Έλληνας μαθητής εισήχθη πρώτος σε τμήμα του Cambridge

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ΠΗΓΗ: Η Καθημερινή
ΕΛΛΑΔΑ 09:33 | ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΣΣΙΜΗ

«Θα προτιμούσα η κατάσταση να είναι τέτοια ώστε να μείνω στην Ελλάδα», δήλωσε ο Ν. Κατέρης.»

Κατάφερε να εισαχθεί πρώτος στο Τμήμα Μηχανικών του Trinity College του Πανεπιστημίου Cambridge, αλλά δηλώνει τη λύπη του που αναγκάστηκε να επιλέξει το εξωτερικό για τις σπουδές του. Πρόκειται για τον 17χρονο μαθητή της Γ΄ Λυκείου Νικόλα Κατέρη, ο οποίος, ύστερα από δυόμισι χρόνια προσπάθειας, ενημερώθηκε πριν από λίγες ημέρες ότι έγινε δεκτός στο πανεπιστήμιο των ονείρων του. «Θα προτιμούσα η κατάσταση να είναι τέτοια ώστε να μείνω στην Ελλάδα, αλλά η τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει υποβαθμιστεί πολύ και δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει μαθητές που θέλουν να ασχοληθούν με την επιστήμη τους και να πάνε ψηλά», εξηγεί στην «Κ» ο, ιδιαίτερα συγκροτημένος και με εντυπωσιακό λόγο, αυριανός επιστήμονας.

Δεν έχει καμία ένσταση όσον αφορά το περιεχόμενο των σπουδών που παρέχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα, επισημαίνει μάλιστα ότι τη θεωρεί ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου· τονίζει όμως ότι το σύστημα έχει πολλά προβλήματα, ενώ προσθέτει ότι φαινόμενα όπως οι συνεχείς καταλήψεις δεν προάγουν τη μάθηση. Εχοντας αποφασίσει από τα τέλη της Γ΄ Γυμνασίου το αντικείμενο των σπουδών του, αλλά και το ότι επιθυμεί να σπουδάσει στο εξωτερικό, δηλώνει ότι είναι πολύ λυπηρό να πρέπει να συμβουλεύεις όσους μαθητές (μικρότερους από αυτόν) έχουν την οικονομική δυνατότητα να επιλέξουν το εξωτερικό και όχι την Ελλάδα για τις σπουδές τους.

«Δεν στερήθηκα»

Ολοκλήρωσε φέτος με ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία τις εξετάσεις που του ζήτησε το βρετανικό πανεπιστήμιο (A Levels) σε Φυσική, Μαθηματικά και Προηγμένα Μαθηματικά και εξηγεί ότι πέτυχε τον στόχο του χωρίς να στερηθεί πολλά πράγματα. «Ο προσωπικός χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός, αλλά τα περισσότερα πράγματα που ήθελα να κάνω, πέραν των ακαδημαϊκών μου υποχρεώσεων, δεν τα στερήθηκα», περιγράφει, σημειώνοντας μάλιστα ότι οι πάνω από 1.000 ασκήσεις μαθηματικών που έλυσε τα τελευταία δύο χρόνια ήταν και αυτή μια διαδικασία που τον γέμιζε πολύ και έτσι δεν αισθάνθηκε πιεσμένος.

Συνέντευξη

«Η τεράστια επιτυχία του Νικόλα δεν είναι αποτέλεσμα μόνο των καλών του επιδόσεων στα μαθήματα, αλλά και της απόδοσής του στη συνέντευξη που πραγματοποίησε με εκπροσώπους του πανεπιστημίου, όπου αξιολογήθηκε συνολικά και η προσωπικότητά του», περιγράφει στην «Κ» ο λυκειάρχης της Ερασμείου Ελληνογερμανικής Αγωγής, Ν. Κόκκινος, στο οποίο φοιτά ο Νικόλας. Για ένα παιδί που «σε κάθε βήμα της μαθητικής του διαδρομής διακρίθηκε για το ήθος, τη συνέπεια και την επιμέλειά του» έκανε λόγο η κ. Κατερίνα Βόσου, διευθύντρια της Ερασμείου, η οποία επεσήμανε ότι, εκτός από την καθοδήγηση του σχολείου, υπήρχε συνεχής συνεργασία με τους γονείς του.

