται να πηγαίνω σε δικαστήρια, γιατί είμαι και αρκετά αγχώδης. Πρόσφατα, κάποιος μου είχε αναφέρει το ναυτικό δίκαιο, αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει λίγα λόγια και γι’αυτό θα χαρώ πολύ αν μου εξηγήσει.

Μπορείς να ασχοληθείς με το εργατικό δίκαιο και να γίνεις εργατολογος... Ιδιαίτερα ενδιαφέρον και κερδοφόρο από όσο γνωρίζω 😊😊
H @butter_fly λογίστρια γράφει οτι είναι οχι δικηγόρος.
Μπήκα στην νομική για δεύτερο πτυχιο...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το παιδί που αναφέρεται στο μεταπτυχιακό που είναι στην blackrock είναι δικηγόρος τον ξέρω επί προσωπικού με το εν λογω μάστερ και ενα τίτλο CFA κατέληξε να ασχολείται με τα χρηματοοικονομικά και πιο συγκεκριμένα με τα αξιόγραφα σταθερής απόδοσης κοινός τα ομόλογα.Το άλλαξε εντελώς το αντικείμενο και πήγε σε άλλο κλάδο παρά το πρώτο πτυχίο του που ήταν στα νομικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπήκα στην νομική για δεύτερο πτυχιο...

Ααα συγνώμη καλές σπουδές τότε :hi:
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Hello! Σπουδάζω Νομική στο ΕΚΠΑ, οπότε ελπίζω να σε βοηθήσω. Η αλήθεια είναι ότι ντροπαλός και πτυχιούχος Νομικής είναι λίγο κακός συνδυασμός, γιατί το 90% των προοπτικών του πτυχίου Νομικής έχει να κάνει με τη συναναστροφή σου με κόσμο (δικηγόρος, δικαστής, εργατολόγος), και μάλιστα χρειάζεται πολλή αυτοπεποίθηση, για να μη σε φάνε οι μεγαλοσυνάδελφοι. :p Οποτε, ας δούμε μαζί τι μπορείς να κανεις με ένα πτυχίο Νομικής και μην αγχώνεσαι, θα τον βρεις τον δρόμο σου!
Είπες ότι δεν θέλεις να παρουσιάζεσαι σε δικαστήρια και είσαι πολύ ντροπαλή χωρίς καθόλου αυτοπεποίθηση, οποτε απορρίπτουμε κατευθείαν: δικηγόρος, δικαστής, εισαγγελέας, εργατολόγος.
Εάν σου αρέσει η διδασκαλία: τελειώνεις τη σχολή, κανεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ο,τι χρειάζεται και γίνεσαι καθηγήτρια Νομικής (αρκετά κορεσμενο και δύσκολο μέχρι να φτάσεις εκεί, αλλά είναι κι αυτό μια προοπτική και δεν πρέπει να την αγνοούμε).
Εάν σου αρέσει το έγκλημα: μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία ή σωφρονιστική υπάλληλος σε φυλακές (εδώ να τονίσω ότι, αν επιλέξεις να γίνεις εγκληματολόγος, δεν είναι απαραίτητο να μπεις Νομική, μπορείς να το κανεις από οποιαδήποτε σχολή).
Εάν σου αρέσουν τα θέματα διεθνούς δικαίου: διεθνολόγος, διπλωμάτης
Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να γίνεις νομικός σύμβουλος σε μικρές ή μεγάλες εταιρίες.

Καταλήγοντας, υπάρχουν αρκετά πράγματα να κάνει κάποιος με ένα πτυχίο Νομικής. Άποψη μου είναι να ψάξεις τα προγράμματα σπουδών και άλλων σχολών (Πολιτικές Επιστήμες, Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών κλπ), για να βρεις τι πραγματικά σου ταιριάζει, γιατί επαναλαμβάνω νομικός χωρίς γερό στομάχι και αυτοπεποίθηση δεν είναι νομικός. Εάν όμως αποφασίσεις ότι αυτό είναι που θέλεις να κανεις, τότε καλή σου επιτυχία!

