Άσκηση στα Μαθηματικά

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο σε αυτή την άσκηση έχω κολλήσει
 

Συνημμένα

  • IMG_20210922_174833.jpg
    IMG_20210922_174833.jpg
    57.9 KB · Εμφανίσεις: 95

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο σε αυτή την άσκηση έχω κολλήσει








ε ενταξει τωρα για το οριο της g καταλαβαινεις οτι κανει 0 καθως ο λογoς απειριζεται.. οποτε αν θες παρε περιπτωσεις..

αν το οριο της g ηταν +- απειρο τοτε το οριο της f/g =0 ατοπο

αν το οριο της g ηταν ενας πραγματικος αριθμος διαφορος του μηδενος εστω κ το οριο του λογου θα ισουται με 1/κ ατοπο

αρα το οριο της g ειναι 0 και ειναι μαλιστα αρνητικη στην ευρυτερη περιοχη γυρω απο το 0[/latex]
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
για το τελευταιο ερωτημα μπορεις να θεσεις το πηλικο f/g νεα συναρτηση h και θα χεις g(x)=f(x)/h(x) και βρισκεις αερα πατερα οτι ειναι 0
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:







ε ενταξει τωρα για το οριο της g καταλαβαινεις οτι κανει 0 καθως ο λογoς απειριζεται.. οποτε αν θες παρε περιπτωσεις..

αν το οριο της g ηταν +- απειρο τοτε το οριο της f/g =0 ατοπο

αν το οριο της g ηταν ενας πραγματικος αριθμος διαφορος του μηδενος εστω κ το οριο του λογου θα ισουται με 1/κ ατοπο

αρα το οριο της g ειναι 0 και ειναι μαλιστα αρνητικη στην ευρυτερη περιοχη γυρω απο το 0[/latex]
πως ξερεις οτι υπαρχει το οριο της g και παιρνεις περιπτωσεις;
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
για το τελευταιο ερωτημα μπορεις να θεσεις το πηλικο f/g νεα συναρτηση h και θα χεις g(x)=f(x)/h(x) και βρισκεις αερα πατερα οτι ειναι 0
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


πως ξερεις οτι υπαρχει το οριο της g και παιρνεις περιπτωσεις;
μου λεει εξαρχης να δειξω οτι το οριο της g ισουται με 0 και αυτο μου ξεκαθαριζει οτι υπαρχει.. αν ηταν να το ψαξω μονος μου θα το ελεγε η εκφωνηση ,δεν εχει νοημα να βαλει οριο το οποιο δεν υπαρχει..

Π.χ οπως ειχε τεθει παλαιοτερα σε πανελληνιες (επι δεσμες)
1632323720537.png
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ από που κατάλαβες ότι με το ημχf(x) εννοεί (ημχ)f(x) και όχι ημ(χf(x))

Σοβαρά το λέω εγώ εκεί μπερδεύτηκα
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Γυριζοντας απο το super-market ειπα να ευχαριστησω και τον @Alexandros28
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top