Οσον αφορά τα σχέδιά του μετά τις σπουδές, παραδέχεται και ο ίδιος ότι είναι πολύ νωρίς, ωστόσο δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να ακολουθήσει ακαδημαϊκή πορεία. «Σκέφτομαι να μείνω στο εξωτερικό, ειδικά εάν η κατάσταση στην Ελλάδα δεν βελτιωθεί, γιατί δεν θα έχω τη δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης», εξηγεί ο Νικόλας, αφήνοντας παράλληλα κάποιες αιχμές για το ακαδημαϊκό περιβάλλον στα ελληνικά πανεπιστήμια, στα οποία, όπως επισημαίνει, «εκτός από εξαιρετικούς καθηγητές, δεν απουσιάζουν και τα περιστατικά επιλογών στους πανεπιστημιακούς κόλπους χωρίς αξιοκρατικά κριτήρια». Υπάρχουν διακεκριμένοι μαθητές και καθηγητές, ωστόσο οι δυνατότητές τους δύσκολα αναδεικνύονται στην Ελλάδα, περιγράφει ο Νικόλας με εμφανή απογοήτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
"Θα προτιμούσα η κατάσταση να είναι τέτοια ώστε να μείνω στην Ελλάδα, αλλά η τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει υποβαθμιστεί πολύ και δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει μαθητές που θέλουν να ασχοληθούν με την επιστήμη τους και να πάνε ψηλά..."

"...τονίζει όμως ότι το σύστημα έχει πολλά προβλήματα, ενώ προσθέτει ότι φαινόμενα όπως οι συνεχείς καταλήψεις δεν προάγουν τη μάθηση..."

"Η τεράστια επιτυχία του Νικόλα..."

"Σκέφτομαι να μείνω στο εξωτερικό, ειδικά εάν η κατάσταση στην Ελλάδα δεν βελτιωθεί, γιατί δεν θα έχω τη δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης..."
Όταν βλέπεις τους τίτλους αυτών των άρθρων και διαβάζεις για "τεράστιες επιτυχίες",περιμένεις να δεις κάποια ευρεσιτεχνία μεγάλης αξίας,κάποια παγκόσμια διάκριση κ.λπ.
Και τελικά τι βλέπεις;Άλλο ένα ψωνισμένο και ανήλικο ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ που επειδή έγραψε καλά σε κάτι εξετάσεις,το τσίμπησαν οι Α.Ρ.Δ. (=Αλήτες Ρουφιάνοι Δημοσιογράφοι) και του έδωσαν βήμα να βγάλει δημόσια τα κόμπλεξ και τη χολή του απέναντι στη χώρα που "δεν του κάνει" διότι δυστυχώς πια δεν θα μπορέσει ούτε να τον απορροφήσει σε μια υψηλόμισθη θέση στο Δημόσιο,ούτε να του χαρίσει δανεικά κι επιδοτήσεις για να ανοίξει δική του επιχείρηση!
Κι έτσι,τον αναγκάζει να πάει στη "γη της Επαγγελίας",όπου όλοι θα του κάνουν τεμενάδες για να τον προσλάβουν και θα του δίνουν 20 χιλιάρικα το μήνα για να τους λύνει ασκήσεις μαθηματικών!:whatever:

Δηλαδή σύμφωνα με την τακτική που ακολουθείται πλέον,ΑΥΤΗ θα έπρεπε να μας κόψει και την καλημέρα!
https://www.tanea.gr/news/greece/article/5009038/mia-ellhnida-sthn-elit-ths-nasa/

Δυστυχώς όσο παραμένουμε δέσμιοι των δανειστών και της παρούσας κατάστασης,τέτοια ηλίθια άρθρα δε θα σταματήσουν να δημοσιεύονται και να σπάνε τα νεύρα όσων τα διαβάζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μπράβο στο παιδι. Τα συγχαρητήρια μου απο βάθη καρδιάς. Και εγω τριτη λυκειου πάω και δίνω πανελλήνιες μπα και πιάσω καμία σχολη έδω στην Ελλάδα. Το γεγονός οτι απο την τριτη κιόλας γυμνασίου ήξερε τι θα ήθελε να σπουδάσει, και στο εξωτερικό κιόλας, με άφησε πραγματικά άφωνη. Εγω στην τριτη γυμνασίου δεν ήξερα κάν τι παει να πει τριτοβάθμια εκπαίδευση, (αναισθητη; Ενδεχομένως). Το γεγονός οτι φοίτησε σε ιδιωτικό σχολειο σαφώς και διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στην εξέλιξη του, καθως βέβαια και οτι οι δικοί του το φυσαν. Προς το παρόν ας πάω να διαβάσω βιολογία γενικής γιατι ολα αυτα που φαίνονται ΤΟΣΟ μακρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπράβο στο παιδι. Τα συγχαρητήρια μου απο βάθη καρδιάς. Και εγω τριτη λυκειου πάω και δίνω πανελλήνιες μπα και πιάσω καμία σχολη έδω στην Ελλάδα. Το γεγονός οτι απο την τριτη κιόλας γυμνασίου ήξερε τι θα ήθελε να σπουδάσει, και στο εξωτερικό κιόλας, με άφησε πραγματικά άφωνη. Εγω στην τριτη γυμνασίου δεν ήξερα κάν τι παει να πει τριτοβάθμια εκπαίδευση, (αναισθητη; Ενδεχομένως). Το γεγονός οτι φοίτησε σε ιδιωτικό σχολειο σαφώς και διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στην εξέλιξη του, καθως βέβαια και οτι οι δικοί του το φυσαν. Προς το παρόν ας πάω να διαβάσω βιολογία γενικής γιατι ολα αυτα που φαίνονται ΤΟΣΟ μακρινά.
Διακρίνω ένα άκρως μετριοπαθές ύφος το οποίο δε τιμά καθόλου την προσπάθεια σου...γιατί όμως;Είναι απολύτως φυσιολογικό στα 15 σου να σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα!
Κι εμένα στα 15 μου μ'ενδιέφεραν τα video games και τώρα στα 24 δεν παίζω τίποτα!

