Ερασιτεχνική δημοσιογραφία

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Βασικά όχι εντελώς παιδική... Λοιπόν, είμαι 15 και μου αρέσει πολύ η δημοσιογραφία. Για την ακρίβεια όχι τόσο σαν επάγγελμα, όσο σαν χόμπι. Μου αρέσει να γράφω. Και έχω γράψει αρκετά άρθρα για διάφορα θέματα μέχρι τώρα. Θα ήθελα όμως να τα δημοσιεύσω κάπου όλα αυτά. Γιατί τι αξία θα έχουν άμα δεν τα διαβάζει ο κόσμος; Υπάρχει λοιπόν κάπου που να μπορώ να τα στείλω. Να γίνω δηλαδή κανονική δημοσιογράφος... Είτε online ειτε όχι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα...
Ξ'ερει κανείς;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βασικά όχι εντελώς παιδική... Λοιπόν, είμαι 15 και μου αρέσει πολύ η δημοσιογραφία. Για την ακρίβεια όχι τόσο σαν επάγγελμα, όσο σαν χόμπι. Μου αρέσει να γράφω. Και έχω γράψει αρκετά άρθρα για διάφορα θέματα μέχρι τώρα. Θα ήθελα όμως να τα δημοσιεύσω κάπου όλα αυτά. Γιατί τι αξία θα έχουν άμα δεν τα διαβάζει ο κόσμος; Υπάρχει λοιπόν κάπου που να μπορώ να τα στείλω. Να γίνω δηλαδή κανονική δημοσιογράφος... Είτε online ειτε όχι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα...
Ξ'ερει κανείς;; :confused:

:hmm: κανε blog
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βασικά όχι εντελώς παιδική... Λοιπόν, είμαι 15 και μου αρέσει πολύ η δημοσιογραφία. Για την ακρίβεια όχι τόσο σαν επάγγελμα, όσο σαν χόμπι. Μου αρέσει να γράφω. Και έχω γράψει αρκετά άρθρα για διάφορα θέματα μέχρι τώρα. Θα ήθελα όμως να τα δημοσιεύσω κάπου όλα αυτά. Γιατί τι αξία θα έχουν άμα δεν τα διαβάζει ο κόσμος; Υπάρχει λοιπόν κάπου που να μπορώ να τα στείλω. Να γίνω δηλαδή κανονική δημοσιογράφος... Είτε online ειτε όχι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα...
Ξ'ερει κανείς;; :confused:
Όπως είπε και ο tsakos, κάνε ένα blog και βάλε μέσα όλα σου τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το blog, προφανώς, δεν είναι δημοσιογραφία! :)

Vagialena, βρες καλύτερα μια μαθητική εφημερίδα, βρες μία τοπική εφημερίδα της περιοχής σου και γράψε για θέματα της ηλικίας σου, βρες ένα πόρταλ της περιοχής σου ή με βάση τα ενδιαφέροντά σου προσπάθησε να έρθεις σε επαφή μαζί τους.

Προς το παρόν φυσικά, δεν θα είσαι δημοσιογράφος, απλά θα γράφεις άρθρα γνώμης! :) Για να γίνεις δημοσιογράφος, πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Κοιτα, για μαθητική εφημερίδα λίγο δύσκολο... Το σχολείο μου δεν έχει και απ' όσο ξέρω ούτε κάποιο άλλο κοντινό σχολείο... Τώρα όσον αφορά τοπική εφημερίδα, πάλι λίγο δύσκολο... Πέα από τις μεγάλες θεσσαλονικιές εφημερίδες δεν βλέπω καμιά άλλη να "παίζει" εδώ τριγύρω... Και... τι είναι το πόρταλ;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το θεμα με τα μπλογκς ειναι οτι δε διαβαζονται απο πολλους , παρολα αυτα εχω ενα φιλο που ασχολειται πολυ με αυτα και μπορει να σε βοηθισει (αν θες στειλε μου πμ).Αν πηγαινεις Α λυκειου μπορεις να προτεινεις στο λυκειαρχη να δημιουργισετε μια σχολικη εφημεριδα ή μια ιστοσελδα του σχολειου οπου θα μπορειτε να δημοσιευετε τα αρθρα σας(μπορει να εχουν και αλλοι μαθητες το ιδιο κολλημα).Επιπλεον μπορει ο δημος να μοιραζει δωρεαν εφημεριδες ...ισως ο διπλανος .Ρωτα και ενημερωσου.Τελος μπορεις να στειλεις ορισμενα αρθρα σε καποιες ιστοσελιδες η εφημεριδες , αρχικα για να τα αξιολογισουν και γιατι οχι να τα δημοσιευσουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοιτα, για μαθητική εφημερίδα λίγο δύσκολο... Το σχολείο μου δεν έχει και απ' όσο ξέρω ούτε κάποιο άλλο κοντινό σχολείο... Τώρα όσον αφορά τοπική εφημερίδα, πάλι λίγο δύσκολο... Πέα από τις μεγάλες θεσσαλονικιές εφημερίδες δεν βλέπω καμιά άλλη να "παίζει" εδώ τριγύρω... Και... τι είναι το πόρταλ;; :confused:
:D Δε χρειάζεται να έχει το σχολείο σου κάνε εσύ την αρχή. Βρες έναν τίτλο και άρχισε να της δίνεις ζωή. Πιο καλό είναι αυτο. Όταν γράφεις σε εφημερίδα σχολείου το έργο σου θα ξεχαστεί αν το κάνεις μόνη συο μπορεί να κρατήσει .


Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι μια κοπέλα είχε κάνει μια πολύ καλή απόπειρα που λεγόταν το κόκκινο αυτί και για να το θυμάμαι ακόμα ήταν καλή εφημερίδα και την πέρναμε πολλοί. Από ότι θυμάμαι στην αρχή το έδεινε χωρίς λεφτά (ή δίναμε ένα συμβολικό ποσό) μετά το χρέωνε 100 δραχμές .

Το δύσκολο σε αυτή την περίπτωση είναι το marketing και πρέπει να βρεις εναν τρόπο να κεντρίσεις αναγνώστες. (όχι να την αγοράσουν αλλά να την διαβάσουν).

Τι άλλο μπορείς να κάνεις. Όπως λέει η revekka το blog δεν είναι δημοσιογραφία (αν και πολλοί δημοσιογράφοι χρησιμοποιούν το blogging ως δημοσιογραφία π.χ. αυτό https://korinthiannews.gr/ (στην ουσία είναι ένα blog είναι δομικά που το παρουσιάζει ως εφημερίδα).

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω :D. Οπότε κάνε ένα blog και να ενημερώνεις μόνο για τα καινούρια τεύχη και μέσα σε κάθε ανάρτηση βάλε links που να οδηγεί στην ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας κάθε τεύχους. (που θα την μετατρέψεις σε pdf) αν παει καλά μπορείς να την πουλάς αργότερα. Το blog το θεωρώ απαραίτητο για θέμα marketing καθώς και για την διαδραστικότητα. Αν θελεις να δίνεις και φωτοτυπημένη εφημερδιά μπορείς παράλληλα με την ηλεκτρονική να δίνεις και εντυπη μορφή.

Για να διαφημίζεις την εφημερδίδα μπορείς να δίνεις τα άρθρα σου σε blog να το δημοσιεύουν βαζοντας κάτω πηγή π.χ. (https://tacoalatipota.blogspot.com/ ) . Όταν άνοιξα το δικο΄ μου blog μου (ειναι λίγο χύμα) μου είχαν κάνει πρόταση να δημοσιεύω κάποια άρθρα του blog μου εκεί με πηγή και μπορώ να μπω ότι με βοήθησε. Στην συνέχεια σταμάτησα να γράφω στο blog μου για ένα εξάμηνο επειδή διάβαζα για κάποιες εξετάσεις και όταν τελικά έδωσα τις εξετάσεις και πήγα να δημοσιεύσω άρθρο στο blog :P (η επιλογή αυτή είχε κλειδώσει)--> λογικό αφού δεν είχα ενημερώσει

Δεν ξέρω αν θα σε δεχτούν ως συγγραφέα αλλά αξίζει να τους στειλείς ένα mail (δε βρίσκω τον λόγο να μην το κάνουν).

Συνεπώς φτιάχνεις ένα blog. Το ανανεώνεις κάθε φορά που βγαίνει ένα τεύχος και αν θέλεις βάζεις λινκ που να οδηγεί στο pdf που θα είναι η εφημεριδα σου. Παράλληλα δημοισεύεις επιλεκτικά αρθρα σε blog π.χ. στο κοάλα για να προωθήσεις την εφημερίδα σου. Ενώ την δίνεις φωτοτυπημένο σε γνωστούς σου ή στο σχολείο σε όποιον θελει (τους πρώτους μήνες χωρίς χρήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δηλαδή το blog είναι η καταλληλότερη λύση, ε? Βασικά δεν είχα αυτό στο νου μου, αλλά εφόσον με το σχολείο μου προκοπή δε βλέπω, και αφήνοντας παράμερα την φωτοτυπημένη δική μου εφημερίδα, είναι ίσως το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνω... Τώρα βλέπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θεωρώ το blog σχετικό με την δημοσιογραφία ούτε στο ελάχιστο. Αν θες να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο, κάντο σωστά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.. Ούτε εμένα με πείθει το blog... Η δική σου ιδέα για να γίνει αυτά σωστά, όπως λες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σου είπα...:)
σχολική εφημερίδα (αν δεν υπάρχει, δημιουργείς)
τοπική εφημερίδα (σίγουρα υπάρχει, απλά δεν την ξέρεις)
τοπικά sites για να ασχολείσαι με θέματα της γενιάς σου

