Ακαδημαϊκό έτος 2022-2023: καθυστερήσεις στην έκδοση φοιτητικών ταυτοτήτων - πάσο

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ακολουθεί γκρίνια.. :mad:

λοιπόν τα μαθήματα σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο πολλών σχολών
έχουν ξεκινήσει και οι φοιτητές θα έπρεπε να είναι κοντά στις σχολές τους ή τουλάχιστον
να τις έχουν επισκεφθεί να δουν κατά που πέφτουν Ανατολικά, Δυτικά, Βόρεια???

Πως γίνεται λοιπόν να μην έχουν δοθεί οι ταυτότητες όταν μάλιστα έχουν και σχέδια για
ελεγχόμενη είσοδο στις σχολές με τουρνικέ??

Εγώ για να πάω στην σχολή μου με κάποιο δικό μου άτομο μόνο να δω πως είναι τα πράγματα
και να γυρίσω πίσω να κανονίσω τα περαιτέρω...θέλω 150 ευρώ κολλαριστά! και δεν βάζω ούτε
έξοδα ούτε τίποτα!
πόσο μάλλον για να κλείσω και ένα χώρο διαμονής.

Δεν έχω καταλάβει αν πραγματικά πρέπει να ήμαστε στις σχολές ή αν πρέπει να φοιτούμε
από μακριά και εγώ προσωπικά αν είναι επιλογή, δεν έχω κανένα θέμα.. αν μπορούν βέβαια
να λυθούν όλα τα προβλήματα μέσω τις πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης, όπως επικοινωνία με
καθηγητές και να ξέρουμε και τι έχουμε να διαβάσουμε για τις εξετάσεις Ιανουαρίου.


Επίσης αν ο κ. Έυδοξος μπορεί να μας δώσει τα βιβλία μας στο τόπο διαμονής (όπως
άλλωστε γίνεται και με τις ταυτότητες που ορίζουμε που κοντά μας βολεύει να τις πάρουμε)
τότε δεν έχω πρόβλημα ούτε και με αυτό!


πραγματικά ποιοι από εσάς που είστε πρωτοετής έχετε πάρει πάσο??
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Τα πάσα πάντα αργούν (τα πλαστικά)
Αν το θες άμεσα απλά βγάζεις ηλεκτρονικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης αν ο κ. Έυδοξος μπορεί να μας δώσει τα βιβλία μας στο τόπο διαμονής (όπως
άλλωστε γίνεται και με τις ταυτότητες που ορίζουμε που κοντά μας βολεύει να τις πάρουμε)
τότε δεν έχω πρόβλημα ούτε και με αυτό!
Όχι δεν γίνεται. Πας στα βιβλιοπωλεία που έχει ορισθεί από το πανεπιστήμιο ως σημεία παραλαβής. Αν εσύ θέλεις κατ'οικον παράδοση, τότε θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στο βιβλιοπωλείο και με δικά σου έξοδα να σου στείλουν με κουριερ
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχει ούτε ηλεκτρονικό ούτε τίποτα!! τι να κάνω? να βγάλω φωτογραφία
αυτό που μου δείχνει σαν δείγμα? αφού δεν έχει ισχύ για κάτι.. είναι μόνο
προεπισκόπιση πως θα ήταν η ταυτότητα σου.

πρέπει να ήμαστε στις σχολές κατά την έναρξη των μαθημάτων ή δεν παίζει ρόλο?
πρέπει να μας δεί κάποιος καθηγητής? πως θα ξέρουμε τι μαθήματα να
παρακολουθούμε και τι πρέπει να διαβάζουμε?

Με απασχολεί αν είναι δυνατόν να μην χάσω ούτε ένα εξάμηνο λόγω ολιγωρίας
ή αδιαφορίας δικιάς μου...
γιαυτό γκρινιάζω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχει ούτε ηλεκτρονικό ούτε τίποτα
Κάνεις λάθος, σαφώς και υπάρχει. Η ίδια έχω και το πλαστικό και το ηλεκτρονικό.