Σου λέω εκ πείρας ότι το 99% των περιπτώσεων τέτοιων παιδιών έχουν "από πίσω" οικονομημένους γονείς που αναλαμβάνουν συν τις άλλοις ρόλο "προπονητή"!
Στα 14-15 του ούτε ο Einstein δεν ήξερε με τι ήθελε να ασχοληθεί,απλούστατα γιατί δεν ξέρει κανείς πως θα είναι και τι θα θέλει 10 χρόνια μετά!ΠΑΝΤΑ την επιλογή την κάνουν οι γονείς και "σπρώχνουν" το παιδί προς μια κατεύθυνση,την οποία και αυτό με τη σειρά του αποδέχεται (με το καλό ή με το "άγριο")...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Jack δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο διαφωνείς με μένα, με το άρθρο; Πάντως δεν το έγραψα εγώ. :P Μπράβο στο παιδί. Όμως το παιδί αναπαράγει την κλισέ "παπαρολογία" περί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που του έχουν πει να λέει (καθηγητές, γονείς, συγγενείς, ΜΜΕ). Καλό είναι πριν προβαίνουμε σε σχολιασμούς να κατέχουμε καταστάσεις εκ προσωπικής οπτικής γωνίας. Πολλοί νέοι σαν και αυτόν, επιλέγουν το εξωτερικό σαν "Γη της επαγγελίας" σε μια εποχή που το εξωτερικό πουλάει από κάθε άποψη. Παλαιότερα στην Ελλάδα πουλούσε να είσαι "αγωνιστής" και να ρίχνεις λουκέτα σε Σχολές. Η φράση "σπουδάζω στο x ΕΜΠ" ήταν αρκετή να κάνεις φιγούρα το καλοκαίρι στο σόι. Οι γκόμενες φοιτήτριες έσκιζαν σουτιέν για τέτοιους: Τσε-γένια-iron maiden φανέλα και επανάσταση της πορδής με φρέντο εσπρέσσο. Ειδικά αυτό ήταν πολύ της μόδας και στα δημόσια σχολεία. Δεκαπενταμελή, durex και τσιγάρο. Τώρα που και αυτό ξεπεράστηκε, προχωράμε στο επόμενο "έθιμο": έχω λεφτά (εν καιρώ κροίσοις) και τα σκάω σε καλά Πανεπιστήμια στο εξωτερικό, για να κάνω αυτό που δεν μπορώ να κάνω στη χώρα μου: σπουδές. Το άσχημο δεν είναι τέτοια παιδιά σαν του άρθρου. Μακάρι να είχαμε τέτοιους φοιτητές αλλά στην Ελλάδα. Το άσχημο είναι ότι αυτοί οι "επαναστάτες" ενώ διέλυσαν τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια, αυτή τη στιγμή αποφάσισαν να σπουδάσουν: κοινώς, έκοψαν τις μαλακίες όσο "σπούδαζαν" στην Ελλάδα, και εξαργύρωσαν αυτή τη (ιδεολογική-κομματική) μεταστροφή σε καλές σπουδές στο εξωτερικό. Αυτό δεν χρήζει ψυχιατρικής αντιμετώπισης; Τέτοιοι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία, πόσο μάλλον ότι είναι το μέλλον της χώρας που θα ανάλαβει τις θέσεις ευθύνης μετά από 5,10,15 χρόνια ως άνθρωποι με "περγαμηνές" από το εξωτερικό. Το εξωτερικό πάντα στο επίκεντρο. Περιμένουμε ξανά την "Αικατερίνη" να μας σώσει από τους "Οθωμανούς". Ο φτωχός "ραγιάς" (που προσμένει έναν Τσίπρα ή Σαμαρά να τον σώσει από τον τάφο που έσκαψε μόνος του) κάτοικος-φορολογούμενος της Ελλάδας, θα καταλήξει μέχρι το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, αν φυσικά μπορέσει και το τελειώσει (για οικονομικούς και όχι μόνο, λόγους). Ας εξετάσουμε προσεχτικά το άρθρο να δούμε ότι το δημόσιο σχολείο των 10.000.000 Ελλήνων, απουσιάζει από τέτοιου είδους υπερβάσεις. Το παιδί αυτό διάβασε με καθοδήγηση από το ίδιο το σχολείο. Το κοινό παιδί του δημόσιου σχολείου διαβάζει και πελαγώνει για 2 σχολεία άνευ καθοδήγησης (αφού ο στόχος είναι να πιάσουν τα θέματα): ένα πρωινό και ένα απογευματινό και τελικά, το αποτέλεσμα στο Πανεπιστήμιο είναι για κλάματα, ας έβγαλε 19.500 μόρια εισαγωγής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Διακρίνω ένα άκρως μετριοπαθές ύφος το οποίο δε τιμά καθόλου την προσπάθεια σου...γιατί όμως;..
Όχι Κωνσταντίνε, δεν νομίζω οτι το προηγούμενο ποστ μου διέπεται απο μετριοπάθεια. Απλα ξαφνιαστηκα απο το γεγονός οτι είχε κατασταλάξει το παιδι κάπου απο τοσο νεαρή ηλικία. Και αλίμονο, όσον αφορά τη προσπάθεια μου, μονάχα εγω ξερω τον κόπο που καταβαλλω και τα χω καλα με μένα πλέον ασχέτως το τι λένε οι άλλοι. Ξερω μέχρι που μπορω να φτάσω. Ενδεχόμενως να χεις δικιο για το ποστ. Αλλιώς ειναι να το ακούς και αλλιώς να το διαβάζεις. Είμαι ικανή να προσδωσω 1002 τόνους, είτε αυτός θα ναι χλευαστικος, είτε τόνος ηττοπάθειας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όταν βλέπεις τους τίτλους αυτών των άρθρων και διαβάζεις για "τεράστιες επιτυχίες",περιμένεις να δεις κάποια ευρεσιτεχνία μεγάλης αξίας,κάποια παγκόσμια διάκριση κ.λπ.
Και τελικά τι βλέπεις;Άλλο ένα ψωνισμένο και ανήλικο ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ που επειδή έγραψε καλά σε κάτι εξετάσεις,το τσίμπησαν οι Α.Ρ.Δ. (=Αλήτες Ρουφιάνοι Δημοσιογράφοι) και του έδωσαν βήμα να βγάλει δημόσια τα κόμπλεξ και το χολή του απέναντι στη χώρα που "δεν του κάνει" διότι δυστυχώς πια δεν θα μπορέσει ούτε να τον απορροφήσει σε μια υψηλόμισθη θέση στο Δημόσιο,ούτε να του χαρίσει δανεικά κι επιδοτήσεις για να ανοίξει δική του επιχείρηση!
Κι έτσι,τον αναγκάζει να πάει στη "γη της Επαγγελίας",όπου όλοι θα του κάνουν τεμενάδες για να τον προσλάβουν και θα του δίνουν 20 χιλιάρικα το μήνα για να τους λύνει ασκήσεις μαθηματικών!:whatever:

