Αποποίηση κληρονομιάς

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θελω να σας ρωτησω κατι..αν εχει πεθανει ενας συγγενης μου και μου εχουν περασει τα χρεη του δεν μπορω να κανω αποποιηση κληρονομιας αν εχουν περασει 4 μηνες?τι μπορω να κανω??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Γιατι μιλησε ο πατερας μου με εναν δικηγορο και δεν του ανεφερε κατι σχετικα με τους 4 μηνες και του ειπε οτι μπορει να κανει..αλλα εγω διαβασα στο ιντερνετ οτι θελει 4 μηνες απο τον θανατο..να σημειωσω επισης οτι εμεις ξεραμε για τον θανατο αλλα τωρα μας ενημερωσαν για την περιουσια..αυτες τις μερες..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θελω να σας ρωτησω κατι..αν εχει πεθανει ενας συγγενης μου και μου εχουν περασει τα χρεη του δεν μπορω να κανω αποποιηση κληρονομιας αν εχουν περασει 4 μηνες?τι μπορω να κανω??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Γιατι μιλησε ο πατερας μου με εναν δικηγορο και δεν του ανεφερε κατι σχετικα με τους 4 μηνες και του ειπε οτι μπορει να κανει..αλλα εγω διαβασα στο ιντερνετ οτι θελει 4 μηνες απο τον θανατο..να σημειωσω επισης οτι εμεις ξεραμε για τον θανατο αλλα τωρα μας ενημερωσαν για την περιουσια..αυτες τις μερες..
Αυτά μόνο δικηγόρος μπορεί να στα εξηγήσει. Εδώ μέσα δεν θα βρεις σωστή απάντηση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είμαι νομικός αλλά αυτή η ιστοσελίδα έχει ορισμένες πληροφορίες από δικηγόρο (στο τέλος παραθέτω την πηγή).

Ποια είναι η προθεσμία αποποίησης κληρονομιάς;

Σύμφωνα με το άρθρο 1847 Α.Κ., η αποποίηση της κληρονομιάς πρέπει επί ποινή ακυρότητας να γίνει μέσα σε αποκλειστική προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών από τότε που ο κληρονόμος έλαβε γνώση του θανάτου και ότι καταλείπεται σε αυτόν μέρος της κληρονομιάς. Πρέπει, επομένως, να γνωρίζει όχι μόνο ότι επήλθε ο θάνατος αλλά και ότι συντρέχουν οι αναγκαίοι όροι για την επαγωγή της κληρονομιάς σε αυτόν π.χ. ότι είναι ο πλησιέστερος συγγενής.

Το παραπάνω είναι πολύ χρήσιμο στην φαινομενικά εκπρόθεσμη αποποίηση, καθώς αν ο κληρονόμος αποδείξει ότι δεν είχε γνώση του θανάτου αλλά έλαβε αργότερα, ο χρόνος για την αποποίηση κληρονομιάς μετράει από όταν έμαθε το γεγονός.
Κάτι τέτοιο δεν είναι απίθανο, ιδίως σε περιπτώσεις μακρινών συγγενών ή όταν ο κληρονόμος δεν έχει σχέσεις ή επικοινωνία με τον θανόντα.

• Στην επαγωγή από διαθήκη η τετράμηνη προθεσμία αρχίζει μετά τη δημοσίευση της διαθήκης.

Εξαίρεση από την τετράμηνη προθεσμία εισάγεται σε δύο περιπτώσεις, στις οποίες η προθεσμία είναι ενός (1) έτους. Η πρώτη εξαίρεση συντρέχει αν ο κληρονομούμενος είχε την τελευταία του κατοικία στο εξωτερικό, ενώ η δεύτερη εάν ο κληρονόμος έμαθε την επαγωγή όταν διέμενε στο εξωτερικό.

