Αξίζει να προσπαθήσω για Ιατρική κι ας μην είμαι μαθήτρια του 20;

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω να πάω ιατρική δεν είμαι η μαθήτρια του 20 αλλά πιστεύω πως με πρόγραμμα και θέληση θα τα καταφέρω είμαι μια μέτρια προς καλή μαθήτρια στο φροντιστήριο μου δεν με έχουν για ιατρική και γενικώς οι περισσότεροι δεν με έχοτν για ιατρική λέτε να προσπαθήσω η δεν αξίζει τον κόπο
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν είμαι από το πεδίο υγείας αλλά είσαι α λυκείου πως γίνεται να σου λέει κάποιος από τώρα τι μπορείς και τι όχι. Επικεντρώσου στα μαθήματα της κατεύθυνσης σου προς το παρόν. Με διάβασμα(ουσιαστικό όμως) όλα γίνονται. Το δεν είμαι η μαθήτρια του 20 δε λέει τπτ. Άλλοι είναι και δε περνάνε.
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την δύναμη που μου δίνεις δυστυχώς υπάρχουν καθηγητές στο φροντιστήριο που μόλις άκουσαν για την απόφασή μου να πάω στο υγείας τους φάνηκε αστείο πόσο μάλλον αν τους έλεγα για ιατρικές
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την δύναμη που μου δίνεις δυστυχώς υπάρχουν καθηγητές στο φροντιστήριο που μόλις άκουσαν για την απόφασή μου να πάω στο υγείας τους φάνηκε αστείο πόσο μάλλον αν τους έλεγα για ιατρικές
Tότε θα τους διαψεύσεις:)
Μην αφήσεις κανέναν να σου πει τί αξίζεις, μπορείς να το συνειδητοποιήσεις χωρίς βοήθεια. Είσαι Α λυκείου αν είναι δυνατόν. Στο γυμνάσιο άκουγα εκφράσεις του τυπου: δε το χει με τα της θετικής, τη βλέπω για αρχαία κλπ, να πιασω τη λογοτεχνία καί να αφήσω τα θετικά lol:laugh:
Κι έφτασα τρίτη λυκείου τώρα(θερινα βασικά) κι όλοι λένε για μενα τα καλυτερα. Και γιατί; γιατί συνειδητοποίησα τι μπορώ να κάνω και πανω απο ολα τι θέλω. Κάνε κι εσυ το ίδιο κατ εμε. Σκέψου τι θες, πεισμωσε και το χεις ;)
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Κοίτα για να το λένε αυτό καθηγητές στο Φροντ λγκ πατάνε κάπου, πχ έχεις κενά στα θετικά μαθήματα από προηγούμενες τάξεις δεν ξέρω , τον λόγο τον ξέρεις εσύ(εκτός αν είναι καθηγητικο κόμπλεξ) . Αλλα δεδομένου ότι έχεις καιρό μπροστά σου αν όντως θες να πας ιατρική και δε σκέφτεσαι κάποιον άλλο τομέα λέω να το κυνηγήσεις. Δε χρειάζεται να είσαι σαινι, συστηματικό διάβασμα θέλει. Ομως είναι γεγονός ότι έχει τον περισσότερο ανταγωνισμό από όλα (εδώ η τελευταία ιατρική από τις τόσες δε πάει κάτω από 18000). Στη θέση σου θα συζηταγα με τους καθηγητές για ποιο λόγο σε αποθαρρυναν (το ότι το πήραν και ως αστείο δε μου καλοφαινεται η αλήθεια είναι για να τους εμπιστευομουνα αλλά τεσπα ) για να αρχίσω να βελτιώνομαι σε αυτό. Εξάλλου ακόμα και αν πας υγείας και χτυπά ξύλο δε πιάσεις ιατρική έχεις ένα σωρό άλλες εναλλακτικές(κτηνιατρική, οδοντιατρική, φαρμακευτική, νοσηλευτική, χημειες, βιοτεχνολογιες κλπ). Οπότε δεν είναι ότι ρισκάρεις κάτι.
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Θα παλέψω για να τους διαψεύσω σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αλήθεια είναι πως στις αρχές τις χρονιάς είχα κάποια κενά επειδή άρχισα το φροντ αργότερα αλλά στην συνέχεια τα κάλυψα και πήρα φυσική 18 και χημεία 19 στις εξετάσεις
 

