Απορία στις κρούσεις

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας!! Εκανα ένα πέρασμα στην τράπεζα θεμάτων της φυσικής προσανατολισμού β λυκείου και συνάντησα αυτό το θέμα, το οποίο αν και βατό μου δημιούργησε μια απορία. Εφόσον το ζητούμενο είναι το ποσοστό της κινητικής ενέργειας του αρχικού σώματος που μετατράπηκε σε θερμότητα, γιατί οι λύσεις βρίσκουν το Καρχ και Κτελ του συστήματος των σωμάτων...; Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! :)
IMG_20220503_192220.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Γεια σας!! Εκανα ένα πέρασμα στην τράπεζα θεμάτων της φυσικής προσανατολισμού β λυκείου και συνάντησα αυτό το θέμα, το οποίο αν και βατό μου δημιούργησε μια απορία. Εφόσον το ζητούμενο είναι το ποσοστό της κινητικής ενέργειας του αρχικού σώματος που μετατράπηκε σε θερμότητα, γιατί οι λύσεις βρίσκουν το Καρχ και Κτελ του συστήματος των σωμάτων...; Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! :)
View attachment 101803
Κοίτα λαμβάνουμε υπόψιν ότι η κρούση είναι φαινόμενο αμελητέας χρονικής διάρκειας, οπότε η δυναμική ενέργεια των σωμάτων δε μεταβάλλεται. Συνεπώς η μεταβολή της μηχανικής ενέργειας του συστήματος οφείλεται στη μεταβολή της κινητικής ενέργειας των σωμάτων.
Αρα Q= Kαρχ - Κτελ

Υ. Γ Αυτή είναι η ουσία, αλλά επειδή προσωπικά είμαι πολύ φειδωλή στα λεγόμενα μου ώρες ώρες θα σου ταγκάρω και τον @Samael, αν θέλεις κάποια πιο εκτενή ανάλυση (αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται να ειπωθεί κάτι επιπλέον :P ) και ας ελπίσουμε ότι θα σου απαντήσει, γιατί είναι ένα σκέτο πτώμα σήμερα :hehe: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γεια σας!! Εκανα ένα πέρασμα στην τράπεζα θεμάτων της φυσικής προσανατολισμού β λυκείου και συνάντησα αυτό το θέμα, το οποίο αν και βατό μου δημιούργησε μια απορία. Εφόσον το ζητούμενο είναι το ποσοστό της κινητικής ενέργειας του αρχικού σώματος που μετατράπηκε σε θερμότητα, γιατί οι λύσεις βρίσκουν το Καρχ και Κτελ του συστήματος των σωμάτων...; Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! :)
View attachment 101803
Επειδη η κρουση ειναι ανελαστικη (πλαστικη) ισχυει Κολ(αρχικο)= Κολ(τελικο) + Q, καθως ενα μερος της αρχικης κινητικης ενεργειας μετατρεπεται σε θερμοτητα. Δηλαδη για να βρεις το ζητουμενο ποσοστο θα πρεπει να υπολογισεις την θερμοτητα που παρηχθη και να πεις οτι ειναι ισο με [Q/Κολ(αρχικο)] x 100%
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top