Το επάγγελμα του δικηγόρου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όπως είπα πριν, πρακτικές που εφαρμόζονται στο εξωτερικό δεν είναι απαραιτήτως ορθές και αναγκαίες και κατά συνέπεια δεν είναι απαραίτητο να εφαρμοστούν και εδώ (γενικά διαφωνώ με αντιγραφές θεσμών, διαδικασιών και πρακτικών που δεν ανταποκρίνονται στα ελληνικά δεδομένα). Σίγουρα πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές αλλά οι αλλαγές δεν θα έρθουν μία μέρα μέσω ενός ψηφισμένου νόμου. Και τούτο γιατί θα πρέπει να προηγηθεί μια αλλαγή νοοτροπίας. Ακόμη και αν με νόμο αυστηροποιηθεί η διαδικασία απόκτησης της δικηγορικής ιδιότητας αν δεν αλλάξει η νοοτροπία θα γυρίσουμε πολύ γρήγορα πάλι πίσω.

Mπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις αναλυτικά τι σημαίνει ο όρος "Ελληνικά δεδομένα"; Το ακούω συχνά ως επιχείρημα διαφορετικότητας ή άρνησης της πραγματικότητας και εξηγώ. Από τη στιγμή που δεν συντρέχουν λόγοι κατωτερότητας ή ρατσισμού από δυτικά έθνη προς το Ελληνικό έθνος, ποιος ο λόγος να επιδιώκουμε τέτοιες διαφορετικότητες (μονομερώς) από τη στιγμή που η πραγματικότητα αποδεικνύει ότι όσοι λαοί δεν ακολουθούν συγκεκριμένα οικονομικά και κοινωνικά μοντέλα, οι χώρες τους είναι σε ύφεση, ανεργία και χαμένες γενιές νέων ανθρώπων;

Αν υπάρχει κάτι άλλο από αυτό, προσωπικά να αρχίσω να νιώθω υπο-ανθρώπινο είδος έναντι του Σουηδού που έφτιαξε τη χώρα του στα "Σουηδικά δεδομένα" αλλά τα δεδομένα αυτά δεν είναι ούτε Γερμανικά, ούτε Γαλλικά ...αλλά υπάρχει μια κοινή γραμμή λογικής που όλοι αυτοί οι παράξενοι ξένοι (η γενική ταμπέλα του Έλληνα φραπεδιάρη προς του δυτικούς) συμφωνούν σε 10 βασικά πράγματα για το πως ένα κράτος πρέπει να υπάρχει και προοδεύουν στο μέλλον. Αντιθέτως εμείς λιβανίζουμε το παρελθόν χωρίς να έχουμε μια πρόταση για το παρόν και το μέλλον. Αντί να γιορτάσουμε τα 200 χρόνια από τον ξεσηκωμό του έθνους, μπορούμε να βρούμε 10 επιστημονικές λύσεις Ελληνικής προέλευσης τα τελευταία 200 χρόνια που να πήγαν την ανθρωπότητα ένα βήμα παραπέρα; Είμαστε 200 χρόνια χωρίς ισλαμικό χαλιφάτο και ...κάτι δεν κολλάει για τους 55.000 δικηγόρους.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Mπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις αναλυτικά τι σημαίνει ο όρος "Ελληνικά δεδομένα"; Το ακούω συχνά ως επιχείρημα διαφορετικότητας ή άρνησης της πραγματικότητας και εξηγώ. Από τη στιγμή που δεν συντρέχουν λόγοι κατωτερότητας ή ρατσισμού από δυτικά έθνη προς το Ελληνικό έθνος, ποιος ο λόγος να επιδιώκουμε τέτοιες διαφορετικότητες (μονομερώς) από τη στιγμή που η πραγματικότητα αποδεικνύει ότι όσοι λαοί δεν ακολουθούν συγκεκριμένα οικονομικά και κοινωνικά μοντέλα, οι χώρες τους είναι σε ύφεση, ανεργία και χαμένες γενιές νέων ανθρώπων;

