Απελπισία με το Γνωστό (Αρχαία)

thesecretfemme

Νεοφερμένος

Η thesecretfemme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεια σου φίλτατε κόσμε του ischool! Οσοι έχετε δωσει ή δίνετε πανελλήνιες από την θεωρητική κατεύθυνση, είμαι σίγουρη πως έχετε νιώσει την αίσθηση απόγνωσης με το Γνωστό στα Αρχαία… σε αυτή τη θέση πάντως βρίσκομαι τώρα εγώ.

Είμαστε στην περίοδο των επαναλήψεων (ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα), αλλά σύντομα παρατήρησα οτι δεν θυμάμαι τίποτα απο τα ερμηνευτικά σχόλια, και όσες φορές κι αν τα δω, απλά δεν μου μένουν. Είμαι παντελώς απελπισμένη γιατί δεν ξέρω εαν αυτό αλλάξει καθόλου, καθώς έχω δει όλες τις ενότητες πάνω απο 3 φορές, όμως και πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να θυμάμαι τα σχόλια. Έχει κανεις καμία συμβουλη για αυτό; Αν έχετε ήδη δωσει πανελλήνιες, πειτε μου οτι αυτό κάποτε ξεπερνιέται… ή πάνω απο όλα βελτιώνεται. Σήμερα πέρασα όλη την ημέρα με κλάματα πάνω απο το βιβλιο. Δεν έκανα τίποτα άλλο μπας και μου μείνει κάτι, αλλά απο ο,τι φαίνεται, μάταια…
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σου φίλτατε κόσμε του ischool! Οσοι έχετε δωσει ή δίνετε πανελλήνιες από την θεωρητική κατεύθυνση, είμαι σίγουρη πως έχετε νιώσει την αίσθηση απόγνωσης με το Γνωστό στα Αρχαία… σε αυτή τη θέση πάντως βρίσκομαι τώρα εγώ.

Είμαστε στην περίοδο των επαναλήψεων (ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα), αλλά σύντομα παρατήρησα οτι δεν θυμάμαι τίποτα απο τα ερμηνευτικά σχόλια, και όσες φορές κι αν τα δω, απλά δεν μου μένουν. Είμαι παντελώς απελπισμένη γιατί δεν ξέρω εαν αυτό αλλάξει καθόλου, καθώς έχω δει όλες τις ενότητες πάνω απο 3 φορές, όμως και πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να θυμάμαι τα σχόλια. Έχει κανεις καμία συμβουλη για αυτό; Αν έχετε ήδη δωσει πανελλήνιες, πειτε μου οτι αυτό κάποτε ξεπερνιέται… ή πάνω απο όλα βελτιώνεται. Σήμερα πέρασα όλη την ημέρα με κλάματα πάνω απο το βιβλιο. Δεν έκανα τίποτα άλλο μπας και μου μείνει κάτι, αλλά απο ο,τι φαίνεται, μάταια…
Και γω από θεωρητική είμαι...
Σε νοιώθω απόλυτα... Δυστυχώς εγώ αυτό που κάνω είναι να τα διαβάζω με τις ώρες... Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι διάβαζα δυο ολόκληρες ώρες για να μάθω τα ερμηνευτικά σχόλια στη σελίδα 23... Το ξερω οτι αυτά που γράφω δεν είναι καθόλου παρηγορητικα, αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μόνο που δουλεψε σε μένα...
Παρατήρησα όμως ότι, αν για παραδειγμα δεν θυμάμαι πως ξεκινάει ένα σχόλιο, δεν υπάρχει περιπτωση να το θυμηθώ καθολου(ένα από τα προβληματα της παπαγαλιας...)... Γι'αυτό σκοπευω ναι μεν τώρα να τα μάθω παπαγαλία αλλά στις επαναλήψεις να κάνω σχεδιάγραμμα για κάθε σχόλιο ώστε να θυμάμαι τις λεξεις- φράσεις κλειδιά κάθε σχολίου και να μπορώ να το γράψω ακόμα κι αν δε το θυμάμαι αυτολεξεί... Το έχεις δοκιμάσει αυτό;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ σόνι και καλά στη θεωρητική κατεύθυνση αλλά έχοντας χρειαστεί να μάθω πολλά μαθηματικά κείμενα απ' έξω το μόνο πράγμα που μπορώ να σου πω είναι συνεχής επανάληψη δεν υπάρχει άλλη μαγική μέθοδος.