fairyelly

Νεοφερμένος

Η fairyelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν έχεις τίποτα να χάσεις αν το προσπαθήσεις. Με προσπάθεια και θέληση είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις<3
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω να πάω ιατρική δεν είμαι η μαθήτρια του 20 αλλά πιστεύω πως με πρόγραμμα και θέληση θα τα καταφέρω είμαι μια μέτρια προς καλή μαθήτρια στο φροντιστήριο μου δεν με έχουν για ιατρική και γενικώς οι περισσότεροι δεν με έχοτν για ιατρική λέτε να προσπαθήσω η δεν αξίζει τον κόπο
δεν έχει σημασία το αν είσαι "μαθήτρια του 20" ή όχι, εξάλλου οι βαθμοί συχνά δεν είναι αντιπροσωπευτικοί του κόπου και της προσπάθειας καθενός. Αν η ιατρική είναι όντως αυτό που θέλεις, βάλε τα δυνατά σου για να καλύψεις ό,τι κενά έχεις, αν έχεις, και κάνε σοβαρή προσπάθεια κατά την διάρκεια της φοίτησής σου στο λύκειο. Μην ακούς τι λένε οι άλλοι, ούτε αν "σε έχουν" ή όχι για ιατρική. Αν αυτό θέλεις, go for it.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας! Θέλω να πάω ιατρική δεν είμαι η μαθήτρια του 20 αλλά πιστεύω πως με πρόγραμμα και θέληση θα τα καταφέρω είμαι μια μέτρια προς καλή μαθήτρια στο φροντιστήριο μου δεν με έχουν για ιατρική και γενικώς οι περισσότεροι δεν με έχοτν για ιατρική λέτε να προσπαθήσω η δεν αξίζει τον κόπο

Αν προσπαθήσεις, εννοείται και μπορείς να τα καταφέρεις. Οι βαθμοί δεν ορίζουν το μέλλον σου, μόνο εσύ το κάνεις αυτό. Καλή επιτυχία από μένα και σού εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις 🤗🤗🤗
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την δύναμη που μου δίνεις δυστυχώς υπάρχουν καθηγητές στο φροντιστήριο που μόλις άκουσαν για την απόφασή μου να πάω στο υγείας τους φάνηκε αστείο πόσο μάλλον αν τους έλεγα για ιατρικές
Μην τους δινεις καθολου σημασια , εσυ κανε αυτο που πρεπει να κανεις και ολα καλα . Εχε πιστη στον εαυτο σου ❤️
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω να πάω ιατρική δεν είμαι η μαθήτρια του 20 αλλά πιστεύω πως με πρόγραμμα και θέληση θα τα καταφέρω είμαι μια μέτρια προς καλή μαθήτρια στο φροντιστήριο μου δεν με έχουν για ιατρική και γενικώς οι περισσότεροι δεν με έχοτν για ιατρική λέτε να προσπαθήσω η δεν αξίζει τον κόπο
Go for it!
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γειά σας! Θέλω να πάω ιατρική δεν είμαι η μαθήτρια του 20 αλλά πιστεύω πως με πρόγραμμα και θέληση θα τα καταφέρω είμαι μια μέτρια προς καλή μαθήτρια στο φροντιστήριο μου δεν με έχουν για ιατρική και γενικώς οι περισσότεροι δεν με έχοτν για ιατρική λέτε να προσπαθήσω η δεν αξίζει τον κόπο
1 Αν το φροντιστήριό σου «δεν σε έχει για ιατρική» (συμπεραίνω ότι τους εχεις ήδη ενημερώσει για τις φιλοδοξίες σου και εκείνοι αρνήθηκαν να προσαρμόσουν τα μαθήματα ανάλογα), άλλαξε φροντιστήριο ή κάνε ιδιαίτερα. Δεν έχει κανένα νόημα να δίνεις τα λεφτά σου σε μια επιχείρηση που στην ουσία δεν πιστεύει σε εσένα και αρνείται να δώσει το 100% για να σε βοηθήσει να πετύχεις τους στόχους σου.