Δηλαδή σύμφωνα με την τακτική που ακολουθείται πλέον,ΑΥΤΗ θα έπρεπε να μας κόψει και την καλημέρα!
https://www.tanea.gr/news/greece/article/5009038/mia-ellhnida-sthn-elit-ths-nasa/

Δυστυχώς όσο παραμένουμε δέσμιοι των δανειστών και της παρούσας κατάστασης,τέτοια ηλίθια άρθρα δε θα σταματήσουν να δημοσιεύονται και να σπάνε τα νεύρα όσων τα διαβάζουν...

Αν και είσαι λίγο υπερβολικός σε κάποια σημεία συμφωνώ μαζί σου. Πρώτα πρώτα που λέει ότι πέρασε πρώτος;Εκτός απ'το ότι πέρασε γενικώς σε μία σχολή δεν βλέπω να λέει πουθενά ότι πέρασε πρώτος;Θα έλεγα ότι ο τίτλος είναι παραπλανητικός.
Αλλά εκτός αυτού,μπράβο του που πέρασε.Με γειά του με χαρά του.Τι του παίρνουνε συνέντευξη στην εφημερίδα.Μου φαίνεται έχουμε μάθει ως λαός να περηφανευόμαστε τσάμπα και βερεσέ.Οκ,πέρασε σε μία σημαντική σχολή του εξωτερικού,δεν πήρε και το νομπελ για να θελει και συνεντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τρελή Φιλόσοφε, νομίζω ότι αποτελεί και μια διαφήμιση της Ελληνογερμανικής σχολής. Κατά ένα περίεργο...τρόπο: πάλι η Γερμανία στο δημοσιογραφικό ενδιαφέρον. :P Γιατί να μην είναι από την Σχολή Μωραϊτη, ή την Ελληνογαλλική σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Διακρίνω ένα άκρως μετριοπαθές ύφος το οποίο δε τιμά καθόλου την προσπάθεια σου...γιατί όμως;Είναι απολύτως φυσιολογικό στα 15 σου να σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα!
Κι εμένα στα 15 μου μ'ενδιέφεραν τα video games και τώρα στα 24 δεν παίζω τίποτα!

