Άγχος

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:) Με αφορμη τον προβληματισμο πολλων παιδιων για το μελλον, τη φθορα της ψυχικης υγειας λογω του αγχους και γενικα για οτι μας προβληματιζει υπεθεσα πως καλο θα ηταν να εκφραζει ο καθενας τα προβληματα του και οτι τον ''πλακωνει'' και οι υπολοιποι να βοηθαμε εαν μπορουμε.

:worry:ξεκινωντας με εμενα θα ηθελα να πω για το φοβο μου σχετικα με το πως θα γραψω στις πανελληνιες..θελω να γινω γιατρος η εστω φαρμακευτικη να περασω και φοβαμαι πως κατι θα παει στραβα, οι ασκησεις δε θα μου βγαινουν ή θα κανω λαθη βιασυνης και ολα θα καταρρευσουν:(:(ισως φταει η ξαφνικη αλλαγη κατευθυνσης(θα το γνωριζεται αυτο απο προηγουμενα θεματα προφανως)
το κακο ειναι οτι το βλεπω και στον υπνο μου...εβγαλα και ερπη στο χειλι μου απο τον εφιαλτη που ειδα..ακομα και αν πηγαινω μια δυωρη -τριωρη βολτα το μετανιωωωωωωωωνω και λεω γιατι το εκανα..αυτο το αγχος φταει..:(δε ξερω τι θα κανω αν με καταβαλει παντως το αγχος οπως πριν μερικα χρονια και πατωσω παλι...:(και τωρα τελευταια φοβαμαι πως δε θα προλαβω να τελιωσω την υλη της β θετικης...πιστευται πως αν θα παω στο φροντιστηριο του χρονου θα καλυτερευσουν τα πραγματα??γιατι δεν ειμαι καθολου σιγουρη για τον εαυτο μου..επισης ν εκφρασωτην απεχθεια μου σε οσους απο το σχολειο συνεχως με ρωτουν ΄΄γιατι θα αλλαξεις κατευθυνση΄΄?? ελεος δηλαδη λογαριασμο θα τους δινω..??και αντε φιλοι γνωστοι αλλα οχι να ασχολουνται μαζι μου και ασχετοι που δε τους ξερω??:mad:αμαν ...πως μαθαινοντα τα νεα ετσι...και τελος φοβαμαι πως θα τους απογοητευσω ολους για οτι περιμενουν απο εμενα γιατι ναι ..πιστευω οτι ειμαι ατομο που τα παιρνει τα γραμματα ευκολα..και η αδερφη μου τελιωνει φετος τη νομικη, και περιμενουν κατι αναλογο απο μενα..οχι πως εγω δε θελω δηλαδη να περασω καθε αλλο..:(αυτα απο μενα


:redface:αυτα:redface:τα ειπα και ξελαφρωσα...
θελω ιδεες και δικους σας προβληματισμους να βοηθησω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Λοιπόν, φαίνεται ότι έχεις ανάγκη να βγάλεις από μέσα σου όλα αυτά που σε στεναχωρούν, και είναι καλό που το κάνεις.
Είναι πολλά άτομα που έχουν την ίδια νοοτροπία, τις ίδιες σκέψεις, την ίδια ψυχολογία με εσένα. Ένας τρόπος να ηρεμίσεις λίγο είναι να σκεφτείς ότι πολλοί βρέθηκαν στην ίδια θέση και τελικά κατάφεραν και πέρασαν. Οι σκέψεις σου δηλαδή να μην τελειώνουν στην εξεταστική αίθουσα των πανελληνίων. Προχώρα στο μετά. Αφού άλλοι πήγαν στο μετά, μπορείς κι εσύ.
Αυτό για όσους σχολιάζουν την αλλαγή κατεύθυνσης, όντως, δεν πρέπει να τους νοιάζει. Απορώ με τι μούτρα έρχονται κιόλας να σου την πουν κάποιοι άγνωστοι. Εσύ αφού νοιώθεις ότι η επιλογή σου ήταν λάθος, τη διορθώνεις, και τελείωσε! Δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα. Σιγά τώρα μη σε νοιάξει η ύλη. Και αυτή θα βγει, και μάλιστα αφού κατάλαβες ποια κατεύθυνση θες, τα πράγματα πιστεύω είναι πιο ευχάριστα.
Πρόσεξε λίγο για ποιον τα κάνεις όλα αυτά, όμως. Π.χ. να μη σε πειράζει η γνώμη των δικών σου για το αν τελικά πετύχεις κλπ. Οι προσπάθειες είναι δικές σου και ο στόχος δικός σου και η σχολή δική σου και όλα δικά σου. Δεν δίνεις αναφορά σε κανέναν για αυτά.