2. Ξεκαθάρισε με τους νέους σου καθηγητές/φροντιστές πού βρίσκεσαι και πού στοχεύεις, και απαίτησε από αυτούς να πουν αν πιστεύουν ότι πραγματικα μπορούν να δουλέψουν σκληρά ώστε να σε βοηθήσουν να πετύχεις τους στόχους σου (αν όχι, διέκοψε τη συνεργασία, διότι στην περίπτωσή σου δεν σε βοηθούν με το να παίρνουν χρήματα και να παραδίδουν με στανταρισμενο τρόπο), και ζήτησέ τους ένα λεπτομερειακό πρόγραμμα μελέτης. Λέω λεπτομερειακό γιατί όσο καλύτερη γίνεσαι, τόσο πιο δύσκολο είναι να βελτιωθεις κι άλλο (πχ το να πας από το 16 στο 19 είναι, κατα την άποψη μου, αρκετά πιο εύκολο σε σχέση με το να πας από το 19 στο 20).

3. Βάλε στο πρόγραμμά σου 3 πράγματα που δεν έχουν άμεση σχέση με το διαβασμα:

- Γυμναστική: τουλάχιστον 30 λεπτά 3-4 φορές την εβδομάδα (και δεν εννοώ περίπατο, εννοώ εντατική γυμναστική).
- Διατροφή: κανόνισε ένα ραντεβού με έναν διαιτολόγο και ζητά του ένα προγραμμα διατροφής προσαρμοσμένο στο στόχο υψηλών νοητικών επιδόσεων.
- Ύπνος: προσπάθησε να πηγαίνεις καθημερινά για ύπνο πριν τα μεσάνυχτα (1 το αργότερο!), και να κοιμάσαι τουλάχιστον 7 ώρες.

Ανακάλυψα σε σχετικά μεγάλη ηλικία πόση διαφορά μπορούν να κάνουν αυτοί οι τρεις παράγοντες στις νοητικές μου επιδόσεις, ειδικά στο ποσό συγκεντρωμένος μπορώ να μείνω.

4. Αγόρασε δυσκολα βοηθήματα και υπό την καθοδήγηση των καθηγητών σου λύνε ασκήσεις από εκεί. Ψάξε και διαδικτυακές πηγές. Γενικά πρέπει να συνηθίσεις να λύνεις ασκήσεις-παλούκια τουλάχιστον σε Μαθηματικά και Φυσική αν στοχεύεις το 20.

5. Ναι, αξίζει, αν πραγματικά θέλεις να γίνεις γιατρός (ή να αποδείξεις σε κάποιον ότι μπορείς να γράψεις υψηλά, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο). Απλά προετοιμάσου ψυχολογικά για μια περίοδο όπου θα απαιτηθεί από εσένα μεγάλος βαθμός πειθαρχίας. Επίσης, προετοιμασου για το ενδεχόμενο να ξαναδωσεις μετά από ένα χρόνο αν δεν πετύχεις.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
1 Αν το φροντιστήριό σου «δεν σε έχει για ιατρική» (συμπεραίνω ότι τους εχεις ήδη ενημερώσει για τις φιλοδοξίες σου και εκείνοι αρνήθηκαν να προσαρμόσουν τα μαθήματα ανάλογα), άλλαξε φροντιστήριο ή κάνε ιδιαίτερα. Δεν έχει κανένα νόημα να δίνεις τα λεφτά σου σε μια επιχείρηση που στην ουσία δεν πιστεύει σε εσένα και αρνείται να δώσει το 100% για να σε βοηθήσει να πετύχεις τους στόχους σου.

2. Ξεκαθάρισε με τους νέους σου καθηγητές/φροντιστές πού βρίσκεσαι και πού στοχεύεις, και απαίτησε από αυτούς να πουν αν πιστεύουν ότι πραγματικα μπορούν να δουλέψουν σκληρά ώστε να σε βοηθήσουν να πετύχεις τους στόχους σου (αν όχι, διέκοψε τη συνεργασία, διότι στην περίπτωσή σου δεν σε βοηθούν με το να παίρνουν χρήματα και να παραδίδουν με στανταρισμενο τρόπο), και ζήτησέ τους ένα λεπτομερειακό πρόγραμμα μελέτης. Λέω λεπτομερειακό γιατί όσο καλύτερη γίνεσαι, τόσο πιο δύσκολο είναι να βελτιωθεις κι άλλο (πχ το να πας από το 16 στο 19 είναι, κατα την άποψη μου, αρκετά πιο εύκολο σε σχέση με το να πας από το 19 στο 20).