Σου λέω εκ πείρας ότι το 99% των περιπτώσεων τέτοιων παιδιών έχουν "από πίσω" οικονομημένους γονείς που αναλαμβάνουν συν τις άλλοις ρόλο "προπονητή"!
Στα 14-15 του ούτε ο Einstein δεν ήξερε με τι ήθελε να ασχοληθεί,απλούστατα γιατί δεν ξέρει κανείς πως θα είναι και τι θα θέλει 10 χρόνια μετά!ΠΑΝΤΑ την επιλογή την κάνουν οι γονείς και "σπρώχνουν" το παιδί προς μια κατεύθυνση,την οποία και αυτό με τη σειρά του αποδέχεται (με το καλό ή με το "άγριο")...

όντως,παίζει να κρύβονται από πίσω υστερικοί γονείς.Αλλά όχι αποκλειστικά πλούσιοι. Χειρότεροι είναι οι μικρομεσαίοι γονείς που πιέζουν τα παιδιά τους να κάνουν κάτι που δεν θέλουν απλά επειδή θα περηφανεύονται στο σόι και επειδή θεωρούν ότι θα βρει πιο εύκολα δουλειά με καλά λεφτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
"σημειώνοντας μάλιστα ότι οι πάνω από 1.000 ασκήσεις μαθηματικών που έλυσε τα τελευταία δύο χρόνια"

Κάτι τέτοιες μαλακίες με εκνευρίζουν εμένα. Ο καθένας που περνάει σε μια καλή σχολή (οι πρωτιές των πανελληνίων κάθε χρόνο, επιτυχόντες σε σχολές εξωτερικού κτλπ) βγαίνει και εκθειάζει Το Διάβασμα που έριξε, την προετοιμασία που έκανε με το που πάτησε στο Λύκειο, χώρις όμως να στερηθεί τίποτα. Από την μία διάβαζε ώρες ατελείωτες, από την άλλη έμενε ελεύθερος χρόνος. Ή το ορολογιακό μου σύστημα πάσχει ή αυτά είναι μπαρούφες.

Συγχαρητήρια στο παιδί για την επιτυχία του, και μια μεγάλη ντροπή στον τύπο, που, εν όψει Πανελληνίων, αγχώνει τους ήδη αγχωμένους υποψηφίους με δημοσιεύσεις αυτού του τύπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Προσωπικά, τον ζηλεύω. Θα ήθελα πολύ να πήγαινα κι εγώ στο Cambridge (εντάξει, στην ανάγκη συμβιβαζόμουν και με Imperial :P). Τα τελευταία δύο χρόνια έχω λύσει πολύ πάνω από 1000 ασκήσεις μαθηματικών, ωραίο παιδί είμαι, έχω κι εγώ ήθος κι έχω και χιούμορ (πάμε μια βόλτα?), ΑΛΛΑ πάω σε επαρχιακό δημόσιο σχολείο και ούτε λόγος για τα απαιτούμενα χρήματα για Αγγλία. Εντάξει, θα ήθελα να πήγαινα όμως, μη δουλευόμαστε τώρα.

Από το να ήθελα για μένα μια τέτοια ευκαιρία όμως, μέχρι να πιάσω το χρυσό φτιαράκι να θάβω το παιδί, που… τόλμησε να δώσει συνέντευξη ή να φτάσω να χαρακτηρίζω τους γονείς του, που ούτε καν γνωρίζω, υπάρχει μια άλφα απόσταση.

Και στην τελική, γιατί δηλαδή να μην ευχαριστηθεί την επιτυχία του? Λίγο είναι που πέρασε στο Cambridge? Η κάθε τυχάρπαστη, που κερδίζει στο τάδε talent show είναι καλό που βγαίνει στα κανάλια και μιλάει για την “απίστευτη εμπειρία που έζησε”? Πού πήγε δηλαδή, ινκόγκνιτο στη Β. Κορέα κι έκανε ρεπορτάζ με κίνδυνο της ζωής της? Το my heart will go on τραγούδησε, πωωω, τείπες τώρα, ανατρίχιασα. Αφήστε ρε το παιδί να χαρεί τη στιγμή, δεν σας τρώει απ’ το φαΐ σας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τρελή Φιλόσοφε, νομίζω ότι αποτελεί και μια διαφήμιση της Ελληνογερμανικής σχολής. Κατά ένα περίεργο...τρόπο: πάλι η Γερμανία στο δημοσιογραφικό ενδιαφέρον. :P Γιατί να μην είναι από την Σχολή Μωραϊτη, ή την Ελληνογαλλική σχολή;