Τέλος, να πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα. Είναι σχεδόν άγνωστο στους περισσότερους αλλά η Τεχνολογική κατεύθυνση στη Γ' λυκείου έχει δύο κύκλους, και ο πιο γνωστός είναι ο δεύτερος (με ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ). Εγώ έψαξα και είδα τον πρώτο κύκλο, με Ηλεκτρολογία και Χημεία-Βιοχημεία. Επειδή θέλω να περάσω στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, πιστεύω ότι η Θετική και η Τεχνολογική 2 δεν με ικανοποιούν τόσο πολύ, ειδικά στην Τεχνολογική 2 που πρέπει να παπαγαλίσω το ΑΟΔΕ. Όμως ο πρώτος κύκλος δεν γίνεται στην πόλη μου. Γύρω στα 500 άτομα δίνουν ετησίως από αυτή την κατεύθυνση, σε αντίθεση με τα 80.000 που δίνουν στην τεχνολογική 2. Δυσκολεύομαι πολύ να μαζέψω άτομα που να θέλουν κι αυτοί τεχνολογική 1, οπότε πρέπει μάλλον να δεχτώ ότι δεν θα το πετύχω. Και να βρεθούν άτομα δε θα βρεθεί καθηγητής. Κι αν βρεθεί, σαν πρώτη χρονιά, θα είμαστε τα πειραματόζωα. Λυπάμαι πολύ, αλλά Θετική και Τεχνολογική 2 δεν πηγαίνω. Θεωρητική πλέον δε νομίζω, άρα ή Τεχνολογική 1 ή goodbye λύκειο... Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πρωτα απ' ολα, evagreek πολυ καλα εκανες και ανοιξες αυτο το θεμα γτ λιγο ἠ πολυ ολοι μας εχουμε διαφορα προβληματα σχετικα με το σχολειο και τις επιλογες μας που αφορουν κυριως το μελλον μας και την υπολοιπη ζωη μας.Εγω προσωπικα ειμαι απο τα ατομα που δεν αγχωνονται πολυ για τις εξετασεις,τα διαγωνισματα και γενικα για το σχολειο και αυτο το πετυχαινω επειδη σκεφτομαι οτι σε ολους μας ,απο την στιγμη που θα αρχισει η φοιτητικη ζωη, θα ανοιχτουν πολλοι δρομοι...μπορει και να κανω λαθος, αλλα επειδη ειμαι απο επαρχια και βλεπω τις λιγοστες ευκαιριες που υπαρχουν εδω,ελπιζω σε κατι καλυτερο σε καποια μεγαλη πολη.Επισης, προσπαθησε να εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και να πιστεψεις στις δυναμεις σου.Ολοι οσοι τα καταφεραν,τα καταφερνουν και θα τα καταφερουν δεν εχουν τιποτα παραπανω απο εσενα και απο τον οποιοδηποτε,ειδικα απο την στιγμη που προσπαθεις και διαβαζεις.Εππλεον,σε συγχαιρω που αλλαξες κατευθυνση γτ και εγω βρεθηκα σε παρομοια θεση αλλα τελικα δεν το εκανα.Πηγα θεωρητικη κατευθυνση ,δυστυχως, επειδη γενικα μου αρεσουν τα αρχαια και ολα τα μαθηματα της θεωρητικης αλλα στη μεση της χρονιας συνειδητοποιησα ποσο κορεσμενες ειναι οι σχολες του 1ου πεδιου,ποσο διαβασμα θα πρεπει να κανω σε μια φιλολογικη σχολη(εκει ηθελα να περασω) και πως δεν θελω να περασω την υπολοιπη ζωη μου στα βιβλια...τελικα με την βιολογια θα ανοιξω τα τει του 3ου πεδιου και ελπιζω να περασω σε καποιο απ'αυτα(περισσοτερο αισθητικη ή φυσικοθεραπεια )!

Manthak,επειδη δεν γνωριζω,αν πας τεχνολογικη 2 δεν μπορεις να περασεις στη σχολη που θες?Αν μπορεις ,γτ να παρατησεις το σχολειο και το ονειρο σου να περασεις σε αυτη τη σχολη τοσο ευκολα?Αν δεν μπορεις,προσπαθησε να βρεις τι αλλο σου αρεσει και αν μπορεις να το κανεις γτ δυστυχως στην Ελλαδα μονο στις μεγαλυτερες πολεις υπαρχουν πολλες δυνατοτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Manthak,επειδη δεν γνωριζω,αν πας τεχνολογικη 2 δεν μπορεις να περασεις στη σχολη που θες?Αν μπορεις ,γτ να παρατησεις το σχολειο και το ονειρο σου να περασεις σε αυτη τη σχολη τοσο ευκολα?Αν δεν μπορεις,προσπαθησε να βρεις τι αλλο σου αρεσει και αν μπορεις να το κανεις γτ δυστυχως στην Ελλαδα μονο στις μεγαλυτερες πολεις υπαρχουν πολλες δυνατοτητες...

Μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή, είτε από Θετική, είτε από τις δύο Τεχνολογικές. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνθρωπος που διαβάζει και μαθαίνει μόνο όσα τον ενδιαφέρουν. Δηλαδή, ξέρω ότι αν πάω και δώσω Ηλεκτρολογία θα το ευχαριστηθώ, ενώ ΑΟΔΕ δεν θα ανοίξω βιβλίο και θα γράψω χάλια. Έστω και ότι το διαβάζω, δεν θα καταφέρω να το μάθω. Γτ όχι μόνο δεν είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου, αλλά και το σιχαίνομαι σαν μάθημα, σαν σκέψη, σαν ουσία. Ακούγεται εγωιστικό, αλλά μακάρι να άλλαζε έτσι εύκολα η προσωπικότητα κάποιου ανθρώπου.
Και στις μεγάλες πόλεις δεν είναι κάτι το διαδεδομένο. Ίσως να είναι όντως καλύτερα, αλλά όταν σε σχολεία των 30 παιδιών κάνουν 3 διαφορετικές κατευθύνσεις, σ' ένα σχολείο των 300 δεν μπορούν να κάνουν άλλη μία; Ακόμα και με πολύ λίγα παιδιά.
Ευχαριστώ και για την απάντηση :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνθρωπος που διαβάζει και μαθαίνει μόνο όσα τον ενδιαφέρουν. Δηλαδή, ξέρω ότι αν πάω και δώσω Ηλεκτρολογία θα το ευχαριστηθώ, ενώ ΑΟΔΕ δεν θα ανοίξω βιβλίο και θα γράψω χάλια. Έστω και ότι το διαβάζω, δεν θα καταφέρω να το μάθω. Γτ όχι μόνο δεν είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου, αλλά και το σιχαίνομαι σαν μάθημα, σαν σκέψη, σαν ουσία. Ακούγεται εγωιστικό, αλλά μακάρι να άλλαζε έτσι εύκολα η προσωπικότητα κάποιου ανθρώπου.
Και στις μεγάλες πόλεις δεν είναι κάτι το διαδεδομένο. Ίσως να είναι όντως καλύτερα, αλλά όταν σε σχολεία των 30 παιδιών κάνουν 3 διαφορετικές κατευθύνσεις, σ' ένα σχολείο των 300 δεν μπορούν να κάνουν άλλη μία; Ακόμα και με πολύ λίγα παιδιά.
Φίλε μου σκεπτόμαστε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Αν δεν γίνει στο σχολείο μου τεχνολογική 1, στην 2 δεν πάω με τίποτα (ΑΟΔΕ μπλιαχ) θα πάω θετική. Πάντως στην Αθήνα μόνον 3 σχολεία έχουν Τ1 μην νομίζεις ότι κι εδώ δεν είναι σπάνιο φρούτο. Για να το πετύχετε πιστευω πρέπει να γίνουν τα εξής:
1) Να βρεθούν τουλάχιστον 5 παιδιά που να το ζητήσουν και αυτά και οι γονείς τους,
2) Να το θέλει ο διευθυντής.
3) Να θέλουν να διδάξουν ο φυσικός ηλεκτρολογία και ο βιολόγος ή χημικός βιοχημεία.
4) Να υπάρχει φροντιστήριο που να κάνει τα επιπλέον μαθήματα (μπορεί εσύ να διαβάζεις μόνος σου αλλά οι συμμαθητές σου?)
5) Και μια πίεση από γονείς στο γραφείο δευτεροβάθμιας δεν βλάπτει.
Αν γίνουν όλα αυτά τότε θα γίνει η κατευθυνση στο σχολείο σου με συνδιδασκαλία μαθηματικά και φυσική με τη θετική ή την Τ2. Διαφορετικά δεν υπάρχει φως. (Τα ξέρω αυτά καλά γιατί στο σχολείο μου έγιναν. Είμαστε ήδη 6 και μάλλον θα έρθουν και 2-3 ακόμα από τα γειτονικά. Φοβάμαι μόνον μην μετανοιώσουν τελευταία στιγμή κάποιοι συμμαθητές μου).
Πάντως και αν δεν γίνει Τ1 τελικά μην απογοητεύεσαι έτσι. Θα τα καταφέρεις μια χαρά στη θετική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Σιγουρα δεν μπορω να σε καταλαβω τελειως γαιτι ειμαι και μικροτερη ,αλλα εχω να σου πω οτι ειμαι το ιδιο αγχωδης με εσενα και νιωθω οτι πατντα οι αλλοι περιμενουν το τελειο απο μενα.Και οχι οι γονεις μου,αλλα ολοι οι υπολοιποι.Οσον αφορα αυτο που λες με την αδερφη σου,εμενα ειναι στην Ιατρικη οποτε κι εγω το'χε αυτο το ''ανταγωνιστικο'' με αυτην καπως ,αλλα μονο εγω .Αυτη δεν κανει τιποτα και ουτε αυτο εηρεαζει τις σχεσιεσ μας (ευτυχως).Μην ξεφευφω ομως.Κοιταξε.Αν οι σχολες που θες ειναι το ονειρο σου,ολοδικο σου και οχι ενα ονειρο ''ψευτικο'' τοτε ολα θα πανε καλα .Οταν λεω ψευτικο,εννοω οτι ειναι κατι που το κανεις για να ικανοποιησεις τις προσδοκιες των αλλων και οχι τις δικες σου.Οσον αφορα αυτο με την αδερφη σου,απλα ξεχνα το.Ας πουμε δες το ετσι.Υπαρχουν νομικοι που πηραν τα πτυχιακια τους και λοιπα και δεν καναν και τιποτα φοβερο.Υπαρχουν ομως και -τι επαγγελμα να πω τωρα;- καθηγητες ας πουμε που ισως παιρναν στις πανελληνιες με πολυ λιγοτερα μορια απ'οτι οι νομικοι ,αλλα δεν ειναι ευκολο θεμα να 'σαι καλος καθηγητης .Αυτο συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα.Ελπιζω να καταλαβες περιπου τουλαχιστον αυτα που λεω κι ας τα λεω οπως να 'ναι.Αν ομως αυτο που κυνηγας το θες,σκεψου οτι διαβαζεις για ολα οσα σου δινει το επαγγελμα αυτο.Οτι θα βρισκεσαι πιο κοντα στον στοχο σου.Θα βοηθας τον κοσμο,θα εισαι χαρουμενη(αν οντως σου ταιριαζει το επαγγελμα).Ασε τωρα τι θα λενε οι αλλοι.Παρατα τους.Ολοι λενε λενε και μετα τους ειδαμε.Εσυ μην δινεις λογαριασμο σε κανεναν.Κανε αυτο που σε κανει χαρουμενη.Το αγχος σε υπερβολικα επιπεδα θα σε καταστρεψει.Οταν διαβαζεις σκεψου οτι τωρα κατι μαθαινεις,κατι παιρνεις,δεν ειναι ολα τοσο αχρηστα.Οσο το βλεπεις ετσι θα σου φανουν ολα και πιο ευκολα και πιο ευχαρσιτα,Και εγω το κανω αυτο πολλες φορες και πιανει.

