Ανεξαρτητα επαγγελματα

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μιας και οι μισθοι ειναι για κλαμματα σκεφτομαι οτι ισως το μοναδικο που μπορει να σε κανει να πιασεις καποια καλυτερα λεφτα ειναι να δουλευεις σαν ελευθερος επαγγελματιας και να εχεις κατι δικο σου. Σκεφτομαι λοιπον για δευτερο πτυχιο που ισως μου δωσει μια καλυτερη αποκατασταση . Ειτε να μην ειμαι υπαλληλος καποιου και να ζω με 700 ειτε να υπαρχουν τουλαχιστον πολυ καλες απολαβες.


Ειμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια, ψυχολογια και εργοθεραπεια με το τελευταιο να με προβληματιζει λιιγο το γεγονος αν θα αντεχα (ψυχολογικα)να δουλευω με παιδια με αναπηριες. Γνωμες για το τι θα ειχε καλυτερη αποκατασταση και τι θα αξιζε δεδομενου οτι δεν θελω να ''πεταξω'' αλλα 4 -5 χρονια σπουδων μιας και ειμαι ηδη στα πρωτα αντα και θελω να κανω σωστη επιλογη...:hmm:Αν καποιος εχει και φιλο-γονιο που να ασκει καποιο επαγγελμα απο τα παραπανω θα με βοηθουσε..
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μιας και οι μισθοι ειναι για κλαμματα σκεφτομαι οτι ισως το μοναδικο που μπορει να σε κανει να πιασεις καποια καλυτερα λεφτα ειναι να δουλευεις σαν ελευθερος επαγγελματιας και να εχεις κατι δικο σου. Σκεφτομαι λοιπον για δευτερο πτυχιο που ισως μου δωσει μια καλυτερη αποκατασταση . Ειτε να μην ειμαι υπαλληλος καποιου και να ζω με 700 ειτε να υπαρχουν τουλαχιστον πολυ καλες απολαβες.


Ειμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια, ψυχολογια και εργοθεραπεια με το τελευταιο να με προβληματιζει λιιγο το γεγονος αν θα αντεχα (ψυχολογικα)να δουλευω με παιδια με αναπηριες. Γνωμες για το τι θα ειχε καλυτερη αποκατασταση και τι θα αξιζε δεδομενου οτι δεν θελω να ''πεταξω'' αλλα 4 -5 χρονια σπουδων μιας και ειμαι ηδη στα πρωτα αντα και θελω να κανω σωστη επιλογη...:hmm:Αν καποιος εχει και φιλο-γονιο που να ασκει καποιο επαγγελμα απο τα παραπανω θα με βοηθουσε..
Δεν ξερω αν σου γκρεμιζω τα ονειρα,αλλα γενικα επειδη εισαι αυτονομος δεν παει να πει πως εχεις και καλυτερο μισθο. Πχ για να ανοιξεις φυσικοθεραπευτηριο/εργο θελει περα απο τεβε να παρεις εργαλεια,παιχνιδια,μπαλες,να πληρωνεις φωτα νερα και λογικα κανεναν συνεργατη γιατι μονη δεν θα μπορεις να βγαζεις περα τοσους ασθενης. Επειτα,ψυχολογια ειναι απο αλλο πεδιο εντελως,οποτε ξεκινα αρχικα με το τι σαρεσει. Στην Ελλαδα εισαι,αν δεν εισαι στον στρατο η στημενη δουλεια απο τον μπαμπα καππια στιγμη θα πεις το.ψωμι ψωμακι οπως οι περισσοτεροι. Διαλεξε πρωτα τι σου αρεσει περιπου σαν ανθρωπος περισσοτερο,γιατι.εμενα μαρεσουν παρα πολλα πραγματα αλλα αυτο που με κερδιζει ειναι λογο/εργο που εχω κανει συνεδριες,εχω ρωτησει ειδικους εχω δει πως ειναι και δεν με τρομαζει καθολου. Επειτα,δες διεξοδους λχ σε νοσοκομεια,σε ειδικα σχολεια,σε κεντρα ψυχικης υγειας και δες ποσα μππρεις να κανεις. Γιατι τωρα εισαι εφηβη,μετα;μπορει να θες να.πας σε κατι πιο χαλαρο και το αναποδο. Και μια συμβουλη,αν στην εικονα παιδιου ενηλικα με αναπηρια δεν τα βγαζεις περα,μην πας. Ειναι κριμα,οι περισσοτεροι και δεν το αδικω,το παρατουσαν. Θελει υπομονη και να βρισκεις πολλους τροπους να προσελκυσεις το ατομο ειτε να σου μιλησει(λογο) ειτε να κανετε δραστηριοτητες μαζι(εργο/φυσικο)
Ελπιζω να καταληξεις τι σαρεσει,ειναι δυσκολο και πιστευω ακομη και στην σχολη που θα μπεις παλι θα εχεις δευτερες σκεψεις αλλα το αποτελεμα θα σε αποζημιωσει. Και αν μπορεις,βρες εναν επαγγελματια να ρωτησεις η να πας για συνεδρια μαζι του(περα απο ψυχολογο που δεν πιστευω να.γινεται) θα σε βοηθησει αυτο αν και,θα δεις ενα πολυ μικρο κομματι της δουλειας του
Υ. Γ τωρα διαβασα πιο καθαρα το μηνυμα σου( ναι το κανω αυτο τρεχω να απαντησω) και ηδη ειπες πως εισαι ενηλικη,οποτε ειναι ευκολοτερο να συνηδειτοποιησεις περιπου που θες να καταληξεις. Δες διεξοδους και ρωτα ειδικους. Γενικοτερα,ολα αυτα τα επαγγεκματα εχουμ απορροφηση το θεμα ειναι εσυ και σαν επαγγελματιας πως θα σε κτλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Σιγουρα μου αρεσει να δουλευω με παιδια. Η ψυχολογια ειναι μια επιστημη που με τραβαει πολυ και θα με ενδιεφερε εξειδικευση σε παιδοψυχολογια.Οποτε δεν το θεωρω καθολου ασχετο με τα υπολοιπα. Απλα φοβαμαι τον κορεσμο που ισως υπαρχει απο ψυχολογους. Δυστυχως δεν εχω καποιο γνωστο φυσικοθεραπευτη η εργοθεραπευτη για να δω τη δουλεια του και να μαθω λεπτομερειες ωστε να δω αν μου ταιριαζει. Ψαχνω πληροφοριες γενικα στο ιντερνετ αλλα δεν βοηθανε πολυ..θεωρητικα ξερω τι κανουν απλα το θεμα ειναι να μαθεις στην πραξη τι γινεται κ πως παει η αποκατασταση/μισθοι κλπ.

