Όλες οι αποδείξεις της Φυσικής μαζεμένες!

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
αφού είδα την επιτυχία που είχε το θέμα με όλες τις αποδείξεις μαθηματικών μαζεμένες αποφάσισα να κάνω και ένα θέμα με φυσική!! άλλωστε πιστεύω ότι βοηθάει πολύ το μαθητή της Γ λυκείου η οργάνωση!!! Γι αυτό και παρακαλώ όσους έχουν έγγραφα με συνοπτική θεωρία στη φυσική και με αποδείξεις να το στείλουν ώστε να μπορούν όλοι να ωφεληθούν!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα εκανες! :no1: Αντε μπας και γλιτωσω και στη Φυσικη το γραψιμο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ρε συ Chris_90 γιατί ξαναδίνεις? πόσο έβγαλες? Δεν μου φαίνεσαι για παιδάκι που δεν ξέρει τον πάτο του! ίσα ίσα που πρέπει να σαι και σαΐνι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ρε συ Chris_90 γιατί ξαναδίνεις? πόσο έβγαλες? Δεν μου φαίνεσαι για παιδάκι που δεν ξέρει τον πάτο του! ίσα ίσα που πρέπει να σαι και σαΐνι!!!
Ασχετο, αλλα 16,6 βαθμο προσβασης ειχα... Πιο πολυ θεμα ατυχιων ηταν (χωρις να δικαιολογω τον εαυτο μου). Καλα σαινι δεν ειμαι με τιποτα, αλλα πιστευω οτι μπορω παραπανω, γι' αυτο και ξαναδινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
καλά κάνεις!! 16,6!!! Ας βγάλω κι εγώ τόσο και θα είμαι πανευτυχής!! Πιστεύω σ εσένα κι ας μη σε ξέρω!!! Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
καλά κάνεις!! 16,6!!! Ας βγάλω κι εγώ τόσο και θα είμαι πανευτυχής!! Πιστεύω σ εσένα κι ας μη σε ξέρω!!! Καλή επιτυχία!!
Thanks! :thanks:Ευχαριστω και ανταποδιδω! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
αυτες δεν τις εχω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travis

Νεοφερμένος

Ο travis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν και δεν ειναι αυτο που ζητας.Οριστε σε pdf ενα χρησιμο τυπολογιο για ολο το λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • typologio.pdf
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 1,242

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Αν και δεν ειναι αυτο που ζητας.Οριστε σε pdf ενα χρησιμο τυπολογιο για ολο το λυκειο.
δεν είναι απαραίτητο να στελνετε μόνο τα αρχεία που ζητάω. μπορείτε και είναι και χρήσιμο να στέλνετε οτιδήποτε έχει σχέση με το θέμα και είναι χρήσιμο!!!!:):no1::):no1::):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον... επειδη ουτε scanner εχω, ουτε μαθηματικους τυπους ξερω να γραφω στο Word, παραθετω μια λιστα με τις αποδειξεις Φυσικης κατ. που βρηκα στο σχολικο βιβλιο. Ετσι κι αλλιως δεν χρειαζεται καποια επιπλεον πληροφορια, ολες βρισκονται στις σελιδες του βιβλιου που παραθετω.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο
1) F=-Dx (σελ. 11)
2) E=1/2 DA^2=1/2 mω^2Α^2=1/2 mumax^2 (σελ. 12-13)
3) Ενεργειες στην ηλ. ταλαντωση (σελ. 15)
4) Συνθεση ταλαντωσεων [2 περιπτωσεις] (σελ. 25-27)
5) Περιοδος/συχνοτητα διακροτηματων (σελ. 28)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο
6) u=λf (σελ. 46)
7) Εξισωση αρμονικου κυματος (σελ. 47)
8) Συμβολη κυματων στην επιφ. υγρου (σελ 50-51)
9) Εξισωση στασιμου κυματος (σελ. 53)
10) Δεσμοι/κοιλιες στασιμου κυματος (σελ. 54)
11) Κρισιμη γωνια [ολικη ανακλαση] (σελ.68-69)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4ο
12) ucm=ωR (σελ. 111)
13) αcm=αγωνR (σελ. 111)
14) Ροπη ζευγους δυναμεων (σελ. 113)
15) Στροφορμη στερεου σωματος (σελ. 122)
16) Γενικοτερη διατυπωση θεμ. νομου στροφικης κινησης (σελ. 123)
17) Κινητικη ενεργεια λογω περιστροφης (σελ. 127)
18) Εργο κατα τη στροφικη κινηση (σελ. 127-128)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο
19) Κεντρικη ελαστικη κρουση δυο σφαιρων (σελ 155-156)
20) Ελαστικη κ πλαγια προσκρουση σφαιρας σε τοιχο (σελ 157)
21) Φαινομενο Doppler (σελ. 168-169)

