Αδιέξοδα στον εκπαιδευτικό τομέα

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βρίσκονται σε αδιέξοδο
Εδώ και 1,5 χρόνο κάνω ένα μεταπτυχιακό που δεν μου αρέσει καθόλου και με το ζόρι περνάω τα μαθήματα. Αυτό σε συνδιασμό με την αδυναμίας μου να βρω δουλειά σχετική με το πτυχίο μου, με κάνει να απελπιζομαι και να μην μπορώ να σκεφτώ ψύχραιμα. Αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες για μια άλλη σχολή, όμως δεν ξέρω αν κάνω πάλι λάθος. Πλησιάζει και το καλοκαίρι που δούλευε σεζόν, έχω 2 μαθήματα στο μεταπτυχιακό και τις κατατακτήριες....
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τι πτυχιο εχεις και τι μεταπτυχιακο κανεις;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Απάντα μια στο φίλο ryuzaki τι σπουδές έχεις και θα σου πω.
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αρχαιολογία και κάνω στο ΕΑΠ για την κλιματική αλλαγή και τα μνημεία
Το προπτυχιακό θεωρώ είναι μια ενδιαφέρουσα έστω ακαδημαϊκή ενασχόληση.

Με όλο το σεβασμό, για την κλιματική αλλαγή και τα μνημεία τι ακριβώς θελεις να κάνεις; Ή έστω νόμιζες.
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Έχω 3 γλώσσες C2.
Τέλεια.

Το πρόβλημά σου ποιό είναι δεν κατάλαβα.

Είπες θες να διοριστείς, πολύ ωραία. Πτυχίο + Μεταπτυχιακά + Γλώσσες + Διδακτορικά + κοινωνικά κριτήρια αν έχεις και τα λέμε.

Θέλω να σου εξηγήσω ότι ήδη διανύεις το δρόμο που έθεσες. Που κομπλάρεις;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
να διοριστω...
Περνάς λογικά τη φάση που όλοι μας λίγο-πολύ περάσαμε στα 20something μέχρι να βρούμε τον δρόμο μας.

Εάν θες να διοριστείς, ο πιο εύκολος δρόμος δεν είναι ούτε οι κατατακτήριες, ούτε τα διδακτορικά.

Πανελλήνιες ΧΘΕΣ για σώματα ασφαλείας, για όσα και όσο σε παίρνει ακόμη η ηλικία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τέλεια.

Το πρόβλημά σου ποιό είναι δεν κατάλαβα.

Είπες θες να διοριστείς, πολύ ωραία. Πτυχίο + Μεταπτυχιακά + Γλώσσες + Διδακτορικά + κοινωνικά κριτήρια αν έχεις και τα λέμε.

Θέλω να σου εξηγήσω ότι ήδη διανύεις το δρόμο που έθεσες. Που κομπλάρεις;

Διδακτορικό λες και είναι κάτι δεδομένο. Πού θα κάνει δημοσιεύσεις; :hehe: Πάντα είχα απορία σε ποια περιοδικά τους δέχονται;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Διδακτορικό λες και είναι κάτι δεδομένο. Πού θα κάνει δημοσιεύσεις; :hehe: Πάντα είχα απορία σε ποια περιοδικά τους δέχονται;
Πίστεψέ με, υπάρχουν πολλά περισσότερα από όσο νομίζεις.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
@featherfuck, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο. Οι μόνες ευκαιρίες εργασίας στον κλάδο μας είναι οι συμβάσεις σε δημόσια (Εφορείες Αρχαιοτήτων) ή ιδιωτικά έργα (με εργολάβο, αλλά μέσω των Εφορειών). Αν και πρόκειται για απασχόληση μερικών μηνών και ίσως σε κάποια περιοχή της Ελλάδας πιθανίν μακριά από τον τόπο διαμονής σου, είναι αρκετοί οι συνάδελφοι μου στρέφονται προς τα εκεί και, μεταξύ μας, η μόνη σίγουρη επιλογή αν και βραχυπρόθεσμη.

Αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό, ας είναι τουλάχιστον σε κάποιο αντικείμενο που σου αρέσει. Μπορείς να με ρωτήσεις για τις επιλογές που έχεις σε όλα τα τμήματα της Ελλάδος.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
@featherfuck, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο. Οι μόνες ευκαιρίες εργασίας στον κλάδο μας είναι οι συμβάσεις σε δημόσια (Εφορείες Αρχαιοτήτων) ή ιδιωτικά έργα (με εργολάβο, αλλά μέσω των Εφορειών). Αν και πρόκειται για απασχόληση μερικών μηνών και ίσως σε κάποια περιοχή της Ελλάδας πιθανίν μακριά από τον τόπο διαμονής σου, είναι αρκετοί οι συνάδελφοι μου στρέφονται προς τα εκεί και, μεταξύ μας, η μόνη σίγουρη επιλογή αν και βραχυπρόθεσμη.

Αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό, ας είναι τουλάχιστον σε κάποιο αντικείμενο που σου αρέσει. Μπορείς να με ρωτήσεις για τις επιλογές που έχεις σε όλα τα τμήματα της Ελλάδος.
είπε ότι ενδιαφέρεται για διορισμό σε σχολείο (αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον) οπότε το μεταπτυχιακό μετράει μόνο κατά πρόφαση σε μόρια και δεν παίζει ουσιώδη ρόλο η συνάφεια με το προς διδασκαλία αντικείμενο
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
είπε ότι ενδιαφέρεται για διορισμό σε σχολείο (αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον) οπότε το μεταπτυχιακό μετράει μόνο κατά πρόφαση σε μόρια και δεν παίζει ουσιώδη ρόλο η συνάφεια με το προς διδασκαλία αντικείμενο
Όταν γράφει ''δουλειά σχετική με το πτυχίο μου'' εγώ καταλαβαίνω ότι πρωτίστως αναφέρεται στο επάγγελμα του Αρχαιολόγου. Αν εννοεί την απορρόφηση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ας μας το διευκρινίσει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Όταν γράφει ''δουλειά σχετική με το πτυχίο μου'' εγώ καταλαβαίνω ότι πρωτίστως αναφέρεται στο επάγγελμα του Αρχαιολόγου. Αν εννοεί την απορρόφηση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ας μας το διευκρινίσει.
έχεις δίκιο
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
@featherfuck, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο. Οι μόνες ευκαιρίες εργασίας στον κλάδο μας είναι οι συμβάσεις σε δημόσια (Εφορείες Αρχαιοτήτων) ή ιδιωτικά έργα (με εργολάβο, αλλά μέσω των Εφορειών). Αν και πρόκειται για απασχόληση μερικών μηνών και ίσως σε κάποια περιοχή της Ελλάδας πιθανίν μακριά από τον τόπο διαμονής σου, είναι αρκετοί οι συνάδελφοι μου στρέφονται προς τα εκεί και, μεταξύ μας, η μόνη σίγουρη επιλογή αν και βραχυπρόθεσμη.

Αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό, ας είναι τουλάχιστον σε κάποιο αντικείμενο που σου αρέσει. Μπορείς να με ρωτήσεις για τις επιλογές που έχεις σε όλα τα τμήματα της Ελλάδος.
σκεφτομαι να κανω ενα δευτερο μεταπυχιακο πανω στην μουσειολογια. ξερω οτι προσφερεται στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω ενα δευτερο μεταπυχιακο πανω στην μουσειολογια. ξερω οτι προσφερεται στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ
Αισθάνομαι ότι με ένα τέτοιο μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις περισσότερα και πιο δημιουργικά πράγματα. Σου δίνεται η δυνατότητα να απασχοληθείς και σε ιδιωτικά μουσεία, ενώ πάντα θα υπάρχει ζήτηση για άτομα ικανά να επιμελούνται εκθέσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα (μουσειοπαιδαγωγική: να σημειωθεί ότι δεν απευθύνεται μόνο σε παιδιά, όπως πολλοί νομίζουν, αλλά αφορά ευρύτερα σε δράσεις που κάνουν τα μουσεία πιο προσιτά στο ευρύ κοινό, και τους ενήλικες). Προϋπόθεση βέβαια είναι να σου αρέσει το αντικείμενο και σε αυτή την περίπτωση!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εφόσον έχεις C2 σε τρεις γλώσσες, γιατί δεν σκέφτεσαι σχολή ξεναγών αντί για άλλο μεταπτυχιακό; Και αυτό δύο χρόνια είναι και πιστεύω έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για αποκατάσταση....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top