Απορίες για την ελάχιστη βάση εισαγωγής

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις ΕΒΕ. Είδα ότι στη σχολη νηπιαγωγών έχει 0,80 η οποία όμως βρίσκεται και στα 4 πεδία. Διάβασα ότι ότι το 0,80 θα πολλαπλασιαστεί με το μέσο όρο των οικονομικών που βγάζει τον χαμηλο συνολικό μέσο όρο. Το υπολόγισα στο περίπου με βάση τα περσινά, και έβγαινε περίπου στα 7.000-7.500 μόρια. Δεν μπορω να καταλάβω όμως πως γίνεται αυτό αφού η χαμηλοτερη βάση της σχολής έχει 9.900, πως γίνεται ξαφνικά να φτάσει τόσο χαμηλά. Εάν ξέρεις κανείς πως υπολογίζονται ,να μου πει. Ευχαριστω!!!!😊
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
μπορεις να δεις το παρακατω παραδειγμα

 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
μπορεις να δεις το παρακατω παραδειγμα

Άρα ουσιαστικά εάν μια σχολη βγάλει με την ΕΒΕ 8.000 μόρια, αλλά ο μέσος όρος που βγάλει το υπουργειο παιδείας είναι 10, πρέπει για να την πιάσεις να βγάλεις πάνω από 10; Γιατί πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω το σκεπτικό τους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Άρα ουσιαστικά εάν μια σχολη βγάλει με την ΕΒΕ 8.000 μόρια, αλλά ο μέσος όρος που βγάλει το υπουργειο παιδείας είναι 10, πρέπει για να την πιάσεις να βγάλεις πάνω από 10; Γιατί πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω το σκεπτικό τους.
Αρχικα να πουμε οτι η ΕΒΕ δεν ειναι χιλιαδες μορια ,ειναι ενας αριθμος με δυο ακεραια και δυο δεκαδικα ( πχ 09,91). Προσθετεις τους βαθμους σου και το διαιρεις με το 4 . Αυτο που θα βρεις το συγκρινεις με την ΕΒΕ που θα βαλει η σχολη. Αν το νικας τοτε υποβαλεις μηχανογραφικο αν οχι δεν μπορεις. Αφου το νικας τοτε αναλαμβανουν δουλεια τα μορια οπως παλια. Θα υπαρχει και το οξυμορο πχ ΕΒΕ 08,82 και μορια 6900.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αρχικα να πουμε οτι η ΕΒΕ δεν ειναι χιλιαδες μορια ,ειναι ενας αριθμος με δυο ακεραια και δυο δεκαδικα ( πχ 09,91). Προσθετεις τους βαθμους σου και το διαιρεις με το 4 . Αυτο που θα βρεις το συγκρινεις με την ΕΒΕ που θα βαλει η σχολη. Αν το νικας τοτε υποβαλεις μηχανογραφικο αν οχι δεν μπορεις. Αφου το νικας τοτε αναλαμβανουν δουλεια τα μορια οπως παλια. Θα υπαρχει και το οξυμορο πχ ΕΒΕ 08,82 και μορια 6900.
Ναι ναι κατάλαβα. Άρα ουσιαστικά αν εγώ πχ βγάλω 10.000 μόρια και ο μέσος όρος των μαθητών βγει 11 που θα γίνει επί το 0,80 που είναι η ΕΒΕ, θα βγάλει 8,8. Και η σχολη το χαμηλότερο που έχει είναι 9.300, περνάω;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα. Άρα ουσιαστικά αν εγώ πχ βγάλω 10.000 μόρια και ο μέσος όρος των μαθητών βγει 11 που θα γίνει επί το 0,80 που είναι η ΕΒΕ, θα βγάλει 8,8. Και η σχολη το χαμηλότερο που έχει είναι 9.300, περνάω;
Ασε τα 10000 μορια που θα βγαλεις, πες μου τους βαθμους στα 4 μαθηματα που θα δωσεις.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Έκθεση:14 Ιστορία:11 Αρχαία: 11 Κοινωνιολογία:16
Ωραια καλα πηγες, 14+11+11+16=13,00 (ΜΟ). Υπερνικας καθε ΕΒΕ που ειναι 13,00 και κατω και δηλωνεις τις σχολες που εχουν αυτες τις ΕΒΕ. Τα μορια σου ειναι 12.600 και με αυτα θα διαγωνιστεις με τους αλλους που και αυτοι υπερνικουν την ΕΒΕ. Τωρα αν καποια σχολη περυσι ειναι βαση 12.300 και συγκρινοντας την ελπιζεις? να σου πω οτι οι περσινες βασεις δεν ειναι αξιοπιστο μετρο συγκρισης διοτι δεν ειχαν ΕΒΕ και συντελεστες βαρυτητας.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ωραια καλα πηγες, 14+11+11+16=13,00 (ΜΟ). Υπερνικας καθε ΕΒΕ που ειναι 13,00 και κατω και δηλωνεις τις σχολες που εχουν αυτες τις ΕΒΕ. Τα μορια σου ειναι 12.600 και με αυτα θα διαγωνιστεις με τους αλλους που και αυτοι υπερνικουν την ΕΒΕ. Τωρα αν καποια σχολη περυσι ειναι βαση 12.300 και συγκρινοντας την ελπιζεις? να σου πω οτι οι περσινες βασεις δεν ειναι αξιοπιστο μετρο συγκρισης διοτι δεν ειχαν ΕΒΕ και συντελεστες βαρυτητας.