Λιώσιμο πάνω από το βιβλίο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Τα διαβάζεις πολλές φορές και τα λες φωναχτά, ώστε να τα ακούς παράλληλα. Επίσης, να συγκρατείς πως τελειώνει η κάθε πρόταση και πως ξεκινάει η επόμενη. Αν βρεις την αρχή, μετά θα λες όλη την πρόταση εύκολα και μετά την επόμενη κλπ
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Σε επίπεδο "αυτολεξεί" προσπαθήστε να μάθετε μόνο τα σχόλια των σχολικών βιβλίων (Φακέλου Υλικού και του άλλου του κίτρινου). Και πάλι, αν δεν σας βγαίνει με τίποτα, αλλάξτε λίγο τις λέξεις με άλλες που μπορείτε να συγκρατήσετε καλύτερα, φτάνει να μην αλλοιώνεται το νόημα. Από άλλα σχόλια που διαβάζετε είτε από βοηθήματα είτε από το study4exams συγκρατήστε τις κεντρικές ιδέες και αξιοποιείστε τες στη συγγραφή της απάντησής σας πάνω στον δικό σας λόγο. Δεν χρειάζεται να τα μάθετε απ' έξω.

Με τις επαναλήψεις, για τις οποίες έχετε ακόμη αρκετό χρόνο, θα δείτε ότι και τα σχόλια των σχολικών βιβλίων θα μάθετε πολύ καλά και από τα υπόλοιπα σχόλια θα έχετε συγκρατήσει τους νοηματικούς άξονες. Κάποιοι καταφέρνουν να τα μάθουν αυτολεξεί τα πάντα, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε καλύτερα αποτελέσματα. Σας το λέω με βάση πραγματικά γεγονότα :lol:

Πάντως καταλαβαίνω απόλυτα την απελπισία γιατί κι εγώ πέρυσι το ίδιο ένιωθα, δεν μπορούσα όλα αυτά τα σχόλια να τα μάθω λέξη λέξη και απογοητευόμουν. Και τελικά στις εξετάσεις αυτολεξεί (σχεδόν) έγραψα μόνο του σχολικού βιβλίου, τα υπόλοιπα τα έγραψα ελεύθερα, αλλά πήγε εξαιρετικά. Μην το φοβάστε το γνωστό.

(Και με το καλό του χρόνου τέτοια μέρα να διαβάζετε για την εξεταστική!)
 

marry.pp

Νεοφερμένος

Η marry.pp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά πρέπει να μάθουμε και τα λόγια ξέρω γω πχ του Πλάτωνα η του Αριστοτέλη που έχει σε κάθε σχόλιο???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σου φίλτατε κόσμε του ischool! Οσοι έχετε δωσει ή δίνετε πανελλήνιες από την θεωρητική κατεύθυνση, είμαι σίγουρη πως έχετε νιώσει την αίσθηση απόγνωσης με το Γνωστό στα Αρχαία… σε αυτή τη θέση πάντως βρίσκομαι τώρα εγώ.

Είμαστε στην περίοδο των επαναλήψεων (ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα), αλλά σύντομα παρατήρησα οτι δεν θυμάμαι τίποτα απο τα ερμηνευτικά σχόλια, και όσες φορές κι αν τα δω, απλά δεν μου μένουν. Είμαι παντελώς απελπισμένη γιατί δεν ξέρω εαν αυτό αλλάξει καθόλου, καθώς έχω δει όλες τις ενότητες πάνω απο 3 φορές, όμως και πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να θυμάμαι τα σχόλια. Έχει κανεις καμία συμβουλη για αυτό; Αν έχετε ήδη δωσει πανελλήνιες, πειτε μου οτι αυτό κάποτε ξεπερνιέται… ή πάνω απο όλα βελτιώνεται. Σήμερα πέρασα όλη την ημέρα με κλάματα πάνω απο το βιβλιο. Δεν έκανα τίποτα άλλο μπας και μου μείνει κάτι, αλλά απο ο,τι φαίνεται, μάταια…
Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να εστιάζεις ανά μέρα στα σχόλια κάθε ενότητας...πχ.την Δευτέρα να μάθεις στα σχόλια τις πρώτης διδακτικής ενότητας όσα και αν είναι και να τα κάνεις επανάληψη όλη την μέρα...την Τρίτη να μάθεις πάλι όλα τα σχόλια της επόμενης 2ης ενότητας και συνεχίζεις έτσι όλη την μέρα...αυτό μου φαίνεται το πιο λογικό για να μην μαζεύονται πάρα πολλά στο κεφάλι σου και αγχώνεσαι
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giorgos78