ΥΓ: Για το ναυτικό δίκαιο που αναφέρεις δεν μπορώ να σου πω πληροφοριες, γιατί είναι μάθημα ελεύθερης επιλογής και δεν με ενδιαφέρει από άποψη μελλοντικής επαγγελματικής ενασχόλησης με αυτό, επομένως δεν θα το επιλέξω και δεν ξέρω τι προοπτικές προσφέρει.

Αυτά, καλή συνέχεια! :)
 

Marygeo

Νεοφερμένος

Η Marygeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου με έκανες πραγματικά να σκεφτώ πιο λογικά για ένα πτυχίο νομικής. Αν μπορείς να μου εξηγούσες με λίγα λόγια τι είναι ο εθνολόγος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Hello! Σπουδάζω Νομική στο ΕΚΠΑ, οπότε ελπίζω να σε βοηθήσω. Η αλήθεια είναι ότι ντροπαλός και πτυχιούχος Νομικής είναι λίγο κακός συνδυασμός, γιατί το 90% των προοπτικών του πτυχίου Νομικής έχει να κάνει με τη συναναστροφή σου με κόσμο (δικηγόρος, δικαστής, εργατολόγος), και μάλιστα χρειάζεται πολλή αυτοπεποίθηση, για να μη σε φάνε οι μεγαλοσυνάδελφοι. :p Οποτε, ας δούμε μαζί τι μπορείς να κανεις με ένα πτυχίο Νομικής και μην αγχώνεσαι, θα τον βρεις τον δρόμο σου!
Είπες ότι δεν θέλεις να παρουσιάζεσαι σε δικαστήρια και είσαι πολύ ντροπαλή χωρίς καθόλου αυτοπεποίθηση, οποτε απορρίπτουμε κατευθείαν: δικηγόρος, δικαστής, εισαγγελέας, εργατολόγος.
Εάν σου αρέσει η διδασκαλία: τελειώνεις τη σχολή, κανεις μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ο,τι χρειάζεται και γίνεσαι καθηγήτρια Νομικής (αρκετά κορεσμενο και δύσκολο μέχρι να φτάσεις εκεί, αλλά είναι κι αυτό μια προοπτική και δεν πρέπει να την αγνοούμε).
Εάν σου αρέσει το έγκλημα: μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία ή σωφρονιστική υπάλληλος σε φυλακές (εδώ να τονίσω ότι, αν επιλέξεις να γίνεις εγκληματολόγος, δεν είναι απαραίτητο να μπεις Νομική, μπορείς να το κανεις από οποιαδήποτε σχολή).
Εάν σου αρέσουν τα θέματα διεθνούς δικαίου: διεθνολόγος, διπλωμάτης
Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να γίνεις νομικός σύμβουλος σε μικρές ή μεγάλες εταιρίες.

Καταλήγοντας, υπάρχουν αρκετά πράγματα να κάνει κάποιος με ένα πτυχίο Νομικής. Άποψη μου είναι να ψάξεις τα προγράμματα σπουδών και άλλων σχολών (Πολιτικές Επιστήμες, Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών κλπ), για να βρεις τι πραγματικά σου ταιριάζει, γιατί επαναλαμβάνω νομικός χωρίς γερό στομάχι και αυτοπεποίθηση δεν είναι νομικός. Εάν όμως αποφασίσεις ότι αυτό είναι που θέλεις να κανεις, τότε καλή σου επιτυχία!

ΥΓ: Για το ναυτικό δίκαιο που αναφέρεις δεν μπορώ να σου πω πληροφοριες, γιατί είναι μάθημα ελεύθερης επιλογής και δεν με ενδιαφέρει από άποψη μελλοντικής επαγγελματικής ενασχόλησης με αυτό, επομένως δεν θα το επιλέξω και δεν ξέρω τι προοπτικές προσφέρει.