3. Βάλε στο πρόγραμμά σου 3 πράγματα που δεν έχουν άμεση σχέση με το διαβασμα:

- Γυμναστική: τουλάχιστον 30 λεπτά 3-4 φορές την εβδομάδα (και δεν εννοώ περίπατο, εννοώ εντατική γυμναστική).
- Διατροφή: κανόνισε ένα ραντεβού με έναν διαιτολόγο και ζητά του ένα προγραμμα διατροφής προσαρμοσμένο στο στόχο υψηλών νοητικών επιδόσεων.
- Ύπνος: προσπάθησε να πηγαίνεις καθημερινά για ύπνο πριν τα μεσάνυχτα (1 το αργότερο!), και να κοιμάσαι τουλάχιστον 7 ώρες.

Ανακάλυψα σε σχετικά μεγάλη ηλικία πόση διαφορά μπορούν να κάνουν αυτοί οι τρεις παράγοντες στις νοητικές μου επιδόσεις, ειδικά στο ποσό συγκεντρωμένος μπορώ να μείνω.

4. Αγόρασε δυσκολα βοηθήματα και υπό την καθοδήγηση των καθηγητών σου λύνε ασκήσεις από εκεί. Ψάξε και διαδικτυακές πηγές. Γενικά πρέπει να συνηθίσεις να λύνεις ασκήσεις-παλούκια τουλάχιστον σε Μαθηματικά και Φυσική αν στοχεύεις το 20.

5. Ναι, αξίζει, αν πραγματικά θέλεις να γίνεις γιατρός (ή να αποδείξεις σε κάποιον ότι μπορείς να γράψεις υψηλά, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο). Απλά προετοιμάσου ψυχολογικά για μια περίοδο όπου θα απαιτηθεί από εσένα μεγάλος βαθμός πειθαρχίας. Επίσης, προετοιμασου για το ενδεχόμενο να ξαναδωσεις μετά από ένα χρόνο αν δεν πετύχεις.
Τι εννοείς ότι αξίζει να το κάνει για να αποδείξει σε κάποιον ότι μπορεί να γράψει πολλά μόρια?
Όχι δεν αξίζει για αυτό τον λόγο obviously.
Επίσης για ιατρική δε δίνεις μαθηματικά, αν και καλό είναι να δουλέψει γιατί θα τη διευκολύνει για τη φυσική(πχ διανύσματα, γραφικές παραστάσεις, παραγωγούς) . (ενώ χημεία ούτε διακρινουσα δε χρειαζεται, μονο ιδιότητες λογαριθμων)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
δυστυχώς υπάρχουν καθηγητές στο φροντιστήριο που μόλις άκουσαν για την απόφασή μου να πάω στο υγείας τους φάνηκε αστείο πόσο μάλλον αν τους έλεγα για ιατρικές

όπως σου είπαν και άλλοι (με πρόλαβαν)

είναι απαράδεκτο καθηγητής να αποθαρρύνει κατά αυτό το τρόπο,
η δουλειά του είναι να σε υποστηρίξει, να σου δείξει το δρόμο και να σου δώσει όλα αυτά τα
εφόδια για να πετύχεις!

Ετυμολογία​

καθηγητής < ελληνιστική κοινή καθηγητής < αρχαία ελληνική καθηγέομαι < κατά (καθ-) + ἡγέομαι (οδηγώ, προηγούμαι και δείχνω τον δρόμο) < + -τής


όπως πολύ σωστά είπαν και οι άλλοι ίσως πρέπει να κοιτάξεις για καλύτερο φροντιστήριο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Τι εννοείς ότι αξίζει να το κάνει για να αποδείξει σε κάποιον ότι μπορεί να γράψει πολλά μόρια?
Όχι δεν αξίζει για αυτό τον λόγο obviously.
Επίσης για ιατρική δε δίνεις μαθηματικά, αν και καλό είναι να δουλέψει γιατί θα τη διευκολύνει για τη φυσική(πχ διανύσματα, γραφικές παραστάσεις, παραγωγούς) . (ενώ χημεία ούτε διακρινουσα δε χρειαζεται, μονο ιδιότητες λογαριθμων)
Αξίζει κατα την άποψη μου, διότι βάζει τον εαυτό της σε μια εμπειρία όπου δοκιμάζει και επεκτείνει τα προσωπικά της όρια.

Δεν το ήξερα για τα μαθηματικά, φαίνεται έχουν αλλάξει πολλά από τότε που έδωσα εγώ.
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ θα το προσπαθήσω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top