Γενικό - Έχετε Βοηθήματα;

Έχετε Βοηθήματα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Ναι

    Ψήφοι: 17 81.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 19.0%

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εσείς έχετε;;Εγώ όχι και ούτε πρόκειται..Πολύ μου την σπάνε αυτοί που έχουν γιατί δεν υπάρχει περίπτωση μαθητής Α Γυμνασίου να το χρησιμοποιήσει σωστά..Θα ευχόμουν να είχαν καταργηθεί για την Α Γυμνασίου..Έχω μέχρι το Λύκειο δεν πρόκειται να πάρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia94

Νεοφερμένος

Η Georgia94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
καλα οτι οι περισσοτεροι ,για να μην πω ολοι, δεν το χρησιμοποιουν σωστα ειναι σιγουρο ,αλλα εχοντας βοηθημα νιωθεις πιο σιγουρος για το αν οι λυσεις σου ειναι σωστες κ μερικες φορες ειναι χρησιμο για να διαβασεις θεωρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
E όχι και όλοι..Ένας μαθητής 3η λυκείου ξέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εχω στα μαθηματικα για εξτρα ασκησεις κυριως γιατι αν περιμενω απ'το σχολειο σωθηκα...Α!Και στη φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Δεν παιζει ρολο η ηλικια παιδακια, χελοου, τι παει να πει γ' λυκειου ξερει; :crazy:
Εξαρταται καθαρα και μονο απο το ατομο και απο την ωριμοτητα του.
Και πιστεψτε με, δεν ωριμαζουμε ξαφνικα τσουυπ, στα 18. -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καλα ελεος. Απο την ηλικια και την ωριμοτητα εξαρταται το αν θα παρει κανεις βοηθηματα; Ειστε χαζοι;
Δηλαδη ειναι αδυνατον να θελει καποιος εξτρα ασκησεις, ή εξτρα βοηθεια στη θεωρια;
Ενας μαθητης που ειναι αριστος στα μαθηματικα, φυσικα δεν αρκειται στα μαθηματικα του σχολικου και θελει παντα να λυνει περισσοτερα. Οποτε παιρνει βοηθημα. Παραδειγμα.
Και επισης αλλο βοηθημα και αλλο λυσσαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flok

Νεοφερμένος

Ο Flok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν έχω, και δεν θα πάρω στο άμεσο μέλλον.
Βέβαια είναι χρήσιμο για μαθήματα όπως η ιστορία, καθώς έχει περίληψη του μαθήματος.
Ισως πάρω ένα πριν τις εξετάσεις, αλλά ντάξει και πάλι πιστεύω πως δεν είναι σωστό να παίρνεις κάτι μόνο και μόνο για να βελτιώσεις το βαθμό σου, γιατί τα λυσάρια δεν τα παίρνει κανείς για να "κατακτήσει τη γνώση", αλλά για το βαθμό.
Επίσης πιστεύω είναι τρομερή κατάντια ένας μαθητής της πρώτης να κάνει φροντιστήρια και ιδιαίτερα σε μαθηματα του σχολείου (όχι αγγλικά και γαλλικά, εκεί no problem).
Αν βλέπετε πως είστε κάτω του 15 και δεν τα καταφέρνετε, εντάξει, αλλά αν είστε πάνω από 15 και κάνετε 4 ώρες ιδιαίτερα Αρχαία πχ τη βδομάδα, στην Τρίτη Λυκείου θα κάνετε 44 ώρες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Καλα ελεος. Απο την ηλικια και την ωριμοτητα εξαρταται το αν θα παρει κανεις βοηθηματα; Ειστε χαζοι;
Δηλαδη ειναι αδυνατον να θελει καποιος εξτρα ασκησεις, ή εξτρα βοηθεια στη θεωρια;
Ενας μαθητης που ειναι αριστος στα μαθηματικα, φυσικα δεν αρκειται στα μαθηματικα του σχολικου και θελει παντα να λυνει περισσοτερα. Οποτε παιρνει βοηθημα. Παραδειγμα.
Και επισης αλλο βοηθημα και αλλο λυσσαρι.

