• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανησυχίες ιατρικής φύσεως

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Μη παιρνεις με το παραμικρο αντιπυρετικα. Πηγαινε στο παθολογο σου να σε καθησυχασει τουλαχιστον απο το να αγχωνεσαι μονη σου
Δεν ξέρω μετά από αυτό που έπαθα πολύ φοβάμαι ότι δεν θα ξανά βγω από το σπίτι... Έχω αρχίσει να φοβάμαι μέχρι και την σκιά μου, ο κορονοϊός μου άφησε τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Πήγα σήμερα σε καρδιολόγο και μου τα βρήκε όλα τέλεια, αλλά είχα 120 σφυγμούς πάλι και 14 πίεση για κάποιον λόγο... Η αλήθεια είναι ότι πήρα κάποια κιλά, τώρα είμαι 63 και ο καρδιολόγος μου είπε να χάσω κάποια κιλά για να πέσει και η πίεση, αλλά η καρδιά μου λειτουργεί τέλεια. Μου έγραψε να πάω να κάνω για θυροειδή (αν και δεν νομίζω να έχω γιατί ο φαρμακοποιός με είχε ψηλαφισει και την τελευταία φορά που έκανα για θυροειδή ήταν τέλειες τιμές)... Και τέλος μου έγραψε blocatens μισό για αρχή και μετά ένα τέταρτο μέχρι να πέσουν. Για την πίεση τι μπορώ να κάνω? Μόνο να χάσω κιλά?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πήγα σήμερα σε καρδιολόγο και μου τα βρήκε όλα τέλεια, αλλά είχα 120 σφυγμούς πάλι και 14 πίεση για κάποιον λόγο... Η αλήθεια είναι ότι πήρα κάποια κιλά, τώρα είμαι 63 και ο καρδιολόγος μου είπε να χάσω κάποια κιλά για να πέσει και η πίεση, αλλά η καρδιά μου λειτουργεί τέλεια. Μου έγραψε να πάω να κάνω για θυροειδή (αν και δεν νομίζω να έχω γιατί ο φαρμακοποιός με είχε ψηλαφισει και την τελευταία φορά που έκανα για θυροειδή ήταν τέλειες τιμές)... Και τέλος μου έγραψε blocatens μισό για αρχή και μετά ένα τέταρτο μέχρι να πέσουν. Για την πίεση τι μπορώ να κάνω? Μόνο να χάσω κιλά?
αγχωθηκες για αυτο σου έβγαλε πολυ ψηλά η πίεση. Ειναι σημαντικό να δεις και την διαστολική πίεση υποψιαζομαι οτι μονο η συστολική ήταν ψηλή ενώ η διαστολική ειναι οκ

βαλε ισομετρικη άσκηση καθε μέρα με σταθερό προγράμμα.
πάρε ένα band σαν αυτο της xiaomi και δες κατα μέσο όρο πόσους σφυγμούς βγάζει κατα μέσο όρο η μέρα

η αγωγή που σου έβαλε ειναι για να πέσουν οι σφυγμοί σου έβαλε ελάχιστη ποσότητα κσι κατα πασα πιθανοτητα εχει σκοπό να σου την σταματήσει η να σου την κρατήσει σταθερη αλλα μικρη ποσότητα

θα κανείς tsh , ft4 , anti tpo, anti tg και υπέρηχο θυρεοειδούς… μπορείς να έχεις υποκλινικη hashimoto
και κστα τη γνώμη μου μια μέτρηση κορτιζόλης και acth πρωινη ωρα αλλα σε δεύτερο χρόνο.
επισης να κανείς και εναν σίδηρο , φερριτινη.