Και εγώ σου λέω γιατί να μην είναι από ένα απλό δημόσιο Γενικό Λύκειο της επαρχίας?:hmm:

Μπράβο στο παιδί για την προσπάθειά του αλλά πραγματικά κάθε χρόνο τέτοια εποχή τα ίδια και τα ίδια εμετικά άρθρα για μαθητές που διέπρεψαν και κατάφεραν να μπουν στο πανεπιστήμιο με εξαντλητικό διάβασμα έχοντας ταυτόχρονα...ελεύθερο χρόνο.

(Σημ. Δεν είναι περίεργο που ο τύπος ΠΑΝΤΑ αφιερώνει σελίιιιιιιδες για μαθητές κάθε αξιόλογου-ας πούμε- ιδιωτικού σχολείου που έβγαλαν τα υψηλότερα μόρια στις πανελλήνιες και τα επαινούν μέχρι αηδίας και αυτά κάνουν σχόλια τύπου:
"Διάβαζα αρκετά αλλά οι πανελλήνιες δεν μου στέρησαν βόλτες, εκδηλώσεις, πάρτυ, φίλους κτλ κτλ κτλ ".)

(:sick:)

Και ερωτώ εγώ λοιπόν, ΓΙΑΤΙ να κάνουν αφιέρωμα ΜΟΝΟ σε αυτά τα παιδιά με το υψηλό οικονομικό υπόβαθρο και αγνοούν ΠΑΝΤΕΛΩΣ όλους τους μαθητές που έφτυσαν κυριολεκτικά αίμα για να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και να βγάλουν υψηλά μόρια χωρίς να έχουν την οικονομική άνεση να πάνε ούτε καν φροντιστήριο?

Δηλαδή αυτοί οι μαθητές δεν αξίζουν να μπουν στις εφημερίδες?
Δεν αξίζουν συγχαρητήρια για την υπεράνθρωπη προσπάθειά τους χωρίς την βοήθεια από ιδιωτικά σχολεία και σε αρκετές περιπτώσεις χωρίς φροντιστήρια?

Για μένα, αυτοί είναι οι μαθητές που πρέπει να αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά που δίνουν πανελλήνιες και όχι οι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Και στην τελική, γιατί δηλαδή να μην ευχαριστηθεί την επιτυχία του? Αφήστε ρε το παιδί να χαρεί τη στιγμή, δεν σας τρώει απ’ το φαΐ σας.
ΛΟΛ. Την επιτυχία του σαφώς και την ευχαριστιεται. Δεν τον κρατάει κανεις να τη χαρεί, ηρεμησε. Τη δεδομένη χρονική στιγμή αγνοεί την ύπαρξη όλων εμάς που σχολιάζουμε. Σόου νταρλινγκ το παιδι αυτη τη στιγμή βρίσκεται στον έβδομο ουρανό και δεν νομίζω οτι εχει ανάγκη την ενθερμη υποστήριξη ενός μέλους ενός σάιτ που ενδεχόμενως να μην γνωρίζει. Ηρεμα και συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και εγώ σου λέω γιατί να μην είναι από ένα απλό δημόσιο Γενικό Λύκειο της επαρχίας?:hmm:

Πόσους γνωρίζεις...αναλογικά, από Γενικά Λύκεια της επαρχίας να σπουδάζουν στο εξωτερικό απευθείας; :P Ελάχιστοι, μη αντιπροσωπευτικό δείγμα. Ενδεχόμενα υπάρχουν, έτσι; Για να μην παρεξηγηθώ. Αναφέρθηκα στα άλλα δυο ιδιωτικά σχολεία, επειδή έχουν "συμβάσεις" με ξένα Πανεπιστήμια. Ένα Γενικό Λύκειο έχει "συμβάσεις" με ξένο Πανεπιστήμιο; Αν ναι, τι είδους ημερίδες συνεργασίας και δράσεις κάνει; Απ' όσο θυμάμαι τις απογευματινές ώρες ή τα σαββατοκύριακα το δημόσιο σχολείο είναι κλειστό. Δεν λέω να γίνεται μάθημα εκείνες τις ώρες, αλλά θα μπορούσαν να γίνουν επιπλέον δράσεις που να αφορούν το μέλλον των μαθητών μετά την αποφοίτησή τους από το Λύκειο. Βέβαια, εδώ καλά καλά και το ίδιο το σχολείο δεν εκπληρώνει τον στόχο του αφού ο εξετασιοκεντρικός χαρακτήρας της παιδείας, το έχει μετατρέψει σε εξεταστικό κέντρο και η διδασκαλία των διαγωνισμάτων (πρόσεξε, όχι η μάθηση), γίνεται σε ιδιωτικά κέντρα σπουδών τις απογευματινές ώρες (με τον τίτλο: φροντιστήρια μ.ε.). :P