(Για το πως θα το χρησιμοποιησει λενε. Βασικα ρολο παιζει το αικιου του καθενος, να συνειδητοποιησει οτι το βοηθημα το εχει οχι για να αντιγραφει τις ασκησεις και να μενει η ταξη μαλακας, αλλα για δικο του καλο, για να καλυψει τα κενα, ή να καταλαβει οσα δεν μπορει να καταλαβει απο το σχολικο βιβλιο.
Και τελος συζητησης.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Λουκ δεν πηγαινε σε σενα το ποστ ε :zilia:
Αλλα ο αλλος κανει σαν να ειναι το βοηθημα πυρηνικος αντιδραστηρας και πρεπει να περασεις μια συγκεκριμενη ηλικια και εκπαιδευση για να το χρησιμοποιησεις. Αν ο αλλος ειναι ντουβαρι, γιατι να μην εχει ενα ΛΥΣΣΑΡΙ να αντιγραφει ασκησεις μπας και παρει κανεναν προφορικο; Αν καποιος αλλος ειναι ξυπνιος και εχει θεληση, γιατι να μην παρει ενα ΒΟΗΘΗΜΑ να κανει παραπανω εξασκηση;
That's the point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Το καταλαβα αγαπη. ^^
Απλα το ποστ σου ηταν αφορη για να κανω πιο λιανα καποια πραγματα που ηθελα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω κάτι...
Βοηθήματα? Ναι, έχω, για να κάνω επιπλέον ασκήσεις από αυτές του σχολείου και (σπάνια) να διαβάζω θεωρία.... Ορισμένες φορές απλώς τα χρησιμοποιώ για να ελέγχω τις λύσεις μου...
Λυσάρια(υπό την στενή έννοια)? Όχι, δεν έχω και δεν θα πάρω.... :nono:
-----------------------------------------
Προς το παρόν δεν έχω, και δεν θα πάρω στο άμεσο μέλλον.
Βέβαια είναι χρήσιμο για μαθήματα όπως η ιστορία, καθώς έχει περίληψη του μαθήματος.
Ισως πάρω ένα πριν τις εξετάσεις, αλλά ντάξει και πάλι πιστεύω πως δεν είναι σωστό να παίρνεις κάτι μόνο και μόνο για να βελτιώσεις το βαθμό σου, γιατί τα λυσάρια δεν τα παίρνει κανείς για να "κατακτήσει τη γνώση", αλλά για το βαθμό.
Επίσης πιστεύω είναι τρομερή κατάντια ένας μαθητής της πρώτης να κάνει φροντιστήρια και ιδιαίτερα σε μαθηματα του σχολείου (όχι αγγλικά και γαλλικά, εκεί no problem).
Αν βλέπετε πως είστε κάτω του 15 και δεν τα καταφέρνετε, εντάξει, αλλά αν είστε πάνω από 15 και κάνετε 4 ώρες ιδιαίτερα Αρχαία πχ τη βδομάδα, στην Τρίτη Λυκείου θα κάνετε 44 ώρες ;

:no1: στα υπογραμμισμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Λουκρητία δεν εξαρτάται μόνο από το άτομο..Μόλις κάποιος φτάσει 3η Λυκείου ξέρει και πως να το χρησιμοποιεί γιατί πλέον έχει μάθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγω δεν εχω κανενα βοηθημα και δεν προκειται να παρω! Παντως πιστευω πως αυτοι που εχουν το βοηθημα για να ελεγχουν τις απαντησεις τους και να διαβαζουν επιπλεον θεωρια ειναι απειροελαχιστοι σε σχεση με αυτους που αγοραζουν βοηθημα για να αντιγραφουν τις λυσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγω δεν εχω κανενα βοηθημα και δεν προκειται να παρω! Παντως πιστευω πως αυτοι που εχουν το βοηθημα για να ελεγχουν τις απαντησεις τους και να διαβαζουν επιπλεον θεωρια ειναι απειροελαχιστοι σε σχεση με αυτους που αγοραζουν βοηθημα για να αντιγραφουν τις λυσεις!

Σωστό! Συνήθως αγοράζουν βοηθήματα για να βλέπουν τις λύσεις... Προσωπικά εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό.... Ούτως ή άλλως, κακό στον εαυτό τους κάνουν. Απλά έτσι δεν μαθαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogoulinos21

Νεοφερμένος

Ο gogoulinos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω εχω βρει απ'το ιντερνετ σε ολα τα μαθηματα βοηθηματα.
Αλλα μονο μαθηματικα και αρχαια κατεβασα.
Ειναι απολυτος φυσιολογικο να θες καποια extra βοηθεια στα μαθηματα που δεν μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
εγω εχω βρει απ'το ιντερνετ σε ολα τα μαθηματα βοηθηματα.
Αλλα μονο μαθηματικα και αρχαια κατεβασα.
Ειναι απολυτος φυσιολογικο να θες καποια extra βοηθεια στα μαθηματα που δεν μπορεις.
Extra βοηθεια, ναι! Αλλα αμα εχεις βοηθημα δεν μπορεις να μην αντιγραψεις! Δηλαδη θα διαβαζεις μονο τη θεωρια? Θεωρια κανεις και στην ταξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εγω εχω και νομιζω οτι ειναι και χρησιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Εμενα η μανα μου ειναι φιλολογος και εχει απειρα λυσσαρια και βοηθηματα! Ομως μονο μια φορα που ειχα λειψει απο το σχολειο τα ανοιξα και αυτο για να διαβασω τη θεωρια ετσι ωστε να λυσω τις ασκησεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Κοιταξε στη σημερινη εποχη ολες οι οικογενειες εχουν βοηθηματα.Και οπως ανεφεραν μερικα παιδια τα βοηθηματα δεν χρησιμοποιουνται σωστα γιατι εχουν συνδεθει με τη λεξη λυσαρι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Τωρα τι το συζηταμε....Εδω στο βιβλιο μαθηματικων της πρωτης εχουν τις λυσεις των προβληματων...Παλι καλα που δεν εχει και τον τροπο λυσης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top