ο καρδιολόγος σου βρήκε υψηλή πίεση που ειναι σημείο πρεπει να γίνει διερεύνηση γιατι γινετΆι δηλαδή αυτο . Ο όρος ιδιοπαθης μπαίνει μονο αν δε βρέθηκε αιτία αλλα πρώτα πρεπει νς γίνει διερεύνηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έχεις αγχωθεί. Τέλος. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο θέμα ή να ζητήσεις άλλες γνώμες. Έχεις αγχωθεί λόγω covid και έχεις βάλει διάφορα στο μυαλό σου, και όλα αυτά σου βγαίνουν σε ψυχοσωματικά. Σωματικά είσαι υγιέστατη όπως φαίνεται. Ίσως να πρέπει να πας να συζητήσεις για τις φοβίες σου με κάποιον ειδικό.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Έχεις αγχωθεί. Τέλος. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο θέμα ή να ζητήσεις άλλες γνώμες. Έχεις αγχωθεί λόγω covid και έχεις βάλει διάφορα στο μυαλό σου, και όλα αυτά σου βγαίνουν σε ψυχοσωματικά. Σωματικά είσαι υγιέστατη όπως φαίνεται. Ίσως να πρέπει να πας να συζητήσεις για τις φοβίες σου με κάποιον ειδικό.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι χθες το βράδυ είχα 37.8 , σήμερα δεν έχω τίποτα... Και γενικά τα βράδια ανεβαίνει η θερμοκρασία τις τελευταίες τρεις μέρες
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Όλα καλά Εριφύλη μου, όλα καλά :)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Όλα καλά Εριφύλη μου, όλα καλά :)
Ναι τώρα το ξέρω ότι είναι όλα καλά... Αλλά αυτός ο καιρός με έχει διαλύσει, από χθες έχω έναν πονοκέφαλο από άλλον πλανήτη 😂 αν βηξω ή γελάσω θα πεθάνω από τον πόνο στο κεφάλι και τα ντεπον δεν κάνουν τίποτα
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Καταρχάς, μια μέτρηση δεν αποτελεί διάγνωση αρτηριακής υπέρτασης. Πρέπει να μετράς πρωί-μεσημερι-βραδι για 2 βδομαδες και να δούμε κατά μέσο όρο αν έχεις αυξημένες τιμές.

Εκτός από μια γενική αίματος και έλεγχο του θυρεοειδή, θα έπρεπε να γινει διεύρυνση της αρτηριακής υπέρτασης- εάν και αυτή υφίσταται- για δευτερογενή αιτία σε νεφρολόγο ( ορμονικές εξετάσεις, υπέρηχος νεφρικών αρτηριών κλπ.).


Κανε πρώτα πολλαπλές μετρήσεις, παίζει να ησουν απλα αγχωμένη, Μια μέτρηση με πίεση 140 δεν σημαίνει τίποτα. Αν έχεις όντως ανεβασμένες τιμές σε πολλαπλες μετρησεις η περαιτέρω διερεύνηση περιελαμβανει τα παραπάνω που ειπαμε.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Καταρχάς, μια μέτρηση δεν αποτελεί διάγνωση αρτηριακής υπέρτασης. Πρέπει να μετράς πρωί-μεσημερι-βραδι για 2 βδομαδες και να δούμε κατά μέσο όρο αν έχεις αυξημένες τιμές.

Εκτός από μια γενική αίματος και έλεγχο του θυρεοειδή, θα έπρεπε να γινει διεύρυνση της αρτηριακής υπέρτασης- εάν και αυτή υφίσταται- για δευτερογενή αιτία σε νεφρολόγο ( ορμονικές εξετάσεις, υπέρηχος νεφρικών αρτηριών κλπ.).


Κανε πρώτα πολλαπλές μετρήσεις, παίζει να ησουν απλα αγχωμένη, Μια μέτρηση με πίεση 140 δεν σημαίνει τίποτα. Αν έχεις όντως ανεβασμένες τιμές σε πολλαπλες μετρησεις η περαιτέρω διερεύνηση περιελαμβανει τα παραπάνω που ειπαμε.
Τώρα που πήρα είχα 9 με 7 και 80 σφυγμούς, άρα μάλλον όντως ήταν από το άγχος
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τώρα που πήρα είχα 9 με 7 και 80 σφυγμούς, άρα μάλλον όντως ήταν από το άγχος

Μην παίρνεις τζαμπα χάπια χωρίς διάγνωση.


Κανε πρώτα μερικές μετρήσεις, πριν τρέχεις από ιατρούς σε ιατρούς για κατι που ουσιαστικά δεν έχεις. Και ξεκινα άσκηση σιγα σιγά να χασεις βάρος και να ρυθμιστούν και οι παλμοί.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Μην παίρνεις τζαμπα χάπια χωρίς διάγνωση.