Αν εχω κανει καποιο λαθος η εχω ξεχασει κατι, πειτε το! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Λοιπον... επειδη ουτε scanner εχω, ουτε μαθηματικους τυπους ξερω να γραφω στο Word, παραθετω μια λιστα με τις αποδειξεις Φυσικης κατ. που βρηκα στο σχολικο βιβλιο. Ετσι κι αλλιως δεν χρειαζεται καποια επιπλεον πληροφορια, ολες βρισκονται στις σελιδες του βιβλιου που παραθετω.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1ο
1) F=-Dx (σελ. 11)
2) E=1/2 DA^2=1/2 mω^2Α^2=1/2 mumax^2 (σελ. 12-13)
3) Ενεργειες στην ηλ. ταλαντωση (σελ. 15)
4) Συνθεση ταλαντωσεων [2 περιπτωσεις] (σελ. 25-27)
5) Περιοδος/συχνοτητα διακροτηματων (σελ. 28)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο
6) u=λf (σελ. 46)
7) Εξισωση αρμονικου κυματος (σελ. 47)
8) Συμβολη κυματων στην επιφ. υγρου (σελ 50-51)
9) Εξισωση στασιμου κυματος (σελ. 53)
10) Δεσμοι/κοιλιες στασιμου κυματος (σελ. 54)
11) Κρισιμη γωνια [ολικη ανακλαση] (σελ.68-69)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4ο
12) ucm=ωR (σελ. 111)
13) αcm=αγωνR (σελ. 111)
14) Ροπη ζευγους δυναμεων (σελ. 113)
15) Στροφορμη στερεου σωματος (σελ. 122)
16) Γενικοτερη διατυπωση θεμ. νομου στροφικης κινησης (σελ. 123)
17) Κινητικη ενεργεια λογω περιστροφης (σελ. 127)
18) Εργο κατα τη στροφικη κινηση (σελ. 127-128)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο
19) Κεντρικη ελαστικη κρουση δυο σφαιρων (σελ 155-156)
20) Ελαστικη κ πλαγια προσκρουση σφαιρας σε τοιχο (σελ 157)
21) Φαινομενο Doppler (σελ. 168-169)

Αν εχω κανει καποιο λαθος η εχω ξεχασει κατι, πειτε το! :)
thanks!!!!!:thanks::thanks::no1::no1::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Λίγο άσχετο, αλλά τείνει να καταργηθεί η εξέταση αποδείξεων στις πανελλήνιες. Τελευταία φορά που έπεσε απόδειξη σε διαγώνισμα πανελληνίων ήταν το 2004 (ω ναι, το πρόλαβα κι αυτό). Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε πρέπει να τις ξέρει κάποιος ή ότι δε θα ξαναπέσει απόδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λίγο άσχετο, αλλά τείνει να καταργηθεί η εξέταση αποδείξεων στις πανελλήνιες. Τελευταία φορά που έπεσε απόδειξη σε διαγώνισμα πανελληνίων ήταν το 2004 (ω ναι, το πρόλαβα κι αυτό). Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε πρέπει να τις ξέρει κάποιος ή ότι δε θα ξαναπέσει απόδειξη.
Φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα λεει ο σοφος λαος! (στην προκειμενη περιπτωση το 20αρι στη φυσικη κατευθυνσης :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ε τοσα θα μαθουμε!!το να μαθουμε και 2-3 αποδειξεις δεν κανει καμια ιδιαιτερη διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ένα άγχος λιγότερο όμως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ένα άγχος λιγότερο όμως ;)
Εγω τις αποδειξεις σε Μαθηματικα και Φυσικη κατευθυνσης τις διαβασα 1-2 εβδομαδες πριν δωσουμε. Ειχα τρελο αγχος βεβαια για το αν θα προλαβω να τις μαθω καλα κλπ, αλλα την ημερα της εξετασης τις θυμομουν ολες απ' εξω και ανακατωτα. :P Και δεν με ειχαν απασχολησει καθολου κατα τη διαρκεια της χρονιας.

Φετος βεβαια δεν τις θυμαμαι, αλλα το ιδιο θα κανω παλι. Ισως ενα περασμα τα Χριστουγεννα και οριστικη αποστηθιση μετα το Πασχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Βασικά το τελευταίο για το οποίο πρέπει να αγχωθούμε σε αυτά τα 2 μαθήματα είναι οι αποδείξεις...θα μου πείτε είναι σιγουρα μόρια αλλα σιγά....εδώ μαθαίνουμε βιολογια κατ και διοίκηση,εκεί θα κολλήσουμε??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karxas

Νεοφερμένος

Ο Karxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ωραίος! με βοηθησε πολύ αυτό:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic007key

Νεοφερμένος

Ο mic007key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
υπάρχει όμως περίπτωση να ζητήθουν ουσιαστικά αποδείξεις μέσα απο τις ασκήσεις αφου υπάρχουν τύποι που θέλουν απόδειξη για την χρήση τους!Απλά δεν ξέρω ποιές ακριβώς είναι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donalduck

Νεοφερμένος

Ο Donalduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι λιγη βοηθεια.:worry:
Εχω χασει τον μπουσουλα με τις αποδειξεις στην φυσικη.....τις εχει κανεις συγκεντρωμενες?( εννοω σελιδες στο βιβλιο) :confused:
Και μπορει κανεις να μου πει τον ακριβη τους αριθμο.....!?!?!!
ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥΥΥΥ :eek: Θα φτασω μια μερα πριν και ακομα θα ψαχνομαι :/ Πλιζ
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top