Αν υπάρχει κάτι άλλο από αυτό, προσωπικά να αρχίσω να νιώθω υπο-ανθρώπινο είδος έναντι του Σουηδού που έφτιαξε τη χώρα του στα "Σουηδικά δεδομένα" αλλά τα δεδομένα αυτά δεν είναι ούτε Γερμανικά, ούτε Γαλλικά ...αλλά υπάρχει μια κοινή γραμμή λογικής που όλοι αυτοί οι παράξενοι ξένοι (η γενική ταμπέλα του Έλληνα φραπεδιάρη προς του δυτικούς) συμφωνούν σε 10 βασικά πράγματα για το πως ένα κράτος πρέπει να υπάρχει και προοδεύουν στο μέλλον. Αντιθέτως εμείς λιβανίζουμε το παρελθόν χωρίς να έχουμε μια πρόταση για το παρόν και το μέλλον. Αντί να γιορτάσουμε τα 200 χρόνια από τον ξεσηκωμό του έθνους, μπορούμε να βρούμε 10 επιστημονικές λύσεις Ελληνικής προέλευσης τα τελευταία 200 χρόνια που να πήγαν την ανθρωπότητα ένα βήμα παραπέρα; Είμαστε 200 χρόνια χωρίς ισλαμικό χαλιφάτο και ...κάτι δεν κολλάει για τους 55.000 δικηγόρους.
Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα τότε όλα τα ευρωπαϊκά κράτη θα είχαν ίδια νομοθεσία, ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα, ίδιο τρόπο οργάνωσης του κρατικού μηχανισμού κ.λ.π. Αν για παράδειγμα συγκρίνεις τα τρία πιο σημαντικά εκπαιδευτικά συστήματα στην Ευρώπη που κατά τη γνώμη μου είναι το αγγλικό, το γερμανικό και το γαλλικό θα διαπιστώσεις ότι, αν και εξαιρετικά, έχουν πολλές σημαντικές διαφορές ως προς τους στόχους, το περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών, τον τρόπο οργάνωσης και διοίκησης των πανεπιστημίων κ.λ.π. Άλλο δίκαιο έχει η Αγγλία (common law), άλλο δίκαιο έχει η Γαλλία και άλλο η Γερμανία (το Γαλλικό είναι πιο ατομοκεντρικό από το Γερμανικό), άλλο εκλογικό σύστημα έχει η Αγγλία, άλλο η Γερμανία άλλο η Γαλλία. Σίγουρα υπάρχουν κοινές αξίες που ενώνουν αυτά τα κράτη, ωστόσο το καθένα διατήρησε τη φυσιογνωμία του. Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν βρήκε τον βηματισμό της. Σε αντίθεση με τα προαναφερθέντα κράτη που διαμόρφωσαν θεσμούς που ταίριαζαν στα δικά τους δεδομένα, η Ελλάδα υιοθετούσε θεσμούς και λογικές των δυτικών κρατών που δεν ταίριαζαν με την ιδιοσυγκρασία του ελληνικού λαού. Η διοίκηση της χώρας είναι βασισμένη στο γαλλικό μοντέλο, η ποινική δικαιοσύνη στο γερμανικό, η εμπορική νομοθεσία στο γαλλικό, ο αστικός κώδικας έχει κάτι από γερμανικό και ελβετικό αστικό κώδικα κ.λ.π. Με όλα αυτά λοιπόν προέκυψε ένας αχταρμάς καθώς δεν έδεναν αρμονικά μεταξύ τους!!! Η Αγγλία, η Γαλλία και η Γερμανία είναι πετυχημένα κράτη ακριβώς γιατί δεν έκαναν copy-paste. Αυτή είναι η άποψη μου!!!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
εσύ για αρχή θα έλεγα να δεις καλά το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, να βεβαιωθείς ότι είναι κάτι που σου αρέσει και άσε την άσκηση και το μετά, έχεις καιρό μπροστά σου πολύ! Η νομική είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, αλλάζει σε μεγάλο βαθμό την άποψή σου για τον κόσμο και το πώς βλέπεις τα πράγματα, αλλά έχει μια δυσκολία. Δεν έχει κανένα κοινό με ό,τι ήξερες ως τώρα στο σχολείο, πράγμα που κάνει την προσαρμογή στα πρώτα χρόνια δύσκολη. Αν έχεις γονιό στο επάγγελμα, μη το σκέφτεσαι καθόλου, αν δεν έχεις, σε καμία περίπτωση δε θα σου πω μη το κάνεις, θα σου πω απλά βεβαιώσου ότι ξέρεις που πας και είσαι βέβαιος -όσο μπορείς να είσαι- ότι σου αρέσει. Ξέρεις, καμιά φορά ενθουασιαζόμαστε με κάτι χωρίς να πολυξέρουμε σε βάθος.

Συγγνώμη, αλήθεια δε θέλω να σε ξενερώσω, φαντάζομαι δεν είναι ό,τι καλύτερο να σου ρίχνουν κρύο νερό στον ενθουσιασμό σου, πάρτο σα συμβουλή!
Καλησπέρα!

Βεβαίως, έχετε απόλυτο δίκιο. Φυσικά έχω ήδη ψάξει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά το είδα ξανά τώρα μιας και το αναφέρατε - εξακολουθεί να ελκύει το ενδιαφέρον μου. Η νομική είναι κάτι που θέλω αρκετά χρόνια, σαν να με "τράβαγε", αλλά το έχω εξετάσει και πολύ πιο ενδελεχώς για να καταλήξω σε μία όσο το δυνατόν πιο συνειδητή απόφαση.