Ελπιζω να σε βοηθησα (εστω και λιγο) και καλη τυχη σε ο,τι κανεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow girl

Νεοφερμένος

Η !έλενα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
evagreek το πρόβλημα του άγχους - δυστυχώς- το έχω κι εγώ. Πολλές φορές φέτος(που και ξεκίνησαν τα συμπτώματα του άγχους μου) σε διαγωνίσματα δεν έγραψα τόσο καλά όσο μπορούσα εξαιτίας του.(είχα έντονα τα συμπτώματα ζαλάδας και ανακατοσούρας γενικότερα) Πιστεύω πως μπορεί να αντιμετωπιστεί, εκείνη τη στιγμή προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά πράγματα και παίρνω βαθιές αναπνοές για να ηρεμήσω και μερικές φορές πετυχαίνει.
Φοβάμαι να μην συμβεί αυτό στις πανελλήνιες και να μη γράψω καλά εξαιτίας του άγχους.:(
Διότι αν αυτό μου συμβαίνει τώρα του χρόνου λογικά μπορεί να γίνει εντονότερο...

Επίσης βρίσκω ανόητους τους αγνώστους που σε ρωτάνε γιατί άλλαξες κατεύθυνση. Δικαίωμα σου, προσωπική σου επιλογή! Και πραγματικά θεωρώ πως αφού κατάλαβες οτι η αρχική κατεύθυνση στην οποία πήγες δε σου "ταίριαζε" το οτι άλλαξες είναι η πιο σωστή απόφαση που πήρες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή, είτε από Θετική, είτε από τις δύο Τεχνολογικές. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνθρωπος που διαβάζει και μαθαίνει μόνο όσα τον ενδιαφέρουν. Δηλαδή, ξέρω ότι αν πάω και δώσω Ηλεκτρολογία θα το ευχαριστηθώ, ενώ ΑΟΔΕ δεν θα ανοίξω βιβλίο και θα γράψω χάλια. Έστω και ότι το διαβάζω, δεν θα καταφέρω να το μάθω. Γτ όχι μόνο δεν είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου, αλλά και το σιχαίνομαι σαν μάθημα, σαν σκέψη, σαν ουσία. Ακούγεται εγωιστικό, αλλά μακάρι να άλλαζε έτσι εύκολα η προσωπικότητα κάποιου ανθρώπου.
Και στις μεγάλες πόλεις δεν είναι κάτι το διαδεδομένο. Ίσως να είναι όντως καλύτερα, αλλά όταν σε σχολεία των 30 παιδιών κάνουν 3 διαφορετικές κατευθύνσεις, σ' ένα σχολείο των 300 δεν μπορούν να κάνουν άλλη μία; Ακόμα και με πολύ λίγα παιδιά.
Ευχαριστώ και για την απάντηση :).

Αν πραγματικα πιστευεις οτι δεν θα τα καταφερεις τοτε προσπαθησε να βρεις κατι αλλο που αγαπας εκτος σχολειου(εφοσον αποκλειεις το ενδεχομενο να πας θετικη).Εννοειται πως κανενας ανθρωπος δεν μπορει να αλλαξει αλλα να ξερεις πως δυστυχως στη ζωη μας θα αναγκαστουμε να κανουμε ολοι μας συμβιβασμους σε πραγματα και καταστασεις που δεν μας αρεσουν με σκοπο να πετυχουμε κατι...γι'αυτο σκεψου καλα τι θες να κανεις και μην βιαστεις να παρεις την οποια αποφαση.Ελπιζω να σε βοηθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Φίλε μου σκεπτόμαστε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Αν δεν γίνει στο σχολείο μου τεχνολογική 1, στην 2 δεν πάω με τίποτα (ΑΟΔΕ μπλιαχ) θα πάω θετική. Πάντως στην Αθήνα μόνον 3 σχολεία έχουν Τ1 μην νομίζεις ότι κι εδώ δεν είναι σπάνιο φρούτο. Για να το πετύχετε πιστευω πρέπει να γίνουν τα εξής:
1) Να βρεθούν τουλάχιστον 5 παιδιά που να το ζητήσουν και αυτά και οι γονείς τους,
2) Να το θέλει ο διευθυντής.
3) Να θέλουν να διδάξουν ο φυσικός ηλεκτρολογία και ο βιολόγος ή χημικός βιοχημεία.
4) Να υπάρχει φροντιστήριο που να κάνει τα επιπλέον μαθήματα (μπορεί εσύ να διαβάζεις μόνος σου αλλά οι συμμαθητές σου?)
5) Και μια πίεση από γονείς στο γραφείο δευτεροβάθμιας δεν βλάπτει.
Αν γίνουν όλα αυτά τότε θα γίνει η κατευθυνση στο σχολείο σου με συνδιδασκαλία μαθηματικά και φυσική με τη θετική ή την Τ2. Διαφορετικά δεν υπάρχει φως. (Τα ξέρω αυτά καλά γιατί στο σχολείο μου έγιναν. Είμαστε ήδη 6 και μάλλον θα έρθουν και 2-3 ακόμα από τα γειτονικά. Φοβάμαι μόνον μην μετανοιώσουν τελευταία στιγμή κάποιοι συμμαθητές μου).
Πάντως και αν δεν γίνει Τ1 τελικά μην απογοητεύεσαι έτσι. Θα τα καταφέρεις μια χαρά στη θετική. :)

Ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να το κυνηγήσω όσο περισσότερο μπορώ. Βέβαια όταν πεισμώνω παραφέρομαι, αλλά ας ελπίσουμε ότι θα συγκρατηθώ και στο τέλος θα πετύχω. ;)

Αν πραγματικα πιστευεις οτι δεν θα τα καταφερεις τοτε προσπαθησε να βρεις κατι αλλο που αγαπας εκτος σχολειου(εφοσον αποκλειεις το ενδεχομενο να πας θετικη).Εννοειται πως κανενας ανθρωπος δεν μπορει να αλλαξει αλλα να ξερεις πως δυστυχως στη ζωη μας θα αναγκαστουμε να κανουμε ολοι μας συμβιβασμους σε πραγματα και καταστασεις που δεν μας αρεσουν με σκοπο να πετυχουμε κατι...γι'αυτο σκεψου καλα τι θες να κανεις και μην βιαστεις να παρεις την οποια αποφαση.Ελπιζω να σε βοηθησα!!


Κάτι άλλο εκτός σχολείου για εμένα είναι οι υπολογιστές. Από πέμπτη δημοτικού (που πήρα τον πρώτο) ασχολούμαι συστηματικά και πλέον έμαθα πολλά πάνω σ' αυτούς. Ίσως αυτό να βοηθήσει. Αλλά αυτό ΑΝ ΔΕΝ καταφέρω το αρχικό σχέδιο. Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να το κυνηγήσω όσο περισσότερο μπορώ. Βέβαια όταν πεισμώνω παραφέρομαι, αλλά ας ελπίσουμε ότι θα συγκρατηθώ και στο τέλος θα πετύχω. ;)............. Κάτι άλλο εκτός σχολείου για εμένα είναι οι υπολογιστές. Από πέμπτη δημοτικού (που πήρα τον πρώτο) ασχολούμαι συστηματικά και πλέον έμαθα πολλά πάνω σ' αυτούς. Ίσως αυτό να βοηθήσει. Αλλά αυτό ΑΝ ΔΕΝ καταφέρω το αρχικό σχέδιο. Thanks!
Δεν ειπες: πόσα παιδιά ζητάνε την Τ1? Τι λέει ο διευθυντής? Θέλουν οι καθηγητές να κάνουν τα διαφορετικά μαθήματα?
Πάντως το να μην γίνει Τ1 δεν το θεωρώ εμπόδιο για το στόχο σου. Το εκτός σχολείου το θεωρώ ανοησία. Και αν δεν γίνει Τ1 η θετική δεν έχει μεγάλες διαφορές. Το να απογοητεύεσαι είναι το χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο υποβιβασμένος αυτός ο κύκλος. Τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα, πόσο μάλλον αν τα συγκρίνεις με του άλλου κύκλου. Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση που σε πολλές πόλεις δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο υποβιβασμένος αυτός ο κύκλος. Τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα, πόσο μάλλον αν τα συγκρίνεις με του άλλου κύκλου. Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση που σε πολλές πόλεις δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει.
Έλα μου ντε!!! Μια θεωρία είναι ότι τον θάψανε τα φροντιστήρια για να μην κάνουν πολλά μαθήματα και τμήματα. Να οι στατιστικές. Ας δουν όλοι Μ.Ο. ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν ειπες: πόσα παιδιά ζητάνε την Τ1? Τι λέει ο διευθυντής? Θέλουν οι καθηγητές να κάνουν τα διαφορετικά μαθήματα?
Πάντως το να μην γίνει Τ1 δεν το θεωρώ εμπόδιο για το στόχο σου. Το εκτός σχολείου το θεωρώ ανοησία. Και αν δεν γίνει Τ1 η θετική δεν έχει μεγάλες διαφορές. Το να απογοητεύεσαι είναι το χειρότερο.
Δεν τη ζήτησε κανείς, πάντως όταν μας "ενημέρωναν" για τις κατευθύνσεις του χρόνου και έδειξαν το πινακάκι με τα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας από κάθε κατεύθυνση σε κάθε πεδίο, τα παιδιά απόρησαν γιατί δεν είχαν ιδέα για την τεχνολογική 1. Μάλιστα μας είπαν ότι επειδή υπάρχει και η Χημεία-Βιοχημεία μέσα, μπορούσε παλιότερα κάποιος να πάρει επιπλέον μόρια για το τρίτο πεδίο. Πλέον δεν ισχύει.
Ο διευθυντής δεν ασχολείται καθόλου. Έχουμε γυμναστή διευθυντή που μόνο να τραγουδάει ξέρει και γενικώς πολύ μούφα άτομο (αλλά αν τα αναλύσω όλα τώρα, θα βγω εκτός). Ο υποδιευθυντής είναι που μπορεί να κάνει κάτι, ίσως, δεν ξέρω. Έχουμε βιολόγο στο σχολείο που δε δυσκολεύεται στη Βιοχημεία, και έναν φυσικό που μπορεί (δεν ξέρω αν θέλει όμως) να κάνει Ηλεκτρολογία.
Μάλλον μέσω δευτεροβάθμιας θα το κυνηγήσω το θέμα. Αν από εκεί τους τρίξουν τα δόντια, αρχίζουν και "στρώνουν" :P.

Παντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο υποβιβασμένος αυτός ο κύκλος. Τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα, πόσο μάλλον αν τα συγκρίνεις με του άλλου κύκλου. Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση που σε πολλές πόλεις δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει.
Έχει αρνητικά αυτός ο κύκλος. Για εμένα είναι ασήμαντα, αλλά άλλοι τα σκέφτονται σοβαρά. Π.χ.
1) Η Χημεία (απ' όσο ξέρω εδώ πάνω) είναι μάθημα μισητό για πολλούς, και δεν θέλουν να το δώσουν. Την έχουν μάλιστα και κριτήριο για την επιλογή κατεύθυνσης στη Γ. Είναι πιο εύκολη απ' τη Χημεία της Θετικής (-1 κεφάλαιο και συνεξετάζεται με τη Βιοχημεία), αλλά και πάλι δεν είναι τόσο "δημοφιλής".
2) Αν κάτσεις να δώσεις Χημεία-Βιοχημεία γιατί να μην πας Θετική ώστε να έχεις και πρόσβαση στο τρίτο πεδίο;
3) Δεν αρέσουν σε όλους η Ηλεκτρολογία και τα ηλεκτρονικά. Και η Ηλεκτρολογία στην αρχή όντως μοιάζει με Φυσική ΓΠ της Β. Αλλά μετά έρχονται και ημιαγωγοί, και τρανζίστορ, και λογικές πύλες, και Άλγεβρα Boole που πολλοί (προκατειλημμένοι) δεν θέλουν να ασχοληθούν μ' αυτά.
4) Κάποιοι από λάθος νομίζουν ότι είναι δυσκολότερο να έχεις 5 μαθήματα κατεύθυνσης, γιατί διαχωρίζουν τη Χημεία απ' τη Βιοχημεία.
5) Δεν υπάρχουν και πολλοί απόφοιτοι αυτών των τμημάτων και δεν υπάρχουν καθηγητές σε φροντιστήρια ώστε να πάνε τα παιδιά που θέλουν. Ποις μπορεί να πει "ελάτε τεχνολογική αλλά φροντιστήριο μόνο μαθηματικά και φυσική θα κάνετε"; Κάποιοι δεν μπορούν χωρίς έξτρα ώρες.
6) Τόσο καιρό και δε γινόταν αυτή η κατεύθυνση, άρα δεν υπάρχει εμπειρία. Έστω ότι έρχεται ένας καθηγητής στο σχολείο για Ηλεκτρολογία. Θα πάρει ένα βοήθημα, θα κάνει 5 ασκήσεις από αυτό, και τέρμα, στην καλύτερη περίπτωση μάλιστα. Άρα είναι και λίγο ρίσκο.

Το βασικότερο όμως. Αφού (όπως είπα πιο πάνω) δεν υπάρχουν άλλα άτομα που να θέλουν, τι θα γίνει; Πώς μπορώ να μαζέψω άλλα άτομα; Οι περισσότεροι ούτε που θέλουν να ακούσουν για Χημεία. Αυτό είναι και το πρώτο εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ειναι λογικο το αγχος που σε διακατεχει.Οι πανελληνιες δεν ειναι ''παιξε-γελασε'',ειναι σταθμος για την καινουργια ζωη σου ως φοιτητρια.Παντως αν θες την γνωμη μου το αγχος πιστευω θα σταματησει να υπαρχει εαν την υλη της τριτης λυκειου την γνωριζεις απεξω και ανακατωτα...σου ευχομαι καλη επιτυχια στις πανελληνιες αν και θα την εχεις αν αποκτησεις λιγη αυτοπεποιθηση....μπορεις.....ολοι μπορουν...:yahoo::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
φιλε μου την Τ1 που λες και εγω μονο θεωρητικα την γνωριζω,απο ενα φυλλαδιο που μας δωσαν περσι. κανενας δεν εχει δηλωσει ενδιαφερον,οποτε οταν αναφερεται η τεχνολογικη στο σχολειο μας,εννοουν μονο την Τ2. κυνηγησε το ομως,μην τα παρατησεις ετσι. και οσον αφορα την ΑΟΔΕ,δυστυχως εχουμε το ιδιο προβλημα...και εγω απεχθανομαι την αναγκαστικη παπαγαλια,σε ενα αντικειμενο που δεν με ενδιαφερει...αλλα μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστουμε..σκεψου το λιγο...ενας χρονος υπομονη και συστηματικου διαβασματος ειναι.γιατι να τα παρατησεις ετσι? στη δικη μας θεση βρισκονται πανω κατω ολοι,διοτι δεν γνωριζω καποιον που να πεταει την σκουφια του για την ΑΟΔΕ. σκεψου επισης,οτι ειναι ενα μαθημα που ναι μεν απαιτει αποστηθιση,αλλα αν τα καταφερεις και το βαλεις στοχο,μετατρεπεται σε ενα μαθημα που ανετα μπορεις να γραψεις εναν καλο βαθμο..