Δυστυχως ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν μπορω να σκεφτω απλα τι μαρεσει εμενα περισσοτερο και θα βρω το δρομο μου κλπ κλπ γιατι βλεπω τι γινεται και με τους νηπιαγωγους :p
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Όλες οι σχολές που παρέθεσες είναι αξιόλογες. Αν θέλεις να δραστηριοποιηθείς επαγγελματικά στον ιδιωτικό τομέα αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου σου, δε θα πρότεινα την ψυχολογία. Το καλύτερο θα ήταν να έρθεις σε επαφή με ανθρώπους που ασκούν το επάγγελμα για να σε κατευθύνουν καλύτερα. Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις την εργοθεραπεία, καθώς είναι ο λιγότερο κορεσμένος κλάδος από αυτούς που σε ενδιαφέρουν.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Σιγουρα μου αρεσει να δουλευω με παιδια. Η ψυχολογια ειναι μια επιστημη που με τραβαει πολυ και θα με ενδιεφερε εξειδικευση σε παιδοψυχολογια.Οποτε δεν το θεωρω καθολου ασχετο με τα υπολοιπα. Απλα φοβαμαι τον κορεσμο που ισως υπαρχει απο ψυχολογους. Δυστυχως δεν εχω καποιο γνωστο φυσικοθεραπευτη η εργοθεραπευτη για να δω τη δουλεια του και να μαθω λεπτομερειες ωστε να δω αν μου ταιριαζει. Ψαχνω πληροφοριες γενικα στο ιντερνετ αλλα δεν βοηθανε πολυ..θεωρητικα ξερω τι κανουν απλα το θεμα ειναι να μαθεις στην πραξη τι γινεται κ πως παει η αποκατασταση/μισθοι κλπ.

Δυστυχως ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν μπορω να σκεφτω απλα τι μαρεσει εμενα περισσοτερο και θα βρω το δρομο μου κλπ κλπ γιατι βλεπω τι γινεται και με τους νηπιαγωγους :p
Σαφως και σχετιζεται η ψυχολογια παρα πολυ με την λογο/εργο απλα μιλαμε για διαφορετικα πεδια. Ψαξε περισσοτερο,οι συνεδριες διαφερουν απο παιδι σε παιδι και απο ενηλικα σε ενηλικα. Ενα παιδι με αυτισμο μπορει ακομη να προσπαθει να σχηματισει λεξεις ενω ενας ενηλικας εγκεφαλικου να προσπαθησεις να του προαγεις το λεξιλογιο και την κατανοηση. Εχει πολυ επικοινωμια με τον ασθενη. Στην εργοθεραπεια τα ιδια,ενα παιδι ελαφριας περιπτωσης εχει αλλους στοχους απο ενα παιδι πιο βαριασ περιπτωσης. Μιλα και με εναν συμβουλο. Για μενα,καλυτερα να κινηθεις απο ψυχολογια που παρεμβαινεις σε ολα,σε ενηλικες,εφηβους παιδια κτλπ. Σου ευχομαι να βρεις τι αγαπας
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν ο μόνος ή ο κυριότερος λόγος για να σπουδάσεις είναι να ξεκινήσεις κάτι δικό σου , δε βρίσκω το λόγο να το κάνεις.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αν ο μόνος ή ο κυριότερος λόγος για να σπουδάσεις είναι να ξεκινήσεις κάτι δικό σου , δε βρίσκω το λόγο να το κάνεις.
Ισχυει αυτο. Μπορει να ξεκινησει κατι χωρις 2ο πτυχιο,αλλα αμα την ενδιαφερουν κιολας ειναι καλο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ισχυει αυτο. Μπορει να ξεκινησει κατι χωρις 2ο πτυχιο,αλλα αμα την ενδιαφερουν κιολας ειναι καλο
Αν θέλει κάτι συγκεκριμένο ναι . Απλά από το μήνυμα της εγώ κατάλαβα ότι θέλει να ξεκινήσει κάτι δικό της γενικά .
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Οχι , το να μπορεις να δουλευεις μονος ειναι απλα ενα πλεονεκτημα που θα ηθελα να εχει το επαγγελμα μου χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι η καλυτερη λυση . Σιγουρα ενας εργοθεραπευτης η φυσικοθεραπευτης για να ανοιξει κατι δικο του θελει πολλα χρονια εμπειρια γνωσης και φυσικα ενα κεφαλαιο.Οποτε μονο απο τον τομεα της ψυχολογιας σαν ψυχοθεραπευτρια το σκεφτομουν αυτο...
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, καθε γνωμη δεκτη . Ακομα το ψαχνω.
 
Top