Εννοείται ότι οι απορίες μου ήταν αρκετά μακριά από το σήμερα, αλλά υπάρχουν και ήθελα να τις λύσω όσο γίνεται για να έχω πληρέστερη εικόνα. Έχω μιλήσει και με δικαστικούς και με δικηγόρους για τη σχολή και το επάγγελμα για άλλες, πιο "κοντινές" απορίες. Γονιό δεν έχω στο επάγγελμα είναι η αλήθεια.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή και δεν υπάρχει κανένας λόγος απολογίας, άλλωστε η αλήθεια και η ψυχρή, θα έλεγα, αναπαράσταση της πραγματικότητας είναι τις περισσότερες φορές απαραίτητες για να οδηγούμαστε σε σωστές αποφάσεις. Εξάλλου δε θέλω να ζω σε μια πλάνη, ένα ροζ συννεφάκι - προτιμώ να ακούω τα πράγματα όπως έχουν.

Να είστε καλά!

Υ.Γ.: Πολύ μου αρέσει το όνομα χρήστη miss marple! Σχετίζεται με τον Ηρακλή Πουαρό που έχω για άβαταρ. :)
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Βεβαίως, έχετε απόλυτο δίκιο. Φυσικά έχω ήδη ψάξει το πρόγραμμα σπουδών, αλλά το είδα ξανά τώρα μιας και το αναφέρατε - εξακολουθεί να ελκύει το ενδιαφέρον μου. Η νομική είναι κάτι που θέλω αρκετά χρόνια, σαν να με "τράβαγε", αλλά το έχω εξετάσει και πολύ πιο ενδελεχώς για να καταλήξω σε μία όσο το δυνατόν πιο συνειδητή απόφαση.

Εννοείται ότι οι απορίες μου ήταν αρκετά μακριά από το σήμερα, αλλά υπάρχουν και ήθελα να τις λύσω όσο γίνεται για να έχω πληρέστερη εικόνα. Έχω μιλήσει και με δικαστικούς και με δικηγόρους για τη σχολή και το επάγγελμα για άλλες, πιο "κοντινές" απορίες. Γονιό δεν έχω στο επάγγελμα είναι η αλήθεια.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή και δεν υπάρχει κανένας λόγος απολογίας, άλλωστε η αλήθεια και η ψυχρή, θα έλεγα, αναπαράσταση της πραγματικότητας είναι τις περισσότερες φορές απαραίτητες για να οδηγούμαστε σε σωστές αποφάσεις. Εξάλλου δε θέλω να ζω σε μια πλάνη, ένα ροζ συννεφάκι - προτιμώ να ακούω τα πράγματα όπως έχουν.

Να είστε καλά!

Υ.Γ.: Πολύ μου αρέσει το όνομα χρήστη miss marple! Σχετίζεται με τον Ηρακλή Πουαρό που έχω για άβαταρ. :)

Ωραία, χαίρομαι πολύ που το έχεις ψάξει αρκετά! Εύχομαι να σου έρθουν όλα ακριβώς όπως τα θέλεις, όταν έρθει η ώρα. Χαίρομαι που δεν παρεξήγησες, απλώς ήμουν κάποτε κι εγώ σε αυτή τη φάση, και, αν και ποτέ δε μετάνιωσα την επιλογή μου, δυσκολεύτηκα σε κάποιες φάσεις και υποσχέθηκα όποτε περνάει απ'το χέρι μου, να λέω 2-3 πράγματα σε μελλοντικούς υποψήφιους φοιτητές!

Υ.Σ. -> Άσε παιδάκι μου τον πληθυντικό, αισθάνομαι υπέργηρη :/:
 