Αυτά, καλή συνέχεια! :)



Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου με έκανες πραγματικά να σκεφτώ πιο λογικά για ένα πτυχίο νομικής. Αν μπορείς να μου εξηγούσες με λίγα λόγια τι είναι ο εθνολόγος;
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν έχω κάποιες απορίες γι’αυτό μπήκα και στην απόφαση να γράψω εδώ. Τελείωσα θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο. Πέρασα πανεπιστήμιο κάτι που δεν ήθελα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι σοβαρά για νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει αυτό το επάγγελμα στο χαρακτήρα μου, είμαι αρκετά ντροπαλή και δεν έχω πολύ έως και καθόλου αυτοπεποίθηση. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί ως επάγγελμα, τι άλλο μπορείς να ακολουθήσεις με αυτό το πτυχίο. Επιπρόσθετα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια θέση με το συγκεκριμένο πτυχίο που να μην χρειάζεται να πηγαίνω σε δικαστήρια, γιατί είμαι και αρκετά αγχώδης. Πρόσφατα, κάποιος μου είχε αναφέρει το ναυτικό δίκαιο, αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει λίγα λόγια και γι’αυτό θα χαρώ πολύ αν μου εξηγήσει.

Καλησπέρα!
Αν η νομική είναι αυτό που σε ενδιαφέρει,καλά θα κάνεις να την κυνηγήσεις. Ως προς τις προοπτικές, πολλοί είναι αυτοί που θα σου πουν ότι είναι υπερκορεσμένο το επάγγελμα,χωρίς προοπτικές πια, ενώ άλλοι, μεγάλοι φαν του επαγγέλματος, θα σου το παρουσιάσουν σαν κάτι που σου εξασφαλίσει τρελές επιτυχίες και εισοδήματα. Φυσικά δεν ισχύει τίποτα από τα δύο.
Το καλό με τη σχολή είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με πολλούς κλάδους. Λόγω "ποικιλίας",λοιπόν,δύσκολα θα βρεθείς σε αδιέξοδο. Από κει και πέρα, εσύ θα κάνεις την επιλογή σου και θα προσπαθήσεις να την χτίσεις όσο καλύτερα μπορείς.
Αν θέλεις τη γνώμη μου, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να απορρίψεις τη μάχιμη δικηγορία λόγω άγχους. Δεν έχει μεγάλη σημασία το πώς νιώθεις τώρα,γιατί πολύ απλά αυτό θα αλλάξει με τον καιρό. Όταν μπήκα στη σχολή ήμουν τόσο ντροπαλή που ούτε το χέρι δεν σήκωνα για απορίες. Ενάμιση χρόνο μετά πήρα το θάρρος..!!

Ο "μεγάλος" διαχωρισμός στους κλάδους της νομικής είναι ο εξής : αστικά, ποινικά, δημόσια, εμπορικά και διεθνή.
Μέσα σε αυτόν τον πολύ γενικό διαχωρισμό χωράνε ένα σωρό ειδικεύσεις, πχ εργατικό,ναυτικό(που αναφέρθηκαν ήδη), φορολογικό, προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας, εταιρικό και πολλά πολλά άλλα. Μπαίνοντας στη σχολή θα έρθεις σε επαφή με διαφορά αντικείμενα και θα καταλάβεις τι σε τραβάει πιο πολύ και τι λιγότερο.

Αν δεν θέλεις δικηγορία, αλλά προτιμάς άλλον δρόμο που θα σου ανοίξει μέσω της δικηγορίας,είναι άλλη υπόθεση :whatever:

Πάντως,να ξέρεις, τη διαδικασία του δικαστηρίου δεν θα την γλιτώσεις έστω στην αρχή :lol:


@Κλημεντίνη δεν ξέρεις τι καλό μου έκανε αυτό που μόλις διάβασα!Ζωντάψε η ελπίδα μέσα μου:inlove:
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν το μεταπτυχιακό της νομικής σου παρέχει άδεια δικηγόρου και γενικά τι ισχύει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν το μεταπτυχιακό της νομικής σου παρέχει άδεια δικηγόρου και γενικά τι ισχύει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Οχι!Μονο το πτυχιο της νομικης σου εξασφαλιζει την δυνατοτητα ασκησης επαγγελματος, μετα απο την 18μηνη περατωση ασκησης σε καποιο δικηγορικο γραφειο ή σε καποιον δημοσιο οργανισμο και μετα απο τις αντιστοιχες εξετασεις του δικηγορικου συλλογου.Αυτα τα μεταπτυχιακα τυπου "Μεταπτυχιακο στο Διεθνες Δικαιο" δεν σε κανουν δικηγορο.Αντιστοιχα αμα τελειωσεις π.χ πολιτικες επιστημες και κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο στο ποινικο δικαιο ή στο αστικο, σε εχουν απορριψει και σε εχουν στειλει σπιτι σου.Δικηγορο σε κανει μονο το πτυχιο της Νομικης.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οχι!Μονο το πτυχιο της νομικης σου εξασφαλιζει την δυνατοτητα ασκησης επαγγελματος, μετα απο την 18μηνη περατωση ασκησης σε καποιο δικηγορικο γραφειο ή σε καποιον δημοσιο οργανισμο και μετα απο τις αντιστοιχες εξετασεις του δικηγορικου συλλογου.Αυτα τα μεταπτυχιακα τυπου "Μεταπτυχιακο στο Διεθνες Δικαιο" δεν σε κανουν δικηγορο.Αντιστοιχα αμα τελειωσεις π.χ πολιτικες επιστημες και κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο στο ποινικο δικαιο ή στο αστικο, σε εχουν απορριψει και σε εχουν στειλει σπιτι σου.Δικηγορο σε κανει μονο το πτυχιο της Νομικης.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση J!
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν το μεταπτυχιακό της νομικής σου παρέχει άδεια δικηγόρου και γενικά τι ισχύει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ενα μεταπτυχιακό στη Νομική σου προσφέρει μόνο εξειδικευμένες γνώσεις σε ένα νομικό κλάδο, πχ ποινικό, αστικό κλπ, γνωσεις που για να αφομοιώσεις και να κατανοήσεις πρέπει να έχεις ήδη βάσεις, πράγμα που σημαίνει ότι δύσκολα ένας απόφοιτος άλλης σχολής πέραν της Νομικής μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό. Όσο για αυτο που ρώτησες, κανένα μεταπτυχιακό σε καμία σχολή δεν δίνει άδεια άσκησης επαγγέλματος αντίστοιχη με αυτή του πτυχίου, με άλλα λόγια με μεταπτυχιακό στη Νομική δεν γίνεσαι δικηγόρος ή ο,τι άλλο μπορείς να κάνεις με ένα πτυχίο Νομικής, με μεταπτυχιακο στην Ιατρικη δεν γίνεσαι γιατρός κ.ο.κ. Κατα τη γνώμη μου ειναι και λίγο άχρηστο να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό στη Νομική, χωρίς να έχει πτυχίο Νομικής και νομίζω κιόλας οτι οι Νομικές της χώρας δυσκολα δέχονται για μεταπτυχιακό αποφοιτους αλλων σχολών, γιατί τι να τις κάνεις τις εξειδικευμένες γνωσεις πχ στο ποινικο δίκαιο αν δεν έχεις πρώτα διδαχθεί τα βασικά ποινικά μαθήματα. Άποψη μου βέβαια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου με έκανες πραγματικά να σκεφτώ πιο λογικά για ένα πτυχίο νομικής. Αν μπορείς να μου εξηγούσες με λίγα λόγια τι είναι ο εθνολόγος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Διεθνολόγος, οχι εθνολόγος, είναι αυτό που λέει το όνομα, ο νομικός που ασχολείται με θέματα διεθνούς δικαίου (αυτά που ακούμε τώρα στην τηλεόραση για υφαλοκρηπίδες, ΑΟΖ κλπ υπάγονται στο διεθνές δίκαιο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν έχω κάποιες απορίες γι’αυτό μπήκα και στην απόφαση να γράψω εδώ. Τελείωσα θεωρητική κατεύθυνση στο λύκειο. Πέρασα πανεπιστήμιο κάτι που δεν ήθελα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι σοβαρά για νομική αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει αυτό το επάγγελμα στο χαρακτήρα μου, είμαι αρκετά ντροπαλή και δεν έχω πολύ έως και καθόλου αυτοπεποίθηση. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί ως επάγγελμα, τι άλλο μπορείς να ακολουθήσεις με αυτό το πτυχίο. Επιπρόσθετα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια θέση με το συγκεκριμένο πτυχίο που να μην χρειάζεται να πηγαίνω σε δικαστήρια, γιατί είμαι και αρκετά αγχώδης. Πρόσφατα, κάποιος μου είχε αναφέρει το ναυτικό δίκαιο, αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει λίγα λόγια και γι’αυτό θα χαρώ πολύ αν μου εξηγήσει.