Ευαγγελια μου τα εχουμε πει και στο αλλο θεμα...και εγω αλλαζω κατευθυνση οπως ξερεις...απο θετικη σε τεχνολογικη. ειναι μαλλον πιο συνηθισμενη απο την αλλαγη θεωρητικης σε θετικη αλλα οσο να ναι,μιας που το εθεσες,και εμενα μου την ειπαν πολλοι για την αποφαση μου.
βασικα ηταν μια αντιμετωπιση του στυλ,"η καημενη τα βρηκε σκουρα με την χημεια και τωρα παει αναγκαστικα τεχνολογικη".. να φανταστεις μου λεγαν κατι ασχετοι "δυσκολη η χημεια ε?" ε τι να πεις! αυτο που προφανως δεν γνωριζουν οι περισσοτεροι,ειναι το οτι απο την αρχη της β ταξης ημουν στο μεταιχμιο θετικης/τεχνολογικης και οτι παντα η τεχνολογικη ηταν στις επιλογες μου,ασχετα με τη χημεια.
αλλα τελος παντων,δεν με απασχολει πλεον.
Οσον αφορα το θεμα του αγχους,ημουν ατομο που δεν αγχωνεται ευκολα ή τουλαχιστον δεν αφηνα το αγχος να με καταβαλλει.
τωρα ομως,εχω επηρεαστει αρκετα...και σε αυτο φταινε γονεις,φιλοι,καθηγητες και ο χρονος που περναει τρελα.
ανησυχω λοιπον γιατι πρωτα απ ολα δεν εχω καταληξει ακριβως ποια σχολη θελω...μετα γιατι υπαρχει παντα το ενδεχομενο να τα σκατωσω,ειδικα αν δεν καλυψω τα φετινα κενα σε αλγεβρα και Μ.Κ. ... τελος,επειδη ο πατερας μου το εχει δεδομενο οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τα παω καλα και τεινει να με υποβιβαζει συνεχως,και απο την αλλη η μητερα μου που με συγκρινει με τον αδερφο μου,την διανοια της οικογενειας και πιστευει ακραδαντα οτι και εγω θα εχω παρομοια πορεια.. τι να πω και εγω λοιπον που ειμαι μαθητρια του 17 και μου εχουν κρεμασει ο,τι ταμπελα θελετε.! αυτα λοιπον απο εμενα..... πώς με βρισκετε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ρε παιδιά,εγώ έχω κολλήσει από πολύ μικρή θέλω να γίνω φιλόλογος,τώρα όμως έχω φρικάρει!:sick:πάντα το όνειρο μου ήταν αυτό,αλλά είναι πολύ κορεσμένο επάγγελμα και με τα μέτρα της κυβέρνησης μάλλον χειρότερη θα κάνουν την κατάσταση.δεν ξέρω πρέπει να κυνηγήσω το όνειρο μου και να κινδυνεύσω να μείνω ανέργη ή να ακολουθήσω τη δεύτερη επίλογη η οποία με ελκύει αρκετά.

εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δεν τη ζήτησε κανείς, ..........Μάλλον μέσω δευτεροβάθμιας θα το κυνηγήσω το θέμα. Αν από εκεί τους τρίξουν τα δόντια, αρχίζουν και "στρώνουν".........................Το βασικότερο όμως. Αφού (όπως είπα πιο πάνω) δεν υπάρχουν άλλα άτομα που να θέλουν, τι θα γίνει; Πώς μπορώ να μαζέψω άλλα άτομα; Οι περισσότεροι ούτε που θέλουν να ακούσουν για Χημεία. Αυτό είναι και το πρώτο εμπόδιο.
Δυστυχώς φίλε μου αφού δεν υπάρχουν 4-5 άτομα δεν βλέπω φως. Αν είσαι ο μόνος και πας στη δευτεροβάθμια μην περιμένεις να γίνει τμήμα μόνο για σένα. Η γνώμη μου είναι να το ψάξεις αλλά μην απογοητευτείς αν δεν τα καταφέρεις και να πας θετική. Στο κάτω-κάτω δεν είναι και μεγάλες οι διαφορές. Χημεία πάλι θα έχεις και βιολογία αντί βιοχημεία. Δεν θα έχεις ηλεκτρολογία αλλά αυτήν διάβασέ την μόνος σου για τον εαυτό σου. Εγώ πάντως αυτό θα κάνω αν τελικά δεν γίνει η Τ1. ;)