Τέτοιες δράσεις δεν γίνονται ούτε στο Πανεπιστήμιο που να αφορούν το μέλλον των φοιτητών. Μεγαλύτερη σημασία έχει η πορεία της φοιτητικής νεολαίας με το x πολιτικό κόμμα. Μάθημα στο αμφιθέατρο (σαν το σχολείο) και μετά καμία διαδήλωση, κανένα πάρτυ σε ποτάδικο, ...για να σπάει η μονοτονία. Πρόσεξε πόσο ευέλικτο είναι το σύστημα σπουδών στη χώρα μας. Προετοιμάζει νέους για συγκεκριμένες "κατευθύνσεις". Η αγορά εργασίας, η αριστεία και η πρόοδος ανέκαθεν στην χώρα μας πολιτικοποιήθηκαν με άσχημο τρόπο δημιουργώντας γνωστά κοινωνικά αδιέξοδα. Μια αιτία της ανεργίας στη χώρα μας, πλην της οικον.κρίσης είναι η αποτυχία των Ελληνικών Πανεπιστημίων να "αφουγκραστούν" την αγορά σε διεθνές επίπεδο. Την σύγχρονη τεχνολογική τάση.

Μπράβο στο παιδί για την προσπάθειά του αλλά πραγματικά κάθε χρόνο τέτοια εποχή τα ίδια και τα ίδια εμετικά άρθρα για μαθητές που διέπρεψαν και κατάφεραν να μπουν στο πανεπιστήμιο με εξαντλητικό διάβασμα έχοντας ταυτόχρονα...ελεύθερο χρόνο.

(Σημ. Δεν είναι περίεργο που ο τύπος ΠΑΝΤΑ αφιερώνει σελίιιιιιιδες για μαθητές κάθε αξιόλογου-ας πούμε- ιδιωτικού σχολείου που έβγαλαν τα υψηλότερα μόρια στις πανελλήνιες και τα επαινούν μέχρι αηδίας και αυτά κάνουν σχόλια τύπου:
"Διάβαζα αρκετά αλλά οι πανελλήνιες δεν μου στέρησαν βόλτες, εκδηλώσεις, πάρτυ, φίλους κτλ κτλ κτλ ".)

(:sick:)

Και ερωτώ εγώ λοιπόν, ΓΙΑΤΙ να κάνουν αφιέρωμα ΜΟΝΟ σε αυτά τα παιδιά με το υψηλό οικονομικό υπόβαθρο και αγνοούν ΠΑΝΤΕΛΩΣ όλους τους μαθητές που έφτυσαν κυριολεκτικά αίμα για να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και να βγάλουν υψηλά μόρια χωρίς να έχουν την οικονομική άνεση να πάνε ούτε καν φροντιστήριο?

Δηλαδή αυτοί οι μαθητές δεν αξίζουν να μπουν στις εφημερίδες?
Δεν αξίζουν συγχαρητήρια για την υπεράνθρωπη προσπάθειά τους χωρίς την βοήθεια από ιδιωτικά σχολεία και σε αρκετές περιπτώσεις χωρίς φροντιστήρια?

Για μένα, αυτοί είναι οι μαθητές που πρέπει να αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά που δίνουν πανελλήνιες και όχι οι άλλοι...

Κάθε χρόνο έχουμε άρθρα από τον Τύπο, με αριστεύσαντες Έλληνες μαθητές από δημόσια λύκεια, οι οποίοι ... στηρίζουν τη φράση: «Διάβαζα αρκετά αλλά οι πανελλήνιες δεν μου στέρησαν βόλτες, εκδηλώσεις, πάρτυ, φίλους κτλ κτλ κτλ και εν τέλει πέρασα Ιατρική Αθήνας πρώτος-η των πρώτων» και αποτελούν ειδησεογραφικό ενδιαφέρον. Ψάξε εδώ στο φόρουμ. Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα. Η άλλη είχε γράψει καλά και περνούσε Νομική Αθήνας νομίζω, και αντ' αυτού προτίμησε να σπουδάσει Νομική στη Γερμανία. Πάλι και εκεί, υπήρξαν αντιδράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα που λέει ότι πέρασε πρώτος;Εκτός απ'το ότι πέρασε γενικώς σε μία σχολή δεν βλέπω να λέει πουθενά ότι πέρασε πρώτος;

Είναι μάλλον που ο Τύπος νομίζει ότι ό,τι ισχύει εδώ ισχύει και έξω. Από την άλλη, πουλάει περισσότερο. Πρέπει να διαβάσεις "Μπήκε πρώτος στο Στανφουόρνττ!" για να πεις "πω πω τι παιδιά βγάζει η Ελλάδα".