Πολύ συνοπτικά, ελλείψει χρόνου, οι κύριες προοπτικές που έχουν ως βάση το πτυχίο νομικής σχολής είναι τα επαγγέλματα του δικηγόρου, του δικαστή, του εισαγγελέα, του συμβολαιογράφου, του νομικού συμβούλου, του διαιτητή, του διπλωμάτη, του καθηγητή ΑΕΙ, του καθηγητή δευτεροβάθμιας(ΚΠΑ, Πολιτική Παιδεία και τα σχετικά), διάφορες άλλες δημοσιοϋπαλληλικές θέσεις, τόσο εγχώριες όσο και κοινοτικές, δηλαδή στο πλαίσιο της ΕΕ, στελέχωση διοικητικών αρχών, ενώ με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά μπορείς να ασχοληθείς με φοροτεχνικά ζητήματα, με τα χρηματοοικονομικά κ.α.

Μη σε απασχολεί το άγχος σου για τη μάχιμη δικηγορία. Στα χρόνια που θα ακολουθήσουν θα διευρυνθούν οι ορίζοντές σου και μέσα από τη φοιτητική ζωή θα ενηλικιωθείς εν τοις πράγμασι, οπότε μπορεί να εκπλαγείς με το πώς θα είναι ο χαρακτήρας σου τότε.