Θα το βρεις από την σελίδα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εγώ που είχα βγάλει τότε την κάρτα του ΟΑΣΑ, για τους πρωτοετείς, σε όσους δεν είχε έρθει το πάσο, πηγαίναμε με βεβαίωση σπουδών και μας εκδιδόταν κανονικά η κάρτα από τους υπαλλήλους + ένα χαρτί με βεβαίωση ΑΜΚΑ από το ίντερνετ
πρέπει να ήμαστε στις σχολές κατά την έναρξη των μαθημάτων ή δεν παίζει ρόλο
Εσύ τι νομίζεις, δεν πρέπει; 😂
Δεν θα χαλάσει ο κόσμος να μην πας την πρώτη εβδομάδα αλλά αν θέλεις να έχεις δικές σου σημειώσεις, πρέπει να πας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πρέπει να μας δεί κάποιος καθηγητής?
Όχι, δεν είναι λύκειο.
Εκτός αν έχεις υποχρεωτικές διαλέξεις ή εργαστήρια όπου πρέπει να κάνεις εγγραφή σε αυτα από κοντα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πως θα ξέρουμε τι μαθήματα να
παρακολουθούμε και τι πρέπει να διαβάζουμε
Σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών; Θα διαβάζεις ο,τι έχεις ανά εξάμηνο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με απασχολεί αν είναι δυνατόν να μην χάσω ούτε ένα εξάμηνο λόγω ολιγωρίας
ή αδιαφορίας δικιάς μου...
γιαυτό γκρινιάζω.
Υπάρχει λόγος που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το εξάμηνο (περιμένεις καμία μετεγγραφή) ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20221005_153106.jpg
    IMG_20221005_153106.jpg
    84.2 KB · Εμφανίσεις: 143
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Υπάρχει λόγος που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το εξάμηνο (περιμένεις καμία μετεγγραφή) ;

Το λινκ που μου δείχνεις τα ξέρω και το έχω τσεκάρει, είπα ότι υπάρχει
μόνο προεπισκόπιση της ταυτότητας και αυτό δεν έχει καμία ισχύ να το
βγάλω φωτογραφία να το έχω.

Στο αρχικό μήνυμα έχω κάνει ορισμένα typos (δεν πρόλαβα να τα διορθώσω..)
ίσως δεν έγινε κατανοητό ότι για να πάμε 2 άτομα στις σχολή (εγώ χωρίς πάσο)
θέλουμε 150 ευρώ χωρίς να συμπεριλαμβάνει διαμονή και φαγητό!! είναι μόνο
το πήγαινε-έλα για να δεις το μέρος και για να ψάξεις για να μείνεις.

150 ευρώ για βόλτα, είναι πολλά ακόμα και για κάποιον που του περισσεύουν...
γι'αυτο απορώ με την φάση γιατί δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτα.

Σίγουρα όπως λες και εσύ, Λύκειο δεν είναι..όμως θεωρώ ότι με κάποιον
καθηγητή πρέπει να συνεννοηθείς να σου πει οτι έχεις να κάνεις αυτό και
αυτό και εκείνο.

πρέπει να πάρεις βιβλία και όπως λες και εσύ δεν τα διανέμουν στο τόπο
κατοικίας σου άλλα στην βιβλιοθήκη της σχολής ή στα βιβλιοπωλεία
της περιοχής που ανοίκει η σχολή.


Δεν ξέρω για ποιο λόγο φροντίζουν για το πάσο αφού έχουν ξεκινήσει
τα μαθήματα και για να κλείσεις φοιτητικό είναι μεγάλο ζήτημα με τις τιμές!!
καλές τιμές είχα βρει τον Αύγουστο, όμως τότε δεν είχε λογική για εμένα να κλείσω
κάτι ενώ δεν θα ήμουν εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Το λινκ που μου δείχνεις τα ξέρω και το έχω τσεκάρει, είπα ότι υπάρχει
μόνο προεπισκόπιση της ταυτότητας και αυτό δεν έχει καμία ισχύ να το
βγάλω φωτογραφία να το έχω.

Στο αρχικό μήνυμα έχω κάνει ορισμένα typos (δεν πρόλαβα να τα διορθώσω..)
ίσως δεν έγινε κατανοητό ότι για να πάμε 2 άτομα στις σχολή (εγώ χωρίς πάσο)
θέλουμε 150 ευρώ χωρίς να συμπεριλαμβάνει διαμονή και φαγητό!! είναι μόνο
το πήγαινε-έλα για να δεις το μέρος και για να ψάξεις για να μείνεις.

150 ευρώ για βόλτα, είναι πολλά ακόμα και για κάποιον που του περισσεύουν...
γι'αυτο απορώ με την φάση γιατί δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτα.