Νεοφερμένος

Ο giorgos78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά αν και λίγο άσχετο με το θέμα γνωρίζετε πότε παίρνουμε τα αποτελέσματα των ενδοσχολικών ,όχι ότι έχουν σημασία απλά για το τυπικό για να δει κάποιος πως τα πήγε σε ένα διαγώνισμα εφ όλη της ύλης
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά αν και λίγο άσχετο με το θέμα γνωρίζετε πότε παίρνουμε τα αποτελέσματα των ενδοσχολικών ,όχι ότι έχουν σημασία απλά για το τυπικό για να δει κάποιος πως τα πήγε σε ένα διαγώνισμα εφ όλη της ύλης
Νομίζω ότι βγαίνουν περίπου μετά τις πανελλήνιες
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
ρε παιδιά όσον αφορά το γνωστό επειδη το έχω ξεκινήσει σιγά σιγά πως το μαθαίνετε;
 

onion

Νεοφερμένος

Η onion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γεια σου φίλτατε κόσμε του ischool! Οσοι έχετε δωσει ή δίνετε πανελλήνιες από την θεωρητική κατεύθυνση, είμαι σίγουρη πως έχετε νιώσει την αίσθηση απόγνωσης με το Γνωστό στα Αρχαία… σε αυτή τη θέση πάντως βρίσκομαι τώρα εγώ.

Είμαστε στην περίοδο των επαναλήψεων (ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα), αλλά σύντομα παρατήρησα οτι δεν θυμάμαι τίποτα απο τα ερμηνευτικά σχόλια, και όσες φορές κι αν τα δω, απλά δεν μου μένουν. Είμαι παντελώς απελπισμένη γιατί δεν ξέρω εαν αυτό αλλάξει καθόλου, καθώς έχω δει όλες τις ενότητες πάνω απο 3 φορές, όμως και πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα με το να θυμάμαι τα σχόλια. Έχει κανεις καμία συμβουλη για αυτό; Αν έχετε ήδη δωσει πανελλήνιες, πειτε μου οτι αυτό κάποτε ξεπερνιέται… ή πάνω απο όλα βελτιώνεται. Σήμερα πέρασα όλη την ημέρα με κλάματα πάνω απο το βιβλιο. Δεν έκανα τίποτα άλλο μπας και μου μείνει κάτι, αλλά απο ο,τι φαίνεται, μάταια…
το μόνο που χρειάζεται να κάνεις για να τα απομνημονεύσεις αρκετά στο μυαλό χρειάζεται αρχικά 5 φορές ανάγνωση πλήρως το κάθε σχόλιο ξεχωριστά, ανά παράγραφο, και άλλες 5 φορές απέξω για να σιγουρευτείς ότι δεν θα "κολλήσεις" κάπου. Γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο, αλλά η προσπάθεια μετράει...
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ρε παιδιά όσον αφορά το γνωστό επειδη το έχω ξεκινήσει σιγά σιγά πως το μαθαίνετε;
Δεν το μαθαίνουμε χαχαχαχ

Πέρα από την πλάκα, ξεκινά από την μετάφραση (κάτι που δυστυχώς δεν εφάρμοσα ποτέ), γιατί αν ξέρεις καλά τη μετάφραση μπορείς εύκολα να αποδώσεις και τα σχόλια των βοηθημάτων (όχι του βιβλίου). Μετά μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς αυτά τα σχόλια και φυσικά τα σχόλια του βιβλίου (φακέλου υλικού και φιλοσοφικού λόγου). Τα σχόλια του βιβλίου μάλιστα όσο το δυνατόν πιο πιστά στο κείμενο.
Το γνωστό θα το κατακτησεις σταδιακά με τις συνεχείς επαναλήψεις.
 
Top