Το ναυτικό δίκαιο είναι από τα πιο υποσχόμενα για καλή επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας. Ουσιαστικά επιλαμβάνεσαι των νομικών ζητημάτων των ναυτιλιακών εταιρειών. Γι’ αυτό και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να μένεις μόνιμα στην Αθήνα, από τη στιγμή που η πλειονότητα των εταιρειών την έχουν ως καταστατική έδρα και το κέντρο των δραστηριοτήτων τους είναι ο Πειραιάς.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπον θα μιλησω για το επαγγελμα του δικηγορου εχοντας περασει και απο αυτο.:)
Εχει να κανει με πολλα αναλογα αν θελετε το αντικειμενο πχ αλλος ασχολειται μονο με τα εργατικα αλλος με τα ποινικα,με τις ποινικες υποθεσεις,αλλος με τις αστικες,αλλος ασχολειται με ολες σχεδον,καποιοι εχουν ας πουμε κατεξοχην ειδικευση σε εναν κλαδο,οποτε και οι πελατες τους τους επιλεγουν αναλογα με τη φημη ναι και την ικανοτητα βεβαιως.
Ως αποφοιτος της Νομικης Σχολης πρεπει να επιλεξεις το συλλογο που θα εγγραφεις και θα εχεις επιλεξει και το δικηγορικο γραφειο στο οποιο θα κανεις το 18μηνο της ασκησης σου,(εδω πληροφορια μπορεις την ασκηση σου να την κανεις σε διαφορετικα γραφεια,δηλαδη να φυγεις απο το πρωτο να πας σε ενα αλλο κλπ,οπως επισης να την κανεις και σε καποιο Υπουργειο/ΝΣΚ ή Ελεγκτικο Συνεδριο ή οπουδηποτε βγαινουν θεσεις που παιρνουν ασκουμενους δικηγορους αυτα τα ψαχνεις αναλογα ή ακομα και στα δικαστηρια αναλογα τις διαθεσιμες θεσεις που βγαινουν καθε φορα ή ακομα και στο εξωτερικο οπως και το Πρόγραμμα ανταλλαγής ασκουμένων για πρακτική άσκηση στο εξωτερικό από την ELSA Greece),επισης κανεις εγγραφη και στα Ταμεια ως ασκουμενος δικηγορος, και στην Εφορια μετα το περας των εξετασεων του συλλογου και τη ληψη της αδειας και την αιτηση στο Υπουργειο Δικαιοσυνης για να βγει το ΦΕΚ διορισμου σου,κανεις εναρξη ως επαγγελματιας και επισης ειναι μια διαδικασια, προσκομιζεις και στα ταμεια τα αναλογα εγγραφα και στην εφορια φυσικα και ξεκινας.
Μπορεις να επιλεξεις να ανοιξεις μονος σου ενα γραφειο ή να εισαι συνεργατης με αλλους δικηγορους σε γραφειο που δουλευετε πολλοι μαζι σα συνεργατες. Η δικηγορία είναι ένα απαιτητικό και ανταγωνιστικό επάγγελμα από τη φύση του.
Σε θελει διαρκως να εισαι σε μια εγρηγορση οχι μονο για το πως θα εξυπηρετησεις τον πελατη,με την εννοια ας πουμε για ακινητα πρεπει να τρεξεις να βγαλεις πιστοποιητικα διαφορα,για οτιδηποτε αφορα η καθε υποθεση,να πρεπει να τον υπερασπιστεις σε ενα αυτοφωρο που θα γινει στις 3 τα ξημερωματα για παραδειγμα,θα σε καλεσει,να πρεπει να εισαι διαρκως σε μια ασταματητη ροη και κινηση,οχι μονο για τα διαδικαστικα αλλα και να ενημερωνεσαι νομολογιακα ωστε να μπορεις να υπερασπιστεις με ακριβεια τα αιτηματα του καθε πελατη.
Θελει να εχεις ανεση στο επικοινωνιακο κομματι βεβαιως,σαφως και δε νοειται δικηγορος ελλιπης επιχειρηματων,ολο αυτο το δουλευεις και το εξελισσεις οσο περνανε τα χρονια ακομα και ως φοιτητης αν εργαζοσουν ας πουμε σε καποιο γραφειο και ειχες μια καποια εμπειρια ,ως ασκουμενος εννοειται επειτα και ως δικηγορος πλεον.
Εχει μια μεγαλη ευελιξια ναι και σου δινει κινητρο να ασχοληθεις και με επιμερους θεματα,με τη Διαμεσολάβηση
για παραδειγμα που ειναι σχετικα προσφατος ορος.Η δικηγορια συνεπως μαθαινεται στην πραξη και επειδη κανείς δεν γεννήθηκε να γνωρίζει τα πάντα, απλα ρωτάς και αναζητάς συνεχώς την εμπειρία των παλαιότερων συναδέλφων.
Μεσα απο ολα αυτα λοιπον χτιζεις την πελατεια σου,τις εμπειριες σου ναι και δημιουργεις νεες και φυσικα το ταξιδι δεν τελειωνει εκει. Δικηγόρος Σημαίνει "Συλλειτουργός της Δικαιοσύνης" ,ειναι μια χαρακτηριστικη φραση οτι ακομα και αν το αποτελεσμα για ενα δικηγορο εχει να κανει με μια μη επιτυχη εκβαση μιας υποθεσης,αυτο δεν αναιρει την ικανοτητα του για παραδειγμα,δεν εξαρταται η εκβαση και το αποτελεσμα της υποθεσης αν θελετε απο το δικηγορο αλλα απο το δικαστη, ο οποιος ειναι και αυτος που ειναι και ο τελικος κριτης μιας υποθεσης,και δικαιωνει ή οχι αντιστοιχα αναλογα με το αποτελεσμα της υποθεσης, το εργο του δικηγορου.
Επομενως και τα ασχημα υπαρχουν μεσα στη ζωη μας και οι αποτυχιες βεβαιως,το κυριως ειναι να ελισσομαστε με ικανοτητα που την εξελισσουμε μεσα απο ολα αυτα.Γιατι ολα τελικα ειναι εμπειριες.

Αν με ρωτουσε καποιος αν θα ξαναεπελεγα το συγκεκριμενο επαγγελμα ή τη σχολη,ναι θα τα ξαναεπελεγα ξανα και ξανα ! Γιατι με διαμορφωσε και με εκανε να βλεπω και να σκεφτομαι καποια πραγματα εντελως αλλιως, οπως τα εβλεπα ας πουμε οταν ημουν μαθητρια.

Καλη επιτυχια σε οσους δινουν,σε οσους στοχευουν στη Νομικη,αν αυτο ειναι το ονειρο σας,παλεψτε και μην τα παρατησετε ποτέ!Θα με θυμηθειτε.:)Σας ευχαριστω.