Κανε πρώτα μερικές μετρήσεις, πριν τρέχεις από ιατρούς σε ιατρούς για κατι που ουσιαστικά δεν έχεις. Και ξεκινα άσκηση σιγα σιγά να χασεις βάρος και να ρυθμιστούν και οι παλμοί.
Δεν παίρνω κανένα χάπι, ο καρδιολόγος είπε για μπλοκατενς
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Έκανα σήμερα εξετάσεις αίματος και όλα ήταν οκ και ο θυρεοειδής και όλα αλλά είχα πολύ υψηλή τιμή της crp, είχα 13.5 με όριο το 5... Αυτό από τι οφείλεται? Παίζει ρόλο ο κορονοϊός που πέρασα? Αλλά αυτό έχει έναν μήνα τώρα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο μικροβιολόγος ή ο προσωπικός σου ιατρός τι είπε ;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Ο μικροβιολόγος ή ο προσωπικός σου ιατρός τι είπε ;
Τίποτα απλά μου τα έστειλε με e mail ... Και ο καρδιολόγος είπε ότι δεν έχει σχέση με καρδιά, από λοίμωξη λέει ότι είναι . Αλλά έχω έναν μήνα που κόλλησα, ακόμα αυξημένη είναι?
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Η CRP ειναι πρωτεινη οξειας φασης και χαρακτηριζεται ως μη-ειδικος δεικτης φλεγμονης. Εχει δε μικρη περιοδο ημιζωης (6-8 ωρες).

Αρα σημαινει οτι πιθανον "κατι τρεχει", στο παρον, και μαλλον απομακρυνομαστε απο το να ειναι αποτελεσμα της COVID που περασες 1 μηνα πριν.

Οφειλεις να παρεις τον γενικο ιατρο σου ή τον παθολογο σου και να τον ρωτησεις ή και να τον επισκευθεις ξανα και ξανα για να σου κανει ολοκληρωμενη εξεταση.
Απο το ιντερνετ δεν βγαινει διαγνωση ουτε απο μονο 1 εργαστηριακο αποτελεσμα.

Γιατι δεν κανεις αυτο πρωτα, πριν ρωτησεις αγνωστους στο ιντερνετ; Το λεω επειδη το ρωτας για πολλα πραγματα και σε αλλα θεματα που λες οτι εχεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Η CRP ειναι πρωτεινη οξειας φασης και χαρακτηριζεται ως μη-ειδικος δεικτης φλεγμονης. Εχει δε μικρη περιοδο ημιζωης (6-8 ωρες).

Αρα σημαινει οτι πιθανον "κατι τρεχει", στο παρον, και μαλλον απομακρυνομαστε απο το να ειναι αποτελεσμα της COVID που περασες 1 μηνα πριν.

Οφειλεις να παρεις τον γενικο ιατρο σου ή τον παθολογο σου και να τον ρωτησεις.
Απο το ιντερνετ δεν βγαινει διαγνωση.

Γιατι δεν κανεις αυτο πρωτα, πριν ρωτησεις αγνωστους στο ιντερνετ; Το λεω επειδη το ρωτας για πολλα πραγματα και σε αλλα θεματα που λες οτι εχεις.
Ρώτησα τον καρδιολόγο λέω, τώρα τον πήρα και μου είπε ότι είναι από κορονοϊό
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τον παθολογο σου θα ρωτησεις. Αυτουνου ειναι η κυρια δουλεια το να ασχολειται με τις οποιες (πιθανες) λοιμωξεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
1) Περιμενεις μεχρι αυριο.

2) Απευθυνεσαι στο εφημερευον νοσοκομειο. (Εαν δεν ειναι κατι υπερ-επειγον παντως, καλο ειναι να μην επιβαρυνουμε τους εργαζομενους στα Επειγοντα, γιατι μπορει να παρουμε τη σειρα καποιου υπερ-επειγοντος).

Ο καρδιολογος που κολλαει ομως να τον ρωτησεις για κατι τετοιο και ειναι αυτος που πηρες πρωτα τηλεφωνο πριν τον παθολογο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top