Σίγουρα όπως λες και εσύ, Λύκειο δεν είναι..όμως θεωρώ ότι με κάποιον
καθηγητή πρέπει να συνεννοηθείς να σου πει οτι έχεις να κάνεις αυτό και
αυτό και εκείνο.

πρέπει να πάρεις βιβλία και όπως λες και εσύ δεν τα διανέμουν στο τόπο
κατοικίας σου άλλα στην βιβλιοθήκη της σχολής ή στα βιβλιοπωλεία
της περιοχής που ανοίκει η σχολή.


Δεν ξέρω για ποιο λόγο φροντίζουν για το πάσο αφού έχουν ξεκινήσει
τα μαθήματα και για να κλείσεις φοιτητικό είναι μεγάλο ζήτημα με τις τιμές!!
καλές τιμές είχα βρει τον Αύγουστο, όμως τότε δεν είχε λογική για εμένα να κλείσω
κάτι ενώ δεν θα ήμουν εκεί.
για να παρεις την ηλεκτρονικη ταυτοτητα στο κινητο σου θα πρεπει να εγκρινει την αιτηση σου η γραμματεια και θα σου ερθει email και μετα θα την δεις να την κατεβασεις..υπομονη.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Το λινκ που μου δείχνεις τα ξέρω και το έχω τσεκάρει, είπα ότι υπάρχει
μόνο προεπισκόπιση της ταυτότητας και αυτό δεν έχει καμία ισχύ να το
βγάλω φωτογραφία να το έχω.

Στο αρχικό μήνυμα έχω κάνει ορισμένα typos (δεν πρόλαβα να τα διορθώσω..)
ίσως δεν έγινε κατανοητό ότι για να πάμε 2 άτομα στις σχολή (εγώ χωρίς πάσο)
θέλουμε 150 ευρώ χωρίς να συμπεριλαμβάνει διαμονή και φαγητό!! είναι μόνο
το πήγαινε-έλα για να δεις το μέρος και για να ψάξεις για να μείνεις.

150 ευρώ για βόλτα, είναι πολλά ακόμα και για κάποιον που του περισσεύουν...
γι'αυτο απορώ με την φάση γιατί δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτα.

Σίγουρα όπως λες και εσύ, Λύκειο δεν είναι..όμως θεωρώ ότι με κάποιον
καθηγητή πρέπει να συνεννοηθείς να σου πει οτι έχεις να κάνεις αυτό και
αυτό και εκείνο.

πρέπει να πάρεις βιβλία και όπως λες και εσύ δεν τα διανέμουν στο τόπο
κατοικίας σου άλλα στην βιβλιοθήκη της σχολής ή στα βιβλιοπωλεία
της περιοχής που ανοίκει η σχολή.


Δεν ξέρω για ποιο λόγο φροντίζουν για το πάσο αφού έχουν ξεκινήσει
τα μαθήματα και για να κλείσεις φοιτητικό είναι μεγάλο ζήτημα με τις τιμές!!
καλές τιμές είχα βρει τον Αύγουστο, όμως τότε δεν είχε λογική για εμένα να κλείσω
κάτι ενώ δεν θα ήμουν εκεί.
Ρώτα το ΚΤΕΛ αν μπορείς να κλείσεις εισητηριο με βεβαίωση φοίτησης αφού δεν έχεις ακόμη πάσο.

Και όχι, δεν χρειάζεται να πιάσεις καθηγητή. Κανένας καθηγητής δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με τον κάθε φοιτητή και να του εξηγήσει τα αυτονόητα. Από την στιγμή που μπαίνεις στην σχολή, το αν θα πηγαίνεις στις διαλέξεις είναι δική σου επιλογή, θα διαβάζεις από το ικλας τα μαθήματα του κάθε εξαμήνου, και θα πηγαίνεις να δίνεις, αν δεν έχεις σκοπό να μετακομίσεις στον τόπο σπουδών σου. Τα πανεπιστήμια διαφέρουν πολύ από την δευτεροβάθμια στο ότι δεν υπάρχει πια δασκάλα να δίνει δουλειά στο σπίτι και τα λέμε το πρωί. Μπαίνεις, και βαδίζεις μόνος σου (διάβασμα, εξετάσεις κτλ)


Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολύ πολύ σημαντικό να έχεις δια ζώσης επαφή με την σχολή. Εσύ είσαι το παιδί από Κόρινθο που πέρασε Γιάννενα; Γιατί καλέ δεν κάνεις μετεγγραφή για Πάτρα να πηγαίνεις με το τρένο κάποιες φορές; Τι γυρεύεις μέχρι Γιάννενα; Προφανώς τα έξοδα θα είναι πολύ μεγαλύτερα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ρώτα το ΚΤΕΛ αν μπορείς να κλείσεις εισητηριο με βεβαίωση φοίτησης αφού δεν έχεις ακόμη πάσο.