Η σχολη που θέλω έχει από 15.000 έως 9.300. Πόσες πιθανότητες έχει να ανεβεί στο 12.600 ;

Η σχολη που θέλω έχει από 15.000 έως 9.300. Πόσες πιθανότητες έχει να ανεβεί στο 12.600 ;
Εννοώ πόσες πιθανότητες έχει το 9.300 που έχει στην επαρχία να ανεβεί στο 12.600; Γιατί μετά πρέπει και οι άλλες πόλεις να ανέβουν τριπλάσια
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ωραια καλα πηγες, 14+11+11+16=13,00 (ΜΟ). Υπερνικας καθε ΕΒΕ που ειναι 13,00 και κατω και δηλωνεις τις σχολες που εχουν αυτες τις ΕΒΕ. Τα μορια σου ειναι 12.600 και με αυτα θα διαγωνιστεις με τους αλλους που και αυτοι υπερνικουν την ΕΒΕ. Τωρα αν καποια σχολη περυσι ειναι βαση 12.300 και συγκρινοντας την ελπιζεις? να σου πω οτι οι περσινες βασεις δεν ειναι αξιοπιστο μετρο συγκρισης διοτι δεν ειχαν ΕΒΕ και συντελεστες βαρυτητας.
Νομίζω πως μετά από κάψιμο κατάλαβα πως γίνεται, δεν πρήζω άλλο😂. Αλλά για να σιγουρευτώ, ουσιαστικά αν η εβε ενός τμήματος βγεί 8,8 ας πούμε, εγώ ουσιαστικά πρέπει να γράψω πάνω από 8,8 για να την δηλώσω στο μηχανογραφικό μου. Βέβαια αυτό δεν σχετίζεται πολύ με τα μόρια οπότε δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του πράγματος. Σορρυ για το πρήξιμο και πάλι:))
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Οχι μαρακι67383 δεν πριζεις. Σωστα λες , αν μια σχολη εχει ΕΒΕ 8,8 πρεπει να γραψεις 8,8 ΜΟ τουλαχιστον για να την δηλωσεις. Τα μορια φετος ειναι διαφορετικα εως πολυ διαφορετικα απο τον μεσο ορο διοτι υπαρχουν οι συντελεστες βαρυτητας. Το νοημα του πραγματος (ΕΒΕ) ειναι να υπαρχει ενας ελαχιστος αριθμος ,κατω απο τον οποιο διωχνουν παιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Οχι μαρακι67383 δεν πριζεις. Σωστα λες , αν μια σχολη εχει ΕΒΕ 8,8 πρεπει να γραψεις 8,8 ΜΟ τουλαχιστον για να την δηλωσεις. Τα μορια φετος ειναι διαφορετικα εως πολυ διαφορετικα απο τον μεσο ορο διοτι υπαρχουν οι συντελεστες βαρυτητας. Το νοημα του πραγματος (ΕΒΕ) ειναι να υπαρχει ενας ελαχιστος αριθμος ,κατω απο τον οποιο διωχνουν παιδια.