Η προβλεπόμενη από το νόμο προθεσμία εξυπηρετεί πρώτον τη δυνατότητα των κληρονόμων να ενημερωθούν το συντομότερο δυνατό για την κατάσταση της κληρονομιάς, κυρίως για την ύπαρξη και το ύψος των χρεών και να αποφασίσουν εντός αυτού του εύλογου διαστήματος αν θα προβούν σε αποδοχή ή αποποίηση της κληρονομιάς. Κατά δεύτερο, επιδιώκεται με την καθοριζόμενη προθεσμία να διασαφηνιστεί μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ποιος είναι οριστικός κληρονόμος, θέμα που ενδιαφέρει τόσο τα πρόσωπα που θα κληθούν στην κληρονομιά μετά από ενδεχόμενη αποποίηση του πρώτου σε σειρά κληρονόμου όσο και τους δανειστές της κληρονομιάς.

Πως μπορεί να γίνει εκπρόθεσμη αποποίηση κληρονομιάς. Ποια είναι η διαδικασία;
Με το άρθρο 1857 ΑΚ δίνεται η δυνατότητα για άσκηση αγωγής ακύρωσης της πλασματικής αποδοχής της κληρονομιάς, η οποία επήλθε μετά την άπρακτη παρέλευση της τετράμηνης προθεσμίας για την αποποίηση της κληρονομιάς. Ο νόμος ορίζει τις περιπτώσεις, όπου είναι δυνατή η ακύρωση της πλασματικής αποδοχής και αφορούν τις περιπτώσεις της πλάνης, απάτης ή απειλής. Στις περιπτώσεις αυτές έχουν εφαρμογή οι γενικές διατάξεις του Αστικού Κώδικα, εκτός αν υπάρχει διαφορετική ρύθμιση π.χ. α. 1857 παρ. 2-4 ΑΚ

Αν αυτή η πλασματική αποδοχή εκ μέρους του κληρονόμου δε συμφωνεί, από ουσιώδη πλάνη, με την βούλησή του, τότε θεμελιώνεται δυνατότητα ακύρωσης της σιωπηρής αποδοχής που επήλθε.

Ως ουσιώδης πλάνη έχει κριθεί από την ελληνική νομολογία αυτή που αναφέρεται σε σημείο τόσο σπουδαίο για την αποδοχή της κληρονομιάς, ώστε αν ο κληρονόμος γνώριζε την αληθινή κατάσταση ως προς το σημείο αυτό, δε θα άφηνε να παρέλθει άπρακτη η προθεσμία αποποίησης. Η ουσιώδης πλάνη μπορεί να οφείλεται και σε άγνοια ή εσφαλμένη γνώση των νομικών διατάξεων που αφορούν την αποδοχή και αποποίηση της κληρονομιάς.

Ο κληρονόμος που έχασε την προθεσμία της αποποίησης μπορεί να επικαλεστεί ότι δεν γνώριζε το νόμο (πλάνη) και για αυτό το λόγο να καταφέρει να αποποιηθεί εκπρόθεσμα με δικαστική απόφαση. Η συγκεκριμένη ενέργεια ονομάζεται αγωγή ακύρωσης πλασματικής αποδοχής κληρονομιάς.

Ωστόσο, με ρητή αναφορά της ίδιας διάταξης, η πλάνη που αφορά το ενεργητικό ή παθητικό της κληρονομιαίας περιουσίας, παρότι επιδρά αποφασιστικά στη βούληση του κληρονόμου να αποδεχτεί ή να αποποιηθεί την κληρονομιά, δεν είναι ουσιώδης και άρα δεν επιφέρει ακύρωση της πλασματικής αποδοχής.

Πηγή: https://e-nomika.gr/εκπρόθεσμη-αποποίηση-κληρονομιάς/#Ti_einai_e_apopoiese_kleronomias
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ..θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο..αν κανουμε αποποιηση κληρονομιας ολη η γενια που θα παει αυτο το χρεος??δεν θα πρεπει να παρεις τα λεφτα της απο καπου η τραπεζα?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δανεικά και Αγύριστα, θα πρέπει να πάνε να βρουν τον θανόντα να του τα ζητήσουν σε κάποια άλλη ζωή. (Αστειεύομαι).
Δεν πάνε σε καποιον, διαγράφονται ουσιαστικά αν γίνει αποποίηση κληρονομιάς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top