Υ.Γ.:Νίκος Καζαντζάκης — "Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά. Μια αστραπή η ζωή μας… μα προλαβαίνουμε."
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι περίπου η περίοδος της άσκησης; Ισχύουν αυτά που ακούω για χαμηλότατες (έως εξευτελιστικές) απολαβές; Ο ασκούμενος μαθαίνει κάτι στην πράξη, ή κάνει μόνο τις αγγαρείες;

Όχι ότι το θεωρώ κρίσιμο παράγοντα για να επιλέξω σχολή (είμαι σίγουρος πλέον ότι αυτό θέλω - όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος σε αυτή την ηλικία), αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα με περιμένει μετά την αποφοίτησή μου (εφόσον περάσω :lol:).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι περίπου η περίοδος της άσκησης; Ισχύουν αυτά που ακούω για χαμηλότατες (έως εξευτελιστικές) απολαβές; Ο ασκούμενος μαθαίνει κάτι στην πράξη, ή κάνει μόνο τις αγγαρείες;

Όχι ότι το θεωρώ κρίσιμο παράγοντα για να επιλέξω σχολή (είμαι σίγουρος πλέον ότι αυτό θέλω - όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος σε αυτή την ηλικία), αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα με περιμένει μετά την αποφοίτησή μου (εφόσον περάσω :lol:).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!
Κοιταξε ειναι οπως λειτουργει ενα δικηγορικο γραφειο, θα κανεις και αγγαρειες ναι, θα καταθετεις δικογραφα, θα τα γραφεις, θα τα ελεγχεις, θα τρεχεις να προλαβεις προθεσμίες αναλογα φυσικα και τη δουλεια που εχει το γραφειο, να τρεχεις σε υποθηκοφυλακεια κλπ οτι κανει ενας δικηγορος εκτος απο τη δικη γιατι εκει θα εχεις τις παραστασεις οπου πρεπει να τις κανεις ολες.
Βεβαια ασκηση μπορεις να κανεις και σε καποιο συμβολαιογραφειο ή μεσα στα δικαστηρια οπου ανακοινωνουν οτι θα παρουν ασκουμενους ή σε καποιο υπουργειο ή ευρυτερο δημοσιο τομεα αναλογα με τις θεσεις ετσι?
Οι απολαβες ναι καποιες ειναι ικανοποιητικες καποιες αλλες οχι, αναλογα και το γραφειο και αναλογα και τη γενικοτερη κατασταση, ας πουμε τωρα με κοβιντ πολλοι εκαναν περικοπές σε μισθους οχι μονο ασκουμενων αλλα και δικηγορων τελειωμενων.
Ειναι πολλα.
Υπάρχει και το https://www.eanda.gr/
Οπου μαθαινεις ολα οσα σε αφορουν φυσικα μαζι με το αναλογο σαιτ του δικηγορικου σου συλλογου.
Ειναι ωραιο επαγγελμα, υποτιμηθηκε θα ελεγα λογω της κρισης μετα το 2010 και υστερα, να φανταστεις υπαρχουν συνάδελφοι που χρωστανε ασφαλιστικες εισφορες απο το 2016 και εχουν κανει διακανονισμο.
Φυσικα μαθαινεις πραγματα, φυσικα θα κοντραριστεις κιολας, φυσικα και θα σε επιπληξουν οπως συμβαινει σε καθε δουλεια πιστευω.
Εκτος αν ειναι οικογενειακο το γραφειο οποτε εκει θα εχεις αλλη αντιμετωπιση.
Καλη δυναμη ευχομαι και να μη σταματας τα ονειρα σου! Να εισαι καλα! 😊👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι περίπου η περίοδος της άσκησης; Ισχύουν αυτά που ακούω για χαμηλότατες (έως εξευτελιστικές) απολαβές; Ο ασκούμενος μαθαίνει κάτι στην πράξη, ή κάνει μόνο τις αγγαρείες;

Όχι ότι το θεωρώ κρίσιμο παράγοντα για να επιλέξω σχολή (είμαι σίγουρος πλέον ότι αυτό θέλω - όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος σε αυτή την ηλικία), αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα με περιμένει μετά την αποφοίτησή μου (εφόσον περάσω :lol:).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!
Δες @Aspiring Lawyer

Screenshot_2021-03-13-16-43-16.jpg


Screenshot_2021-03-13-16-43-56.jpg
Screenshot_2021-03-13-16-45-42.jpg
Screenshot_2021-03-13-16-46-12.jpg
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες @EvanescenceQ !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top