ρε παιδιά,εγώ έχω κολλήσει από πολύ μικρή θέλω να γίνω φιλόλογος,τώρα όμως έχω φρικάρει! πάντα το όνειρο μου ήταν αυτό,αλλά είναι πολύ κορεσμένο επάγγελμα και με τα μέτρα της κυβέρνησης μάλλον χειρότερη θα κάνουν την κατάσταση.δεν ξέρω πρέπει να κυνηγήσω το όνειρο μου και να κινδυνεύσω να μείνω ανέργη ή να ακολουθήσω τη δεύτερη επίλογη η οποία με ελκύει αρκετά. εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?
1) Αν κάτι είναι το όνειρό σου γιατί να μην το κυνηγήσεις?
2) Επαγγελματικά τα πράγματα δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχουν αλλάξει μετά από 5-6 χρόνια.
3) Αν η 2η επιλογή σου σε ελκυει αρκετά γιατί να μην σκεφτείς μήπως πρέπει να γίνει πρώτη?
4) Να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι και μην ακούσεις κανέναν άλλο. (ούτε και μένα) :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ρε παιδιά,εγώ έχω κολλήσει από πολύ μικρή θέλω να γίνω φιλόλογος,τώρα όμως έχω φρικάρει!:sick:πάντα το όνειρο μου ήταν αυτό,αλλά είναι πολύ κορεσμένο επάγγελμα και με τα μέτρα της κυβέρνησης μάλλον χειρότερη θα κάνουν την κατάσταση.δεν ξέρω πρέπει να κυνηγήσω το όνειρο μου και να κινδυνεύσω να μείνω ανέργη ή να ακολουθήσω τη δεύτερη επίλογη η οποία με ελκύει αρκετά.

εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?:hmm:


Η φιλολογία πάρα πολλούς κλάδους. Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις. Μπορείς να ακολουθήσεις το Κλασσικό Τμήμα φιλολογίας που έχει αρχαία, λατινικά και τέτοια. Το Νεοελληνικό, έχει Κείμενα και λίγη Ιστορία νομίζω. Επίσης υπάρχει και το Ιστορικό, υπάρχει η Φιλοσοφική σχολή.
Αυτό που θέλω να σου πω, είναι να ψάξεις καλά αυτούς τους κλάδους, γιατί υπάρχουν και αμέτρητες επιλογές! Είναι λάθος η πεποίθηση οτι όποιος είναι Φιλόλογος διορίζεται στο σχολείο, ή κάνει μάθημα σε φροντιστήριο.
Μπορείς να ακολουθήσεις μία διαφορετική ακαδημαϊκή καριέρα. Σκέφτηκες το πανεπιστήμιο? Λέκτορας ή κάτι παρόμοιο?
Υπάρχουν αρκετές επιλογές αν έχεις πραγματικά μεγάλη θέληση για αυτό. Και ακριβώς επειδή υπάρχει αυτός ο κορεσμός τώρα, και πολλοί νέοι αποφεύγουν τη συγκεκριμένη σχολή για το λόγο που είπες, πιστεύω οτι μετά από λίγα χρόνια τα πράγματα θα είναι καλύτερα!
:P
Ποια είναι η δεύτερη επιλογή σου?
Εμένα αν δεν μου βγει η Φιλοσοφική, έχω στο νου μου κάτι σχετικό με την Ψυχανάλυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,τα έχω σκεφτεί όλα αυτά.η δεύτερη επιλογή μου είναι ψυχολογία.
..................................εγώ νομίζω ότι μια χαρά θα σου βγει η φιλοσοφική:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αρχικά φίλοι μου γεια σας.Θα ήθελα με την σειρά μου να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα το οποίο με "τρώει" τους τελευταίου 2 μήνες.Αυτό είναι οι Πανελλήνιες.Τρέμω στην ιδέα ότι του χρόνου θα κληθώ να δώσω εξετάσεις για να περάσω στην σχολή που με ενδιαφέρει.Πρέπει να σημειώσω ότι είμαι Β' λυκείου θετική κατεύθυνση και θέλω να δηλώσω ιατρικό σσασ το οποίο είναι και όνειρο ζωής.Αγαπώ πολύ αυτή την επιστήμη και θέλω όσο τίποτα άλλο να ασχοληθώ με αυτήν καθώς βέβαια και να βοηθήσω ανθρώπους με προβλήματα υγείας.Δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό να κάνω κάποια άλλη δουλειά.Μέχρι τώρα στην μαθητική μου πορεία η βαθμοί μου έχουν δείξει ότι είμαι καλή μαθήτρια.Διαβάζω γιατί μου αρέσει.Όμως είμαι και από την φύση μου πολύ αγχώδες άτομο και έχω και το πρόβλημα της έλλειψης αυτοπεποίθησης σχετικά με τον στόχο που έχω θέσει.Το σχολικό περιβάλλον δεν ευνοεί ΚΑΘΟΛΟΥ την επίτευξη κάποιου τέτοιου υψηλού στόχου!Όλα αυτά κάνουν έναν καταστροφικό συνδιασμό!Υπερβάλλω; Θα μου ήθελα να μου εκφράσετε τις γνώμες σας σχετικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι καθώς και πως εσείς αντιμετωπίσατε τις Πανελλήνιες!Βέβαια θα μου άρεσε να ακούσω γνώμες από φοιτητές της ιατρικής.Αυτά από την πλευρά μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top