Και όχι, δεν χρειάζεται να πιάσεις καθηγητή. Κανένας καθηγητής δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με τον κάθε φοιτητή και να του εξηγήσει τα αυτονόητα. Από την στιγμή που μπαίνεις στην σχολή, το αν θα πηγαίνεις στις διαλέξεις είναι δική σου επιλογή, θα διαβάζεις από το ικλας τα μαθήματα του κάθε εξαμήνου, και θα πηγαίνεις να δίνεις, αν δεν έχεις σκοπό να μετακομίσεις στον τόπο σπουδών σου. Τα πανεπιστήμια διαφέρουν πολύ από την δευτεροβάθμια στο ότι δεν υπάρχει πια δασκάλα να δίνει δουλειά στο σπίτι και τα λέμε το πρωί. Μπαίνεις, και βαδίζεις μόνος σου (διάβασμα, εξετάσεις κτλ)


Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολύ πολύ σημαντικό να έχεις δια ζώσης επαφή με την σχολή. Εσύ είσαι το παιδί από Κόρινθο που πέρασε Γιάννενα; Γιατί καλέ δεν κάνεις μετεγγραφή για Πάτρα να πηγαίνεις με το τρένο κάποιες φορές; Τι γυρεύεις μέχρι Γιάννενα; Προφανώς τα έξοδα θα είναι πολύ μεγαλύτερα

οκ να'σαι καλά για τις συμβουλές σου..

όλο αυτό όπως κατάλαβες, γιατί σκέφτηκα "από την μια μας λένε ξεκινάμε και απο την άλλη
ασχολούμαστε ακόμα με διαδικασίες και έγγραφα?"

εφόσον έχω περάσει σε πανεπιστήμιο, θα ήθελα αν είναι εφικτό, να το ολοκληρώσω.
Το ν+2 μου φαίνεται πολύ λίγο!! δεν βλέπω πως μπορώ να τα καταφέρω να μην χαθούν
εξάμηνα μέσα στα 6 χρόνια ώστε να ολοκληρώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται πριν τα 6
χρόνια.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
οκ να'σαι καλά για τις συμβουλές σου..

όλο αυτό όπως κατάλαβες, γιατί σκέφτηκα "από την μια μας λένε ξεκινάμε και απο την άλλη
ασχολούμαστε ακόμα με διαδικασίες και έγγραφα?"

εφόσον έχω περάσει σε πανεπιστήμιο, θα ήθελα αν είναι εφικτό, να το ολοκληρώσω.
Το ν+2 μου φαίνεται πολύ λίγο!! δεν βλέπω πως μπορώ να τα καταφέρω να μην χαθούν
εξάμηνα μέσα στα 6 χρόνια ώστε να ολοκληρώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται πριν τα 6
χρόνια.
Θα συμφωνήσω ότι το όριο ν+2 είναι σκέτη ΠΑΡΑΝΟΙΑ. Λόγου χάρη σχολές σαν το μαθηματικό ε δεν βγαίνουν σε 5 χρόνια. Αλλη μια ανοησία της τωρινής κυβέρνησης. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης, αν περάσεις τα ν+2, απλά πληρώνεις ένα "πρόστιμο" στα μαθήματα που δίνεις 40€ νομιζω. Εδώ η Νικουλα θέλει να σε αφήσει 25 ετών να έχεις χαραμίσει 7 χρόνια να προσπαθείς να βγάλεις μια σχολή και μετά να καταλήξεις καφετζου. Δεν θα σχολιάσω καν το καθεστώς "μερικής φοίτησης" που όλοι όσοι δουλεύουν στην σχολή μου δουλεύουν με μαύρα, οπότε δεν μπορούν καν να μπούν σε αυτό (γιατί η Ελλάδα δεν είναι Αμερικα). Γενικά μια απόλυτη ξεφτίλα η οποία ευελπιστώ στο να τελειώσει και να δωσουν τα χρήματα αυτά για άλλες ενέργειες.