Αν θεωρείς ότι γράφεις καλά, γράψε ένα κείμενο επικαιρότητας και στείλτο σε όλες τις εφημερίδες της Θεσσαλονίκης και στις ιστοσελίδες και πες ότι ενδιαφέρεσαι να γράφεις θεματάκια εθελοντικά για εμπειρία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Α, οκ... Θα προσπαθήσω... Ειδικά το τελευταίο θα ήταν μια καλή ευκαιρία! Ευχαριστώ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης, με το διαδίκτυο είσαι κοντά ακόμα και στην Αθήνα.
Δοκίμασε και σε άλλα sites, πιο κεντρικά, να τους στέλνεις το τι γίνεται στην πόλη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολλές καλές οι ιδέες τις Revekka, μπορείς επίσης να ξεκινήσεις μια εφημερίδα μόνη σου ή με άλλους ενδιαφερόμενους, αρχίζοντας απο ηλεκτρονική έκδοση. Αν πάει καλά και έχει ενδιαφέρον μπορείτε να πάτε σε έντυπη μορφή.

Ό,τι και να επιλέξεις, καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
:confused::confused: Εμ, γράφω διηγήματα, ποιήματα, δοκίμια ακόμα και άρθρα. Συμμετάσχω κιόλας σε διάφορους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς όταν μας ενημερώνει το σχολείο. Πέρα από αυτό όμως, θέλω να μάθω αν υπάρχει η δυνατότητα να στείλω κάποια από τα γραπτά μου σε κανένα περιοδικό ή εφημερίδα. Κι αν ναι, πώς γίνεται αυτό;:D :) Θα με ενδιέφερε να γράφω κι αργότερα ως φοιτήτρια σε καμιά στήλη εφημερίδας. Ξέρει κανείς να μου πει για το θέμα; Πού να απευθυνθώ, πώς να έρθω σε επικοινωνία, που έχω ελπίδες να δεχτούν κείμενά μου κ.τ.λ :hmm:Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Περιμένω απαντήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Βασικά δοκίμασες να απευθυνθείς αρχικά σε κάποια τοπική εφημερίδα; νομίζω θα ήταν καλό για αρχή.
Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις όπως μία ηλεκτρονική εφημερίδα (που ευτυχώς υπάρχουν μπόοοολικες), ή να δημιουργήσεις το δικό σουblog
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Χμμ, δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Σε καμιά γνωστή εφημερίδα ή περιοδικό δεν θα μπορούσα να στείλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Χμμ, δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Σε καμιά γνωστή εφημερίδα ή περιοδικό δεν θα μπορούσα να στείλω?
χωρις να θελω να σε θιξω, μηπως εισαι λιγο ματαιοδοξη?(δε μου ερχοταν καμια καλυτερη λεξη):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Χμμ, δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Σε καμιά γνωστή εφημερίδα ή περιοδικό δεν θα μπορούσα να στείλω?
φαντασου οτι υπαρχουν πολλοιιι ανεργοι δημοσιογραφοι που εχουν τελειωσει σχολη κιολας οποτε ειναι λιγο δυσκολο να αρχισεις αμεσως απο τις γνωστες εφημεριδες εκτος αν εισαι για τεραστιο ταλεντο για αυτο η αναριχηση πρεπει να γινει απο τα χαμηλα προς τα ψηλα οσο ξενερωτο και αν σου ακουγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
χωρις να θελω να σε θιξω, μηπως εισαι λιγο ματαιοδοξη?(δε μου ερχοταν καμια καλυτερη λεξη):P

Υπερβολικά φιλόδοξη; :redface::P Κοίταξε, δεν εννοώ να έχω δικιά μου στήλη, απλά να δημοσιεύεται τίποτα, κι όχι αναγκαστικά έναντι πληρωμής.

φαντασου οτι υπαρχουν πολλοιιι ανεργοι δημοσιογραφοι που εχουν τελειωσει σχολη κιολας οποτε ειναι λιγο δυσκολο να αρχισεις αμεσως απο τις γνωστες εφημεριδες εκτος αν εισαι για τεραστιο ταλεντο για αυτο η αναριχηση πρεπει να γινει απο τα χαμηλα προς τα ψηλα οσο ξενερωτο και αν σου ακουγεται

:/: Δίκιο έχεις. Ρώτησα κι άλλα άτομα όμως και μου είπαν ότι τους προβληματισμούς μου μπορώ να τους γράψω και να τους στείλω σε όποια εφημερίδα θέλω, απλά και μόνο για να δημοσιευτούν. Οι εφημερίδες μου είπαν λαμβάνουν χιλιάδες τέτοια γράμματα βέβαια, αλλά τέλος πάντων. Επίσης μου είπαν πως αν έχω γράψει τίποτα ολοκληρωμένο μπορώ να απευθυνθώ σε εκδοτικούς οίκους. Δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top