Πέρα από την πλάκα, χαίρομαι για το παιδί αλλά τόσοι και τόσοι Έλληνες μπαίνουν κάθε χρόνο Cambridge, τώρα βρήκαν να το κάνουν θέμα; Για αυτό γενικά δεν είμαι φαν τέτοιων άρθρων, που μιλάνε με παιδιά πριν πατήσουν ακόμα στη σχολή τους. Αφήστε τα να μπούνε, να δείξουν τι μπορούν να κάνουν, να διαπρέψουν (όσα είναι) και μετά σκεφτείτε το για άρθρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Διαβαζετε εξωτερικο και τσιμπατε... Φιλος μου εκανε αιτηση σε 5 πανεπιστημια για μηχανολογος και τον πηραν και τα 5. Briston, Imperial, NYU(νομιζω ετσι λεγεται) και καποια αλλα. Δεν λεω μπραβο στο παιδι, αλλα εχουμε την ταση να θεοποιουμε το εξωτερικο. Για εμενα το κατορθωμα των παιδιων να γραφουν στις πανελληνιες 18-19.000 ειναι μεγαλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Γιατί το είδα αυτό; Τέλος πάντων, συγχαρητήρια στο παιδί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος είπε ότι από την γ' γυμνασίου ήξερε τι ήθελε κτλ κτλ. Ναι οκ, αν δε σου πιπιλίζουν τα αυτιά από μικρό για το τι θα κάνεις για να γίνεις αυτό που σου λένε ότι θα γίνεις... Οχι ότι ισχύει απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις σαν και αυτή, αλλά πολλοί καταλήγουν στο επάγγελμά τους απλά και μόνο γιατί αυτό τους έχουν πει ότι θα γίνουν. :P Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Από την μία διάβαζε ώρες ατελείωτες, από την άλλη έμενε ελεύθερος χρόνος. Ή το ορολογιακό μου σύστημα πάσχει ή αυτά είναι μπαρούφες.
https://news247.gr/eidiseis/koinonia...kai_etoimazetai_gia_to_cambridge.2662838.html
Δε τον βλέπεις;Bon viveur!:lol:
όντως,παίζει να κρύβονται από πίσω υστερικοί γονείς.Αλλά όχι αποκλειστικά πλούσιοι. Χειρότεροι είναι οι μικρομεσαίοι γονείς που πιέζουν τα παιδιά τους να κάνουν κάτι που δεν θέλουν απλά επειδή θα περηφανεύονται στο σόι και επειδή θεωρούν ότι θα βρει πιο εύκολα δουλειά με καλά λεφτά
Οι "μικρομεσαίοι" δεν έχουν ούτε τα χρήματα ούτε τον "τρόπο" να εκπαιδεύσουν το παιδί τους προς αυτή την κατεύθυνση!
Απλώς κράζουν όταν το βλέπουν να τεμπελιάζει ή να ασχολείται με κάτι άλλο και πληρώνουν κάνα φροντιστήριο...μέχρι εκεί!

Αυτοί στους οποίους αναφέρομαι δε φαντάζεσαι πόσο μακριά απλώνουν το "χέρι" τους στη ζωή του παιδιού...
Ένας γνωστός στην ηλικία μου (γιος γνωστού Κολλεγιά στη Θεσσαλονίκη) είναι αυτή τη στιγμή στέλεχος στη Goldman Sacks...δε φαντάζεστε πόσο έχει αλλάξει (προς το χειρότερο) και πόση καταπίεση δέχτηκε από την οικογένεια του να φύγει προς τα εκεί (όταν εμείς δεν ξέραμε τη διακρίνουσα αυτός έλυνε απλές παραγώγους και ολοκληρώματα)...

Αυτό που με τρομάζει ξέρετε ποιο είναι;
Ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα για να προκόψουν τα δικά μας παιδιά αύριο μεθαύριο στην παγκόσμια νέα τάξη πραγμάτων,θα πρέπει να λάβουν από εμάς πολύ αυστηρότερη "αγωγή" από αυτή που έλαβε ο πρωταγωνιστής του άρθρου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μια που πιάσαμε το θέμα γονέων, δείτε τι γίνεται και στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού.

Δεν έχει τόσο σχέση με το παιδί γιατί δεν έγινε καμιά αναφορά σε γονείς, αλλά έχει ένα ενδιαφέρον.

Εδιτ - γράψε λάθος, τώρα είδα το "συνεργασία με τους γονείς"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top