Καλές σπουδές!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ τι φάση με τας γραμματείας; Γιατί αργούν τόσο πολύ για μία τόσο απλή διαδικασία; Δημόσιο.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι το όριο ν+2 είναι σκέτη ΠΑΡΑΝΟΙΑ. Λόγου χάρη σχολές σαν το μαθηματικό ε δεν βγαίνουν σε 5 χρόνια. Αλλη μια ανοησία της τωρινής κυβέρνησης. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης, αν περάσεις τα ν+2, απλά πληρώνεις ένα "πρόστιμο" στα μαθήματα που δίνεις 40€ νομιζω. Εδώ η Νικουλα θέλει να σε αφήσει 25 ετών να έχεις χαραμίσει 7 χρόνια να προσπαθείς να βγάλεις μια σχολή και μετά να καταλήξεις καφετζου. Δεν θα σχολιάσω καν το καθεστώς "μερικής φοίτησης" που όλοι όσοι δουλεύουν στην σχολή μου δουλεύουν με μαύρα, οπότε δεν μπορούν καν να μπούν σε αυτό (γιατί η Ελλάδα δεν είναι Αμερικα). Γενικά μια απόλυτη ξεφτίλα η οποία ευελπιστώ στο να τελειώσει και να δωσουν τα χρήματα αυτά για άλλες ενέργειες.

Να ρωτήσω πως λειτουργεί το "καθεστώς μερικής φοίτησης" πρέπει να δουλεύεις ήδη το διάστημα
εγγραφής σου στην σχολή ή μπορείς να το αιτηθείς οποιαδήποτε στιγμή?

Καλές σπουδές!

να'σαι καλά! :happy:

Εν τω μεταξύ τι φάση με τας γραμματείας; Γιατί αργούν τόσο πολύ για μία τόσο απλή διαδικασία; Δημόσιο.

Το 2017 πήγα στο εκδοτήρια στο Σύνταγμα με μια φωτογραφία και (ενα χαρτί αμκα νομίζω? ή ενα
χαρτι με εναν κωδικό που έβγαζες με τον αμκα?) και σε λιγότερο απο 3 λεπτά εκδόθηκε η πλαστική
ath.ena card με την φωτογραφία πάνω!