Ωραία! ευχαριστω πολύ. Οι συντελεστές βαρύτητας ουσιαστικά δεν είναι ο βαθμός πχ των αρχαίων επί το 1,3; Και αντίστοιχα στην ιστορία επί το 0,7; Θέλω να πω σίγουρα μπορεί να σε κατεβάσει 300 μόρια από αυτό που κανονικά θα έγραφες χωρίς αυτούς, αλλά αν είσαι γύρω στο 13-14 είναι δύσκολο να χατακωθείς. Ελπιζω να τα λέω σωστά 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Ωραία! ευχαριστω πολύ. Οι συντελεστές βαρύτητας ουσιαστικά δεν είναι ο βαθμός πχ των αρχαίων επί το 1,3; Και αντίστοιχα στην ιστορία επί το 0,7; Θέλω να πω σίγουρα μπορεί να σε κατεβάσει 300 μόρια από αυτό που κανονικά θα έγραφες χωρίς αυτούς, αλλά αν είσαι γύρω στο 13-14 είναι δύσκολο να χατακωθείς. Ελπιζω να τα λέω σωστά 😂
Ετσι σωστα, Οταν τα μορια σου ειναι εκει που λες 13000 14000 δεν σε πολυεπειραζουν οι ΕΒΕ.
Τωρα στην περιοχη που αναφερεις οι συντελεστες βαρυτητας κατεβαζουν τα μορια οποτε αναμενεται και κατεβασμα των βασεων.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, οι εβε που βγήκαν για κάθε τμήμα είναι απόλυτες ή υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν όταν γράψουμε;
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εγώ βγάζω 13.000,συνολο,υπολογισμενα στο κεφάλι μου! η σχολή, πέρυσι, που θέλω, ήταν στα 10.000,περνάω άραγε?
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγώ βγάζω 13.000,συνολο,υπολογισμενα στο κεφάλι μου! η σχολή, πέρυσι, που θέλω, ήταν στα 10.000,περνάω άραγε?
Εξαρτάται την εβε του τμήματος που θες. Αν βάλει 0,80 ναι περνας λογικά. Αν βάλει από 0,90 και μέχρι 1,2 είσαι στο όριο περίπου
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εξαρτάται την εβε του τμήματος που θες. Αν βάλει 0,80 ναι περνας λογικά. Αν βάλει από 0,90 και μέχρι 1,2 είσαι στο όριο περίπου
0.80 είδα! για σχολή με 1,0 στο όριο, έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπάχαλο μας κάνανε!
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
0.80 είδα! για σχολή με 1,0 στο όριο, έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπάχαλο μας κάνανε!
Ναι αλλά εξαρτάται και από τον μέσο όρο του βαθμού που θα βγάλει η κάθε κατεύθυνση οπότε μην αγχωνεσαι για αυτό. Και ναι πραγματικά, μπάχαλο δεν λες τίποτα
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ναι αλλά εξαρτάται και από τον μέσο όρο του βαθμού που θα βγάλει η κάθε κατεύθυνση οπότε μην αγχωνεσαι για αυτό. Και ναι πραγματικά, μπάχαλο δεν λες τίποτα
ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου! πόσες ώρες διαβάζεις εσύ την ημέρα, περίπου? πως τα βλέπεις τα πράγματα?
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Το Πάσχα διάβαζα όσο μπορούσα όλη μερα αλλά δεν έβγαζα μεγάλη ύλη. Εβγαλα όσο επρεπε. Συνεχίζω όμως τώρα ώστε να τα βγάλω ολα και να χω καλο αποτέλεσμα. Εγώ έχω θυμώσει με αυτό που συμβαίνει φέτος, θεωρώ ότι οι πανελλήνιες είναι το πιο άδικο σύστημα (παρόλο που θεωρείτε δήθεν αξιοκρατικό), γιατί δεν νοήται μετά από 5 μήνες καραντίνα να σου χτυπάει και αλλά 2 συστήματα για να σε αναγκάσει μετά από τόσο κόπο και υπερβολικό άγχος, να μην περάσεις πουθενά. Γιατί πραγματικά, θα υπάρχουν άτομα που επειδή έγραψαν 10, δεν θα μπουν πουθενά και είναι απλα άδικο. Δεν γίνεται ο περσινός να μπήκε με 3 στο μαθηματικό Σάμου, και ο φετινός που έγραψε 10 να μην μπορεί να μπει ούτε καν θεολογία. Πραγματικά είναι η μεγαλύτερη ξεφτίλα που έχουν γίνει, σε ολα αυτά τα 40 χρόνια που υπάρχουν πανελλήνιες. Τους λυπάμαι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top