Newuser

Νεοφερμένος

Η Newuser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Ο ασκουμενος δικηγόρος λογίζεται ως αρχάριος δικηγόρος ή ως κάποιος που προετοιμαζεται να γίνει δικηγόρος αλλά δεν είναι ακόμα; Πιο συγκεκριμένα, αν κανείς ολοκληρώσει την 18μηνη άσκησή του και μετά δουλέψει 6 μήνες ως επίσημος πλέον δικηγόρος, θα έχει ολοκληρώσει προϋπηρεσία 2 ετών ή η προϋπηρεσία αρχίζει να υπολογίζεται μετά την 18μηνη άσκηση; Επίσης, η άσκηση μπορεί να γίνει και σε δημόσιες νομικές υπηρεσίες;
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Γειά σας. Ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Ο ασκουμενος δικηγόρος λογίζεται ως αρχάριος δικηγόρος ή ως κάποιος που προετοιμαζεται να γίνει δικηγόρος αλλά δεν είναι ακόμα; Πιο συγκεκριμένα, αν κανείς ολοκληρώσει την 18μηνη άσκησή του και μετά δουλέψει 6 μήνες ως επίσημος πλέον δικηγόρος, θα έχει ολοκληρώσει προϋπηρεσία 2 ετών ή η προϋπηρεσία αρχίζει να υπολογίζεται μετά την 18μηνη άσκηση; Επίσης, η άσκηση μπορεί να γίνει και σε δημόσιες νομικές υπηρεσίες;
Ο ασκούμενος μπορεί να κάνει κάποιες περιορισμένες ενέργειες που είναι αμιγώς "δικηγορικές"(π.χ. κατάθεση δικογράφων, παράσταση σε υπόθεση μικροδιαφορών) αλλά ουσιαστικά προετοιμάζεται για να γίνει δικηγόρος. Εάν η προϋπηρεσία 2 ετών εννοεί να είσαι δικηγόρος, ο χρόνος πρακτικά ξεκινάει μετά την άσκηση και συγκεκριμένα από τη μέρα που θα ορκιστείς ως δικηγόρος, που δυστυχώς συμβαίνει αρκετούς μήνες αφότου δώσεις εξετάσεις. Η άσκηση μπορεί να γίνει και στο δημόσιο, όπως στο Υπ.Δικαιοσύνης, το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, σε δήμο κ.ά. Βγαίνουν κατά καιρούς προκηρύξεις για άσκηση σε διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου.
 

Newuser

Νεοφερμένος

Η Newuser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου... Αυτό που μου είπες ότι βγαίνουν και στο δημοσιο είναι ευχάριστο αλλά για το ότι η δικηγορική προϋπηρεσία ξεκινάει μετά την άσκηση με στεναχωρεί... Ξέρεις γιατί; γιατί τώρα προετοιμαζομαι για κατατακτηριεσ νομικής και σκεφτόμουν ότι αν μπω πρώτα ο Θεός και τελειώσω την σχολή και την άσκηση, θα εχω φτάσει ακριβώς στο όριο ηλικίας που χρειάζεται για να μπω στην Σχολή Δικαστικών Λειτουργών... Αλλά λέγει εκεί ότι πρέπει να έχεις 2 έτη άσκηση δικηγοριας... Δεν πειράζει θα δω τι θα κάνω. Και παλι ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου... Αυτό που μου είπες ότι βγαίνουν και στο δημοσιο είναι ευχάριστο αλλά για το ότι η δικηγορική προϋπηρεσία ξεκινάει μετά την άσκηση με στεναχωρεί... Ξέρεις γιατί; γιατί τώρα προετοιμαζομαι για κατατακτηριεσ νομικής και σκεφτόμουν ότι αν μπω πρώτα ο Θεός και τελειώσω την σχολή και την άσκηση, θα εχω φτάσει ακριβώς στο όριο ηλικίας που χρειάζεται για να μπω στην Σχολή Δικαστικών Λειτουργών... Αλλά λέγει εκεί ότι πρέπει να έχεις 2 έτη άσκηση δικηγοριας... Δεν πειράζει θα δω τι θα κάνω. Και παλι ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια.

To γεγονός ότι οι φοιτητές Νομικής κατά κύριο λόγο μέχρι την άσκηση, δεν έχουν καμία ιδέα για την δικηγορία σαν επάγγελμα είναι από τα αρνητικά του εκπαιδευτικού συστήματος. Γι' αυτό και η πλειονότητα των ασκούντων δικηγόρων ως επάγγελμα, γράφουν τις αγωγές τους μέσω υποδειγμάτων κατά κύριο λόγο επειδή αγνοούν πολλά πράγματα μεταξύ των εδράνων και της δικηγορικής πράξης. Στην Ελλάδα γενικά υπάρχει μια αρνητικότητα στην κανονική πρακτική από μικρή ηλικία, εννοώντας μέσα από την φάση των σπουδών και όχι μόνο στην Νομική. Αυτό καλλιεργήθηκε την προηγούμενη δεκαετία τουλάχιστον επειδή οι αριστερές νεολαίες του αριστερού και δεξιού χώρου, θεωρούσαν ότι πάσης μορφής πρακτική ευνοεί το κεφάλαιο. Υπήρχε και υπάρχει μάλλον (?) η ιδεολογική χολέρα ότι "Οι σπουδές και το δημόσιο Πανεπιστήμιο θα πρέπει να ικανοποιούν μόνο την αγνή μορφή γνώσης (για τη γνώση) και καμία μορφή εργασίας"...έτσι έλεγαν. Μάλιστα αυτή η γραμμή είχε και έχει επιπτώσεις και στον τρόπο που διδάσκονται πολλά μαθήματα αλλά και το πολύ χαμηλό αντίκρισμα που έχει το Ελληνικό Πανεπιστημιακό πτυχίο γενικά στις εργασιακές προκλήσεις του σήμερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top