3 ΛΕΠΤΑ

θα δοκιμάσω με την βεβαίωση φοίτησης αν την δέχονται για φοιτητικό εισιτήριο..
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Να ρωτήσω πως λειτουργεί το "καθεστώς μερικής φοίτησης" πρέπει να δουλεύεις ήδη το διάστημα
εγγραφής σου στην σχολή ή μπορείς να το αιτηθείς οποιαδήποτε στιγμή?
Μπορείς να το αιτηθεις οπότε θες νομίζω. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να δουλεύεις νόμιμα, με ένσημα, και κάτι άλλες μπούρδες που δεν ξέρω. Μπορείς να δεις την εγκύκλιο. Να ξέρεις υπάρχει και επίδομα εργαζομένων φοιτητών, να το κοιτάξεις κάποια στιγμή αν το δικαιουσαι.
Όμως, θα μπορείς να δίνεις μόνο τα μισά μαθήματα στην εξεταστική (να τα δηλώνεις δλδ) και τα χρόνια σου σπουδών διπλασιάζονται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα δοκιμάσω με την βεβαίωση φοίτησης αν την δέχονται για φοιτητικό εισιτήριο.
Αν θέλεις athena card ναι γίνεται με βεβαίωση για τους πρωτοετείς! Αλλά νομίζω είναι για αυτούς που σπουδάζουν Αθήνα? 🤔 Δεν θυμάμαι ακριβώς την νομοθεσία, πάνε και χρόνια 😂
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Στη συμπρωτεύουσα πάντως ο ΟΑΣΘ εδέχετο βεβαιώσεις σπουδών έως 30 Σεπτέμβρη. Από εκεί και πέρα ακαδημαϊκή ταυτότης, αδιαφορούν βεβαίως ότι οι γραφειάδες του δημοσίου κάνουν ένα μήνα για απλές δουλειές, η διαδικασία έχει κολλήσει ακόμα στον έλεγχο της γραμματείας.... Καλό Δεκέμβρη. Και αν σε πιάσει ελεγχτής με μειωμένο εισιτήριο χωρίς ακαδημαϊκή ταυτότητα πλερώ 60 ευρά για πράγματα που δεν ευθύνεσαι.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Στη συμπρωτεύουσα πάντως ο ΟΑΣΘ εδέχετο βεβαιώσεις σπουδών έως 30 Σεπτέμβρη. Από εκεί και πέρα ακαδημαϊκή ταυτότης, αδιαφορούν βεβαίως ότι οι γραφειάδες του δημοσίου κάνουν ένα μήνα για απλές δουλειές, η διαδικασία έχει κολλήσει ακόμα στον έλεγχο της γραμματείας.... Καλό Δεκέμβρη. Και αν σε πιάσει ελεγχτής με μειωμένο εισιτήριο χωρίς ακαδημαϊκή ταυτότητα πλερώ 60 ευρά για πράγματα που δεν ευθύνεσαι.
Όχι, με νεότερη ανακοίνωση ο ΟΑΣΘ θέλει μόνο αστ.ταυτότητα και βεβαίωση εγγραφής για τους πρωτοετείς φοιτητές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Όχι, με νεότερη ανακοίνωση ο ΟΑΣΘ θέλει μόνο αστ.ταυτότητα και βεβαίωση εγγραφής για τους πρωτοετείς φοιτητές.
Α καλό αυτό, σε εμάς μέχρι να βγει η ακαδημαϊκή ταυτότητα μπαίναμε μέσα και κοιταζόμασταν λες και κουβαλάμε απάνω μας λαθρεμπόριο ουσιών και όπλων ξέρω γω μη μας δει κανείς. Ευτυχώς που μερίμνησαν.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Α καλό αυτό, σε εμάς μέχρι να βγει η ακαδημαϊκή ταυτότητα μπαίναμε μέσα και κοιταζόμασταν λες και κουβαλάμε απάνω μας λαθρεμπόριο ουσιών και όπλων ξέρω γω μη μας δει κανείς. Ευτυχώς που μερίμνησαν.

Εν τω μεταξύ έχουν δηλωθεί και τα μαθήματα!! ποιος την χέζει την κάρτα?
σημασία έχουν τα μαθήματα και όχι πως θα πας να τα παρακολουθήσεις.. :laugh:

Φαντάζομαι όσοι δικαιούνται και σίτιση, δεν μπορούν χωρίς την κάρτα..σωστά?

επίσης θέλω να ρωτήσω.. στην αίτηση της κάρτας η "Επεξήγηση
χρωμάτων/δεικτών" που φαίνονται αυτά τα χρώματα που λέει?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ έχουν δηλωθεί και τα μαθήματα!! ποιος την χέζει την κάρτα?
σημασία έχουν τα μαθήματα και όχι πως θα πας να τα παρακολουθήσεις.. :laugh:

Φαντάζομαι όσοι δικαιούνται και σίτιση, δεν μπορούν χωρίς την κάρτα..σωστά?

επίσης θέλω να ρωτήσω.. στην αίτηση της κάρτας η "Επεξήγηση
χρωμάτων/δεικτών" που φαίνονται αυτά τα χρώματα που λέει?

αυτα ειναι νεα φετινα κολπα

1665188697625.png


1665188644581.png
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Θαύμα, θαύμα!!

Στιγμιότυπο 2022-10-15, 10.40.24 πμ.png

Άντε να δούμε τώρα πότε θα εκτυπωθεί...
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Θαύμα, θαύμα!!

View attachment 109832
Άντε να δούμε τώρα πότε θα εκτυπωθεί...
Όταν ήμουν πρωτοετής είχε πέρασαν 4-5 εργάσιμες για να τυπωθεί και να μπορώ να την παραλάβω.
Τώρα που είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής, έκανα αίτηση για πάσο 21/9, δηλαδή 3 εβδομάδες πριν και ακόμα να εγκριθεί. Έχω μιλήσει με τη γραμματεία, η οποία είναι πολύ βοηθητική και μου είπε ότι το υπουργείο πρέπει να της δώσει εκείνο το οκ αν θυμάμαι καλά ώστε να προχωρήσει η διαδικασία.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τι φάση?.. τώρα αυτό τι σημαίνει? :rolleyes:


status.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top