Αναζήτηση ξενοδοχείων για φοιτητές στην Ρόδο

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας, περνάω στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου αλλά σκοπεύω να κάνω μετεγγραφη.
Οταν ανακοινωθούν οι βάσεις μετά από λίγο καιρό θα παω στην Ρόδο (αναλόγως βέβαια με το πως θα έχει εξελιχθεί η όλη κατάσταση του κορονοϊού ) να ψάξω σπίτι ήκάποιο ξενοδοχείο για φοιτητές.
Δεδομένου ότι επιθυμώ να μετεγγραφω σε άλλο περιφερειακό πανεπιστήμιο και λόγω του κορονοϊού που ενδέχεται να μην ανοίξουν τα πανεπιστήμια , πιο σωστο και Ωφέλιμο για την τσέπη μού φαίνεται να ψάξω για κάποιο ξενοδοχείο στο οποίο διαμένουν φοιτητές .
Θα παρακαλούσα πολύ όποιον γνωρίζει , να μου πει ονόματα ξενοδοχείων στην Ρόδο που δέχονται φοιτητές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,

Τι ημερομηνίες σκέφτεσαι να μείνεις στη Ρόδο; (Από πότε μέχρι πότε)

Το Parthenon Hotel είναι από τις πιο συνηθισμένες επιλογές. Το Continental ακούω συχνά επίσης (είναι απέναντι από το Πανεπιστήμιο). Εγώ προτείνω, να ψάξεις και για airbnb.
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι από Ρόδο! Συμφωνώ με τον Viedo και προσθέτω ένα ακόμα ξενοδοχείο να το τσεκάρεις , manousos City center μένουν κυριως φοιτητές απ όσο ξέρω
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλημέρα,

Τι ημερομηνίες σκέφτεσαι να μείνεις στη Ρόδο; (Από πότε μέχρι πότε)

Το Parthenon Hotel είναι από τις πιο συνηθισμένες επιλογές. Το Continental ακούω συχνά επίσης (είναι απέναντι από το Πανεπιστήμιο). Εγώ προτείνω, να ψάξεις και για airbnb.

Λόγω του ότι ενδέχεται να βγουν οι βάσεις και 1η Σεπτέμβρη σκέφτομαι να παω στο νησί στις 2 ή 3 του μηνός μέχρι τέλη Οκτώβρη. Έστειλα email στο Parthenon, το οποίο είχα και εγώ ακουστά.
Έψαξα για το δεύτερο ξενοδοχείο όμως δεν λειτουργεί πια με την ίδια ονομασία, μάλλον έχει ανακαινιστεί και λέγεται Castellum Suites . Με μια γρήγορη μάτια στις φωτογραφίες του ξενοδοχείου δεν νομίζω να μένουν πια φοιτητές.
εψαξα και για Airbnb όμως για το χρονικό διάστημα των 50ημερων που θέλω το πόσο υπερβαίνει τα 1.100 ευρώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα είμαι από Ρόδο! Συμφωνώ με τον Viedo και προσθέτω ένα ακόμα ξενοδοχείο να το τσεκάρεις , manousos City center μένουν κυριως φοιτητές απ όσο ξέρω

Γεια σου.
Μπήκα στο σάιτ του ξενοδοχείου όμως τόσο στις φωτογραφίες των δωματίων όσο και στις πληροφορίες των παροχών δεν υπάρχει κουζινάκι , νεροχυτης κτλ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πράγματι το Continental το φτιάχνουν σε Castellum Suites. 2 μήνες θέλεις διαμονή. Από Spitogato αν δεις σπίτια που τα ενοικιάζουν και τους πεις για 2 μήνες με λίγο πιο ακριβό ενοίκιο. Θα πηγαίνεις στο Πανεπιστήμιο να υποθέσω έτσι; Άρα θες σπίτι εκεί γύρω στο κέντρο (10-15λεπτά με τα πόδια). Γιατί θες να πας Ρόδο όμως, αν δεν ανοίξουν τα πανεπιστήμια και αφού πας για μετεγγραφή;

Γενικά, πάντως, είναι πιο τσιμπημένα από τις περισσότερες περιοχές στην Ελλάδα, τα ενοίκια και η ζωή στη Ρόδο. Στο Parthenon ή στο Μανούσο που είπε η φίλη ίσως βρεις κάτι πιο οικονομικό από 1000 ευρώ για το δίμηνο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.
Απλα το παιδαγωγικό δεν εχει εργαστήρια , δηλαδη πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να πας .

Ειδικα στη περίπτωση σου που ειναι σίγουρη πανω κατω η μετεγγραφή.

Σε αυτές τις σχολές , τις θεωρητικές, απλα περιμένεις να παρεις τη μετεγγραφή .
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πράγματι το Continental το φτιάχνουν σε Castellum Suites. 2 μήνες θέλεις διαμονή. Από Spitogato αν δεις σπίτια που τα ενοικιάζουν και τους πεις για 2 μήνες με λίγο πιο ακριβό ενοίκιο. Θα πηγαίνεις στο Πανεπιστήμιο να υποθέσω έτσι; Άρα θες σπίτι εκεί γύρω στο κέντρο (10-15λεπτά με τα πόδια). Γιατί θες να πας Ρόδο όμως, αν δεν ανοίξουν τα πανεπιστήμια και αφού πας για μετεγγραφή;

Γενικά, πάντως, είναι πιο τσιμπημένα από τις περισσότερες περιοχές στην Ελλάδα, τα ενοίκια και η ζωή στη Ρόδο. Στο Parthenon ή στο Μανούσο που είπε η φίλη ίσως βρεις κάτι πιο οικονομικό από 1000 ευρώ για το δίμηνο.

Ακούω συνεχώς ότι τα μεγάλα πανεπιστήμια θα κλείσουν Και τα περιφερειακά όπως είναι και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου που εδρεύει σε πολλά νησιά ,θα λειτουργεί κανονικά.
Αν βγει ανακοίνωση για κλείσιμο των πανεπιστημίων,εννοείται πως δεν θα παω στην Ρόδο . Και για να είμαι ειλικρινής, το εύχομαι για να μπορέσω να κάνω την Εγγραφή και την μετεγγραφη διαδικτυακά,χωρίς να επιβαρύνω τους γονείς μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πριν λίγο μπήκα στην ιστοσελίδα του τμηματος και είδα πως ανακοινώθηκε εχθες ότι όλα τα μαθήματα για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου θα γίνουν εξ αποστάσεως .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Alizoula2 @Viedo σας ευχαριστώ πολύ ! Η βοήθεια και η συμβουλή σας είναι πολύτιμη . ❤️✌️
 
Τελευταία επεξεργασία:

giorgos1

Νεοφερμένος

Ο giorgos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το ξενοδοχειο Parthenon ειναι μια καλη επιλογη για διαμονη, τιμες 270 ευρω περιπου και ειναι όλα μεσα,,υπάρχει ασφαλεια συνεχεια,,και ειναι πολυ κεντρικό!
 
Top